
Dojrzały, już `ustawiony` i pogodzony z życiem pisarz przystaje, jak ongiś Dante, `w połowie drogi` swego życia, aby dowiedzieć się, kim naprawdę jest; pragnie też rozliczyć się z własnym młodzieńczym buntem wobec prostactwa, tępoty i biologizmu zwykłego życia. Spogląda wstecz i zagłębia się w podziemny, pełen koszmarów świat własnego dojrzewania, odbywa `inicjacyjną` poniekąd wędrówkę przez labirynt własnego ciała z owego `brudnego i potwornego wieku dorastania`, który dla autora przypadł na szare i pełne kłamstwa lat 70. w Rumunii.

Pionierskie w polskim piśmiennictwie studium o japońskim nadzorze nad korporacją, czyli mechanizmach wpływających na możliwości i sposób działania przedsiębiorstw w Japonii. Autor nie ogranicza się jedynie do opisu działania tego nadzoru, ale sytuując go na tle rozwoju instytucji powojennego systemu finansowego, identyfikuje kluczowe czynniki, które wpłynęły na jego kształt.

Jedyna pozycja w literaturze polskiej ukazująca całościowo dzieje Afryki Południowej od początku XX stulecia do pierwszych lat XXI wieku. Koncentrując się na przemianach politycznych, autor uwzględnia też aspekty kulturowe, gospodarcze i społeczne, które kształtowały historię XX wieku tego kraju.

Wydane wspólnie z Instytutem Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk. Nie jest to klasyczną biografią, gdyż z życia i działalności Mao autorzy wybrali tylko kilka etapów jego politycznej aktywności, ale za to najbardziej charakterystycznych i stanowiących okresy przesileń i zwrotów. Są to rywalizacja ze Związkiem Sowieckim o prymat w ówczesnym świecie socjalistycznym, „wielki skok” i „rewolucja kulturalna”.

"Ta książka zawiera wszystko – lub niemal wszystko – czego chcielibyśmy się dowiedzieć o stanie i perspektywach świata, w jakim nam żyć wypadło, gdybyśmy tylko wiedzieli, jak pytać… Autorka zadaje w naszym imieniu wszystkie ważne pytania i udziela odpowiedzi klarownych, nie zawsze pocieszających, ale zawsze pomagających dojrzeć logikę ukrytą w bezładnych z pozoru, zagmatwanych i dalekich od przejrzystości zdarzeniach. A że nie zawsze jest to logika rozumna, to już nie Autorki wina… Jak mało która, ta książka informuje o świecie i uczy, jak o nim myśleć – i żyć” (Zygmunt Bauman).

Książka australijskiej autorki Anny Funder „Stasiland”, nagrodzona w 2004 roku prestiżową Nagrodą Samuela Johnsona, opowiada zarówno o zwykłych ludziach krzywdzonych przez enerdowski reżim, tych, którzy odważnie próbowali stawić mu opór, jak i o oprawcach, którzy pracowali dla jego tajnej policji Stasi, zamieniając własny kraj w gigantyczne, szczelnie zamknięte i skutecznie kontrolowane więzienie.

Wydawnictwo Indigo z dumą przedstawia nową książkę Niżeja Podpisanego Człowiek zwany Biurkiem. To wspaniała lektura dla miłośników Mrożka i Topora – pierwszy z trzech lub czterech tomik przesiąkniętych absurdem, niezobowiązujących, ale zmuszających do zadumy opowiadań o naszym życiu we współczesnej Polsce – z innej, nieoczekiwanej, niepodejmowanej dotąd przez pisarzy strony.

Nowoczesny podręcznik akademicki o powstawaniu tożsamości narodowej społeczności ruskich i skandynawskich, napisany na podstawie najstarszych kronik plemiennych i współczesnych badań archeologicznych. Szczegółowe omówienie splatających się dziejów ziem ruskich i skandynawskich pozwala czytelnikowi wejrzeć w całościową, wielopłaszczyznową strukturę antropologiczną i historyczną tych regionów.

To nietypowa historia miłosna: jej bohaterami są mężczyzna lat dwadzieścia sześć i kobieta lat trzydzieści kilka - on jest martwy, ona żywa. Absurdalne? Tak, ale w najlepszym stylu. Niepokojące? A jakże, ale prześmieszne. Straszne? Ma się rozumieć, jednak dowcipne i intrygujące. Historia miłości pielęgniarki do przypadkowo napotkanego nieboszczyka, który w dodatku nie chce ostygnąć. Cóż za (gorący) pomysł! No i trzeba przyznać - dobrze zrealizowany. Bo przecież mogłoby być melodramatycznie i patetycznie, mogło być o śmierci i niespełnieniu. A tak - Topor by się uśmiał!

Jak potoczyłoby się nasze życie, gdybyśmy kiedyś podjęli inną decyzję? Co by było, gdyby cofnąć czas i spróbować pójść inną drogą…? Z takimi dylematami zmagają się bohaterowie książki Antoniny Kozłowskiej Trzy połówki jabłka opublikowanej przez Wydawnictwo Otwarte. Już 22 stycznia powieść będzie można znaleźć w księgarniach.

Wydawnictwo Znak i Gazeta Wyborcza mają przyjemność zaprosić na dyskusję wokół książki Ireny Grudzińskiej-Gross Miłosz i Brodski. Pole magnetyczne, która odbędzie się
22 stycznia 2007r. o godzinie 18.00w siedzibie „Gazety Wyborczej”, ul. Czerska 8/10 w Warszawie. W spotkaniu udział wezmą: Irena Grudzińska-Gross, Zofia Król, Jerzy Illg oraz Adam Michnik

Dziewiąta powieść Dona DeLillo Libra (1988) czerpie tytuł ze znaku zodiaku Lee Harveya Oswalda, znaku Wagi. Podobnie jak w innych jego powieściach fabuła, temat i struktura są starannie wyważone, autor prowokuje czytelnika mądrym zastosowaniem wiedzy historycznej, dramatycznym rozwojem akcji i bardzo precyzyjną konstrukcją opowieści, koncentrującej się na osobie Oswalda, przedstawionego w sposób niezwykle sugestywny i niepokojący.

Książka australijskiej autorki Anny Funder „Stasiland”, nagrodzona w 2004 roku prestiżową Nagrodą Samuela Johnsona, opowiada zarówno o zwykłych ludziach krzywdzonych przez enerdowski reżim, tych, którzy odważnie próbowali stawić mu opór, jak i o oprawcach, którzy pracowali dla jego tajnej policji Stasi, zamieniając własny kraj w gigantyczne, szczelnie zamknięte i skutecznie kontrolowane więzienie.

Andrzej Żuławski to bez wątpienia jeden z najwybitniejszych polskich prozaików i myślicieli – z niezrozumiałych powodów uparcie przemilczany przez krytykę. By poznać treść jego najnowszej książki o tak intrygującym tytule, trzeba ją przeczytać. Streszczenie anegdoty nie stanowi wystarczającej zachęty do lektury dzieła tej rangi, choć ową anegdotę Autor konstruuje z wielką precyzją i troską o wybrzmiewanie znaczących dla niej faktów w coraz to innych kontekstach rzeczywistości.

w przyszłym tygodniu ukaże się książka wspomnieniowa Andrzeja Strzeleckiego, znanego głównie z serialu "Klan" aktora, ale także reżysera, satyryka, wykładowcy Akademii Teatralnej i założyciela Teatru Rampa. Autor jest niezwykle zabawnym gawędziarzem oraz zapalonym miłośnikiem golfa. Historie dotyczące tego sportu są osią książki, ale wiele w niej anegdot dotyczących osób ze świata filmu, teatru, telewizji, kabaretu i muzyki.

Tropem SB. Jak czytać teczki - przewodnik po esbeckich archiwach już wkrótce w księgarniach! 11 stycznia 2007 roku w księgarniach pojawi się książka Romana Graczyka Tropem SB. Jak czytać teczki, intrygujący przewodnik po esbeckich archiwach, książka przybliżająca mechanizmy werbowania agentów i funkcjonowania tajnych służb.

Przedstawienie zmian zachodzących w pojmowaniu rasy i rasizmu w czasie i w przestrzeni. Książka zawiera analizę różnorodnych przejawów rasizmu w kulturze, z wykorzystaniem przykładów rozmaitych kulturowych nisz z Polski i z zagranicy. Autor omawia też złożone relacje między zjawiskami rasizmu a globalizacją oraz wskazuje na możliwości wyrażania przekazu antyrasistowskiego we współczesnej kulturze popularnej np. w muzyce rockowej.

Zbiór felietonów opublikowanych w latach 1998–2002. Autor przedstawia w nich tzw. przeciw-obyczaje, czyli szkodliwe praktyki życia publicznego, takie jak korupcja, nepotyzm, oligarchizacja. Zabarwione ironią felietony mają ostrzegać przed zagrożeniami, które nadal są aktualne pomimo zmiany rządów i osób.

Znany dziennikarz i działacz akcji „Cała Polska czyta dzieciom” napisał książkę, która powstała z myślą o jego synku. Tajemnicze przygody Kubusia to książka mądra i pełna ciepła, pobudzająca wyobraźnię najmłodszych. Dzięki pięknym ilustracjom Marii Ekier z pewnością stanie się wyjątkową pozycją w domowej biblioteczce. Magiczny świat wykreowany przez Macieja Orłosia wciąga najmłodszych, a przygody bohaterów uczą i rozwijają zainteresowania dzieci.

Erwin Axer urodził się w 1917 roku. Czas, w jakim żył, nie szczędził mu doświadczeń. Lwów, w którym minęły jego dzieciństwo i młodość, Łódź, do której powrócił ze stalagu, i Warszawa, gdzie ostatecznie zamieszkał – to jedne z wielu miejsc wyznaczonych na drodze życiowej Axera. Teatr, z którym był związany już od czasów lwowskich, kierował go w różne strony świata. By ocalić przeszłe wydarzenia, spisywał je, i to stylem powściągliwym, trafiającym w sedno.