Nowości czytelnicze

Strefa zdekomunizowana - Wywiad rzeka z Radosławem Sikorskim. W rozmowie z Łukaszem Warzechą Radek Sikorski mówi prawie wszystko o swoim udziale w czterech rządach RP. Jak Lech Wałęsa próbował zdobyć broń atomową, opowiada jak był Bronisławem Geremkiem, dlaczego odszedł z Ministerstwa Obrony, o co się spierał z braćmi Kaczyńskimi, z kim mu po drodze w polityce, co było stawką w konflikcie z Antonim Macierewiczem i dlaczego Polacy ciągle narzekają.
Ćwiczenia z utraty to zapis kilkunastu ostatnich miesięcy wspólnego życia Agaty Tuszyńskiej i jej męża, krytyka literackiego, tłumacza i podróżnika, emigranta ’68 roku, Henryka Dasko. Dzielili życie przez kilkanaście lat. Między kontynentami, z daleka, kawałkami wydzieranymi z pracowitego czasu obojga, dni, tydzień, rzadko więcej, bo były obowiązki, odpowiedzialność, jego dzieci, jej studenci, książki, biznesowi partnerzy. Ich czas miał się właśnie zacząć.
Gdańskie Spotkania Komiksowe GDAK pojawiły się po raz pierwszy 21.11.1999 roku. Były to czasy, kiedy polski rynek komiksowy odradzał się po kompletnej zapaści w drugiej połowie lat dziewięćdziesiątych. Grupa młodych entuzjastów z Trójmiasta postanowiła wtedy zorganizować spotkanie dla wszystkich miłośników historii obrazkowych oraz zachęcić mieszkańców Gdańska do ich czytania. Jak się okazało pomysł padł na podatny grunt, gdyż region Pomorza obfituje zarówno w twórców jak i miłośników tego rodzaju literatury.
Siedemnastowieczne Listy miłosne (Lettres portugases) przypisywane portugalskiej zakonnicy Marianie Alcoforado to pełne pasji i uczucia wyznania adresowane do markiza de Chamilly, francuskiego żołnierza, który korzystając ze swobody obyczajów epoki rozkochał w sobie, uwiódł i porzucił młodą mniszkę z klasztoru w Bei.
Mogłaby być starą księgą znalezioną na strychu probostwa na angielskiej prowincji. Stylizacja doskonała. Historie, język, dezynwoltura, z jaką miesza się tu prawdopodobne z absurdalnym, i wreszcie rysunki z „epoki” czynią „Damy z Grace Adieu” książką niezwykłą. Bohaterem zbioru opowiadań jest magia – ta sama angielska magia, z której narodził się Harry Potter. Tu jednak bliżej jest do smaku i ironii „Klubu Pickwicka”.
20 września w księgarniach pojawi się najnowsza książka Mario Vargasa Llosy Szelmostwa niegrzecznej dziewczynki, otwierająca serię autorską jednego z najważniejszych współczesnych pisarzy. Książka mówiąca o miłości toksycznej, perwersyjnej i inspirującej, odrzucająca tani romantyzm. Sam autor pisze o niej: To studium miłości odciętej od całej mitologii romantycznej(…). Mieści się w niej wiele, wszystko, co jest związane z naturą człowieka: instynkt, seks, namiętność, także ta duchowa, fantazmaty, które kształtują nasze relacje, czynią nas lepszymi czy gorszymi.
Dramat wojny i końca świata przefiltrowany przez spojrzenie dziecka. Czytelnik daje się porwać rytmicznej opowieści, w której wątki niemal baśniowe splatają się z okrutną rzeczywistością. Pod melodyjną narracją, lekką niczym dziecięca piosenka, kryje się groza nieodwołalnego końca świata. "Wojna światowa i prześladowanie Żydów widziane z perspektywy domku na drzewie: samodzielna, poetycka, mądra powieść pokolenia po drugiej stronie winy." "Die Zeit"
„Osobliwa materia” to wyjątkowy zbiór opowieści grozy. Groza czai się między słowami, w niewypowiedzianym napięciu miedzy bohaterami. Każde z opowiadań w jakiś sposób mówi o życiu na granicy. Niekiedy jest to granica polityczna, terytorialna, czasem granica między dzieciństwem i dorosłością, życiem i śmiercią, normalnością i szaleństwem. Życie na granicy to życie w strefie szczególnego zagrożenia. Dlatego bohaterowie Mory to ludzie widma, niejednoznaczni, amorficzni i niedookreśleni.
Poruszająca opowieść o prawdziwej przyjaźni, przyjaźni pokonującej barierę szaleństwa, rozumiejącej, akceptującej. Przyjaźni, która potrafi pozwolić odejść, rozumie aż do końca. Po trosze jest to także opowieść o szaleństwie jako pewnej szczególnej wrażliwości pozwalającej widzieć świat inaczej, zgłębiać go i przeżywać mocniej. Nie ma tu jednak mowy o naiwnej idealizacji.
14 września 2007 roku, zgodnie z postanowieniem Papieża Benedykta XVI, każdy, kto ceni tradycyjną Mszę łacińską będzie mógł uczestniczyć w niej częściej niż do tej pory. Papież wprowadził znaczne ułatwienia w odprawianiu takiej Mszy. Choć dla niektórych katolików Msza łacińska to liturgia żywa, innym kojarzy się ona z zamierzchłymi czasami przedsoborowymi.
O tym, jak dama Susanna Clarke do spółki z dżentelmenami Charlesem Vessem i Neilem Gaimanem pisała opowiadania, i nie tylko – krótka rozmowa z Susanną Clarke na tydzień przed polską premierą jej najnowszej książki, „Damy z Grace Adieu”. 20 września ilustrowana przez Charlesa Vessa, autora rysunków do „Sandmana” i” Gwiezdnego pyłu”, książka pojawi się w księgarniach.
Intrygująca opowieść o młodej kobiecie, która dała się wciągnąć w przygodę z Internetem. Wirtualne życie splotło się z realnym i wymknęło spod kontroli. Przygoda, która może spotkać każdego użytkownika Sieci. Historia wzięta z życia. Bohaterka książki – atrakcyjna 30-letnia Ewa – szczęśliwa żona i matka, ze świetnie zapowiadającą się karierą na stanowisku kierowniczym w biurze projektowym, pewnego dnia odkrywa, że jej mąż ma romans z młodziutką dziewczyną.
Wydawnictwo Literackie ma przyjemność poinformować o tym, że nowa powieść Olgi Tokarczuk pojawi się w księgarniach już 11 października. „Ta książka stara się być lojalna wobec kakofonii i dysonansu naszego doświadczenia świata, wobec niemożliwości jego ujednolicenia, wobec jego chaosu, rozpadania się i ponownego tworzenia nowych konfiguracji. Jestem w niej wierna peryferiom, obszarom niedopowiedzianym, zamazanym.
14 września 2007 r. w siódmą rocznicę śmierci Jerzego Giedroycia, ukaże się książka dziennikarki Programu 2 Polskiego Radia Hanny Marii Gizy „Ostatnie lato w Maisons-Laffitte. Rozmowy z Jerzym Giedroyciem, Zofią Hertz i Henrykiem Giedroyciem”. Książka zawiera nigdy wcześniej nie publikowany zapis rozmów z Jerzym Giedroyciem, Zofią Hertz i Henrykiem Giedroyciem.
Od pierwszego spotkania malarzy, których później zwać się będzie impresjonistami, do przełomowego momentu w 1886 roku, kiedy pokażą swoje prace w Nowym Jorku, minie dwadzieścia sześć lat. W tym czasie przeżyją burzliwe chwile: upadek cesarstwa, powstanie Drugiej Republiki i bunt przeciwko gustom narzucanym przez Salon – najważniejszą wtedy wystawę we Francji.
Całościowa prezentacja zmiennych kolei losów plemion gockich. Autor opisuje osiem wieków historii tego germańskiego plemienia, które odcisnęło tak znaczny wpływ na dziejach starożytnych. Bogato i starannie udokumentowana praca nie odwołuje się jedynie do materiału archeologicznego, lecz również do wielu źródeł historycznych.
Hall, znany polityk, historyk specjalizujący się w dziejach Francji i autor biografii de Gaulle’a, tym razem prezentuje najbardziej znaczące postaci w historii tego kraju, od początku jego państwowości aż po koniec XX wieku. Sylwetki wybitnych Francuzów, ich życie i dokonania, udokumentowane rzetelnie przez materiały źródłowe, przedstawiane są na tle dziejów samej Francji, a także Europy.
Wydawnictwo Znak i „Gazeta Wyborcza” zapraszają na spotkanie poświęcone książce Kobieta nie jest grzechem. Z siostrą Anną Bałchan SMI o problemie prostytucji (i nie tylko) rozmawia Katarzyna Wiśniewska. W rozmowie na temat książki wezmą udział Autorki oraz Irena Dawid-Olczyk z Fundacji La Strada. Spotkanie poprowadzi Szymon Hołownia. Zapraszamy w poniedziałek, 10 września, o godz. 19.00 do siedziby Agory przy ul. Czerskiej 8/10 w Warszawie.
W kijowskim wydawnictwie Krytyka ukazały się Szkice piórkiem Andrzeja Bobkowskiego. Tłumaczem książki jest Oles Herasym. Pierwsze wydanie Szkiców piórkiem ukazało się w 1957 roku w Instytucie Literackim w Paryżu. Jerzy Giedroyc mówił, że „ to jedna z najważniejszych książek opublikowanych przez Instytut Literacki.
W ostatnim czasie kilku znanych polskich księży porzuciło kapłaństwo. Pisały o tym zarówno dzienniki, jak i kolorowe tygodniki. Temat „eksów” stał się głośny, by nie powiedzieć: modny. Podejmuje go również ksiądz Piotr Dzedzej w swojej książce Porzucone sutanny. Porzucone sutanny to wywiady przeprowadzone przez księdza Dzedzeja z ponad dwudziestoma „byłymi”.
Poprzednie
Następne
Przeczytane, polecane
Polityka Prywatności