
14 września 2007 roku, zgodnie z postanowieniem Papieża Benedykta XVI, każdy, kto ceni tradycyjną Mszę łacińską będzie mógł uczestniczyć w niej częściej niż do tej pory. Papież wprowadził znaczne ułatwienia w odprawianiu takiej Mszy. Choć dla niektórych katolików Msza łacińska to liturgia żywa, innym kojarzy się ona z zamierzchłymi czasami przedsoborowymi.

O tym, jak dama Susanna Clarke do spółki z dżentelmenami Charlesem Vessem i Neilem Gaimanem pisała opowiadania, i nie tylko – krótka rozmowa z Susanną Clarke na tydzień przed polską premierą jej najnowszej książki, „Damy z Grace Adieu”. 20 września ilustrowana przez Charlesa Vessa, autora rysunków do „Sandmana” i” Gwiezdnego pyłu”, książka pojawi się w księgarniach.

Intrygująca opowieść o młodej kobiecie, która dała się wciągnąć w przygodę z Internetem. Wirtualne życie splotło się z realnym i wymknęło spod kontroli. Przygoda, która może spotkać każdego użytkownika Sieci. Historia wzięta z życia. Bohaterka książki – atrakcyjna 30-letnia Ewa – szczęśliwa żona i matka, ze świetnie zapowiadającą się karierą na stanowisku kierowniczym w biurze projektowym, pewnego dnia odkrywa, że jej mąż ma romans z młodziutką dziewczyną.

Wydawnictwo Literackie ma przyjemność poinformować o tym, że nowa powieść Olgi Tokarczuk pojawi się w księgarniach już 11 października. „Ta książka stara się być lojalna wobec kakofonii i dysonansu naszego doświadczenia świata, wobec niemożliwości jego ujednolicenia, wobec jego chaosu, rozpadania się i ponownego tworzenia nowych konfiguracji. Jestem w niej wierna peryferiom, obszarom niedopowiedzianym, zamazanym.

14 września 2007 r. w siódmą rocznicę śmierci Jerzego Giedroycia, ukaże się książka dziennikarki Programu 2 Polskiego Radia Hanny Marii Gizy „Ostatnie lato w Maisons-Laffitte. Rozmowy z Jerzym Giedroyciem, Zofią Hertz i Henrykiem Giedroyciem”. Książka zawiera nigdy wcześniej nie publikowany zapis rozmów z Jerzym Giedroyciem, Zofią Hertz i Henrykiem Giedroyciem.

Od pierwszego spotkania malarzy, których później zwać się będzie impresjonistami, do przełomowego momentu w 1886 roku, kiedy pokażą swoje prace w Nowym Jorku, minie dwadzieścia sześć lat. W tym czasie przeżyją burzliwe chwile: upadek cesarstwa, powstanie Drugiej Republiki i bunt przeciwko gustom narzucanym przez Salon – najważniejszą wtedy wystawę we Francji.

Całościowa prezentacja zmiennych kolei losów plemion gockich. Autor opisuje osiem wieków historii tego germańskiego plemienia, które odcisnęło tak znaczny wpływ na dziejach starożytnych. Bogato i starannie udokumentowana praca nie odwołuje się jedynie do materiału archeologicznego, lecz również do wielu źródeł historycznych.

Hall, znany polityk, historyk specjalizujący się w dziejach Francji i autor biografii de Gaulle’a, tym razem prezentuje najbardziej znaczące postaci w historii tego kraju, od początku jego państwowości aż po koniec XX wieku. Sylwetki wybitnych Francuzów, ich życie i dokonania, udokumentowane rzetelnie przez materiały źródłowe, przedstawiane są na tle dziejów samej Francji, a także Europy.

Wydawnictwo Znak i „Gazeta Wyborcza” zapraszają na spotkanie poświęcone książce Kobieta nie jest grzechem. Z siostrą Anną Bałchan SMI o problemie prostytucji (i nie tylko) rozmawia Katarzyna Wiśniewska. W rozmowie na temat książki wezmą udział Autorki oraz Irena Dawid-Olczyk z Fundacji La Strada. Spotkanie poprowadzi Szymon Hołownia. Zapraszamy w poniedziałek, 10 września, o godz. 19.00 do siedziby Agory przy ul. Czerskiej 8/10 w Warszawie.

W kijowskim wydawnictwie Krytyka ukazały się Szkice piórkiem Andrzeja Bobkowskiego. Tłumaczem książki jest Oles Herasym. Pierwsze wydanie Szkiców piórkiem ukazało się w 1957 roku w Instytucie Literackim w Paryżu. Jerzy Giedroyc mówił, że „ to jedna z najważniejszych książek opublikowanych przez Instytut Literacki.

W ostatnim czasie kilku znanych polskich księży porzuciło kapłaństwo. Pisały o tym zarówno dzienniki, jak i kolorowe tygodniki. Temat „eksów” stał się głośny, by nie powiedzieć: modny. Podejmuje go również ksiądz Piotr Dzedzej w swojej książce Porzucone sutanny. Porzucone sutanny to wywiady przeprowadzone przez księdza Dzedzeja z ponad dwudziestoma „byłymi”.

Barbarze Gizie udało się namówić Jerzego Stefana Stawińskiego.na rozmowę o sobie i swoim życiu Z tych rozmów powstała fascynująca opowieść z życia niezwykle interesującego człowieka. Integralną część książki stanowi scenariusz ostatniego filmu w reżyserii Michała Kwiecińskiego Jutro idziemy do kina. Jeśli temat będzie interesujący dla Państwa czytelników, egzemplarz recenzencki prześlę pocztą.

Bohaterki w rodzinie, gdzie nie ma miejsca na uczucia, jest za to przemoc psychiczna i fizyczna. Bohaterowie nie potrafią kochać i nie są kochani. Mężczyźni uciekają w alkoholizm lub romanse, a kobiety w dewocję. Dzieci, jak ryby – nie mają głosu. Bezrefleksyjna bigoteria uznaje tylko jeden model życia – „wzorzec katolicki”, który daje mężczyznom prawo do sprawowania władzy w domu. Kobiety ta sama zasada uczy pokory i zgody na status niewolnicy.

4 października ukaże się nowa, niezwykła i bardzo osobista książka Agaty Tuszyńskiej. Ćwiczenia z utraty to zapis kilkunastu ostatnich miesięcy wspólnego życia Agaty Tuszyńskiej i jej męża Henryka Dasko, cenionego intelektualisty oraz ich wspólnej walki z jego chorobą nowotworową.

Książka stanowi zasadniczy wkład do badań nad polityką lokalną w Polsce. Poszczególne rozdziały opowiadają o różnorodności w życiu politycznym, różnorodności, którą często można przypisać roli samorządu w polityce lokalnej. Główną konkluzją tego nadzwyczaj wartościowego tomu, o implikacjach wykraczających daleko poza Polskę, jest to, że tradycyjne struktury polityczne, takie jak patrymonialna, biurokratyczna i klikowa, przekształcają się w struktury sieciowe.

Miło nam poinformować, że książka "Gottland" Mariusza Szczygła znalazła się w finale Nagrody Literackiej "Nike". Wybór znakomitych reportaży poświęconych Czechom, uwikłanym w czasy, w jakich przyszło im żyć. Czechosłowacja i Czechy - Gottland - to kraj horroru, smutku i groteski. "Gottland" Mariusza Szczygła nie ma nic wspólnego ze stereoptypową opowieścią o kraju wesołków, zabijających czas przy piwie.

6 września ukaże się powieść Kiran Desai zatytułowana Brzemię rzeczy utraconych. Autorka, jako najmłodsza laureatka w historii, została w ubiegłym roku uhonorowana Nagrodą Bookera. Mamy nadzieję, że będą Państwo mogli poznać ją osobiście podczas jej wizyty w Polsce, organizowanej wspólnie z British Council. Autorka spotka się z czytelnikami i dziennikarzami w Szczecinie 15.09 o godz. 19.00 w Bibliotece Brytyjskiej, w Warszawie 17.09 o godz. 19.00 w Tarabuku i w Poznaniu 18.09 o godz. 19.00 w Bibliotece Brytyjskiej.

Wydawca Andrzej Findeisen – AMF Plus Group ma przyjemność przedstawić książkę PREZYDENT PAPIEŻ PREMIER -- ONI ZMIENILI ŚWIAT w serii wydawniczej pod hasłem „Obalenie Komunizmu” – Widok z Góry”. Autorem jest John O’Sullivan. O książce: Ronald Reagan, Jan Paweł II i Margaret Thatcher – troje przywódców, którzy obalili sowiecki komunizm i zniszczyli jego „imperium zła”.

W książce Krzysztof Mroziewicz dzieli się swoimi doświadczeniami zdobytymi podczas wieloletniej kariery zawodowej. Jest to podręcznik dla studentów dziennikarstwa w formie eseju, uwzględniający elementy typowe dla podręcznika, ale nie ograniczający się do prostej dydaktyki i definicji. Publikacja ma ułatwić Czytelnikowi zrozumienie roli mediów we współczesnym świecie, przedstawia przy tym krytyczną analizę polityki.

"Ucieczka do Indii" to zbiór reportaży z fascynującego kraju wielu kultur i religii - Indii, gdzie nowoczesność miesza się z dawnymi obyczajami i obrzędami. Mozaika wierzeń i wyznań oparta na bogatej mitologii barwnie oddaje klimat zarówno wielkiego miasta Delhi, jak i odległych zakątków rozległego kraju. Nędza funkcjonuje obok bogactwa, okazałe i zabytkowe budowle obok slumsów. Ciekawy język i dziennikarski sposób narracji wprowadzają Czytelnika w niezwykłą i bogatą kulturę.