Nowości czytelnicze

Nasz gość zaprezentuje swoje prace w formie pokazu slajdów i opowie o swoim warsztacie twórczym. Zainteresowani młodzi adepci sztuki fotografii, będą mieli okazję do skonsultowania swoich prac z opiniami pana Tomaszewskiego oraz na wysłuchania uwag technicznych. Oczywiście zapraszamy także wszystkich tych, którzy niekoniecznie aspirują do miana twórców i interesują się innymi aspektami dzieł fotograficznych oraz kultura i sztuką.
"Debiut Anne Swärd to mroczne i poetyckie opowiadanie o rodzinie, która rozbija się na kawałki, a powodem rozpadu jest nie nienawiść, ale miłość". Justyna Czechowska. "Opowieść ta jest antysagą, bowiem budowana z łat, przeszywana, pruta i tkana na nowo przez wymieniające się punkty widzenia, zmienia kolor pod światło i rozpada się na naszych oczach. Nic tu nie może przyrastać - ani ściegi, ani pamięć, ani rodzinna tkanka; bohaterowie żyją z dala od czasu świętego i z dala od czasu świeckiego, w surowym, monochromatycznym pejzażu północy". Joanna Wajs
Upiorny ciemny las - przestrzeń pierwotna i niebezpieczna, ale wciąż żywa, realna i dotkliwa – jak Wschód. Z drugiej strony - zwirtualizowany dom z upiornym symulatorem – siedlisko mechanicznego Zachodu. Oto ponure dekoracje "Ciemnego lasu" - tragifarsy science fiction, nieco lemowskiej opowieści o "współpracy" Wschodu z Zachodem, o obustronnej, toksycznej zależności, o mitach starego i nowego świata, o serii malowniczych stereotypów.
Według typologii Milana Kundery bohater Pluszki to „dziwkarz epicki”, taki, który szuka niewiadomego. Miota się, budzi w obcych łóżkach. Nie ma jednak w tej smutnej wędrówce tragizmu wielkiego uczucia, namiętności kolekcjonera, szaleństwa erotomana. Bohater raczej poddaje się biegowi wydarzeń i jakby na marginesie testuje: czy jeszcze potrafi coś dać? Czy potrafi coś przyjąć? Ciągle próbuje wycisnąć ze świata resztkę ciepła, jednak coraz bardziej bez wiary.
Każde z tych opowiadań jest osobnym światem konkretnej osoby: tajemniczej podróżniczki, aktorki porno, babci klozetowej, zakochanego pijaka, studentki, mordercy. Opowiadanie "Notatka wyjaśniająca" to wnikliwa i dowcipna satyra społeczna, "Roverandum" – oniryczna dziewczyńska opowieść z tajemnicą na miarę "Pikniku pod wiszącą skałą", "Luba" – kryminał, w którym dowiadujemy się tego, co chce wiedzieć każdy detektyw: jak myśli morderca. "Natasza" to baśń o kopciuszku z miejskiego szaletu.
Serdecznie zapraszamy do wysłuchania pierwszej z planowanego cyklu audycji poświęconych zagadnieniom poruszanym w książkach z serii Key Concepts: 10 kwietnia (wtorek), godz. 14.25, radio Tok FM. Gościem Kuby Janiszewskiego będzie politolog dr Sławomir Józefowicz.Seria Key Concepts, publikowana w Wielkiej Brytanii przez prestiżowe wydawnictwo Polity Press, a w Polsce przez Sic!, prezentuje kluczowe pojęcia nauk społecznych, używane m.in. w socjologii, politologii, stosunkach międzynarodowych, ekonomii, dziennikarstwie, kulturoznawstwie.
PRL się śmieje. Polska komedia filmowa lat 1945-1989. Pierwsza monografia polskiej komedii filmowej lat okresu PRL. Autorka spogląda na Polskę Ludową jako swoistą wspólnotę śmiechu poprzez pryzmat gatunku filmowego. Śledzi ewolucję komedii na przestrzeni czterech powojennych dekad, charakteryzując poprzez cytaty z dokumentów, recenzji i statystyki świadomość filmową państwowego producenta, krytyki i publiczności.
To piękna książka, ale i bardzo dramatyczna. Dragoman w swoim zbiorze opowiadań wykorzystuje mitologię dzieciństwa, ale w sposób ostentacyjnie antysentymentalny. Opowieść o dorastaniu w kadarowskich Węgrzech dwunastoletniego chłopca stała się pretekstem do pokazania komunistycznej opresji w jej najpaskudniejszej wersji – pozbawiania ludzi ich godności. To historia o nieobecności ojca uwięzionego w obozie pracy, o codziennym upokarzaniu przez esbecję, o przemocy akceptowanej przez upodlone społeczeństwo oraz lęku przeplatanym nadzieją.
Wstrząsające świadectwo o Srebrenicy. W maju 1992 roku tysiące zdesperowanych uchodźców ze wschodniej Bośni, uciekając przed serbskimi wojskami, schroniło się w małym miasteczku Srebrenicy. Oznaczało to jednak dla nich trwającą trzy lata śmiertelną pułapkę. Cierpieli głód, choroby, agonię uczuć. Aż wreszcie, w lipcu 1995 roku, bośniaccy Serbowie dokonali bestialskiego mordu na ponad siedmiu tysiącach z nich.
W związku z ogromnym zainteresowaniem mediów i czytelników nową książką J.M. Coetzee’ego Chłopięce lata, Wydawnictwo Znak postanowiło przyspieszyć jej wydanie. Książka będzie dostępna w księgarniach już od 12 kwietnia 2007 roku! Chłopięce lata otwierają autobiograficzny cykl powieści Coetzee’go. To książka wyjątkowa, pierwsza, w której autor opisuje własne dzieciństwo i dojrzewanie w Południowej Afryce epoki apartheidu.
Miło nam podać do publicznej wiadomości, że wydana przez nas książka Mariusza Szczygła „Gottland” otrzymała nagrodę Warszawskiej Premiery Literackiej oraz tytuł Książki Stycznia 2007. Wręczenie nagrody odbędzie się 16 kwietnia (poniedziałek) 2007 roku o godz. 17.00 w warszawskim Klubie Księgarza (Rynek Starego Miasta 22/24). O książce opowie członek jury, prof. Andrzej Lam oraz krytyk Krzysztof Masłoń. Fragmenty ksiązki przeczyta Adam Ferency.
"Narracyjna umiejętność Sowuli polega na przetwarzaniu banalnych historii w intrygujące opowieści. Autorka tworzy prozę obserwacji obyczajowej wolną od moralizowania. Do problemów swoich postaci umiejętnie wtrąca refleksje o rozerotyzowanym szympansie bonobo czy wierszyki do świętego Antoniego. Dzięki temu proza o powszechnie znanej codzienności - uciążliwym braku pieniędzy, złośliwej dyrektorce, tajemniczym romansie - nie staje się trywialna. Jeśli literatura jest sztuką wnikliwego podglądania rzeczywistości to opowiadania Sowuli są jej dobrym przykładem." Urszula Glensk
Stambuł, XVI wiek. Wielce utalentowany mistrz miniatur, który otrzymał zlecenie wykonania złoceń do pewnej sekretnej księgi tworzonej na polecenie samego sułtana, zostaje brutalnie zamordowany. Czyżby krążące wśród miniaturzystów plotki, jakoby księga była dziełem bluźnierczym, doprowadziły do tej zbrodni? Kto mógł jej dokonać? Świadectw dotyczących okoliczności morderstwa jest wiele.

W Wielkiej Brytanii ogłoszono listę pisarzy nominowanych do nagrody Orange Prize. Jedną z ważniejszych postaci na liście jest Kiran Desai, ubiegłoroczna laureatka Nagrody Bookera za książkę The Inheritance of Loss. Nagrodzona Bookerem książka ukaże się w sierpniu tego roku nakładem wydawnictwa Znak. Będzie nosiła tytuł: Brzemię rzeczy utraconych.
Od kilku lat nabieramy coraz większej sympatii do słoweńskiej Planicy za sprawą spektakularnych sukcesów Adama Małysza. Po tym i innych, wartych odkrycia nawet po zakończeniu sezonu skoków narciarskich, zakątkach Słowenii, oprowadza nowy przewodnik Wydawnictwa Bezdroża. Słowenia jest dobra na wszystko! Na swym niewielkim terytorium mieści całą masę turystycznych rozmaitości - są tu wyniosłe, skaliste szczyty alpejskie, niższe góry o charakterze niemal beskidzkim, rozległe płaskowyże krasowe, malownicze krainy wzgórz porośniętych winnicami czy krajobrazy o charakterze typowym dla krajów basenu Morza Śródziemnego.
Oto kolejna książka z serii „ Poznajemy Unię Europejską. Seria daje rzetelną wiedzę na temat Unii Europejskiej. Pierwszy tom prezentuje jej historię, strukturę i kierunki rozwoju. Kolejne przedstawiają państwa tworzące Unię Europejską, ich historię, gospodarkę, system władzy, szkolnictwo, prawo, a także wszystko to, co stanowi o ich odmienności kulturalnej, życie codzienne obywateli, współczesne zagrożenia, kontakty z Polską.
Wydawnictwo Naukowe PWN, powszechnie znane jako największy wydawca słowników języka polskiego, opublikowało kolejną nowoczesną serię słowników, tym razem przeznaczoną dla uczniów starszych klas szkół podstawowych i gimnazjalistów. Seria obejmuje podstawowe typy słowników dopasowane do potrzeb młodego czytelnika - słownik języka polskiego, ortograficzny, poprawnej polszczyzny, wyrazów obcych, synonimów i frazeologiczny.
Kolejna w Wydawnictwie Sic! książka popularnego francuskiego pisarza, autora dobrze przyjętej przez krytykę i czytelników powieści W stronę niewinności (Sic! 2006), o której Piotr Kofta napisał w „Dzienniku”, iż jest „jedną z ciekawszych książek erotycznych ostatnich lat”. I tym razem głównym bohaterem jest mężczyzna: Frykcje są historią jego życia od czasu dojrzewania do pełnej dorosłości. Wychowywała go samotnie matka-alkoholiczka, od której destrukcyjnego wpływu nie jest w stanie się wyzwolić; bezlitosna wiwisekcja tej relacji przypomina Pianistkę Elfriede Jelinek.
Grzech pierworodny czy pierwotny Wypadek, początek i koniec stanowią pewną granicę, są wrodzoną ułomnością, przed którą nauka i technika nie są w stanie umknąć tak samo jak filozofia. W Wypadku pierworodnym Paul Virilio podejmuje problem katastrofy świadomości i pilnej konieczności powołania do istnienia, jeśli nie muzeum, to przynajmniej „magazynu katastrof”. Katastrof przemysłowych i naturalnych, których liczba rośnie nie tylko geometrycznie, ale geograficznie czy wręcz kosmicznie.
Naomi Alderman, autorka debiutanckiej powieści Nieposłuszeństwo (Disobedience, Penguin Books 2006, wyd. pol. Sic! 2006), została uhonorowana nagrodą prestiżowego tygodnika „The Sunday Times” dla najlepszego młodego pisarza roku 2006. Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się w ostatnią niedzielę, 25 marca, podczas Oxford Literary Festival 2007. O Nieposłuszeństwie było głośno na długo przed wydaniem. Okrzyknięta „sensacyjnym debiutem” powieść Alderman to fascynujący i dowcipny portret wieloetnicznego Londynu, ukazujący konflikt dwóch kultur: ortodoksyjnej londyńskiej społeczności żydowskiej z Hendon i świeckich Żydów nowojorskich.
Poprzednie
Następne
Przeczytane, polecane
Polityka Prywatności