
27 marca minie rok od śmierci Stanisława Lema - jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy. Na kilka dni przed tą datą wydajemy książkę, która jest pierwszym przewodnikiem po jego życiu i twórczości. Co to są sepulki? Wszystko o Lemie autorstwa Wojciecha Orlińskiego Książka jest zbiorem informacji o dziełach Lema i ich losach, najważniejszych poglądach i przekonaniach pisarza oraz o jego przyjaciołach i wrogach. Ważna, wciągająca i dowcipnie napisana.

Jedenaście tekstów, które łączy poszukiwanie istoty współczesnego „mieszkania”. Podejmują one takie zagadnienia, jak metamorfoza konwencji estetycznych, podatność przestrzeni mieszkań na modę, a także na presję skierowaną ku indywidualizacji. Kryteria wyboru i kształtowania przestrzeni mieszkalnej, wypełnianie jej tym, co własne i niepowtarzalne, zachowywanie w pamięci miejsc, w których kiedyś się „mieszkało”, to tylko niektóre z wymiarów doświadczenia zamieszkiwania.

Równość kobiet i mężczyzn, zniesienie dyskryminacji to jeden z podstawowych wymogów współczesnej demokracji europejskiej. Tych właśnie zagadnień dotyczy książka prof. Małgorzaty Fuszary. Jest wyjątkowa na polskim rynku – zainteresowania autorki obejmują bowiem udział kobiet we władzy nie tylko na najwyższym, ale też na średnim i najniższym szczeblu, nie tylko ich działanie we władzach państwowych oraz samorządowych, ale też organizacjach pozarządowych.

O kobietach, dla kobiet i przez stuprocentową kobietę lekko i dowcipnie napisana, przezabawna powieść obyczajowa z dużą dawką erotyki. Irena Obermannova, nazywana czeską Katarzyną Grocholą, udowadnia, że supermenki znowu górą! Praga, 2005 rok. Dwie koleżanki, kobiety „po przejściach” usiłują na nowo ułożyć sobie życie. Postanawiają wspólnie zamieszkać. Ich towarzyszem stanie się dawny kolega z liceum – stary kawaler.

W szesnastowiecznym Stambule grupa najwyśmienitszych artystów ma zrealizować zlecenie sułtana: stworzyć utrzymaną w nowoczesnym zachodnim stylu księgę upamiętniającą jego wielkość i chwałę. Księgę mają zdobić barwne miniatury. Ale sztuka figuratywna jest zakazana w religii muzułmańskiej. Zlecenie i jego wykonawcy są zatem w poważnym niebezpieczeństwie. Należy utrzymać je jak najdłużej utrzymać w tajemnicy. Jeden z zatrudnionych mistrzów zostaje zamordowany…

Ani Żyd, ani Amerykanin, ani Polak. Singer wiedział, że zawsze i wszędzie pozostanie wygnańcem. Nie był ani stąd, ani skądinąd. Ani z dziś, ani z wczoraj, którego już nie ma. Był, jak sam się określał, „obcym w ogóle”. I pogodził się z tym, nawet żartował. Widział siebie jako „literę albo kropkę w nieskończonej księdze Boga”. I dodawał: „Nawet jeśli jestem błędem w dziele Boga, nie można mnie całkowicie wymazać”.

W najbliższym tygodniu w księgarniach pojawi się wyjątkowy słownik wydany nakładem Wydawnictwa Naukowego PWN - Hip-hop słownik. Jest to pierwszy na rynku słownik języka hip-hopu. Ciekawy i ważny dla tych, którzy już wiedzą, i dla tych, którzy chcieliby wiedzieć, co znaczy nawijka, lans lub ciąć sample.

Prezentacja świata wyobrażonego literatury afrykańskiej i rozważania wokół dialogu o świecie, jaki na płaszczyźnie fikcji literackiej toczą pisarze. Autor skupia się na kluczowym dla ukształtowania się współczesnej Afryki okresie kolonialnym, który w sposób nieodwracalny odmienił subsaharyjską część kontynentu. Mówi o obrazowaniu w literaturze historycznych kontaktów z Europejczykami, o sposobie przedstawiania doświadczeń kolonializmu i o ukazywanym w tekstach literackich stosunku Afrykanów do różnych aspektów kultury europejskiej.

Wszystko, o czym piszę, właśnie się dzieje, jest w trakcie stawania się, i na dobrą sprawę nikt nie powie na sto procent, jaki będzie finał. Myślę jednak, że tylko takie tematy są ważne. Ryszard Kapuściński. Ryszard Kapuściński był nie tylko wielkim podróżnikiem, dziennikarzem i pisarzem.

Podobno pana żona twierdzi, że w trakcie pracy nad książką przypomina pan mordercę, który dopiero co wrócił z krwawej jatki. W takim razie co mówi teraz, gdy zaczął Pan pisać kryminały?
Mam pewne podejrzenia, że moja żona nie darzy Benjamina Blacka wielkim szacunkiem. I być może ja też; w pewnym stopniu. Praca pisarza to mordercze zajęcie, o czym John Banville i jego żona doskonale wiedzą. Sztuka jest zaborcza, zabiera wszystko, co masz. I na końcu dnia, gdy kończysz pisać, wyglądasz jakbyś zajmował się jakąś krwawą robotą. Rzemiosło, czyli to czym właściwie para się Benjamin Black, jest mimo wszystko mniej stresujące.

Historia polskiej muzyki rozrywkowej opowiedziana przez pryzmat piosenek − najpopularniejszych, a zarazem typowych dla ówczesnych mód, niezapomnianych, bo pięknych, jeśli chodzi o linię melodyczną czy tekst. Autor, telewizyjny i radiowy dziennikarz muzyczny, przedstawia także ich twórców i wykonawców, takich jak Ludwik Sempoliński, Hanka Ordonówna, Zula Pogorzelska, Eugeniusz Bodo, Mieczysław Fogg czy Jan Kiepura.

Przedstawiamy Państwu powieść autorki jednego z najlepszych opowiadań ze zbioru Poparzone dzieci Ameryki, który polecała Zadie Smith. Gdybym ci kiedyś powiedziała Judy Budnitz to doskonały, dojrzały debiut powieściowy, przywodzący na myśl utwory takich mistrzów pióra jak Gabriel Garcia Marquez, Isaac Bashevis Singer czy Angela Carter.

W Paryżu w wieku 78 lat zmarł wczoraj Jean Baudrillard, francuski socjolog i filozof kultury, jeden z najoryginalniejszych krytyków globalizacji, obdarzony apokaliptyczną wyobraźnią i rozpoznawalnym stylem. Interesował się społeczeństwem postindustrialnym i kulturowymi skutkami rozwoju technik rzeczywistości wirtualnej. Był autorem głośnej teorii symulakrów. Pasjonowała go także fotografia, zarówno jako artystę, jak i teoretyka.

Niełatwo streścić historię o chłopcu w pasiastej piżamie. Powiedzmy, że jest ona przypowieścią o naturze zła, które rodzi się w umysłach porządnych ludzi. Jest to podróż edukacyjna do granic poznania. Podróżnikiem jest dziewięcioletni Bruno, syn komendanta obozu koncentracyjnego, który odkrywa świat podzielony drutem kolczastym.

Prawa człowieka to nowatorskie i inspirujące zaproszenie do refleksji na temat jednego z najważniejszych i najbardziej wpływowych pojęć politycznych naszych czasów. Dzięki wyjątkowemu interdyscyplinarnemu ujęciu, Michael Freeman pokazuje, jak doświadczenia osób, których prawa człowieka pogwałcono, pozostają w związku z prawnym, filozoficznym i socjologicznym podejściem do kwestii praw człowieka. Kreśląc historię pojęcia, Freeman odsłania podstawowe napięcie między filozofią praw człowieka a sposobem, w jaki są one rozumiane na gruncie nauk społecznych.

Koncepcje „ja” są znakomitym wprowadzeniem we współczesne spory wokół „ja” w naukach społecznych. Napisana przez autora o międzynarodowej pozycji, książka skupia się przede wszystkim na dorobku teoretyków społecznych i analityków kultury, którzy podjęli wysiłek ustawienia „ja” w relacji do procesów psychologicznych, kontekstów społecznych i perspektyw historycznych. Wśród omawianych badaczy znajdują się między innymi: Mead, Freud, Goffman, Foucault, Chodorow, Kristeva i Baudrillard.

Bieda pozostaje jednym z najbardziej palących problemów naszych czasów. Ruth Lister zapoznaje czytelników ze znaczeniem i doświadczeniem biedy we współczesnym świecie. Książka rozpoczyna się przejrzystą prezentacją aktualnych debat na temat definicji i sposobów pomiaru biedy w społeczeństwach uprzemysłowionych, a następnie proponuje inspirującą, wielostronną analizę konceptualizacji tego zjawiska. Autorka korzysta z osiągnięć teoretycznych w dziedzinie międzynarodowego rozwoju społecznego, jak również opiera się na wielu przykładach wziętych z życia, by w ten sposób uwypuklić takie aspekty biedy, jak bezsilność, brak głosu, utrata godności i szacunku.

Wszyscy pamiętamy o francuskich, belgijskich, włoskich czy niemieckich „Ojcach Europy”. Niewielu z nas wie, że w dyskusjach nad projektem europejskim brali udział również polscy działacze polityczni, publicyści i uczeni. O nich w sposób kompetentny, barwny i przyciągający uwagę piszą w swojej książce Andrzej Borzym i Jeremi Sadowski.

Zbiór tekstów młodych badaczy, którzy opisują podobieństwa i różnice systemów komunistycznych panujących na Węgrzech i w Polsce. Czytelnik znajdzie w tej książce analizę porównawczą sytuacji Kościoła katolickiego w tych dwóch państwach, reakcję prasy na wydarzenia w Czechosłowacji w 1968 r., a także stosunek reżimu do pism satyrycznych.

Wydane wspólnie z Instytutem Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk. Interesujące przedstawienie głównego nurtu propagandowego komunizmu. Autor analizuje sposób działania olbrzymiej machiny ceremonii państwowych. Pokazuje, jak oficjalne święta kształtowały relacje między rządzącymi a rządzonymi, jak były odbierane przez społeczeństwo, a także do jakiego stopnia decydowały o stabilności ustroju.