
Pierwsze krajowe wydanie książki opublikowanej w Paryżu w 1990 roku nakładem Éditions du dialogue. „Na urok tej książki złożyły się, najczęściej zgadzające się jak ogień z wodą, erudycja i poezja. Jest to dzieło uczone i literackie. Jest to egzegeza biblijna, patrologia, historia literatury i malarstwa.

W 1934 roku przy granicy Związku Radzieckiego z Chinami powstał Żydowski Obwód Autonomiczny ze stolicą w Birobidżanie. Był odpowiedzią Stalina na syjonizm. Zwożono tam Żydów z całego imperium. Jednak trudne warunki klimatyczne oraz represje roku 1936 szybko podkopały ideę obwodu. Po śmierci Stalina mieszkańcy rozpoczęli eksodus i kontynuowali go po rozpadzie ZSRR. Żydowski Obwód Autonomiczny do dziś jest częścią Federacji Rosyjskiej. Birobidżańską utopię portretuje w swojej powieści Aleksander Mielichow.

Jak fotoreporterzy zdobywają zdjęcia, które przenoszą nas w centrum wydarzeń, rozgrywających się w najbardziej niebezpiecznych rejonach świata? O tym właśnie opowiada książka Zdobyć zdjęcie, obejmująca pięćdziesiąt lat historii fotografii prasowej, spisanej przez jednego z najwybitniejszych dziennikarzy dwudziestego wieku. . Autor, John G. Morris, pokazuje w niej tu także wiele zdjęć, które stały się kulturowymi ikonami naszych czasów, począwszy od fotografii przedstawiających naloty na Londyn i lądowanie aliantów w Normandii podczas drugiej wojny światowej, po zdjęcia z zamachu na senatora Roberta Kennedy’ego.

„Przepiękna książka. Poetycka, wysmakowana i pełna kojącego ciepła. Po wielokrotnej lekturze wracam do niej nadal, szukając ukojenia w codziennym zgiełku i chaosie.“Ryszard Kapuściński/ „Oryginalna, absolutnie niepowtarzalna pisarka. Czytam i polecam.“ Hennig Mankell/ „Bodil Malmsten z niezwykłym wdziękiem odkrywa rzeczy, które czynią nas członkami regionu i wspólnoty. Uśmiech i westchnienie towarzyszyły mi na przemian w lekturze jej książki.“ Tracy Chevalier

23 września 1997 w Sarajewie odbył się koncert grupy U2. Występ legendarnego zespołu stał się epokowym wydarzeniem dla mieszkańców Sarajewa. Stanowił bowiem symboliczne zakończenie wojny, ogłaszał powrót do normalnego życia. Wydarzenie to stało się kanwą powieści, będącej swoistym rashomonem; powieści o losach wielbicieli Bono ciągnących na koncert do Sarajewa. 'Koncert` dla wyznawców tej popreligii, jaką jest muzyka U2, będzie rodzajem apokryfu. Opowieścią o cudzie, jakiego grupa rockowych apostołów dokonała 23 września 1997 r. na stadionie Koševo.

Jakie przypadkowe zdarzenie zaważyło na Twoim życiu? Czy znalezienie się we właściwym miejscu i czasie pomogło Ci w karierze albo umożliwiło spotkanie kogoś niezwykle ważnego? Czy myślałeś o tym, jak jeden przypadek mógł zmienić losy świata? Eric-Emmanuel Schmitt – Przypadek Adolfa H. Co by było, gdyby Adolf Hitler dostał się na Akademię Sztuk Pięknych? W najnowszej powieści Eric-Emmanuel Schmitt kreśli podwójny portret tytułowego bohatera. Przed naszymi oczami pojawiają się na zmianę: Hitler-dyktator i Hitler-artysta, zakompleksiony despota i spełniony, szczęśliwy mężczyzna.

„Jak czuje się dorosły facet, który przez kilka tygodni nie może odejść od klozetu dalej niż na kilka metrów? Są leki zapierające, ale ile można tabletek brać? Sześć rano, sześć wieczorem, rzygam nimi.A czasem trzeba wyjść. Czy wiecie, jak czuje się młody kapłan, który nie ma pewności, że jest życie po śmierci? Który stoi za ołtarzem, przed tłumem wiernych, w liturgicznych szatach, w pampersie, i czuje, że z niego się leje?

Z Davidem Mitchellem, brytyjskim pisarzem zaliczanym do największych talentów prozatorskich młodej generacji w skali światowej, laureatem wielu prestiżowych nagród literackich, w tym także trzech nominacji do Nagrody Bookera, o „Konstelacjach” rozmawia Marta Bartosik.
Jaka jest historia "Konstelacji"? Ta książka, jak to zresztą często się zdarza, zaczęła się od krótkiego opowiadania. Pierwszy rozdział wyrósł z moich wczesnych prób pisarskich, by napisać coś "poważnego". Miałem wtedy dwadzieścia parę lat. Potem, gdy kończyłem Atlas chmur rozwinąłem ten szkic i napisałem dla pewnego magazynu opowiadanie o nastoletnim chłopcu, który odwiedza logopedę.

Spektakli teatru telewizji – „największej polskiej sceny” o wielomilionowej publiczności – nikomu nie trzeba reklamować. Teatr telewizji od lat uważany jest za jedną z najbardziej renomowanych instytucji popularyzujących sztukę teatru w Polsce, a jego kolejne premiery często stają się wydarzeniem. Dlatego nie mamy żadnych wątpliwości, że nasza kolekcja była oczekiwana nie tylko przez środowisko teatralne i teatromanów, ale też wszystkich ceniących sztukę teatru i wartościową rozrywkę.

Nowa powieść autora bestsellerowej Hańby – Młodość. To napisana z bezwzględną szczerością historia dojrzewania artysty. Lata 60. Dwudziestokilkuletni John ucieka z RPA do Londynu z nadzieją na odnalezienie swojego miejsca i pomysłu na życie. Choć marzy o byciu wielkim pisarzem, zatrudnia się w bezdusznej korporacji, gdzie pracuje jako programista komputerowy. Wykorzystuje kolejne kobiety, poszukując miłości i natchnienia. Śledząc biografie artystów, których podziwia, jest w stanie usprawiedliwić każdy swój postępek.

Po ogromnym sukcesie Nowych przygód Mikołajka, największego dziecięcego bestsellera 2005 roku, Wydawnictwo Znak przedstawia kolejny zbiór niepublikowanych dotąd opowiadań o małym urwisie, ulubieńcu zarówno dzieci, jak i dorosłych. Tom drugi zawiera czterdzieści pięć nowych historyjek o Mikołajku i jego paczce, rodzicach, sąsiadach, szkole, wakacjach i świętach. Niedoścignione poczucie humoru Goscinnego, zabawne, znane już naszym czytelnikom oraz całkiem nowe, przygotowane specjalnie do tego wydania ilustracje Sempégo sprawiają, że Nowe przygody Mikołajka.

Z Barbarą Skargą rozmawiają Katarzyna Janowska i Piotr Mucharski to w rzeczywistości historia jej życia, pełnego dramatyzmu i cierpienia. Opowieść pozbawiona jest patosu – i może również dlatego tak fascynująca dla czytelnika. Profesor Skarga opowiada swym rozmówcom, znakomitym dziennikarzom: Katarzynie Janowskiej i Piotrowi Mucharskiemu o życiu, o jego sensie i bezsensie, o filozofii, o przyjaźni, o wojnie i wywózce, o powrocie do kraju, o życiu umysłowym w PRL-u, o Solidarności, o wolnej Polsce i współczesności.

Jako pierwsze polskie wydawnictwo Znak zaprasza do własnej wirtualnej siedziby, czyli w ich przypadku – zabytkowego Dworku Łowczego, który umieścili w cyfrowym świecie Second Life. Można tu zobaczyć nie tylko z pietyzmem odtworzony dworek (to zasługa agencji Making Waves), ale przede wszystkim dokładnie przyjrzeć się wydawanym przez nich książkom, posłuchać ich fragmentów, obejrzeć ciekawe filmy, wygrać jak najbardziej rzeczywiste książki, a w przyszłości także spotkać autorów.

Pierwszy raz w Polsce: kieszonkowe poradniki dla zabieganych. Pierwsze w Polsce kieszonkowe poradniki z różnych dziedzin wydawnictwa Flashbook.pl pojawiają się właśnie na półkach księgarń. Warszawa, 2007-10-23 – Na półkach księgarń w całej Polsce pojawiają się właśnie pierwsze w Polsce kieszonkowe poradniki z różnych dziedzin. Mini-książki wydawnictwa Flashbook.pl adresowane są do osób poszukujących szybkich, konkretnych porad związanych z określonymi dziedzinami wiedzy – takimi jak np. negocjacje czy biznesplan.

18 października Wydawnictwo Magnum wprowadza do księgarń światowy bestseller Kodeks Archimedesa. Tajemnice najsłynniejszego palimpsestu świata autorstwa Reviela Netza, profesora nauki starożytnej na Uniwersytecie Stanforda, i Williama Noela, kustosza Walters Art Museum w Baltimore. Polska edycja ukazuje się w tym samym roku, co pierwsze wydanie brytyjskie. W domu aukcyjnym Christie's w Nowym Jorku na aukcji 29 października 1998 roku pojawiła się mała, bardzo zniszczona średniowieczna książka z nadpalonymi kartami, zaciekami i plamami pleśni.

Akcja najnowszej powieści Jacka Dukaja toczy się w alternatywnej rzeczywistości, gdzie I wojna światowa nigdy nie wybuchła, jest rok 1924, a Królestwo Polskie wciąż zamrożone jest pod władzą cara i w Belle Epoque. Warszawę skuwa lód – w środku lata burze śnieżne zasypują drogi. Lute, nieziemskie anioły Mrozu, spacerują ulicami miast, zamarzając prawdę i fałsz…

Pamiętnik przetrwania brytyjskiej pisarki Doris Lessing, tegorocznej laureatki literackiego Nobla, ukaże się 26 października. To niezwykła powieść z pogranicza fantazy i science-fiction. Bohaterami są kobieta, dziewczynka i pies. Za oknem ich salonu odbywa się właśnie koniec świata i cywilizacji. Ściany domu opowiadają dawne historie, a życie domowników toczy swoim, choć przedziwnie pokrętnym torem... Sposób w jaki autorka opowiada tę historię
stawiają ten utwór w rzędzie arcydzieł nie tylko literatury "fantastycznej", ale i literatury w ogóle.

Tropami rena to drugi – po Domu nad Oniego – tom „Dziennika północnego”, w którym Mariusz Wilk ukazuje świat Dalekiej Północy. Tym razem stara się poznać życie, obyczaje, pochodzenie tajemniczego ludu Saamów (popularnie zwanego Lapończykami). Saamowie zamieszkują głównie Norwegię, a także Szwecję i Finlandię. Tropami rena to drugi – po Domu nad Oniego – tom „Dziennika północnego”, w którym Mariusz Wilk ukazuje świat Dalekiej Północy.

Ponad 1/3 polskich managerów nie ma czasu na lekturę książek – wynika z badań przeprowadzonych przez Flashbook.pl, wydawcę pierwszych w Polsce kieszonkowych poradników. Z tych samych badań wynika też, że aż 43% managerów narzeka, że książki biznesowe często wcale nie zawierają konkretnych informacji, które można wykorzystać w praktyce.

Inaczej niż w społecznościach pierwotnych czy tradycyjnych, w nowoczesnych społeczeństwach wymiana symboliczna już nie istnieje, tym bardziej jako forma społecznej organizacji. Być może właśnie dlatego symboliczność nawiedza nas niczym zmarły; jak żądanie wciąż uchylane przez prawo wartości. Idea Rewolucji od czasów Marksa próbowała to prawo obalić, jednak prędko przekształciła się w Rewolucję według Prawa. Psychoanaliza także żywi się tą obsesją, ale jednocześnie odwraca ją i wpisuje w indywidualną nieświadomość, redukując do Prawa Ojca, kastracji i znaczącego.