Nowości czytelnicze

Już w marcu, nakładem GWP ukarze się wnikliwe studium powszechnie znanego zjawiska, jakim jest oszustwo szkolne wszelkiego rodzaju – „Ściągi, plagiaty, fałszywe dyplomy” autorstwa Agnieszki Gromkowskiej-Melosik. Autorka omawia takie przypadki oszukiwania, jak ściąganie, plagiat czy fałszowanie dyplomów akademickich. Są to poważne zjawiska, zwłaszcza we współczesnych czasach, w dobie Internetu zapewniającego niezwykle łatwy dostęp do wszelkich informacji.
Wznowienie cieszącej się dużą popularnością książki księdza Tischnera. Ksiądz na manowcach to zakorzeniona w Etyce solidarności głęboka refleksja nad tożsamością kapłana w nowej rzeczywistości społecznej. Tę książkę ks. Józefa Tischnera otwierają dwa obrazy biblijne: spór Abrahama z Panem Bogiem o uratowanie Sodomy oraz prośba apostołów, aby Bóg zniszczył miasta, które nie chcą przyjąć Dobrej Nowiny.
Książka jest swego rodzaju gramatyką języka, jakiego używamy, zwracając się do Boga w modlitwie. Autor, filozof i teolog, wciela się w postać „filozoficznego nauczyciela języka”, omawiając niczym lektor na zajęciach z nauki języka obcego podstawowe zagadnienia dotyczące modlitwy: mówienie do Boga w drugiej osobie, język jako płaszczyzna spotkania, „święcenie imienia Bożego”. Kolejnym etapem nauki jest poznanie „modlitewnej opowieści” jako elementu rozumienia Boga przez człowieka.
Druga część przygód Mai Bursztyn.
Świetna pisarka Paula Danziger i znakomity rysownik Tony Ross przedstawiają najmłodszym czytelnikom nową osobę – Maję Bursztyn. Maja ma 6 lat i bardzo zdecydowany charakter. Świat, w którym żyje – rodzina, szkoła, przyjaciele – stwarza wiele problemów i Maja musi się z nimi uporać. Dla niej to niezwykle ważne kroki w życiu – pierwszy dzień w szkole, pierwsza przyjaźń, wyjazd na wakacje.
Wyobraźcie sobie, że moglibyście mieszkać razem z Koszmarnym Karolkiem. Oto dziesięć najlepszych opowiadań o Karolku i jego cudownych pomysłach na ułatwienie sobie życia. Do jego najśmielszych wyczynów należy sprzedanie młodszego brata, Doskonałego Damianka, Wrednej Wandzi. Ta wielka, gruba księga jest cała kolorowa i zawiera okropnie śmieszne dodatki – menu Koszmarnego Karolka, jego listę zakupów, karteczki od mamy i pani Kat-Toporskiej.
Nic, co można zjeść, nie jest mi obce!
Takie hasło przyświeca iskrzącym się humorem listom, które niestrudzenie piszą do siebie Piotr Bikont i Robert Makłowicz. Cudem ocalone spod pokryw rondli, z zakamarków spiżarni i czeluści piekarników epistoły są świadectwem żywota człowieka gotującego i biesiadującego.
Książka składa się z dziewięciu esejów, poświęconych tematowi wieczności, jako „wiecznego powrotu tego samego”. W interpretacji Michalskiego myśl Nietzschego ukazuje liczne pokrewieństwa z filozofami, poetami i pisarzami bliskiego mu czasu: Heglem, Kafką, Kierkegaardem, Marksem, Rilkem… „Tematem tej książki jest wieczność, pojęcie wieczności. Punktem wyjścia – Nietzsche. Myśl Nietzschego zorganizowana jest w jedną, spójną całość właśnie przez pojęcie wieczności: to oryginalne, choć zarazem mocno osadzone w tradycji nietzscheańskie pojęcie daje do myślenia nie tylko współczesnemu z nim czytelnikowi. […]

Historia, która mogłaby przydarzyć się wszędzie, ale nie każdemu. W mieście pogrążonym w chaosie tajemniczych zbrodni wszyscy szukają mordercy, choć nikt go nigdy nie widział. Zostaje po nim jedynie makabryczna poezja wypisana na ścianach krwią ofiar oraz niejasna wzmianka w dzienniku pewnego pisarza. Gdyby tylko Ivo Debergov wciąż żył…
dramatyczne świadectwo autorki, która zachorowała na anoreksję w wieku 13 lat. Jej zmagania z chorobą trwały trzy lata, dziewczyna znalazła się na oddziale psychiatrycznym, przeszła swoje piekło. Przeszła je nie na darmo, udało jej się pokonać chorobę.
Chłopięce lata otwierają autobiograficzny cykl powieści Coetzee`go. To książka wyjątkowa, pierwsza, w której autor opisuje własne dzieciństwo i dojrzewanie w Południowej Afryce epoki apartheidu. Chłopak dorasta w normalnej rodzinie, o jasno podzielonych rolach i wyrazistych poglądach. Pod gładką fasadą pozorów kryją się jednak nienawiść i obłuda, wypaczające charakter kilkuletniego Johna. Deformują jego percepcję świata, niszczą relacje w rodzinie.
Koniec II wojny światowej nie oznaczał pokoju. Nie minął nawet rok, gdy rozpoczął się kolejny globalny konflikt, który trwał przez blisko pół wieku. Świat znalazł się w stanie zimnej wojny. John Lewis Gaddis – wybitny amerykański historyk – w swojej najnowszej książce kreśli trzymający w napięciu obraz rywalizacji dwóch bloków podzielonych żelazną kurtyną. Zimna wojna to nie tylko znane fakty, ale przede wszystkim dramatyczny opis zakulisowych rozgrywek w gabinetach światowych przywódców.
Najnowsza książka autora Bomby informacyjnej (Sic! 2006), teoretyka kultury i autora śmiałych propozycji naukowego opisania ery ponowoczesności. Grzech pierworodny czy pierwotny Wypadek, początek i koniec stanowią pewną granicę, są wrodzoną ułomnością, przed którą nauka i technika nie są w stanie umknąć tak samo jak filozofia.
Kolejna w Wydawnictwie Sic! powieść popularnego francuskiego pisarza, autora dobrze przyjętej przez krytykę i czytelników W stronę niewinności (Sic! 2006). I tym razem głównym bohaterem jest mężczyzna: Frykcje są historią jego życia od czasu dojrzewania do pięćdziesiątki. Powieść można czytać jako „męską” wersję Pianistki Elfriede Jelinek. Bohater, pochodzący z rozbitej rodziny, wychowany przez matkę-alkoholiczkę, od której destrukcyjnego wpływu nie jest w stanie się wyzwolić, opowiada o sobie i innych, szczególnie kobietach, a chropowaty styl tej opowieści przywodzi na myśl jeżdżenie papierem ściernym po szkle.
„Zostałem obrzezany w dniu, w którym powiesili Eichmanna” – od tej mocnej deklaracji, w której krystalizuje się tożsamość bohatera, Jossi Awni zaczyna swoją powieść o współczesnym „wiecznym tułaczu”, który powoli odkrywa, że nad jego losem zawisło stare żydowskie przekleństwo: „Obyś wszystko miał i w jednej chwili wszystko stracił”.
Analiza trzech rzeczywistości komunikacyjnych: internetu, banku i telewizji. Autor porównuje program telewizyjny do hipermarketu, zastanawia się nad technologiami jako zjawiskiem społecznym, przypatruje się bankowym stronom internetowym. Jego książka zawiera nie tylko opis fragmentu rzeczywistości społecznej, ale też jest zbiorem praktycznych wniosków, które mogą być przydatne podczas przyswajania nowych technologii.
Autor książki Południk Paryża. Fascynująca wędrówka poszukiwawcza przez stolice Francji Philip Freriks jest w Holandii znanym publicystą prasowym i telewizyjnym. Urodził się 27 lipca 1944 r. w Utrechcie w Holandii. Już jako 16-letni uczeń szkoły średniej zajmował się dziennikarstwem. Podejmował się różnych prac.
Pora poezji z Eugeniuszem Tkaczyszynem-Dyckim. Wydawnictwo Sic! oraz Instytut Książki serdecznie zapraszają na spotkania z Eugeniuszem Tkaczyszynem-Dyckim, autorem tomu Dzieje rodzin polskich, wyróżnionego Nagrodą Literacką „Gdynia” 2006 w kategorii „poezja”.
Przez całe swe dorosłe życie, od 1915 do 1941 roku Virginia Woolf - pisarka, eseistka i feministka - prowadziła dziennik. Na jego kartach znalazły się zapiski o jej twórczości i życiu osobistym – pełnym emocji, wewnętrznych dramatów, mrocznych rodzinnych tajemnic, cierpienia, choroby, niekonwencjonalnych relacji międzyludzkich.
Wydawnictwo Znak i Klub pod Jaszczurami serdecznie zapraszają na wieczór poświęcony pamięci mistrza reportażu Ryszarda Kapuścińskiego IN MEMORIAM. W spotkaniu wezmą udział: Wojciech Jagielski, Jacek Hugo-Bader oraz Bożena Dudko, redaktorka książki Podróże z Ryszardem Kapuścińskim. Rozmowę poprowadzą: Karolina Pasternak oraz Bartek Borowicz. Zapraszamy w środę 21 lutego na godzinę 20.00 do Klubu pod Jaszczurami, Rynek Główny 8 w Krakowie.
Praca zbiorowa 47 autorów pod redakcją Adama Garbacza i ks. dr. Marka Lisa ze wstępem Krzysztofa Zanussiego.Pierwsze opracowanie tego typu na świecie! Efekt ponad czterech lat pracy wybitnych specjalistów w dziedzinie filmu religijnego z całego świata – łącznie 47 osób, m. in. prof. prof. o. Ulrich Engel, Reinhold Zwick i Wolfgang Luley z Niemiec, Federico Pontiggia, ks. Dario Vigano i Carlo Tagliabue z Włoch, dr Marta Ochman z Meksyku i wielu autorów z Polski.
Poprzednie
Następne
Przeczytane, polecane
Polityka Prywatności