
Nagle zaczynam odnosić wrażenie, że cały pokój wypełniony jest dymem, gęstym jak futro. Gryzie mnie w oczy, utrudnia oddychanie. Zaraz się popłaczę. Rozkleję się na dobre. O ile wcześniej nie wyrzucę Pawła i jego syfiastych fajek przez okno. Po co tu w ogóle przyłaził? Ja chce mieć spokój, nie mam zamiaru słuchać, jak to Olkowi świetnie się wiedzie, a ja zostałam w tyle – wielka pani filozof na tronie z książek zapisanych niezrozumiałym bełkotem, pełnych nieżyciowych prawd.

Leszek Kołakowski po raz pierwszy opowiada o sobie! Wydawnictwo Znak zaprasza na spotkanie poświęcone książce Czas ciekawy, czas niespokojny. Z Leszkiem Kołakowskim rozmawia Zbigniew Mentzel. Część I. W rozmowie udział wezmą Leszek Kołakowski i Zbigniew Mentzel. Spotkanie poprowadzi redaktor Jerzy Illg. Zapraszamy w czwartek, 25 października, o godz. 18.00 do Teatru Dramatycznego przy placu Defilad 1 w Warszawie. Wstęp wolny.

Niezależnie od tego, czy właśnie rozpoczęliście nowy związek, czy od lat macie męża lub żonę, ta książka jest dla was i o was. Pomoże wam ona znaleźć odpowiedzi na najtrudniejsze pytania dotyczące związków. Philip Van Munching i Bernie Katz nie tylko pokażą wam, że wasze problemy są tak naprawdę „bardzo mało oryginalne” i powtarzają się niemal w każdym związku, ale także udowodnią, że najlepszym sposobem na przewidzenie drogi Waszego związku jest zagłębienie się w… swoją przeszłość.

Czy czujesz, że jesteś podglądany, podsłuchiwany, kontrolowany? Masz niejasne wrażenie, że podlegasz inwigilacji? Nie tylko Ty... Młodzi mieszkańcy jednego z krakowskich osiedli dowiadują się, że ktoś filmuje ich bez ich zgody i wiedzy, z poszczególnych ujęć montując sceny, które budzą przerażenie i niesmak. Kim jest tajemniczy 'reżyser' i w jakim celu przenosi na taśmę swe koszmarne wizje?

Bohater powieści zakłada sobie profil w gejowskim portalu randkowym, za pośrednictwem którego nawiązuje liczne znajomości i romanse. Nie brakuje tu odważnych scen, często jednak przeradzają się one w groteskę, narracja w baśń, a narrator – w czterdziestoletnią kobietę... Najnowsza powieść Żurawieckiego zaskakuje i skrzy się humorem. Potrafi jednak także wzruszyć. I sprowokować do myślenia, naruszając seksualne tabu.

Nazywam się Rodrigo Montalvo Letellier. Przed wizytą u psychiatry byłem człowiekiem szczęśliwym. Teraz jestem dyslektykiem, miewam obsesje i depresję i owabiam się śmierci, to znaczy obawiam się śmierci. U psychiatry dowiedziałem się, że słowo „szczęście” jest konwencją pozbawioną sensu. Dowiedziałem się, że powrót do stanu szczęśliwości jest nie tylko niemożliwy, ale całkowicie niemożliwy. Teraz zadaję sobie więcej pytań, niżbym chciał: na temat śmierci i na temat życia.

Już wkrótce ukaże się niezwykła książka! Jest to wywiad-rzeka, w którym po raz pierwszy profesor Leszek Kołakowski szczerze mówi o sobie! Profesor Kołakowski nigdy nie pisał dziennika i unikał odpowiedzi na pytania dotyczące własnej biografii. Tym razem jednak złamał tę żelazną zasadę. W rozmowie ze Zbigniewem Mentzlem zdradza tajemnice swojego życia. Szczera rozmowa ukazuje, jakie były koleje losu i drogi kształtowania się znakomitego autorytetu.

Najnowsza książka wybitnego polskiego poety i tłumacza, obecnego w polskiej literaturze od ponad pół wieku. „Pierwszym moim językiem – doszczętnie zresztą zapomnianym – był ormiański, następnym – rosyjski i dopiero trzecim – polski. Urodziłem się w Szanghaju, w grudniu 1926 roku, w rodzinie wędrownych wywrotowców, którzy i w dalszej swojej wędrówce nie ominęli żadnej światowej zawieruchy, bez różnicy, czy się zdarzyła w Chinach, czy w Hiszpanii.

Uciec, wyjechać, poszukać, zamieszkać - przeżywać i pisywać. Bodil Malmsten, w wieku 55 lat zdobyła prawo jazdy, kupiła samochód, sprzedała mieszkanie w Sztokholmie, wyruszyła ze Szwecji. Bo była taka wściekła na nią. Wyruszyła sama, w stronę Atlantyku. Wybrała Francję, Bretanię, Finistère, kupiła domek z ogródkiem. Nie mówiła po francusku. Zajęła się domkiem, ogródkiem. Stykała się z sąsiadami, urzędnikami, rzemieślnikami - z klimatem atlantyckim. Wdychała morskie powietrze. Wiedziała, że trzeba będzie pisać, bo tylko z tego można będzie żyć.

Z wielką radością informujemy Państwa, że powieść Traktat o łuskaniu fasoli Wiesława Myśliwskiego, wydana przez nas w 2006 roku, została uhonorowana nagrodą Nike. Uroczystość przyznania Nagrody odbyła się 7 października w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego. To już druga nagroda Nike dla Wiesława Myśliwskiego. Pierwszą zdobył dziesięć lat temu za swoją poprzednią powieść Widnokrąg.

Błażej Warkocki, analizując twórczość wybranych współczesnych polskich pisarek i pisarzy (Izabela Filipiak, Andrzej Stasiuk, Grzegorz Musiał), poszukuje odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób tworzona jest i regulowana tożsamość. Szczególną uwagę poświęca tożsamości „odmieńca”, zwłaszcza w relacji do seksualności i różnicy płci. Homo niewiadomo nie jest jednak książką o literaturze homoseksualnej, zastrzega autor.

W 1934 roku przy granicy ZSRR z Chinami został założony Żydowski Obwód Autonomiczny ze stolicą w Birobidżanie, będący w zamierzeniu odpowiedzią Stalina na syjonizm. Osiedlano tam ludność żydowską z całego imperium. „Czerwony Syjon” szybko jednak przestał pełnić swoją rolę – ośrodka kultury żydowskiej i języka jidysz. Fatalne warunki geograficzne oraz represje roku 1936 spowodowały jego rychły upadek, którego dopełniła fala wyjazdów mieszkańców po śmierci Stalina.

Hitlerowcy przywoływani przez Primo Leviego cynicznie mówili więźniom: Nawet jeśli któryś (z was – przyp. MB) ocaleje, nie uwierzą wam. Historię obozów podyktujemy światu my. Przez lata więźniowe śnili ten sam przerażający sen: po powrocie do domu opowiadali bliskiej osobie, co przeżyli w obozie, a ta nie chcąc im wierzyć i słuchać ich opowieści, odwracała się i odchodziła w milczeniu… Po wyzwoleniu większość ocalałych odczuwała nie radość i ulgę, ale smutek i przygnębienie! Po latach wielu z tych, którzy przeżyli, popełniło samobójstwo.

Eric Sanderson budzi się pewnego dnia, nie pamiętając kim jest, ani jak się nazywa. Bez wspomnień, bez nawet najmniejszego obrazu z przeszłości. Jedyną wskazówkę stanowią listy od kogoś podpisanego "Pierwszy Eric Sanderson". Rewelacje, jakie ujawniają, są szokujące. Jego ukochana nie żyje, a na Eryka czyha bestia, której już raz udało się przywłaszczyć sobie jego myśli, wspomnienia i tożsamość.

4 października do księgarń trafiła książka prof. Andrzeja Szczeklika "Kore. O chorych, chorobach i poszukiwaniu duszy medycyny". Kore to po grecku dziewczyna. A także – źrenica. Grecy mówili, iż duszę, w postaci maleńkiej dziewczynki, zobaczyć można przez oka źrenicę. Skąd mogli wiedzieć, że źrenica to jedyne okienko z widokiem na mózg, na jego nerwy wzrokowe? A gdzie dziś podziała się dusza?

Wreszcie doczekaliśmy się prawdziwej książki dla małych i dużych kucharzy! Opowiada ona o mieszkającej w domku przy ulicy Naleśnikowej 5 w Starym Knedelkowie, Cecylce Knedelek oraz gąsce Walerii, a także o ich przyjaciołach. W książce znajduje się prawie 100 opowiastek i ponad 130 bajkowo opisanych przepisów na pyszne potrawy. Dowiesz się z niej, dlaczego Waleria była czerwona jak burak, co jadła Cecylka na makowej polanie, kto spałaszował cytrynowe ciasto pani Ludmiły, jak powstało ciasto z plotek, co można zjeść na obiad u Czesławy Czarownicy, w jaki sposób przygotować ciasto dla marudzących, bałwanki z sera, prawdziwy obiad, miksturki z ziół, chrupiące łatki, zupę na upały, ptasie mleczko i wiele innych słodkich, słonych, kwaśnych oraz gorzkich potraw.

"Sen Zielonych Powiek" to debiutancka książka Edyty Szałek. Kto czytał felietony autorki zamieszczane w magazynie "Zwierciadło", doskonale wie, czego może się spodziewać. Kto nie czytał, może 2 października udać się do księgarni i w ową powieść zaopatrzyć. Zapewne wszyscy pamiętamy „Lot nad kukułczym gniazdem” i kontrowersje wokół tego, czym naprawdę jest choroba psychiczna i czy można ją traktować jako utratę kontaktu z rzeczywistością, czy też raczej niezwykłe uwrażliwienie.

Historia, społeczeństwo, literatura i sztuka oraz nauka i technika przedstawione zostały w czytelnym, synchroniczno - chronologicznym układzie czterech kolumn, pozwalającym na postrzeganie poszczególnych wydarzeń w kontekście wielu dziedzin działalności człowieka. Książka prezentuje w nowoczesny, prosty i przejrzysty sposób historię Polaków i innych narodów zamieszkujących ziemie polskie od połowy X wieku aż do czerwca 2007 roku.

American Vertigo, książka wydana w roku 2006 w USA i we Francji, która wywołała transatlantycką debatę na temat przyszłości Ameryki, zdaje sprawę z trwającej niemal rok podróży autora przez Stany Zjednoczone. Lévy przemierzył 20 000 kilometrów – z Północy na Południe; od Atlantyku do Pacyfiku; od więzienia Rikers Island do słodkiego Savannah; od arabskiego miasteczka nieopodal Detroit do żydowskich społeczności Brooklynu; od Nowego Orleanu przed i po Katrinie aż do pustyń Arizony; od ubogich przedmieść Los Angeles po Guantanamo i gigantyczne nowe kościoły ewangelickie…

27 września ukaże się tomik Duchy i Dusze. Wiersze Marka Wojdyły. Poeta urodził się w roku 1958. Studiował filologię polską i filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Debiutował w „Tygodniku Powszechnym” w roku 1985. Opublikował trzy tomy wierszy: Podeptana uroda świata (pod pseudonimem Jeremiasz, Libertas 1989), za który otrzymał Nagrodę Duszpasterstwa Środowisk Twórczych im. Brata Alberta; Kraina lenistwa (Kraków 1994) – wyróżniony nagrodą Fundacji im. Kościelskich; Ruskie pierogi (Oświęcim 2001). Poeta mieszka w Oświęcimiu, gdzie pracuje jako nauczyciel.