Miłość – z czym to się je?

Miłość – z czym to się je?

Zdaniem amerykańskiego psychologa Roberta Sternberga, miłość można opisać za pomocą trzech elementów: INTYMNOŚĆ, NAMIĘTNOŚĆ, ZAANGAŻOWANIE.

INTYMNOŚĆ

Pojęcie „intymność” pochodzi od łacińskiego słowa „intimus”, czyli „wewnętrzny, najgłębszy” (w przenośni: „najtajniejszy, najskrytszy”). Pozostawać w intymnej relacji z drugim człowiekiem, to mieć dostęp do najgłębszych pokładów jego osobowości i rozumieć tę głębię, jest to poczucie bliskości. Każdy człowiek wytycza wokół siebie terytorium, którego naruszenie traktuje jako atak na swoją osobę. Na wielkość tego obszaru wpływa mnóstwo czynników, od wychowania po kulturę.

NAMIĘTNOŚĆ

Zapał w relacji. Gdy intensywność namiętności jest wysoka, przeżywa się takie emocje jak pożądanie, radość, podniecenie, tęsknotę, zazdrość, niepokój. Olbrzymia motywacja do połączenia się z obiektem miłości, fizycznej bliskości, kontaktów seksualnych. Często miłość utożsamiana jest z namiętnością.

ZAANGAŻOWANIE

Jest to świadoma decyzja co do tego, czy chcemy zostać w danym związku, czy jest on dla nas satysfakcjonujący. Jest to więc składnik miłości, którego nasilenie sami kontrolujemy, jest to zobowiązanie wobec drugiej osoby.

To jest definicja zaproponowana nam przez  Roberta Sternberga i jest ona wykładana na wyższych uczelniach.

Jednak  każdy człowiek tworzy swoją definicje "Miłości"  indywidualnie. Jeden to robi  bardziej świadomie, inny mniej, a mianowicie zostałeś wychowany w pewnej rodzinnie, ta rodzina w pewnej kulturze . Te wszystkie czynniki stworzyły Twój obraz miłości, który może nie być spójny z tym, co naprawdę czujesz i uważasz, że powinno być prawdziwe. Twój obraz miłości może być całkowicie odmienny niż " Twojej" kobiety . Ona może się kierować całkowicie odmiennymi zasadami niż Ty (to te momenty, kiedy mówisz do niej jak Cię poznałem wydawałaś mi się inna kobietą, nie znałem Cię od tej strony, co ja w niej widziałem , .....itp.). Bardzo ważne w takich momentach jest zrozumienie, musisz wiedzieć i mieć świadomość, że Twój partner jak i Ty byliście wychowywani w zupełnie różnych domach przez różnych rodziców, czasami  tylko z jednym z rodziców, w każdym z tych domów mówiono o miłości w całkowicie odmienny sposób, w jednym domu celebrowało się idee miłości,  gdzie tata codziennie przytulał mamę i mówił, że ją kocha, a w drugim tata codziennie bił mamę i mówił że ją zabije, w jednym domu mówiono ciągle o rozwodzie, w drugim o małżeństwie. Dla każdej z tych rodzin  słowa „miłość” , „wierność” , „zdrada”,  były rozumiane odmiennie i miały inny wydźwięk, a to dopiero początek.

A teraz sytuacja, w której dwie osoby z tak różnych domów spotykają się na swojej ścieżce życia i chcą stworzyć "idealny związek" - i w tym momencie zaczyna się prawdziwa zabawa :). Do tego dochodzą seriale, gazety , radio, "przyjaciele" ze swoimi radami. W ten sposób powstał cały system wierzeń i przekonań na temat miłości jakim dysponujesz , ten zestaw przekonań , wierzeń , ten obraz miłości będzie cały czas określał Twój stosunek i typ relacji z drugą osobą . DLATEGO BARDZO WAŻNE JEST!! -poznanie swojego obrazu miłości i tego, w co tak naprawdę wierzymy. To może oszczędzić masę przykrości, czasu, a możemy zyskać olbrzymi spokój, radość  i prawdziwą,  głęboką relacje z drugą  osobą.  Żeby to zrobić, musisz sobie odpowiedzieć na kilka pytań, które  pozwolą Ci dojrzeć co tak naprawdę jest Twoje a co wziąłeś, zaczerpnąłeś z  prasy, TV, rodziców, znajomych.

Odpowiedz sobie na następujące pytania i zapisz  je na kartce papieru :

- czym dla mnie jest związek z drugą osobą?

- jakie są zadania związku?

- co wolno kobiecie /mężczyźnie w związku?

- jak wygląda idealny związek według mnie?

- czego oczekuje od partnera -zrób listę oczekiwań i zastanów się czy są one realne (jeżeli masz jakieś nierealne oczekiwania względem partnera , będziesz bardzo cierpiał, kiedy nie będą spełnione.

Odpowiedzi na te pytania pozwolą  Ci stworzyć o wiele szczęśliwsze relacje z innymi i samym sobą. Powodzenia w odkrywaniu siebie !

Tekst przygotował trener Perfect Dating

Ekspert Największej w Polsce Szkoły Uwodzenia

Przeczytane, polecane
 
Polityka Prywatności