
Daniel Silva, zanim zajął się na dobre pisaniem, był dziennikarzem. Początkowo pracował dla UPI, w 1987 r. został korespondentem wojennym; relacjonował wojnę irańsko-iracką i konflikt w Zatoce Perskiej. Rok później przeszedł do stacji telewizyjnej CNN. Tam pracował przy produkcji programów politycznych The International Hour, Inside Politics, The World Today, Prime News i programów typu talk shows.

Godzina 6.30. Wolno chodzić po mieście do ósmej. Co robić? Klara chce stanowczo wracać do getta. Matka i Jerzyk za żadne skarby się na to nie zgadzają. Ja jestem niezdecydowany. Czas upływa. Wtem matka przypomina sobie, że wujek Szulik nieraz nocował u państwa R. na Długiej. Tam pójdziemy. Gdy pan R. nas zobaczył i dowiedział się, o co chodzi, kategorycznie odmówił. Żona jest chora, boi się, nie przenocuje nas za żadne skarby, mamy się wynosić – ale już!
Za dziesięć minut godzina policyjna.

Podróż Karaibska, sprawozdanie z wyprawy odbytej przez autora w 1950 roku z Londynu do pięciu społeczności, które zrzuciły jarzmo kolonializmu - Trynidadu, miejsca urodzenia Naipaula, a także do Gujany Brytyjskiej, Surinamu, na Jamajkę i Martynikę - to poruszająca, przepełniona smutkiem i melancholią próba przedstawienia historycznej spuścizny, z którą muszą się uporać nowo powstałe, niepodległe państwa w Ameryce Środkowej.

Niezidentyfikowany oddział żołnierzy zmusza do ewakuacji całą ludność Sunrise Valley w Newadzie. Chwilę później bomba o potężnej sile zrównuje miasteczko z ziemią. Odpowiedzialność za ten terrorystyczny atak przyjmuje Wilk - zabójca bez twarzy, przywódca rosyjskiej mafii w USA, od dawna tropiony przez FBI i czarnoskórego policjanta, Alexa Crossa.

Bohaterem najnowszej powieści Folsoma jest młody policjant z Los Angeles, John Barron, przyjęty w szeregi elitarnej jednostki specjalnej 5-2. Już podczas pierwszego ważnego pościgu przekonuje się, że członkowie 5-2 dokonują samosądów na aresztowanych przestępcach.

Najnowsza powieść Umberto Eco, stała się wydarzeniem literackim na Zachodzie i tradycyjnie zajęła pierwsze miejsca list bestsellerów. Wytrawny antykwariusz w wyniku choroby traci pamięć osobistą (nie wie, jak się nazywa, nie poznaje rodziny) natomiast zachowuje pamięć encyklopedyczną (bez problemu recytuje fragmenty utworów literackich, fakty historyczne).

Historyczny obraz dziejów III RP: od Okrągłego stołu, poprzez przemiany gospodarcze i cywilizacyjne, aż do wejścia Polski do struktur NATO i UE. Książka, która dzięki historycznemu spojrzeniu może pomóc zrozumieć zawiłości polskiej sceny politycznej i doświadczenia całego społeczeństwa.

Najbardziej znana książka głośnego francuskiego filozofa, wydana po raz pierwszy w 1981 roku i przetłumaczona na kilkanaście języków. Autor rozpoczyna w niej wywód od przywołania opowieści Borgesa, w której kartografowie Cesarstwa przygotowują mapę tak dokładną, że pokrywa szczelnie całe terytorium, a potem rozpada się wraz z Cesarstwem.

Opowieść o kocie, mistrzu zen to książka dla buddystów i kociarzy, dla buddystów-kociarzy oraz dla wszystkich zmęczonych życiem w dobie późnego kapitalizmu. Jej bohaterem jest Koyabashi, który wraz ze swym uczniem Tanedą wędruje do świątyni w Edo (dawna nazwa Tokio), po drodze objaśniając mu w przystępny i zabawny sposób najważniejsze prawdy buddyzmu zen.

Bohaterem Rachmunes jest współczesny Izrael: pełna bolesnych konfliktów mieszanka kultur i narodów. Uwaga pisarki skupia się na Innych – ludziach wykluczonych ze społeczeństwa: emigrantach, Palestyńczykach, homoseksualistach. Wszystkich tych, którzy naznaczeni są piętnem przeszłości lub teraźniejszości. „Największą wartością tej prozy jest jej surowość i ostrość, wola oddania prawdy aż do bólu, bez cienia sentymentu i taryfy ulgowej.” (Antoni Libera)

Philippe Delerm (ur. 1950) – pisarz francuski. Pierwszy łyk piwa to jego dziesiąta książka, która osiągnęła zawrotny sukces miliona sprzedanych egzemplarzy w samej Francji. Jak powiedziała jedna z francuskich recenzentek, do przyjemności życia należy także nieoczekiwane odkrycie wśród wielkich bestsellerów książki tak subtelnej jak ta.

Najnowsza - z 2000 roku, edycja książki, której pierwsze amerykańskie wydanie okrzyknięte zostało "wybitnym podręcznikiem akademickim", wzbogacona obecnie o opisy najważniejszych dokonań badawczych. W siedmiu kolejnych częściach 83 autorów z całego świata w różnorodny sposób prezentuje zjawisko emocji; obok psychologów, są wśród nich socjologowie, antropolodzy, teoretycy sztuki i inni przedstawiciele szeroko rozumianych nauk humanistycznych.

Praca obejmuje cały obszar zagadnień tradycyjnie wiązanych z marketingiem politycznym. Autorzy zajmują się: modelami marketingu politycznego, zagadnieniami segmentacji rynku wyborczego, pozycjonowaniem kandydatów i ugrupowań politycznych, rolą mediów w kontekście kampanii politycznej i reklamy politycznej, problematyką debat wyborczych i wieloma innymi zajmującymi tematami z tego obszaru wiedzy.

Nakładem wydawnictwa Sic! ukazała się nowa książka autora powieści Trzech panów w łóżku, nie licząc kota. Romans pasywny (Sic! 2005). Zebrane tu utwory: Najsłabsze ogniwo, Sekstet i Przepołowienie, oparte na wnikliwych obserwacjach dobrze znanego Żurawieckiemu świata polskich gejów, dają tego świata błyskotliwy, realistyczno-ironiczny obraz. Żurawiecki po raz kolejny objawia się w nich jako mistrz ciętego języka i zaskakujących, dynamicznych dialogów, w których aż roi się od odniesień do rozmaitych sfer kultury i rzeczywistości; zarówno tych „wysokich”, jak i „niskich” (w tym do popkultury czasów PRL-u).

Grupa pisarzy-amatorów z Midsomer Worthy zaprasza na jedno ze swych spotkań znanego powieściopisarza, Maxa Jenningsa. Spotkanie kończy się śmiercią jednego z członków grupy, a znany literat staje się nieuchwytny.

Każdy z nas chciałby być kochanym i akceptowanym za to, kim naprawdę jest. Paradoksalnie, nasza potrzeba akceptacji - lub strach przed odrzuceniem - jest często tak silna, że stajemy się ostrożni nawet wobec najważniejszej osoby w naszym życiu.

Pierwsza część przygód nadinspektora Barnaby'ego i sierżanta Troya. Rozpoczynają oni śledztwo dotyczące z pozoru naturalnej śmierci starej panny Simpson. Okazuje się, że Badger's Drift nie jest tak spokojną i bezpieczną wioską, na jaką wygląda, a jej mieszkańcy ukrywają mniej lub bardziej nieprzyjemne dla nich tajemnice.

Żyjemy w niewdzięcznej epoce „radykalnej demokracji”, twierdzi znany francuski filozof Alain Finkielkraut w opublikowanej nakładem wydawnictwa Sic! książce Niewdzięczność. Rozmowa o naszych czasach (przeł. Sławomir Królak). W epoce tej człowiek nie uważa się za spadkobiercę poprzednich pokoleń; gwałtownie pozbywa się ciężaru dziedzictwa.

Trucizny od dawna towarzyszyły człowiekowi w życiu codziennym, ale w miarę rozwoju cywilizacji znacznie rozszerzyło się ich działanie na organizm człowieka.

Miejska Galeria we Wrocławiu oraz Biuro Literackie Wrocławiu zapraszają na "Urodziny Wojaczka", wieczór autorski upamiętniający 60. rocznicę urodzin Rafała Wojaczka.