Nowości czytelnicze

Barbarze Gizie udało się namówić Jerzego Stefana Stawińskiego.na rozmowę o sobie i swoim życiu Z tych rozmów powstała fascynująca opowieść z życia niezwykle interesującego człowieka. Integralną część książki stanowi scenariusz ostatniego filmu w reżyserii Michała Kwiecińskiego Jutro idziemy do kina. Jeśli temat będzie interesujący dla Państwa czytelników, egzemplarz recenzencki prześlę pocztą.
Bohaterki w rodzinie, gdzie nie ma miejsca na uczucia, jest za to przemoc psychiczna i fizyczna. Bohaterowie nie potrafią kochać i nie są kochani. Mężczyźni uciekają w alkoholizm lub romanse, a kobiety w dewocję. Dzieci, jak ryby – nie mają głosu. Bezrefleksyjna bigoteria uznaje tylko jeden model życia – „wzorzec katolicki”, który daje mężczyznom prawo do sprawowania władzy w domu. Kobiety ta sama zasada uczy pokory i zgody na status niewolnicy.
4 października ukaże się nowa, niezwykła i bardzo osobista książka Agaty Tuszyńskiej. Ćwiczenia z utraty to zapis kilkunastu ostatnich miesięcy wspólnego życia Agaty Tuszyńskiej i jej męża Henryka Dasko, cenionego intelektualisty oraz ich wspólnej walki z jego chorobą nowotworową.
Książka stanowi zasadniczy wkład do badań nad polityką lokalną w Polsce. Poszczególne rozdziały opowiadają o różnorodności w życiu politycznym, różnorodności, którą często można przypisać roli samorządu w polityce lokalnej. Główną konkluzją tego nadzwyczaj wartościowego tomu, o implikacjach wykraczających daleko poza Polskę, jest to, że tradycyjne struktury polityczne, takie jak patrymonialna, biurokratyczna i klikowa, przekształcają się w struktury sieciowe.
Miło nam poinformować, że książka "Gottland" Mariusza Szczygła znalazła się w finale Nagrody Literackiej "Nike". Wybór znakomitych reportaży poświęconych Czechom, uwikłanym w czasy, w jakich przyszło im żyć. Czechosłowacja i Czechy - Gottland - to kraj horroru, smutku i groteski. "Gottland" Mariusza Szczygła nie ma nic wspólnego ze stereoptypową opowieścią o kraju wesołków, zabijających czas przy piwie.
6 września ukaże się powieść Kiran Desai zatytułowana Brzemię rzeczy utraconych. Autorka, jako najmłodsza laureatka w historii, została w ubiegłym roku uhonorowana Nagrodą Bookera. Mamy nadzieję, że będą Państwo mogli poznać ją osobiście podczas jej wizyty w Polsce, organizowanej wspólnie z British Council. Autorka spotka się z czytelnikami i dziennikarzami w Szczecinie 15.09 o godz. 19.00 w Bibliotece Brytyjskiej, w Warszawie 17.09 o godz. 19.00 w Tarabuku i w Poznaniu 18.09 o godz. 19.00 w Bibliotece Brytyjskiej.
Wydawca Andrzej Findeisen – AMF Plus Group ma przyjemność przedstawić książkę PREZYDENT PAPIEŻ PREMIER -- ONI ZMIENILI ŚWIAT w serii wydawniczej pod hasłem „Obalenie Komunizmu” – Widok z Góry”. Autorem jest John O’Sullivan. O książce: Ronald Reagan, Jan Paweł II i Margaret Thatcher – troje przywódców, którzy obalili sowiecki komunizm i zniszczyli jego „imperium zła”.
W książce Krzysztof Mroziewicz dzieli się swoimi doświadczeniami zdobytymi podczas wieloletniej kariery zawodowej. Jest to podręcznik dla studentów dziennikarstwa w formie eseju, uwzględniający elementy typowe dla podręcznika, ale nie ograniczający się do prostej dydaktyki i definicji. Publikacja ma ułatwić Czytelnikowi zrozumienie roli mediów we współczesnym świecie, przedstawia przy tym krytyczną analizę polityki.
"Ucieczka do Indii" to zbiór reportaży z fascynującego kraju wielu kultur i religii - Indii, gdzie nowoczesność miesza się z dawnymi obyczajami i obrzędami. Mozaika wierzeń i wyznań oparta na bogatej mitologii barwnie oddaje klimat zarówno wielkiego miasta Delhi, jak i odległych zakątków rozległego kraju. Nędza funkcjonuje obok bogactwa, okazałe i zabytkowe budowle obok slumsów. Ciekawy język i dziennikarski sposób narracji wprowadzają Czytelnika w niezwykłą i bogatą kulturę.
Młody, doskonale wykształcony Makito Yano, będący u progu kariery zawodowej i naukowej, zostaje zamordowany na parkingu przed hipermarketem przez nieznanego mężczyznę, który niewiele wcześniej opuścił szpital dla psychicznie chorych. Morderca i ofiara spotkali się w miejscu zbrodni przypadkowo. Sprawca kilka minut wcześniej zabrał nóż ze stoiska w hipermarkecie.
Osadzona w egzotycznym Tybecie oraz nowojorskiej aglomeracji opowieść o młodej dziewczynie, Jackie Sand, która by odnaleźć spokój ducha i poczucie sprawiedliwości, staje się ręką opatrzności dla multimilionera Jerrey’ego Lovestone’a, człowieka, który przyczynił się do śmierci członków jej rodziny. Podstępem wkrada się w łaski biznesmena i powoli, konsekwentnie odbiera mu wszystko, cokolwiek miał cennego – córkę, małżeństwo, pieniądze, firmę.
Prawdziwa, wzruszająca historia dwojga młodych ludzi – dziewczyny z Krakowa i chłopaka z Sarajewa, którą czyta się jednym tchem. Lektura dla młodszego i starszego pokolenia, bo o wielkim uczuciu, rozłące, rozterkach... sprawach zawsze i wszędzie aktualnych, choć ich tło bywa zmienne.
Bohaterowie tej opowieści, wbrew przestrogom wsłuchiwali się w bicie swoich serc.
Historia siedmiorga ludzi, którzy na fali ostatniej emigracji wyjechali do Londynu. Z różnych powodów, z różnymi planami, wszyscy trafiają w jedno miejsce – do Londynu. Każdemu z nich los zgotuje inne wyzwania i problemy. Realistyczny język, dosłowność opisów, wielobarwne postacie, a wszystko w skoncentrowanej, dziennikarskiej formie przenosi Czytelnika w nowy świat, w którym początkowo czuje się zagubiony niczym bohaterowie rzuceni przez los w nową przygodę.
W czerwcu 2006 r., podczas corocznego zjazdu polskich prawników konstytucjonalistów, wygłoszono sześć referatów. Ich autorzy (m.in. profesorowie Marek Safjan, Leszek Garlicki, Andrzej Szmyt i Paweł Sarnecki) poruszyli tematy z zakresu prawa parlamentarnego, które w ostatnim okresie najbardziej nurtują to środowisko.
Wyd. I – Warszawa 2007, Wydawnictwo Sejmowe, s. 84, 16,5 24 opr. miękka, ISBN 978-83-7059-806-8, cena 13,- W pracy autor przedstawił zarys historii konstytucjonalizmu Chorwacji; charakterystykę systemu praw i wolności obywatelskich, działalność konstytucyjnych organów władzy i rządów, systemy, a w szczególności wyborczy i partyjny.
Podział władzy i parlamentaryzm w przeszłości i współcześnie, prawo, doktryna, praktyka, 500. rocznica konstytucji Nihil novi z 1505 r. 56. Konferencja Międzynarodowej Komisji Historii Instytucji Reprezentatywnych i Parlamentarnych w Krakowie i Radomiu (5-8 września 2005. Książka zawiera artykuły naukowe przedstawione na odbytej w Uniwersytecie Jagiellońskim w 2005 r. międzynarodowej konferencji historyków i prawników.
Prezentowana książka jest pierwszą nowożytną monografią poświęconą Janowi Łaskiemu (1456-1531), kanclerzowi wielkiemu koronnemu, arcybiskupowi gnieźnieńskiemu i prymasowi Królestwa Polskiego. Autor oparł się na bogatym materiale źródłowym, analizując m.in. - mający największe znaczenie - rękopiśmienny "testament" Łaskiego, dotychczas niewykorzystany przez naukę w sposób należyty.
Tajemnice Wiecznego Miasta są pilnie strzeżone przed zwykłymi, dwunożnymi śmiertelnikami. Kiedy jednak postanawia odkryć je… kot Francis, każda, nawet najbardziej mroczna zagadka znajdzie rozwiązanie. Bohater cyklu książek Akifa Pirinçci ma bowiem status kociego Sherlocka Holmesa. Owiany sławą najlepszego detektywa w świecie czworonogów, przybywa ze swym opiekunem do Rzymu, z nadzieją na udane wakacje.
Isaac Bashevis Singer nie znosił biografii, mawiał: „To dzieło się liczy, nie człowiek”. Mimo to wyruszyłam jego śladami... Stopniowo zza ironicznych i szyderczych pozorów zaczęła mi się ukazywać postać pełna dumy i powagi. Powagi, która powinna dawać do myślenia tym wszystkim, którzy z uporem dostrzegają w nim tylko pogodnego gawędziarza, przewrotnego piewcę żydowskiej duszy. Dokopywanie się do śladów jego egzystencji pozwoliła mi odkryć mistrza metafizycznych rozterek, jednego z najbardziej nowoczesnych wirtuozów lęku, wewnętrznego rozdarcia i klęski.
30 sierpnia do księgarń trafią kolejne dwa tytuły z serii Key Concepts: Kultura i Sprawiedliwość: Fred Inglis, Kultura, przeł. Małgorzata Stolarska. Kultura, jak napisał kiedyś Raymond Williams, jest jednym z najtrudniejszych słów naszego języka. Od tamtej pory pojęcie to stało się częścią codziennego słownictwa i używane jest w wielu różnych kontekstach: do opisu zachowań korporacji lub przestępców; jako część prywatnej lub narodowej tożsamości, a nawet jako nazwa ministerstwa.
Poprzednie
Następne
Przeczytane, polecane
Polityka Prywatności