
"Sen Zielonych Powiek" to debiutancka książka Edyty Szałek. Kto czytał felietony autorki zamieszczane w magazynie "Zwierciadło", doskonale wie, czego może się spodziewać. Kto nie czytał, może 2 października udać się do księgarni i w ową powieść zaopatrzyć. Zapewne wszyscy pamiętamy „Lot nad kukułczym gniazdem” i kontrowersje wokół tego, czym naprawdę jest choroba psychiczna i czy można ją traktować jako utratę kontaktu z rzeczywistością, czy też raczej niezwykłe uwrażliwienie.

Historia, społeczeństwo, literatura i sztuka oraz nauka i technika przedstawione zostały w czytelnym, synchroniczno - chronologicznym układzie czterech kolumn, pozwalającym na postrzeganie poszczególnych wydarzeń w kontekście wielu dziedzin działalności człowieka. Książka prezentuje w nowoczesny, prosty i przejrzysty sposób historię Polaków i innych narodów zamieszkujących ziemie polskie od połowy X wieku aż do czerwca 2007 roku.

American Vertigo, książka wydana w roku 2006 w USA i we Francji, która wywołała transatlantycką debatę na temat przyszłości Ameryki, zdaje sprawę z trwającej niemal rok podróży autora przez Stany Zjednoczone. Lévy przemierzył 20 000 kilometrów – z Północy na Południe; od Atlantyku do Pacyfiku; od więzienia Rikers Island do słodkiego Savannah; od arabskiego miasteczka nieopodal Detroit do żydowskich społeczności Brooklynu; od Nowego Orleanu przed i po Katrinie aż do pustyń Arizony; od ubogich przedmieść Los Angeles po Guantanamo i gigantyczne nowe kościoły ewangelickie…

27 września ukaże się tomik Duchy i Dusze. Wiersze Marka Wojdyły. Poeta urodził się w roku 1958. Studiował filologię polską i filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Debiutował w „Tygodniku Powszechnym” w roku 1985. Opublikował trzy tomy wierszy: Podeptana uroda świata (pod pseudonimem Jeremiasz, Libertas 1989), za który otrzymał Nagrodę Duszpasterstwa Środowisk Twórczych im. Brata Alberta; Kraina lenistwa (Kraków 1994) – wyróżniony nagrodą Fundacji im. Kościelskich; Ruskie pierogi (Oświęcim 2001). Poeta mieszka w Oświęcimiu, gdzie pracuje jako nauczyciel.

8 października swoją premierę będzie miała książka Kamila Durczoka i Piotra Mucharskiego. Rozmówcami autorów na temat IV RP są: Wiesław Chrzanowski, Z dziejów prawicy w Polsce, Norman Davies, O polskości, pamięci PRL-u, lustracji i pomieszaniu języków, Henryk Domański i Tomasz Żukowski, Dziś wybralibyśmy PiS, Jarosław Gowin, Po Sikorskim, po Marcinkiewiczu, Leszek Kołakowski, Nie ma żadnej IV RP, Aleksander Kwaśniewski, Po wyborach prezydenckich,
Tomasz Łubieński, Polska - jak być kochaną?,

Ma czternaście lat, mieszka w irańskiej wiosce i jeszcze tego roku rodzice planują wydać ją szczęśliwie za mąż. Zły znak na niebie zwiastuje jednak nieszczęście – niebawem umiera jej ojciec i dziewczyna zostaje bez posagu. Musi więc wyjechać z matką do stolicy i zdać się na łaskę bogatego wuja projektującego dywany na dwór szacha Abbasa. W nowym domu obydwie kobiety harują jak niewolnice, ale jednocześnie dziewczyna odkrywa swój niezwykły talent i zamiłowanie do układania wzorów perskich dywanów. Wkrótce zostaje zmuszona do zawarcia trzymiesięcznego kontraktu małżeńskiego z zamożnym handlarzem.

Jak fotoreporterzy zdobywają zdjęcia, które przenoszą nas w centrum wydarzeń, rozgrywających się w najbardziej niebezpiecznych rejonach świata? O tym właśnie opowiada książka Zdobyć zdjęcie, obejmująca pięćdziesiąt lat historii fotografii prasowej, spisanej przez jednego z najwybitniejszych dziennikarzy dwudziestego wieku.

W rozmowach przeprowadzonych z autorką książki od lipca 2006 do lipca 2007 Stawiński opowiada o sobie, swoim życiu, związkach z literaturą i filmem, polskim kinie, Warszawie , żonie – gruzińskiej księżniczce. Inspiracją do rozmów były 85 urodziny pisarza. Jerzy Stefan Stawiński to postać prawie legendarna, współtwórca Polskiej Szkoły Filmowej, autor „Kanału”, „Godziny W”, ”Zamachu”, ale także filmu „Rozwodów nie będzie”. Zawdzięczamy mu wiedzę o Powstaniu Warszawskim, ale również postać Jana Piszczyka.

Już za tydzień ukaże się Wielki słownik niemiecko-polski wydany przez Wydawnictwo LektorKeltt, znane m.in z publikacji do nauki języków obcych z serii PONS. To pierwszy tak obszerny i nowoczesny Wielki słownik do języka niemieckiego od ponad 30 lat. W pracy nad nim wykorzystano unikalną bazę współczesnego słownictwa niemieckiego Wydawnictwa Ernst Klett Sprachen ze Stuttgartu.

To gruzińsko-moskiewskie wspomnienia z lat czterdziestych i pięćdziesiątych. Autorka, pochodząca z gruzińskiego książęcego rodu, od lat sześćdziesiątych mieszka w Polsce i jest żoną wybitnego pisarza i scenarzysty Jerzego Stefana Stawińskiego. W swojej książce przedstawia obraz świata gwałtownie zniszczonego przez komunizm. Ukazuje codzienne życie starej arystokratycznej rodziny w Tbilisi – codzienność niszczoną z dnia na dzień przez sowiecką brutalną rzeczywistość, nie tylko biedę, lecz przede wszystkim upodlenie, deptanie ludzkiej godności.

Wybór najciekawszych i najbardziej znanych opowiadań Andrzeja Bobkowskiego. Bohaterowie tej prozy, zaliczanej przez krytykę do arcydzieł naszej noweli współczesnej, to ludzie w momencie przełomowym, w „sytuacji granicznej”, broniący własnej niezależności, wierni sobie. Stąd porównania do twórczości Josepha Conrada. Wybór najciekawszych i najbardziej znanych opowiadań Andrzeja Bobkowskiego. Bohaterowie tej prozy, zaliczanej przez krytykę do arcydzieł naszej noweli współczesnej, to ludzie w momencie przełomowym, w „sytuacji granicznej”, broniący własnej niezależności, wierni sobie. Stąd porównania do twórczości Josepha Conrada.

Liryczna proza Bodil Malmsten jest doskonałym wehikułem dla jej lotnego, oryginalnego umysłu. W strumieniu wymówek, w krótkich dowcipnych zdaniach autorka rozważa piękno róży, politykę George’a Busha i zastanawia się nad tym, czy ona, córka słynnego socjalisty, powinna spędzać swe życie w ogrodzie. Mian Ridge, „Telegraph”.

W małym prowincjonalnym miasteczku Black Swan Green pewne miejsca mają swoje sekrety. Na przykład jezioro, w którym podobno utopiło się wiele dzieci… Kamieniołom w pobliskim lesie upodobali sobie jako koczowisko budzący lęk miejscowych Cyganie. I jeszcze ta upiorna staruszka, która mieszka w domu jak z bajkowych koszmarów.

I sommersi e i salvati (Pogrążeni i zbawieni), słowa stanowiące tytuł zbioru szkiców Primo Leviego o życiu w nazistowskich obozach załady pochodzą z Boskiej komedii Dantego: „i sommersi” to „strąceni na dno”, „i salvati” to „zbawieni”. Primo Levi potraktował je przenośnie, stosując do rzeczywistości lagra. Ta para przeciwieństw okazywała się w obozie najważniejsza: decydowała o życiu lub śmierci. Ponieważ codzienna walka o przeżycie toczyła się nieustannie, nowo przybyli dzielili się spontanicznie na tych, co zaczynają „pogrążać się”, i na tych, co być może zdołają „ocaleć”.

Kolejny genialny pomysł szefa wywołał w Tobie wzmożony napływ energii? Kolega siedzący przy sąsiednim biurku jest dziś wyjątkowo wkurzający? Klient znowu przysłał zawyżoną fakturę? Za chwilę jedno z tych przeraźliwie nudnych zebrań, które wywołują senność zanim się zaczną? W szkole radziliśmy sobie z nudnymi lekcjami rysując po ławkach, zeszytach i podręcznikach.

W pewnym momencie swojego życia Vesna Goldsworthy - dziennikarka, pisarka, eseistka - dowiedziała się, że jest chora na raka. I że w razie śmierci jej dwuletni, wychowywany w Anglii syn, straci ostatnie ogniwo łączące go z bałkańską historią jego rodziny, ze swymi bałkańskimi korzeniami.Taka jest genealogia "Czarnobylskich truskawek" - "książki dla Alexandra". Ale "książka dla Alexandra" szybko okazała się być pasjonującą lekturą dla całej rzeszy czytelników - zarówno z zachodniej, jak i z południowej Europy.

"Muzyka ludowa to zjawisko, które mniej więcej od połowy XX wieku stopniowo umiera - współczesnej wsi i jej młodszym mieszkańcom nie jest już potrzebna. Wiejski świat ciszy i naturalnych dźwięków, już dawno ustąpił dźwiękom radia, telewizji. Muzyka z płyt, albo grana na elektrycznych instrumentach zastąpiła wiejskich muzykantów z ich skrzypcami, basami, bębnem czy harmonią.

Niezwykła, alegoryczna opowieść o Nadźce, wiejskiej głuptasce, która opuszcza rodzinny dom w koszyku, by po latach powrócić do niego na tratwie, jako święta. Bohaterka niczym Mojżesz przemierza astrachańskie wody w ucieczce przed złem, w pogoni za własnym przeznaczeniem. Jej życie zatacza krąg, a Nadźka ratuje świat przed wojną atomową. To historia oszałamiająca okrutnością i pięknem, kryształowo przejrzysta językowo, plastyczna, rozedrgana. W szaleńczo wirujących kadrach, niczym w okruchach krzywego lustra, odbija się rzeczywistość radzieckiej republiki.

"Dziki Kąt" to przedziwna proza złamana poezją. Postaci bohaterów łączą w sobie cechy plebejuszowskie z inteligenckimi. Refleksyjność, erudycja i poetyckie przywidzenia (często po czaju) narratora-Świętego nie gryzą się jednak zupełnie z folklorystycznym charakterem opowieści. Trudny, stawiajacy opór język stanowi jest estetycznym eksperymentem doskonale odzwierciedlającym ową dwoistość postaci zawieszonych miedzy światami.

Sto siedemnaście niemieckich miast, sześćdziesiąt dworców i siedem lotnisk. I tylko jeden Autor. "Osnowa fabularna tej książeczki - śmiesznej, a zarazem melancholijnej - jest prosta: od kilkunastu lat Andrzej Stasiuk jako pisarz odbywa tury objazdowe po krajach niemieckojęzycznych. Czyta, odpowiada na pytania, wraca do hotelu, rano wsiada w pociąg, idzie na spotkanie, czyta, odpowiada na pytania, wraca do hotelu ....." Przemysław Czapliński.