Nowości czytelnicze

Fearie nigdy nie jest tak odległa, jak się wam wydaje. Bywa czasem, że nagle przekraczacie niewidzialną granicę i musicie radzić sobie, najlepiej jak potraficie, z kapryśnymi księżniczkami, mściwymi sowami, damami zajętymi haftowaniem straszliwych wyroków losu, z nie kończącymi się ścieżkami, wijącymi się w głębi ciemnych lasów, oraz domami, które za każdym razem wyglądają inaczej.
Ideą przewodnią tej książki jest odkrycie swojej wartości jako daru, który Bóg ofiarował człowiekowi przez stworzenie go. Aby tego dokonać, należy przy pomocy dostępnych nam środków wyleczyć rany życia, przezwyciężyć nega-tywne doświadczenia z dzieciństwa lub wieku dorosłego. Trzeba pokonać przeszkody, które nie pozwoliły nam na harmonijny rozwój własnej osobowości albo go ograniczyły.
Chociaż wydaje się to paradoksalne, jednak cierpienie nosi w sobie możliwość wielkiej wewnętrznej przemiany, duchowego wzrostu. Cierpienie nie jest czymś, od czego trzeba uciekać, ale jest miejscem, które należy przemierzyć, aby zagłębić się swoją duszę i zbliżyć się do Boga. „Nie można unikać cierpienia - twierdzi autor - lecz odnieść się do niego, próbując zrozumieć, czego Bóg od nas żąda”.
Już wkrótce, bo 12 lipca, ukaże się debiutancka powieść Marka Idczaka, zatytułowana Słony wiatr. W swojej książce, której akcja toczy się w czasach PRL-u, autor opisuje trójmiejski półświatek: sopocką mafię, cinkciarzy i człowieka, który wiedział, jak w tych realiach odnieść sukces. Aleksander Pająk potrafił prowadzić interesy: handel dżinsami, obcą walutą, stręczycielstwo, napady, kradzieże, oszustwa były częściami jego biznes planu.
Mrożąca krew w żyłach historia, która wstrząsnęła Petersburgiem wkrótce po głośnej sprawie studenta Raskolnikowa – bohatera Zbrodni i kary Fiodora Dostojewskiego. Powieszony olbrzym z trupem karła w walizce to dopiero wstęp do serii szalonych zbrodni i wyzwanie dla Porfirego Pietrowicza, który i tym razem prowadzi śledztwo. Dociekliwy jak Sherlock Holmes, nieustępliwy, jak porucznik Colombo, prowadzi zawiłe śledztwo, docierając do najbardziej zakazanych miejsc Petersburga.
Wydawnictwo Indigo umieściło na YouTube prawdopodobnie najkrótsze reklamówki, jakie do tej pory powstały w Polsce. Promują one dwa tomy krótkich opowiadań absurdalnych Niżeja Podpisanego: “Małe bure skakadło” oraz “Człowiek zwany Biurkiem” i mają długość nieco powyżej jednej sekundy. Reklamy miały być przeznaczone wyłącznie do emisji w internecie, gdzie zwyczaje widzów są zupełnie inne niż w przypadku telewizji analogowej.
Publikacja jest próbą przedstawienia najważniejszych zjawisk zachodzących w ubiorze młodzieży polskiej w latach 1945–1989. Autorka opowiada nie tylko o trendach artystycznych w ubiorze, ale również wspomina o idolach kształtujących modę na estradzie Opola czy Jarocina, o możliwościach zakupu modnego „ciucha” w pewexach i komisach, o paczkach z Zachodu oraz własnej inicjatywie w kreowaniu ubrania ze zużytych już części garderoby.
Miło nam poinformować, że zbiór znakomitych reportaży Mariusza Szczygła „Gottland”, nominowany do Nagrody Literackiej NIKE 2007 ukaże się: w Niemczech (wydawnictwo Suhrkamp), we Francji (wydawnictwo Actes Sud), na Węgrzech (wydawnictwo Europa) i w Czechach (koedycja wydawnictw Dokoran i Jaroslava Jiskrová – Maj). Mariusz Szczygieł (ur. 1966, w Złotoryi) reporter "Gazety Wyborczej" (od 1990). Ukończył Wydział Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego.
Narkotyki, wizyty w kasyno, wakacje na Cyprze, angielskie szkoły dla zaniedbywanych dzieci moskiewskich biznesmenów, drogie samochody i szyfonowe sukienki za 80 tysięcy rubli… Ciąg dalszy scen z życia rosyjskich oligarchów. Nikita, młoda i atrakcyjna mężatka, postanawia założyć agencję ochrony zatrudniającą kobiety. W przedsięwzięcie zaangażowanych jest wielu specjalistów, w tym agent Mossadu; firma jednak ma poważne problemy.
„Doradziłbym wystąpienie z propozycją opublikowania pierwszych pięciu ksiąg. Mielibyśmy zapewniony sukces. Można by dać tytuł na przykład Desperaci z Morza Czerwonego” – pisze w recenzji wewnętrznej Biblii redaktor wydawnictwa. Umberto Eco w Diariuszu najmniejszym z maestrią żongluje najrozmaitszymi formami literackim. W ten sposób tworzy małe arcydzieła, które mają postać nie tylko fikcyjnych recenzji, ale też sfingowanych biografii, listów i rozpraw naukowych, parodii, mistyfikacji, wywiadów czy nawet radiowo-telewizyjnej transmisji z odkrycia Ameryki przez Kolumba.
Szanse etyki w zglobalizowanym świecie to zbiór wykładów przygotowanych przez Zygmunta Baumana dla Instytutu Nauk o Człowieku w Wiedniu. Autor podejmuje refleksje nad etycznymi wyzwaniami związanymi z globalizacją – procesem, którego w żaden sposób nie da się zatrzymać, a tym bardziej odwrócić. Jednak wiele zależy od naszej zgody lub sprzeciwu wobec jednostronnej formy, jaką przyjęła globalizacja ludzkiego losu.
Filozofia i życie to oryginalny i frapujący podręcznik do filozofii. Omawia bogaty zestaw problemów z niemal wszystkich działów filozofii. Problemy te są zilustrowane poruszającymi przykładami z życia, nauki i sztuki. Klarowny i wciągający wywód autora przeplata się z sugestywnymi cytatami z tekstów filozoficznych, literackich, publicystycznych i religijnych różnych epok.
W mieście młodego bohatera powieści wszystko na pozór wygląda zwyczajnie. Kiedy pewnego dnia chłopak przypadkowo poznaje śmiertelnie chorą dziewczynę, trafia do osobliwego miejsca. Przekracza bramę do świata na opak, zmysłowej Dzielnicy Miłości. Z każdą kolejną wizytą bohater odkrywa jej tajemnice, poznaje smak zakazanego, zanurzając się coraz głębiej w ten niepokojący zakątek miasta.
Pierwsze w polskiej literaturze socjologicznej całościowe opracowanie problematyki zaufania – fundamentalnej więzi miedzyludzkiej niezbędnej dla dobrego funkcjonowania społeczeństwa. Świadomość wagi tego problemu jest dzisiaj powszechna, zarówno w badaniach społecznych, jak i debacie publicznej. Trudno by było znaleźć termin, który pojawiałby się równie często w języku współczesnej polityki czy mediów w Polsce.
Rok 1986, małe miasteczko w Himalajach. Szesnastoletnia Sai wychowuje się w zimnym domu dziadka – emerytowanego sędziego Patela, którego całą energię pochłania nienawiść do wszystkiego, co nie angielskie. Ich służącym jest poniewierany przez los kucharz, którego jedyną nadzieją jest syn Bidźu próbujący podbić świat zmywaniem naczyń w najpodlejszych nowojorskich restauracjach.
Życie Ricarda wyglądałoby zupełnie inaczej, gdyby jako nastolatek nie poznał niegrzecznej dziewczynki. Wtedy jeszcze nie wiedział, że to pierwsze spotkanie nieodwracalnie naznaczy jego los. Przez niemal pięćdziesiąt lat ukochana będzie bez uprzedzenia pojawiać się i równie niespodziewanie znikać z jego życia. Każdy jej powrót – w Limie, Paryżu, Londynie, Tokio i Madrycie – zbiegnie się z odsłoną kolejnej sceny w dziejach najnowszej historii świata.
Najlepsza polska biografistyka opisuje dramatyczny rok ze swojego życia!Dziennik-wspomnienie z życia autorki i jej męża, cenionego intelektualisty Henryka Dasko. Jest to zapis roku ich wspólnej, heroicznej walki z chorobą nowotworową. Czas ten obfituje w niecodzienne wydarzenia, niekiedy graniczące prawie z cudem. Książka jest opowieścią o tyle niezwykłą, ze spisywaną w warunkach „ekstremalnych”, właściwie na bieżąco.
Jest to książka, którą czyta się jednym tchem. Czytelnik znajdzie w niej wszystko to, co czyni archeologię tak niebywale atrakcyjną: efektowne znaleziska, ekscytujące prace wykopaliskowe, brawurową interpretację i mnóstwo zaskakujących informacji. Jak niezwykłe przekazuje ona treści, niech świadczy fakt, że zilustrował ją jeden z najwybitniejszych skandynawskich artystów – malarz, grafik, scenograf Roj Friberg. Autor książki, prof. dr Jørgen Ilkjær, to w dziedzinie współczesnej europejskiej archeologii postać wyjątkowa.
Książka wybitnego amerykańskiego historyka Raula Hilberga to kompendium wiedzy na temat zagłady Żydów podczas drugiej wojny światowej. Autor opisuje mechanizmy zbrodni z trzech perspektyw. Część pierwsza przedstawia szerokie spektrum wykonawców – głównie niemieckich funkcjonariuszy reprezentujących różne warstwy społeczne i grupy zawodowe oraz ich kolaborantów w poszczególnych krajach.
Drogi do Santiago Ceesa Nootebooma to zapis romansu pisarza z Hiszpanią: jego podróży
i związanych z nimi refleksji. To miłość, której poświęcił trzydzieści pięć lat życia. Tytułowe Santiago de Compostella staje się metaforę losu człowieka. Nooteboom nie wytycza prostego szlaku do Santiago de Compostella, ale bada kraj, próbuje przesiąknąć jego klimatem, poczuć zapach i smak potraw, poznać jego mieszkańców.
Poprzednie
Następne
Przeczytane, polecane
Polityka Prywatności