Nowości czytelnicze

Młody, ambitny i pracowity Ukrainiec, Andrij Reblov, podejmuje się wykonania remontu w posiadłości znanego wielkopolskiego biznesmena. Chociaż jest przekonany, że bogacz najął go jedynie do nakładania suchych tynków i gładzi na ściany, to niebawem okaże się, że powód, dla którego został zatrudniony, jest zupełnie inny. Tymczasem małżonka jego chlebodawcy coraz śmielej zaczyna z nim flirtować, a płomienną atmosferę u boku gospodyni podsycają wspólne artystyczne pasje.
Skylar, autorka bestsellerowych powieści, opuszcza rodzinną Anglię i przyjeżdża do Indii, by tam napisać najważniejszą w jej życiu książkę. Przypadek sprawia, że poznaje mężczyznę, który od pierwszej chwili robi na niej olbrzymie wrażenie. Ravish, człowiek z bagażem gorzkich doświadczeń, również jest zafascynowany piękną Europejką. Szybko się orientuje, że kobieta ukrywa jakąś tajemnicę, a zamiar pisania powieści nie jest jedynym powodem, dla którego zdecydowała się na pobyt w jego kraju...
Książka „Świat Polskiej Szlachty. Dzieje ludzi i rodzin”, wydana przez Fundację im. XBW Ignacego Krasickiego, jest już dostępna w formie e-booka. Można ją znaleźć m.in. w internetowej księgarni EbookPoint. Publikacja ukazała się w ramach projektu Niepodległa.
Ann to kobieta z przeszłością, a Jeff – mężczyzna po przejściach. Ona jest z Nowego Jorku, on – z Kalifornii. Kiedy pewnego dnia spotykają się nad brzegiem oceanu w Los Angeles, niemal od pierwszej chwili czują, że ta znajomość odmieni ich życie.
Marta właśnie skończyła studia i z tytułem magistra wraca do swojego rodzinnego miasteczka. Jednak zamiast z optymizmem patrzeć w przyszłość, wciąż rozpamiętuje wydarzenia, które rozegrały się w ciągu ostatniego roku.
Konstanty, trzydziestoletni właściciel szkoły językowej i nauczyciel języka niemieckiego, czuje się samotny i sfrustrowany. Powracająca nerwica sprawia, że codzienność staje się coraz trudniejsza do zniesienia, a nietrwałe związki z przypadkowymi kobietami tylko potęgują wrażenie bezcelowości życia.
Dawid Archer rodzi się w absolutnej ciszy, nie wydając z siebie ani jednego dźwięku. Na nic zdają się zabiegi lekarzy i modlitwy zrozpaczonej matki.
W życiu Anny nie brakowało trudnych momentów. Najpierw straciła ojca, potem opuściła ją matka. Wychowana przez nieznoszącą sprzeciwu, kontrolującą wszystko babcię oraz dziadka alkoholika, nie doświadczyła prawdziwego, szczęśliwego dzieciństwa.
Gdzie kończy się logika, tam zaczyna się policja. Dyżury po kilkanaście godzin, interwencje, zabezpieczanie wypadków, przemoc domowa, samobójstwa, kradzieże, gwałty. Nieustający kontakt z patologią. Jakub Gończyk szczerze pokazuje codzienność policjantów i absurdy systemu, w którym funkcjonują. Nie przebiera przy tym w słowach. „Pies” w księgarniach od 17 czerwca.
Pisanie opowiadań kryminalnych jest dla 23-letniego Oskara formą terapii pomagającą zapomnieć mu o dramacie z przeszłości. W poszukiwaniu inspiracji młody mężczyzna udaje się na pogrzeb brutalnie zamordowanej nastolatki. Tam poznaje Luizę, piękną dziewczynę z wyższych sfer, która wkrótce odmieni jego życie.
Gdy w grę wchodzi życie twojego dziecka, nie ma rzeczy niemożliwych.
Twoja przeszłość nie daje ci spokoju? Skocz na głęboką wodę i zmierz się z nią!
A co, jeśli to, czego nas uczono, okaże się zwykłym kłamstwem?
Czy może być coś gorszego od matki prostytutki i alkoholiczki, która odrzuca własne dziecko?
Ile zaryzykujesz, by poznać smak prawdziwej miłości?
Szesnastoletni Mike nie potrafi wyobrazić sobie życia bez muzyki. Jego rodzice jednak zupełnie nie podzielają jego pasji i starają się wybić mu z głowy marzenia o zostaniu wielką gwiazdą rocka. Na szczęście Mike może liczyć na wsparcie swojego najlepszego przyjaciela, Willa, który w dniu urodzin wręcza mu bilet na koncert ulubionego zespołu.
W finałowej dwudziestce nominowanych do Nagrody Literackiej "Nike" 2020 znalazła się powieść dr hab. Izabeli Morskiej z Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Gdańskiego, pt. "Znikanie" wydana w 2020 roku nakładem wydawnictwa Znak. Inne nazwiska poetów, eseistów, powieściopisarzy i reportażystów w finałowej dwudziestce to m.in.: Ewa Kuryluk, Ewa Lipska, Mikołaj Łoziński, Magdalena Grochowska, Adam Zagajewski, Tadeusz Sławek, Wojciech Tochman czy Monika Sznajderman. Jest to 24. edycja jednej z najważniejszych nagród literackich w Polsce, której fundatorami są „Gazeta Wyborcza” i Fundacja Agory. Zwycięzcę poznamy w październiku.
Esej akademicki o kinie opowiadający o narodzinach polskiego przemysłu filmowego: „Gorączka filmowa. Kinomania w międzywojennej Polsce” Pawła Sitkiewicza został nominowany do 15. Nagrody Literackiej GDYNIA. W tym roku zgłoszono rekordową ilość książek, bo aż 537. Spośród nadesłanych zgłoszeń Kapituła wybrała 20 książek, po pięć w każdej z czterech kategorii: eseistyka, poezja, proza, przekład na język polski. Ogłoszenie wyników odbędzie się 28 sierpnia.
Przyszłość może przynieść niespodzianki, o których nawet nie śniłeś.
Poprzednie
Następne
Przeczytane, polecane
Polityka Prywatności