
Czy rozwiązłość i chrześcijaństwo mogą mieć wspólny mianownik?
Tytułowa ladacznica to dwudziestoośmioletnia Adèle, dziennikarka zajmująca się tematyką religijną. Jest wyzwoloną, atrakcyjną i kochającą życie kobietą. W wieku piętnastu lat, wraz z najbliższą przyjaciółką, a obecnie zakonnicą, ślubowała zostać świętą; aktualnie ma męża, dwóch synków i... dwóch kochanków. Wygląda na to, że zrezygnowała z młodzieńczych decyzji; jednak po głębszym wniknięciu w jej skomplikowany świat okazuje się, że nic nie jest takie proste ani oczywiste.

Fabuła najnowszej książki Donny Leon oparta jest tym razem na prawdziwych zdarzeniach. Pewnego dnia do komisarza Brunettiego zgłasza się studentka jego żony, Claudia Leonardo, i przedstawia mu niecodzienną prośbę: chce, żeby komisarz się dowiedział, czy istnieje możliwość oczyszczenia z winy jej dziadka, który przed wieloma laty został skazany za przestępstwa popełnione w czasie wojny i wkrótce potem zmarł w zakładzie dla obłąkanych.

Znaleziono zmasakrowane zwłoki Niemca studiującego w Reykjaviku historię Islandii. Policja aresztuje domniemanego sprawcę zbrodni, dealera, który wcześniej sprzedał studentowi narkotyki. Jednak chłopak nie przyznaje się do winy. Zamordowany pochodził z bardzo bogatej rodziny, a jego niemieccy krewni, nieusatysfakcjonowani sposobem prowadzenia śledztwa przez islandzką policję, wynajmują panią prawnik, Thorę, żeby prowadziła niezależne dochodzenie.

KAZIMIERZ MOCZARSKI (1907–1975) – dziennikarz, pisarz, działacz polityczny, żołnierz AK, szef Biura Informacji i Propagandy ZWZ-AK oraz Delegatury Sił Zbrojnych na Kraj, uczestnik Powstania Warszawskiego. W 1945 roku aresztowany i skazany za działalność w AK najpierw na dziesięć lat więzienia, a w roku 1952 na karę śmierci. W 1956 roku zrehabilitowany.

Psychologia i życie jest uważana za najlepszy podręcznik do psychologii.
Prezentuje wiedzę z całego zakresu psychologii - od biologicznych podstaw zachowania przez analizę motywacji i inteligencji po zagadnienia psychologii społecznej. Jest znany na całym świecie - przetłumaczony na dziesięć języków, w tym chiński, japoński, rosyjski, hiszpański, niemiecki. Bogato ilustrowany, w ciekawej szacie edytorskiej, udoskonalony i unowocześniony pozostaje wzorem podręcznika akademickiego: wszechstronnego, ciekawego i przystępnego.

Z wielką przyjemnością informujemy
że powieść Dwanaście kręgów Jurija Andruchowycza znalazła się w finałowej siódemce książek nominowanych do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus.Wręczenie nagrody nastąpi 2 grudnia.

Stambuł, lata trzydzieste XIX wieku. Na dworze sułtana Mahmuda II giną perły jego matki, a w tajemniczych okolicznościach zostaje uduszona piękna odaliska. W tym samym czasie młody żołnierz zostaje zamordowany na ulicach miasta.

Tom Na skróty zawiera wybór opowiadań z bogatego dorobku wybitnego amerykańskiego prozaika Raymonda Carvera (1938–88), które stały się podstawą scenariusza zrealizowanego w 1993 roku filmu Roberta Altmana. Nominowany do Oscara film został uhonorowany m.in. Złotym Lwem na festiwalu w Wenecji. Powściągliwe, niedopowiedziane, wieloznaczne opowiadania Carvera pełne są tłumionych emocji i skrywanych dramatów ludzi poranionych i samotnych.

Sierpień to opowieść o dwójce młodych ludzi poszukujących korzeni własnej emocjonalności. On – historyk sztuki zarabiający na życie jako sprzedawca urządzeń klimatyzacyjnych i ona – nauczycielka biologii, niedoszła lekarka. Oboje, wciśnięci w przypadkowe życiowe role, starają się przezwyciężyć własną przeszłość. To opowieść o niemożności porozumienia i szansie, która pojawia się niespodzianie pod postacią potrąconego przez samochód psa. Podróż po mieście staje się dla bohaterów symboliczną wyprawą do najdalszych, skrywanych zakamarków świadomości.

W Ministerstwie Bólu Dubravka Ugrešić zajmuje się problemami winy, zapomnienia i prawa do pamięci. To powieść o ludziach, którzy w Holandii szukają ocalenia przed koszmarem wojny wywołanej rozpadem Jugosławii, lecz nie potrafią się uwolnić od tragicznego bagażu wspomnień i poczucia wyobcowania. Autorka mistrzowsko prowadzi narrację, przeplatając fikcję z elementami rzeczywistości i zabarwiając dramat wykorzenienia przenikliwą ironią.

Nieposłuszeństwo (Disobedience) to debiutancka powieść brytyjskiej pisarki Naomi Alderman, nagrodzona prestiżową Orange Award for New Writers 2006. Wydana w Anglii wiosną tego roku, na długo przed premierą okrzyknięta „sensacyjnym debiutem”, powieść Alderman to fascynujący i dowcipny portret wieloetnicznego Londynu, ukazujący konflikt dwóch kultur: ortodoksyjnej londyńskiej społeczności żydowskiej z Hendon i świeckich Żydów nowojorskich. Porównania z Białymi zębami Zadie Smith i Brick Lane Moniki Ali powracają w niemal każdej recenzji.

Powieść W stronę niewinności, w której Philippe Djian z wdziękiem godnym mistrza bawi się konwencją literatury pornograficznej, to hołd złożony Henry’emu Millerowi. Narrator, Francis, jest pisarzem, który wprawdzie poznał smak sukcesu, ale obecnie jego książki osiągnęły nakłady tak niskie, że zarabia na życie, sprzedając kolegom po piórze preparaty z alg i koszulki Bundeswehry. Jego żona i dzieci zginęli w katastrofie lotniczej, jednak Francis żyje tak, jakby Edith mieszkała wraz z nim, a dzieci wyjechały na inny kontynent.

Wydawnictwo Znak zaprasza na spotkanie z Olgą Tokarczuk autorką książki Anna In w grobowcach świata W spotkaniu wezmą udział Kazimiera Szczuka i Kinga Dunin. Zapraszamy we środę 27 września na godzinę 19.30 Do Café Kulturalnej w Warszawie PKiN, Plac Defilad 1

Przeprowadzanie wywiadów wcale nie jest proste. Aby wywiad przebiegał prawidłowo, trzeba wiedzieć, o co zapytać i jak to zrobić. I trzeba umieć słuchać. Jak zatem robić to naprawdę dobrze? Jak nakłonić rozmówcę aby powiedział coś, czego nie mówił jeszcze nikomu i dlaczego to ukrywał? Już 22 września odkryjemy tajniki amerykańskiego mistrza przeprowadzania wywiadów Lawrenca Grobela w książce „Sztuka Wywiadu. Lekcje Mistrza”.

Każdy człowiek funkcjonuje jako jeden z elementów społeczeństwa i w mniejszym lub większym stopniu oddziałuje na innych ludzi oraz na grupę społeczną, której jest członkiem, ale też ciągle ulega ich wpływom innych – świadomie lub nie. I właśnie w tej książce przedstawiono zagadnienie manipulacji – jej znaczenie, cechy i typy.

Już 22 września odbędzie się polska premiera książki „W mgnieniu oka. Sztuka montażu filmowego”, autorstwa Waltera Murcha, traktująca o niezwykle istotnym procesie powstawania produkcji filmowej, jakim jest montaż. Książka ukaże się nakładem filmowego Wydawnictwa Wojciech Marzec. Dla montażystów, producentów, studentów szkół filmowych oraz wszystkich zainteresowanych arkanami filmu.

Książka jest adresowana do wszystkich, którzy już fotografują (zarówno aparatami tradycyjnymi, jak i z zapisem cyfrowym) lub dopiero zamierzają zająć się fotografią, i do tych, którzy chcą komputerowo przetwarzać zdjęcia. W sposób usystematyzowany i prosty podaje wszystkie niezbędne wiadomości dotyczące czysto technicznej umiejętności wykonania zdjęcia, wprowadzenia go do komputera i dalszej obróbki, przygotowania do druku na drukarce w domu lub
w profesjonalnym studiu poligraficznym.

W dzisiejszym „Życiu Warszawy” (13.09.2006) ukazała się rozmowa Doroty Nowakowskiej z Davidem Foenkinosem, autorem wydanej przez Sic! powieści Potencjał erotyczny mojej żony. Oto jej fragment: - „Potencjał erotyczny…” to mistrzostwo absurdu. Hektor, główny bohater, pracuje w agencji turystycznej dla mitomanów, gdzie fabrykuje się dowody egzotycznych wojaży.

Najnowsza książka znakomitego austriackiego eseisty Karla-Markusa Gaußa "Psożercy ze Svini" to rodzaj literackiego reportażu poświęconego słowackim Romom, a przede wszystkim ich najniższej kaście zwanej degesi (psożercy). Gauß dotarł do miejsc, do których w Słowacji się nie zagląda: do Luníka IX - największego słowackiego getta leżącego zaledwie dziesięć minut jazdy od centrum Koszyc i do maleńkiej osady Svinia we wschodniej, najbiedniejszej części Słowacji. I tu, i tam slumsy otacza niewidzialny mur, który rozdziela dwa zupełnie różne światy. Świat po tamtej drugiej stronie jest dla nas całkowicie obcy.

Zbiór czterech tekstów poświęconych analizie kulturowej ciała i związanych z nim praktyk. Autorzy przedstawiają różne formy życia seksualnego, ich ekspresję, odczuwanie ciała, jego przemiany. W odniesieniu do tej sfery życia, często okrytej tabu, nie wszystko jest takie, jak nam się wydaje.