
Jest to jedno z najwybitniejszych dzieł z dziedziny kryptografii. Przedstawiono w nim większość ważnych narzędzi kryptograficznych, potrzebnych w implementacji bezpiecznych systemów kryptograficznych.

Książka jest nowoczesnym podręcznikiem statystycznego uczenia maszynowego, czyli statystycznej analizy danych wielowymiarowych rozpatrywanej z perspektywy popularnej dziś eksploracji danych (ang. data mining). Wyłożony materiał może być podstawą kursu semestralnego.

Jest to nowoczesny podręcznik analizy numerycznej. W porównaniu z wydanymi w Polsce (już dawno) podręcznikami z tej dziedziny, w niniejszej książce opisano dodatkowe działy analizy numerycznej (m.in. optymalizację), nowoczesne metody (np. algebry liniowej i aproksymacji) oraz podano nowe pojęcia, twierdzenia i algorytmy. Wykład jest przystępny, tylko nieliczne jego fragmenty wymagają od czytelnika znajomości niestandardowych pojęć matematycznych.

W książce przedstawiono nieparametryczną metodę statystycznych estymatorów jądrowych, umożliwiającą wyznaczenie i obrazową ilustrację charakterystyk rozkładu zmiennej losowej, bez informacji o jego przynależności do ustalonej klasy rozkładów. Chociaż koncepcja związana z estymatorami jądrowymi jest naturalna i prosta, a interpretacja przejrzysta, to praktyczne zastosowania są niemożliwe bez użycia odpowiedniej techniki komputerowej, co jeszcze niedawno istotnie utrudniało badania teoretyczne, a zwłaszcza aplikacyjne.

Nakładem Biura Literackiego ukazał się właśnie tom "34 wiersze o Nowym Jorku i nie tylko" ukraińskiego poety Wasyla Machno w przekładach Bohdana Zadury.

30 listopada nakładem Biura Literackiego ukaże się książka "Mówi Karpowicz", na którą składać się będą zapisy rozmów z Tymoteuszem Karpowiczem, jednym z najwybitniejszych polskich poetów, ostatnim wielkim modernistą, "mistrzem ogrodników" i "alchemikiem" jak w tekście zamykającym książkę określa go Krystyna Miłobędzka.

25 XI 2005, dwa tygodnie po francuskiej, odbędzie się polska premiera 2. tomu serii:
„Zemsta Hrabiego Skarbka” pt.: Serce z brązu.
Uświetni ją swoją obecnością Grzegorz Rosiński.

Lata powojenne Niemiec to wielki dramat pokonanych i winnych. Niemcy musieli nie tylko odbudować gospodarkę, ale i odzyskać zaufanie innych narodów świata. Już w ciągu dziesięciu lat wiele w tej dziedzinie osiągnęli. Autorka opisuje ten sukces.

Książka powstała na podstawie wykładów „Media i społeczeństwo” od trzech lat prowadzonych przez autora w Collegium Civitas, a także w wyniku jego doświadczeń zdobytych podczas prac w Komisji Kultury i Środków Przekazu Sejmu RP w latach 1989−99 oraz w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji w latach 1999−2003.

Trzynasta powieść budzącego najwięcej kontrowersji, najbardziej prowokacyjnego i nowatorskiego współczesnego pisarza amerykańskiego, laureata National Book Award, PEN/Faulkner Award i Jerusalem Prize, to studium okresu prosperity w Stanach Zjednoczonych końca lat dziewięćdziesiątych, obraz świata wielkich pieniędzy i najnowszych technologii, a także wiwisekcja "amerykańskiego marzenia".

To fascynująca podróż ponad Ziemią i niezwykła, nowoczesna lekcja geografii.
ęłęóMapy w skali 1 : 4 500 000, jednakowej dla wszystkich kontynentów i regionów, dzięki czemu łatwo można porównywać odległości i wielkości obiektów w różnych częściach Świata. Dzięki jednolitej skali zaprezentowano tak dokładne mapy nie tylko Europy, ale także Afryki, Azji, obu Ameryk i Australii, przedstawiane w innych atlasach jedynie na mapach przeglądowych.

Słownik, jakiego jeszcze nie było. Dzięki ogromnej liczbie haseł i krótkim definicjom pozwala szybko dotrzeć do informacji. Łączy cechy słownika języka polskiego i słownika wyrazów obcych.

Bogato ilustrowana historia świata od zarania cywilizacji aż do współczesności, podana w układzie chronologicznym, z podziałem na różne obszary działalności człowieka.
Pierwsza publikacja tego typu na polskim rynku wydawniczym, opracowana autorsko przez Wydawnictwo Naukowe PWN na podstawie informacji gromadzonych przez ponad pół wieku, starannie wybranych i rzetelnie sprawdzonych.

Performance „Ostatnia oknożyrafa” Petera Zilahyego i spotkanie z autorem, promujące polski przekład książki pod tym samym tytułem. „Ostatnia oknożyrafa” ukazuje się na początku listopada nakładem Wydawnictwa Czarne. Plan pobytu Zilahyego w Polsce obejmuje performance w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie (7 listopada, poniedziałek), spotkanie autorskie w księgarni Bookarest w Poznaniu (8 listopada, wtorek) oraz w stacji DeLuxe w Gdańsku (9 listopada, środa).

Człowiek powinien nie tylko jeść, ale przede wszystkim zdrowo się odżywiać. O tym, że nie jest to wcale takie proste, przekonał się chyba każdy, kto chociaż raz próbował odnaleźć się między półkami zastawionymi słoikami z konserwowaną i barwioną żywnością a stojakami pełnymi ziemniaczanych chipsów i kukurydzianych snacków. Z drugiej strony, pokutuje przekonanie, że smaczne jest to, co niezdrowe i na odwrót – że zdrowe jest to, co niesmaczne. Zwolennicy tego poglądu nie oszczędzają w kuchni na tłuszczu, cukrze czy soli.

Zapowiedź na 16 listopada. Opowieść o kocie, mistrzu zen to książka dla buddystów i kociarzy, dla buddystów-kociarzy oraz dla wszystkich zmęczonych życiem w dobie późnego kapitalizmu. Jej bohaterem jest Koyabashi, który wraz ze swym uczniem Tanedą wędruje do świątyni w Edo (dawna nazwa Tokio), po drodze objaśniając mu w przystępny i zabawny sposób najważniejsze prawdy buddyzmu zen.

7 listopada 2005 r. nakładem wydawnictwa Drzewo Babel ukazała się nowa powieść Vedrany Rudan Miłość od ostatniego wejrzenia. Vedrana Rudan, rocznik 1949, chorwacka pisarka, autorka skandalizującej powieści “Ucho, gardło, nóż” ˇ– według którego Krystyna Janda przygotowuje swój najnowszy monodram w Teatrze Polonia – jest jedną z najwyrazistszych postaci współczesnych Bałkanów. Bezkompromisowa, bezwzględna i niezwykle dowcipna w najnowszej książce bezwstydnie odsłania sekrety małżeńskiego współżycia.

19 października nakładem Biura Literackiego ukazała się czwarta poetycka książka Agnieszki Wolny-Hamkało. Tom o tytule "Ani mi się śni przynosi" 32 nowe wiersze poetki. Na okładce umieszczono zdjęcie Marcina Cecko.

26 listopada 1974 roku Simone Veil, minister zdrowia w rządzie Valéry’ego Giscarda d’Estaing’a, przedstawiła przed francuskim Zgromadzeniem Narodowym projekt ustawy o dopuszczalności przerywania ciąży na życzenie kobiety. Gruntowna zmiana była sprawą pilną: co roku około 300 tysięcy zrozpaczonych Francuzek szukało ratunku w pokątnej aborcji, kwitła „turystyka aborcyjna”, coraz więcej lekarzy zrywało z hipokryzją, przyznając się publicznie do przeprowadzania nielegalnych zabiegów. Po burzliwych obradach ustawa została przyjęta, zmieniając życie tysięcy kobiet i mężczyzn.

Jest ponury dzień listopadowy w jednym z francuskich miast. Furgonetka księgarza Stefana Vollarda uderza w dziewczynkę, która niespodziewanie wybiega na jezdnię. Wypadek trwale naznaczy życie bohatera. Wcześniej introwertyczny i samotny, teraz zostaje rodzicem mimo woli i recytuje pogrążonej w śpiączce Ewie dzieła literatury europejskiej, które przechowuje w swojej nadzwyczajnej pamięci. Dzięki niemu dziewczynka budzi się, nie odzyskuje jednak mowy. Zapominając o bezsenności i dawnych lękach, księgarz zabiera Ewę na spacery w górzystym rejonie Wielkiej Chartreuse – miejscu dzikim i wspaniałym, gdzie mają swój klasztor kartuzi: mnisi związani ślubami milczenia.