
Wydanie książki zbiega się z premierą najnowszego filmu Michała Kwiecińskiego Jutro idziemy do kina. Film powstał w oparciu o scenariusz Stefana Stawińskiego, jak sam autor mówi,ostatni jego scenariusz. Opowiada o zwyczajnych młodych ludziach, którzy wpadli w tryby wielkiej historii. W książce Barbary Gizy obok biografii niezwykle ciekawego człowieka i wielkiego scenarzysty zamieszczony zostanie również scenariusz do filmu Kwiecińskiego oraz zdjęcia z planu.

17 sierpnia na ekrany polskich kin trafi najnowszy thriller Briana De Palmy, reżysera „Człowieka z blizną” czy „Nietykalnych”, zatytułowany „Czarna Dalia”, utrzymany w duchu „Milczenia owiec”, „Siedem” czy „Zodiak”. W rolach głównych wystąpili najgorętsi aktorzy Hollywood: Scarlett Johansson, Hilary Swank, Josh Hartnett. De Palma napisał scenariusz na podstawie bestsellerowej, opartej na faktach powieści Jamesa Ellroy’a, autora m.in. „Tajemnic Los Angeles”. Książka Ellroya 31 lipca ukaże się nakładem wydawnictwa C&T.

Petra i Calder, dwoje superdetektywów znanych polskiemu czytelnikowi z „W pogoni za Vermeerem”, wraz ze swoim kumplem Tommym wpadają na trop kolejnej zagadki dzieła sztuki - tym razem związanej ze wspaniałym Domem Robiego zbudowanym przez sławnego architekta Franka Lloyda Wrighta. Podczas gdy uczniowie szóstej klasy starają się uratować to arcydzieło architektury przed wyburzeniem, dochodzi do serii niesamowitych wydarzeń: z wnętrza budynku dobiegają tajemnicze głosy, za witrażowymi oknami przemykają cienie, nawet dach się porusza - jak zbudzone zwierzę!

Georgia Nicolson znowu cierpi z miłości. Czy Masimo zechce zostać jej chłopakiem? A może wybierze Nudną Lindsay? Georgia wpada w otchłań rozpaczy, gdy się okazuje, że Włoski Rumak chce się tylko z nią... kumplować! Wszystkie jej kumpelki z kimś się spotykają, jedna nawet planuje ślub, a ona - Georgia Nicolson - została sama jak ten palec!

Wędrujące Dżinsy, z lekko nadprutym haftem i wystrzępionymi nogawkami, powracają do czterech przyjaciółek, aby towarzyszyć im po raz ostatni podczas wakacji. Lena, całkowicie pochłonięta malarstwem i oszałamiającą letnią przygodą z Leo, powoli zapomina o Kostosie, który jednak znów pojawia się w jej życiu.

Zestawienie zakonnicy z prostytutkami jest szokujące. A jednak siostra Anna Bałchan ze Stowarzyszenia Sióstr Maryi Niepokalanej na rzecz Pomocy Dziewczętom i Kobietom pomaga tym, które z różnych powodów zostały zmuszone do pracy na ulicy. Siostra stworzyła dla nich dom, w którym mogą zacząć nowe życie i poczuć się bezpieczne i akceptowane. W książce Kobieta nie jest grzechem opowiada Katarzynie Wiśniewskiej o zasadach pracy streetworkera, przyczynach, dla których kobiety stają się prostytutkami oraz własnej drodze odkrywania powołania.

Zapis dramatycznego roku wspólnej walki Agaty Tuszyńskiej i jej męża Henryka Dasko z chorobą nowotworową Henryka. Dzielili życie przez kilkanaście lat. Między kontynentami, z daleka, kawałkami wydzieranymi z pracowitego czasu obojga, dni, tydzień, rzadko więcej, bo były obowiązki, odpowiedzialność, jego dzieci, jej studenci, książki, biznesowi partnerzy.

Wstrząsająca spowiedź z życia współczesnej kobiety zniewolonej przez ortodoksyjny katolicyzm. Najciekawszy debiut wśród jesiennych książek Wydawnictwa Literackiego. Współczesna powieść, która narusza tabu. Historia dzieciństwa, młodości i dojrzewania w „patologicznie katolickiej” rodzinie, gdzie nie ma miejsca na uczucia, jest za to przemoc i okrucieństwo w imię oklepanych regułek wspieranych autorytetem Biblii i Kościoła.

Z przyjemnością informujemy,że Martin Pollack został laureatem „Ehrenpreis des österreichischen Buchhandels für Toleranz in Denken und Handeln“, której wręczenie nastąpi podczas Austriackiego Tygodnia Książki w Wiedniu w dniu 12 listopada 2007. Martin Pollack urodził się w 1944 roku w Bad Hall w Górnej Austrii. Tłumacz, eseista, publicysta. Studiował literaturę słowiańską i historię Europy Wschodniej w Wiedniu i Warszawie.

Fearie nigdy nie jest tak odległa, jak się wam wydaje. Bywa czasem, że nagle przekraczacie niewidzialną granicę i musicie radzić sobie, najlepiej jak potraficie, z kapryśnymi księżniczkami, mściwymi sowami, damami zajętymi haftowaniem straszliwych wyroków losu, z nie kończącymi się ścieżkami, wijącymi się w głębi ciemnych lasów, oraz domami, które za każdym razem wyglądają inaczej.

Ideą przewodnią tej książki jest odkrycie swojej wartości jako daru, który Bóg ofiarował człowiekowi przez stworzenie go. Aby tego dokonać, należy przy pomocy dostępnych nam środków wyleczyć rany życia, przezwyciężyć nega-tywne doświadczenia z dzieciństwa lub wieku dorosłego. Trzeba pokonać przeszkody, które nie pozwoliły nam na harmonijny rozwój własnej osobowości albo go ograniczyły.

Chociaż wydaje się to paradoksalne, jednak cierpienie nosi w sobie możliwość wielkiej wewnętrznej przemiany, duchowego wzrostu. Cierpienie nie jest czymś, od czego trzeba uciekać, ale jest miejscem, które należy przemierzyć, aby zagłębić się swoją duszę i zbliżyć się do Boga. „Nie można unikać cierpienia - twierdzi autor - lecz odnieść się do niego, próbując zrozumieć, czego Bóg od nas żąda”.

Już wkrótce, bo 12 lipca, ukaże się debiutancka powieść Marka Idczaka, zatytułowana Słony wiatr. W swojej książce, której akcja toczy się w czasach PRL-u, autor opisuje trójmiejski półświatek: sopocką mafię, cinkciarzy i człowieka, który wiedział, jak w tych realiach odnieść sukces. Aleksander Pająk potrafił prowadzić interesy: handel dżinsami, obcą walutą, stręczycielstwo, napady, kradzieże, oszustwa były częściami jego biznes planu.

Mrożąca krew w żyłach historia, która wstrząsnęła Petersburgiem wkrótce po głośnej sprawie studenta Raskolnikowa – bohatera Zbrodni i kary Fiodora Dostojewskiego. Powieszony olbrzym z trupem karła w walizce to dopiero wstęp do serii szalonych zbrodni i wyzwanie dla Porfirego Pietrowicza, który i tym razem prowadzi śledztwo. Dociekliwy jak Sherlock Holmes, nieustępliwy, jak porucznik Colombo, prowadzi zawiłe śledztwo, docierając do najbardziej zakazanych miejsc Petersburga.

Wydawnictwo Indigo umieściło na YouTube prawdopodobnie najkrótsze reklamówki, jakie do tej pory powstały w Polsce. Promują one dwa tomy krótkich opowiadań absurdalnych Niżeja Podpisanego: “Małe bure skakadło” oraz “Człowiek zwany Biurkiem” i mają długość nieco powyżej jednej sekundy. Reklamy miały być przeznaczone wyłącznie do emisji w internecie, gdzie zwyczaje widzów są zupełnie inne niż w przypadku telewizji analogowej.

Publikacja jest próbą przedstawienia najważniejszych zjawisk zachodzących w ubiorze młodzieży polskiej w latach 1945–1989. Autorka opowiada nie tylko o trendach artystycznych w ubiorze, ale również wspomina o idolach kształtujących modę na estradzie Opola czy Jarocina, o możliwościach zakupu modnego „ciucha” w pewexach i komisach, o paczkach z Zachodu oraz własnej inicjatywie w kreowaniu ubrania ze zużytych już części garderoby.

Miło nam poinformować, że zbiór znakomitych reportaży Mariusza Szczygła „Gottland”, nominowany do Nagrody Literackiej NIKE 2007 ukaże się: w Niemczech (wydawnictwo Suhrkamp), we Francji (wydawnictwo Actes Sud), na Węgrzech (wydawnictwo Europa) i w Czechach (koedycja wydawnictw Dokoran i Jaroslava Jiskrová – Maj). Mariusz Szczygieł (ur. 1966, w Złotoryi) reporter "Gazety Wyborczej" (od 1990). Ukończył Wydział Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego.

Narkotyki, wizyty w kasyno, wakacje na Cyprze, angielskie szkoły dla zaniedbywanych dzieci moskiewskich biznesmenów, drogie samochody i szyfonowe sukienki za 80 tysięcy rubli… Ciąg dalszy scen z życia rosyjskich oligarchów. Nikita, młoda i atrakcyjna mężatka, postanawia założyć agencję ochrony zatrudniającą kobiety. W przedsięwzięcie zaangażowanych jest wielu specjalistów, w tym agent Mossadu; firma jednak ma poważne problemy.

„Doradziłbym wystąpienie z propozycją opublikowania pierwszych pięciu ksiąg. Mielibyśmy zapewniony sukces. Można by dać tytuł na przykład Desperaci z Morza Czerwonego” – pisze w recenzji wewnętrznej Biblii redaktor wydawnictwa. Umberto Eco w Diariuszu najmniejszym z maestrią żongluje najrozmaitszymi formami literackim. W ten sposób tworzy małe arcydzieła, które mają postać nie tylko fikcyjnych recenzji, ale też sfingowanych biografii, listów i rozpraw naukowych, parodii, mistyfikacji, wywiadów czy nawet radiowo-telewizyjnej transmisji z odkrycia Ameryki przez Kolumba.

Szanse etyki w zglobalizowanym świecie to zbiór wykładów przygotowanych przez Zygmunta Baumana dla Instytutu Nauk o Człowieku w Wiedniu. Autor podejmuje refleksje nad etycznymi wyzwaniami związanymi z globalizacją – procesem, którego w żaden sposób nie da się zatrzymać, a tym bardziej odwrócić. Jednak wiele zależy od naszej zgody lub sprzeciwu wobec jednostronnej formy, jaką przyjęła globalizacja ludzkiego losu.