
Całościowa prezentacja zmiennych kolei losów plemion gockich. Autor opisuje osiem wieków historii tego germańskiego plemienia, które odcisnęło tak znaczny wpływ na dziejach starożytnych. Bogato i starannie udokumentowana praca nie odwołuje się jedynie do materiału archeologicznego, lecz również do wielu źródeł historycznych.

Hall, znany polityk, historyk specjalizujący się w dziejach Francji i autor biografii de Gaulle’a, tym razem prezentuje najbardziej znaczące postaci w historii tego kraju, od początku jego państwowości aż po koniec XX wieku. Sylwetki wybitnych Francuzów, ich życie i dokonania, udokumentowane rzetelnie przez materiały źródłowe, przedstawiane są na tle dziejów samej Francji, a także Europy.

Wydawnictwo Znak i „Gazeta Wyborcza” zapraszają na spotkanie poświęcone książce Kobieta nie jest grzechem. Z siostrą Anną Bałchan SMI o problemie prostytucji (i nie tylko) rozmawia Katarzyna Wiśniewska. W rozmowie na temat książki wezmą udział Autorki oraz Irena Dawid-Olczyk z Fundacji La Strada. Spotkanie poprowadzi Szymon Hołownia. Zapraszamy w poniedziałek, 10 września, o godz. 19.00 do siedziby Agory przy ul. Czerskiej 8/10 w Warszawie.

W kijowskim wydawnictwie Krytyka ukazały się Szkice piórkiem Andrzeja Bobkowskiego. Tłumaczem książki jest Oles Herasym. Pierwsze wydanie Szkiców piórkiem ukazało się w 1957 roku w Instytucie Literackim w Paryżu. Jerzy Giedroyc mówił, że „ to jedna z najważniejszych książek opublikowanych przez Instytut Literacki.

W ostatnim czasie kilku znanych polskich księży porzuciło kapłaństwo. Pisały o tym zarówno dzienniki, jak i kolorowe tygodniki. Temat „eksów” stał się głośny, by nie powiedzieć: modny. Podejmuje go również ksiądz Piotr Dzedzej w swojej książce Porzucone sutanny. Porzucone sutanny to wywiady przeprowadzone przez księdza Dzedzeja z ponad dwudziestoma „byłymi”.

Barbarze Gizie udało się namówić Jerzego Stefana Stawińskiego.na rozmowę o sobie i swoim życiu Z tych rozmów powstała fascynująca opowieść z życia niezwykle interesującego człowieka. Integralną część książki stanowi scenariusz ostatniego filmu w reżyserii Michała Kwiecińskiego Jutro idziemy do kina. Jeśli temat będzie interesujący dla Państwa czytelników, egzemplarz recenzencki prześlę pocztą.

Bohaterki w rodzinie, gdzie nie ma miejsca na uczucia, jest za to przemoc psychiczna i fizyczna. Bohaterowie nie potrafią kochać i nie są kochani. Mężczyźni uciekają w alkoholizm lub romanse, a kobiety w dewocję. Dzieci, jak ryby – nie mają głosu. Bezrefleksyjna bigoteria uznaje tylko jeden model życia – „wzorzec katolicki”, który daje mężczyznom prawo do sprawowania władzy w domu. Kobiety ta sama zasada uczy pokory i zgody na status niewolnicy.

4 października ukaże się nowa, niezwykła i bardzo osobista książka Agaty Tuszyńskiej. Ćwiczenia z utraty to zapis kilkunastu ostatnich miesięcy wspólnego życia Agaty Tuszyńskiej i jej męża Henryka Dasko, cenionego intelektualisty oraz ich wspólnej walki z jego chorobą nowotworową.

Książka stanowi zasadniczy wkład do badań nad polityką lokalną w Polsce. Poszczególne rozdziały opowiadają o różnorodności w życiu politycznym, różnorodności, którą często można przypisać roli samorządu w polityce lokalnej. Główną konkluzją tego nadzwyczaj wartościowego tomu, o implikacjach wykraczających daleko poza Polskę, jest to, że tradycyjne struktury polityczne, takie jak patrymonialna, biurokratyczna i klikowa, przekształcają się w struktury sieciowe.

Miło nam poinformować, że książka "Gottland" Mariusza Szczygła znalazła się w finale Nagrody Literackiej "Nike". Wybór znakomitych reportaży poświęconych Czechom, uwikłanym w czasy, w jakich przyszło im żyć. Czechosłowacja i Czechy - Gottland - to kraj horroru, smutku i groteski. "Gottland" Mariusza Szczygła nie ma nic wspólnego ze stereoptypową opowieścią o kraju wesołków, zabijających czas przy piwie.

6 września ukaże się powieść Kiran Desai zatytułowana Brzemię rzeczy utraconych. Autorka, jako najmłodsza laureatka w historii, została w ubiegłym roku uhonorowana Nagrodą Bookera. Mamy nadzieję, że będą Państwo mogli poznać ją osobiście podczas jej wizyty w Polsce, organizowanej wspólnie z British Council. Autorka spotka się z czytelnikami i dziennikarzami w Szczecinie 15.09 o godz. 19.00 w Bibliotece Brytyjskiej, w Warszawie 17.09 o godz. 19.00 w Tarabuku i w Poznaniu 18.09 o godz. 19.00 w Bibliotece Brytyjskiej.

Wydawca Andrzej Findeisen – AMF Plus Group ma przyjemność przedstawić książkę PREZYDENT PAPIEŻ PREMIER -- ONI ZMIENILI ŚWIAT w serii wydawniczej pod hasłem „Obalenie Komunizmu” – Widok z Góry”. Autorem jest John O’Sullivan. O książce: Ronald Reagan, Jan Paweł II i Margaret Thatcher – troje przywódców, którzy obalili sowiecki komunizm i zniszczyli jego „imperium zła”.

W książce Krzysztof Mroziewicz dzieli się swoimi doświadczeniami zdobytymi podczas wieloletniej kariery zawodowej. Jest to podręcznik dla studentów dziennikarstwa w formie eseju, uwzględniający elementy typowe dla podręcznika, ale nie ograniczający się do prostej dydaktyki i definicji. Publikacja ma ułatwić Czytelnikowi zrozumienie roli mediów we współczesnym świecie, przedstawia przy tym krytyczną analizę polityki.

"Ucieczka do Indii" to zbiór reportaży z fascynującego kraju wielu kultur i religii - Indii, gdzie nowoczesność miesza się z dawnymi obyczajami i obrzędami. Mozaika wierzeń i wyznań oparta na bogatej mitologii barwnie oddaje klimat zarówno wielkiego miasta Delhi, jak i odległych zakątków rozległego kraju. Nędza funkcjonuje obok bogactwa, okazałe i zabytkowe budowle obok slumsów. Ciekawy język i dziennikarski sposób narracji wprowadzają Czytelnika w niezwykłą i bogatą kulturę.

Młody, doskonale wykształcony Makito Yano, będący u progu kariery zawodowej i naukowej, zostaje zamordowany na parkingu przed hipermarketem przez nieznanego mężczyznę, który niewiele wcześniej opuścił szpital dla psychicznie chorych. Morderca i ofiara spotkali się w miejscu zbrodni przypadkowo. Sprawca kilka minut wcześniej zabrał nóż ze stoiska w hipermarkecie.

Osadzona w egzotycznym Tybecie oraz nowojorskiej aglomeracji opowieść o młodej dziewczynie, Jackie Sand, która by odnaleźć spokój ducha i poczucie sprawiedliwości, staje się ręką opatrzności dla multimilionera Jerrey’ego Lovestone’a, człowieka, który przyczynił się do śmierci członków jej rodziny. Podstępem wkrada się w łaski biznesmena i powoli, konsekwentnie odbiera mu wszystko, cokolwiek miał cennego – córkę, małżeństwo, pieniądze, firmę.

Prawdziwa, wzruszająca historia dwojga młodych ludzi – dziewczyny z Krakowa i chłopaka z Sarajewa, którą czyta się jednym tchem. Lektura dla młodszego i starszego pokolenia, bo o wielkim uczuciu, rozłące, rozterkach... sprawach zawsze i wszędzie aktualnych, choć ich tło bywa zmienne.
Bohaterowie tej opowieści, wbrew przestrogom wsłuchiwali się w bicie swoich serc.

Historia siedmiorga ludzi, którzy na fali ostatniej emigracji wyjechali do Londynu. Z różnych powodów, z różnymi planami, wszyscy trafiają w jedno miejsce – do Londynu. Każdemu z nich los zgotuje inne wyzwania i problemy. Realistyczny język, dosłowność opisów, wielobarwne postacie, a wszystko w skoncentrowanej, dziennikarskiej formie przenosi Czytelnika w nowy świat, w którym początkowo czuje się zagubiony niczym bohaterowie rzuceni przez los w nową przygodę.

W czerwcu 2006 r., podczas corocznego zjazdu polskich prawników konstytucjonalistów, wygłoszono sześć referatów. Ich autorzy (m.in. profesorowie Marek Safjan, Leszek Garlicki, Andrzej Szmyt i Paweł Sarnecki) poruszyli tematy z zakresu prawa parlamentarnego, które w ostatnim okresie najbardziej nurtują to środowisko.

Wyd. I – Warszawa 2007, Wydawnictwo Sejmowe, s. 84, 16,5 24 opr. miękka, ISBN 978-83-7059-806-8, cena 13,- W pracy autor przedstawił zarys historii konstytucjonalizmu Chorwacji; charakterystykę systemu praw i wolności obywatelskich, działalność konstytucyjnych organów władzy i rządów, systemy, a w szczególności wyborczy i partyjny.