
Malutki objętością debiut literacki popularnej blogerki. Króciutka książeczka może dostarczyć emocji, chociaż ja osobiście radziłabym podchodzić do niej ostrożnie. Tym bardziej, jeśli czytelnicy są gdzieś w wieku autorki.

Na co dzień, jeśli okoliczności mnie nie zmuszają, staram się trzymać daleko od polskiej współczesnej ambitnej prozy. Wit Szostak był mi całkowicie nieznany i zaczynałam czytać tę powieść bez żadnych wstępnych oczekiwań, również co do gatunku. I choć 100 dni bez słońca dzielą od udanej książki lata świetlne, to jednak są całkiem fajną zachętą, żeby poczytać sobie tego autora więcej.

Powieść sensacyjna w amerykańskich realiach. Choć prawdę powiedziawszy więcej tu amerykańskiego serialu niż realiów.

Agnieszka Krakowiak-Kondracka znana jest w mediach jako scenarzystka „Na dobre i na złe”, które (jak wieść głosi) pod jej rządami osiągnęło z powrotem pierwotną świetność i sześć milionów widzów. Ta książka jest jej debiutem powieściowym. Miłym, przyjemnie napisanym, nawet jeśli straszliwie, straszliwie przewidywalnym.

Nie jestem wielbicielką postaci detektywa Thorne’a, dlatego też do książek Billinghama podchodzę raczej z rezerwą. Jak się jednak okazało, Thorne wziął na tę powieść urlop, oddając plan zupełnie innym bohaterom. Niezależnie jednak od postaci, kunszt pisarski pozostaje na tym samym poziomie. To pierwszorzędny, rzetelny kryminał. Taki, jakich mało.

24 kwietnia na półki księgarskie trafi książka, która najpierw wstrząsnęła Norwegią, a później rozpoczęła triumfalny przemarsz przez cały niemal świat. Moja walka Karla Ovego Knausgårda to autobiograficzna powieść, w której rzeczywistość przeraża bardziej niż najmroczniejsze skandynawskie kryminały. Literackie przedsięwzięcie na skalę porównywalną do cyklu Marcela Prousta W poszukiwaniu straconego czasu. Książka wielka w niejednym znaczeniu tego słowa.

Niezwykły nastolatek Alex Woods, który toczy bój z całym wszechświatem, niesamowita antologia szwedzkich mistrzów kryminału z Henningiem Mankellem, Stiegiem Larssonem i Åsą Larsson na czele, książka, która wstrząsnęła Norwegią i nowa - dobrze skrojona - seria literatury kobiecej. Chyba już nikt nie ma wątpliwości, że przyszła do nas wiosna!

Aurora Teagarden – dla przyjaciół: Roe – sympatyczna, choć niezbyt wysoka okularnica, tym razem na tropie mrocznej zagadki sprzed sześciu lat. Wydaje się, że odkąd w jej życie wkroczył bogaty biznesmen Martin Bartell, Roe wreszcie czuje się spełniona. Pomimo różnicy wieku i doświadczenia, Martin doskonale wie, czego pragnie jego narzeczona, i w ramach prezentu ślubnego ofiarowuje jej dom Juliusów. Historia budynku od lat fascynuje Aurorę – rodzina, która poprzednio w nim mieszkała, sześć lat temu zniknęła bez śladu...

Jim Rook jest nauczycielem języka angielskiego w szkole specjalnej. Wiele lat temu omal nie umarł na skutek powikłań po poważnym zapaleniu płuc. Od tego czasu posiada wyjątkowe umiejętności postrzegania zjawisk nadprzyrodzonych, a także komunikowania się z duchami. W niniejszej książce Rook zmierzy się z potężnym czarownikiem voodoo – Umberem Jonesem, wujkiem jednego ze swych uczniów. Jones ma moc opuszczania swojego ciała i dokonywania diabelskich mordów pod postacią ducha. Powstrzymanie go będzie trudne, gdyż tylko Rook jest w stanie go zobaczyć.

Weronika w wieku dziewiętnastu lat przeżyła koszmar – jej matka została brutalnie zgwałcona i zamordowana we własnym mieszkaniu. Sprawcy nigdy nie odnaleziono, a policja umorzyła sprawę. Dziesięć lat później historia się powtarza – Olga, najlepsza przyjaciółka Weroniki, która kiedyś pomogła dziewczynie pozbierać się po tragedii, również ginie w podobnych okolicznościach. Dochodzenie w tej sprawie prowadzi policjant z wydziału zabójstw, Szymon Pawelec. Weronika, zaniepokojona brakiem postępów, postanawia wziąć sprawy we własne ręce.

Jony Ive – jeden z najbliższych przyjaciół Steve’a Jobsa, jego „bratnia dusza w Apple”, genialny projektant, którego poczucie estetyki ukształtowało kultowe produkty, takie jak iPhone, iPad czy iPod i zdefiniowało sposób interakcji użytkownika z zaawansowanym technologicznie sprzętem, obecnie wiceprezes ds. wzornictwa w Apple Inc.; dziś na półki polskich księgarń trafia jego pierwsza szczegółowa biografia pióra Leandera Kahneya, przetłumaczona już na 19 języków.

Nikt nie wierzył, że Izabela była stworzona do wielkich rzeczy. Drobna i niepozorna, miała zaledwie siedemnaście lat, kiedy niespodziewanie została dziedziczką tronu Kastylii. Nagle z pionka w dworskich rozgrywkach stała się jednym z kluczowych graczy. Musiała nauczyć się lawirować wśród licznych pułapek w niebezpiecznej walce o koronę i postawić wszystko na jedną kartę, by poślubić mężczyznę, którego wybrała.

W Łunach nad jeziorami Leszek Adamczewski przedstawia dramatyczne, sensacyjne i tajemnicze wydarzenia z dziejów Prus Wschodnich w ostatnich miesiącach drugiej wojny światowej, gdy w mazurskiej Kwaterze Głównej Führera doszło do zamachu na życie Adolfa Hitlera, a nieco później do panicznej ucieczki Niemców podczas srogiej zimy. W 1945 roku przez te ziemie przetoczył się walec dyszącej zemstą Armii Czerwonej, po której zostały stosy trupów, tysiące zgwałconych kobiet i setki spalonych miejscowości.

Jego powieści sprzedały się w 350 milionach egzemplarzy
Wydał 65 książek
Opublikował ponad 200 opowiadań
Przetłumaczono go na niemal wszystkie języki świata
Stephen King to dziś niekwestionowany król nie tylko horroru,
ale literatury popularnej w ogóle
W Polsce jednak nikt nie napisał o nim książki… aż do teraz.

Porywająca opowieść o niezwykłej przygodzie, ale przede wszystkim o przyjaźni – szczerej, prawdziwej i zdolnej pokonywać największe przeszkody. Trzech przyjaciół – Raphael, Gardo i Szczur –żyje na ogromnym wysypisku. Utrzymują się z codziennego grzebania w śmieciach. Pewnego dnia Raphael przypadkiem znajduje w jednym z worków coś – coś unikatowego i bardzo tajemniczego. Na tyle niezwykłego, że decyduje się to zachować nawet wtedy, gdy miejska policja zaczyna oferować za znalezisko pokaźną nagrodę. I wtedy zaczynają się kłopoty.

Mała rozmiarem, wielka duchem książeczka o miłości. To opowieść o trzech kobietach i poszukiwaniu wielkiej jedynej miłości. Czasami znalezionej zupełnie nie tam, gdzie można się jej spodziewać.

W 2012 roku w Pakistanie jeden z talibów postrzelił w głowę piętnastoletnią Malalę. Za to, że wypowiadała się publicznie w sprawie prawa dziewczynek do edukacji i za to, że chodziła do szkoły. Przeżyła cudem, założyła fundację wspierającą dostęp dzieci do nauki. Udało jej się też napisać książkę – fantastyczny reportaż z życia codziennego w Pakistanie.

Przysięgłam nad wszystko, że robię sobie bezterminową przerwę od książek o miłości. Przecież nie jestem jedną z tych kobiet, siedzących na parkowych ławkach, chłonących z wypiekami książkę, aż do samego końca! Niestety, okazuje się, że jestem. Niestety a może i stety.

Chociaż do tej pory raczej unikałam mody na skandynawskie kryminały, teraz jakoś dałam się przekonać. Chwała Najwyższemu, że tak zrobiłam, bo książka Kristiny Ohlsson jest pierwszorzędnym kryminałem, doskonałym thrillerem i perfekcyjną powieścią sensacyjną. Książka, jakich wciąż mało.

2 kwietnia na półki polskich księgarń trafi wydana nakładem Insignis Media pierwsza szczegółowa biografia Jony’ego Ive’a –głównego projektanta Apple, najbliższego współpracownika Steve’a Jobsa, obecnie wiceprezesa ds. wzornictwa przemysłowego Apple Inc. W swojej pasjonującej, 400-stronnicowej książce Leander Kahney, redaktor portalu Cult of Mac i dziennikarz od kilkunastu lat zajmujący się tematyką związaną z firmą Apple, opowiada o drodze, jaką przebył Jony Ive, by stać się jednym z największych innowatorów w branży, odpowiedzialnym między innymi za projekty tak kultowych produktów XXI wieku jak iMac, iPod, iPhone i iPad.