Nowości czytelnicze

„Filozofia głupoty” wchodzi w spór z wiekową tradycją humanistyczną, która irracjonalność chciała rozumieć jako to, co w człowieku nieludzkie - przyjmując zarazem, że inteligencja to właściwa cecha i norma człowieczeństwa. A jeśli to głupota jest tym, co najbardziej ludzkie? Odwrócenie tradycyjnej wizji wiedzie do koncepcji człowieka, w którego naturze leży trwała dyspozycja do nietrafnego rozumienia spraw, błędnego rozumowania i bezsensownego zachowania.
Bohaterowie moich reportaży to wielcy kolekcjonerzy dzieł sztuki i pamiątek narodowych, antykwariusze, artyści – choćby: Jan Nowak-Jeziorański, Władysław Bartoszewski, Marek Potocki, Andrzej Starmach, Stasys Eidrigevičius. Tacy ludzie jak oni potrafią wydać pół miliona euro na książkę lub grafikę, bo są bogaci duchem. Są odważni, zmieniają świat na lepsze. Mogłem ich poznać dzięki temu, że od lat walczę o dobre imię sztuki.
26 października 1932 roku dziesiątki obecnych w Moskwie pisarzy zostało niespodziewanie zwołanych, by wieczorem w domu Gorkiego spotkać się ze Stalinem. Stół ugina się od wina, wódki i zakuski. Zasłony zaciągnięte, świece na żyrandolu zapalone. Nagle generalissimus przemówił: „Nasze czołgi nie są nic warte, jeśli dusze, które mają je prowadzić, są z gliny. Dlatego powiadam: produkcja dusz jest ważniejsza od czołgów. (...) I dlatego wznoszę kieliszek za was, pisarze, za inżynierów dusz”.
Pośród kresowych ziem I Rzeczpospolitej Podole było najbogatsze pod względem etnicznym i obyczajowym, a losy jego mieszkańców najtragiczniejsze w całym królestwie. Historycy i literaci zgodnie pisali, że tam „u wrót tatarskiej paszczęki” wszystko było większe i dramatyczniejsze. Ziemia urodzajniejsza, krajobrazy rozleglejsze, przyroda bujniejsza, pałace wspanialsze, ludzka fantazja najżywsza i przygody wojenne najkrwawsze.
INTERNETOWA PRAPREMIERA NOWEJ POWIEŚCI OKSANY ROBSKI. W CZERWCU CO TYDZIEŃ NOWE FRAGMENTY POWIEŚCI! TYLKO W SERWISIE POLKI.PL! W KAŻDĄ ŚRODĘ I W KAŻDY PIĄTEK ZAPRASZAMY DO LEKTURY NOWEGO ODCINKA NA WWW.POLKI.PL. Biała dama dzielona na kreski przy pomocy kart kredytowych i weekendy w Peru, gdzie kokę sprzedają na każdym rogu. Joga, asany, medytacje, noce w kasynach lub ekskluzywnych klubach dla gejów i lesbijek.
Analiza wszystkich scenariuszy Tadeusza Konwickiego. Autorka podkreśla ich współzależność od jego powieści i filmów oraz stara się odpowiedzieć na pytanie o ich miejsce wobec wymagań samego gatunku. Książka jest wzbogacona rozmowami z Tadeuszem Konwickim, a także wypowiedziami przyjaciół pisarza i aktorów omawianych filmów m.in. Andrzeja Łapickiego oraz Gustawa Holoubka.
Tworząc posiłki dla dzieci, z pewnością każdy dorosły chce, aby były one pełnowartościowe i dostarczały młodemu organizmowi niezbędne dla jego prawidłowego rozwoju składniki budulcowe, energetyczne czy witaminy. Racjonalne odżywianie kojarzy się jednak z dostarczaniem organizmowi pokarmów ze względu na ich wartość odżywczą, a nie smak, co w przypadku małych „niejadków” może nie zdać egzaminu.
Bicie, kopanie, „polerowanie gęby” – to wszystko, co potrafi Jacek. Zawsze gotowy użyć pięści, bez powodu i zazwyczaj wobec Krzyśka, kolegi z klasy. Ale któregoś dnia Jacek posuwa się za daleko... Ela też jest prześladowana przez Cztery Wiedźmy, bandę, którą tworzą cztery dziewczyny i które nakazują jej milczeć.
Korespondencja Czesława Miłosza z pisarzami i przyjaciółmi z lat 1945–1950. Wśród korespondentów są: Jerzy Andrzejewski, Jarosław Iwaszkiewicz, Kazimierz Wyka, Ryszard Matuszewski, Irena i Tadeusz Krońscy, Henryk Breza, Jerzy Putrament, Paweł Hertz, Tadeusz Różewicz i Józef Czapski – zaś każdy z bloków listów poprzedza wstęp Miłosza kreślący sylwetkę adresata, dzieje znajomości z nim oraz przynoszący wszelkie niezbędne objaśnienia.
Te kawały są za mocne dla rodziców, nie wolno ich opowiadać babciom, ciociom ani nawet najbardziej postępowym wujkom. Koszmarny Karolek zebrał ulubione dowcipy swoich przyjaciół i wrogów, nauczycieli, uczniów, a nawet swego młodszego brata Doskonałego Damianka. Znajdziecie tu toporne kawały pani Kat-Toporskiej, wredne kawały Wandzi, ordynarne dowcipy Ola i ambitne żarty Arnolda.
W absurdalnym świecie PRL-u był tylko jeden człowiek, który wiedział, jak prowadzić biznes. Aleksander Pająk, cinkciarz. Handel dżinsami, obcą walutą, stręczycielstwo, napady, kradzieże, oszustwa – Milicja Obywatelska wiedziała niemal wszystko o jego nielegalnych interesach, ale zarzucenie sieci na Pająka sprawiało problem.
Hit lata 2007 dla wyjątkowych nastolatek już w księgarniach! Kolejna książka autorki Klubu niewiniątek i Szkoły dla blondynek z pewnością podbije serca młodych czytelniczek!
W świat ekskluzywnej szkoły z internatem wkracza Reed Brennan. Zostawia za sobą problemy rodzinne i nudne życie. Reed nie cofnie się przed niczym, by zdobyć akceptację najbardziej wpływowych dziewczyn w kampusie. Chce stać się kimś wyjątkowym, wybranym! Szybko odkryje jednak, że pod piękną powierzchownością ekskluzywnego świata kryją się mroczne tajemnice...
Książka napisana przez Jadwigę Jasny laureatkę Orderu Uśmiechu przeznaczona jest dla dziesięciolatków, ciekawych świata i chcących dowiedzieć się więcej o różnych, odmiennych kulturach i zwyczajach. Można by ją nazwać dziennikiem z podróży możliwej. Wszystko zaczyna się w samolocie lecącym do Tokio, a kończy na lotnisku, gdzie pasażerowie czekają, aż tajfun oddali się na tyle, by mogli bezpiecznie wrócić do Europy. Autorka przedstawia przede wszystkim współczesną codzienność Japonii, ale odkrywa też niezwykłą urodę tego kraju i egzotykę jego tradycji.
Między literaturą a filmem. Scenariusze filmowe Tadeusza Konwickiego. Analiza wszystkich scenariuszy Tadeusza Konwickiego. Autorka podkreśla ich współzależność od jego powieści i filmów oraz stara się odpowiedzieć na pytanie o ich miejsce wobec wymagań samego gatunku. Książka jest wzbogacona rozmowami z Tadeuszem Konwickim, a także wypowiedziami przyjaciół pisarza i aktorów omawianych filmów m.in. Andrzeja Łapickiego oraz Gustawa Holoubka.
W kwietniu br. Wyższa Szkoła Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w ramach projektu „Oferta edukacyjna wielkopolskich szkół wyższych a potrzeby regionalnego rynku pracy” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego oraz z budżetu państwa opublikowała książkę „Misja szkół wyższych – oferta edukacyjna – rynek pracy”.
Ciało ofiary zrzucono z wieży. Próba upozorowania samobójstwa. Śmierć nastąpiła wcześniej w wyniku uderzenia w głowę. Dokładny czas zgonu nie ustalony. Gabinet ofiary starannie sprzątnięto. Nie pozostawiono żadnych dokumentów ani papierów. Odciski palców zatarte. Wyczyszczony dysk w komputerze denata. Brak śladów włamania. Na miejscu pozostawione narzędzie zbrodni – ciężki świecznik. Jedyny przedmiot na którym nie zatarto śladów.
WYDAWNICWTO ZNAK ZAPRASZA DO WSPÓLNEGO POZNAWANIA KRAKOWA TROPEM KRK.KSIĄŻKI O KRAKOWIE.POSZUKAJ W MIEŚCIE MAPEK KRK I PODĄŻAJ KULTOWYMI REWIRAMI KRAKOWA. Magdalena Kursa i Rafał Romanowski opowiadają w swojej książce o Krakowie zupełnie nowym, idącym z duchem czasu. Piszą o interesujących knajpkach, niebanalnych wystawach, zapomnianych zaułkach, fascynujących widokach, nowoczesnej architekturze a także trasach spacerowych i rowerowych.
Wydawnictwo Trio wspólnie z Fundacją na rzecz Nauki Polskiej rozpoczęło wydawanie książek z serii „Origines Polonorum”. Na serię składa się kilkanaście tomów monograficznych opracowań, pozwalających na dokonanie nowoczesnej interpretacji genezy państwa polskiego. Przypominają dzieje, które po naszej akcesji do Unii Europejskiej zasługują na szczególną uwagę współczesnych Polaków Dla tożsamości narodu jest sprawą zasadniczą określenie miejsca Polski w geopolitycznej strukturze Europy wczesnośredniowiecznej...
Są już dostępne, od dawna oczekiwane, nowe przewodniki z serii GLOBTROTER! Tym razem opisują najpopularniejsze miejsca, do których warto się wybrać na wypoczynek i zwiedzanie: Włochy Północne, Włochy Południowe, Hiszpania Wschodnia, Hiszpania Południowo-Zachodnia, Turcja i z okładką obok Wyspy Greckie.
Bywa, że nieszczęścia nie tylko chodzą, ale i mieszkają parami. Eliszka i Sara dzielą się zatem solidarnie życiowym pechem, dachem oraz obowiązkami: jedna ma na głowie dzieci oraz sprawy bieżące, druga – samochód i dom. Jest jeszcze i Jarda, kolega z czasów liceum i stary kawaler, niby-gość, niby-rezydent, żywcem przyklejony do czerwonej kozetki. Eliszka i Sara potrafią co prawda małą stłuczką spowodować gigantyczny korek w Pradze albo zrobić z siebie idiotki, ale nieporadnymi, starymi i bezużytecznymi kobietami na pewno nie są.
Poprzednie
Następne
Przeczytane, polecane
Polityka Prywatności