
Dziennik Mamerta Stankiewicza powstawał przez prawie dwadzieścia lat i jest zapisem bogatego w wydarzenia życia kapitana, a także niezwykłym dokumentem obrazującym codzienność ludzi morza. Pochodzący z polskiej szlachty kresowej, Mamert Stankiewicz zdobywał wykształcenie w szkołach morskich carskiej Rosji, w czasie I wojny światowej walczył we Flocie Bałtyckiej, a później w armii Kołczaka na Syberii. Od chwili powrotu do ojczyzny poświęcił się tworzeniu polskiej floty handlowej. Odznaczono go Krzyżem Orderu Virtuti Militari.

Książka współtwórcy pierwszego boomu internetowego w Dolinie Krzemowej prowokuje użytkowników Web 2.0 do zastanowienia się nad wpływem demokratyzacji sieci na kulturę i gospodarkę. Autor przedstawia ekonomiczne, etyczne i społeczne zagrożenia związane z upowszechnianiem technologii Web 2.0.

Listopad 2007. Marzysz o tym, aby udało ci się wreszcie nakłonić klienta do złożenia zamówienia i wcześniej wyjść z pracy? A czy nie byłoby cudownie, gdybyś mógł też sprawić, żeby twoje dzieci zjadały zielony groszek, współmałżonek zmywał naczynia, pacjenci brali zapisane lekarstwa, a sąsiedzi przestali śmiecić? Codziennie musisz perswadować różnym ludziom najrozmaitsze rzeczy... Ale jak powinieneś to robić?

W 1934 roku przy granicy Związku Radzieckiego z Chinami powstał Żydowski Obwód Autonomiczny ze stolicą w Birobidżanie. Był odpowiedzią Stalina na syjonizm. Zwożono tam Żydów z całego imperium. Jednak trudne warunki klimatyczne oraz represje roku 1936 szybko podkopały ideę obwodu. Po śmierci Stalina mieszkańcy rozpoczęli eksodus i kontynuowali go po rozpadzie ZSRR. Żydowski Obwód Autonomiczny do dziś jest częścią Federacji Rosyjskiej.

(ur.1944) – szwedzka poetka i pisarka. Uhonorowana wieloma zaszczytnymi nagrodami literackimi w Skandynawii, m.in. August Strindberg Prize, Aniara, SKTF Prizes. Kilka lat temu zasiadała w jury International IMPAC Literary Award. Angielskie tłumaczenie powieści „Cena wody w Finistère” zostało wybrane Książką Tygodnia w BBC Radio 4. W 2006 roku Bodil Malmsten została doktorem honoris causa na uniwersytecie w Östersund.

Od 5 listopada w księgarniach dostępny jest nowy tytuł dla dziewczyn w wieku od 15 lat pt Pamiętnik Cathy. Autorzy: Sean Stewart i Jordan Weisman stworzyli niezwykłą interaktywną opowieść, w czasie której czytelniczki zmuszone są brać aktywny udział w poszukiwaniu prawdy wraz z jej bohaterką. W napisanej w formie pamiętnika książce znajduje się wiele odręcznych dopisków, rysunków i bazgrołów, które dodatkowo potęgują wrażenie autentyczności tej niezwykłej opowieści.

100 przepisów kuchni tajskiej, australijskiej, urugwajskiej i jamajskiej to przewodnik po królestwie potraw, które łączą tradycje i składniki ze wszystkich stron świata, a teraz mogą zagościć na naszym stole. Robert Makłowicz pokazuje, że każdy – zamiast tradycyjnego schabowego z ziemniakami – może podać na obiad tajskie zupy, porywające potrawy z jarzyn, drobiu i mięsa lub modne dania fusion. Ta bogato ilustrowana książka przynosi wiele nowych inspiracji i pomysłów.

Bohaterem "Sahiba" jest współczesny "misjonarz", czyli angielski urzędnik pracujący dla międzynarodowej organizacji pełniącej misję humanitarną w Bośni. W pełnych tęsknoty listach do swego ukochanego niczym w krzywym zwierciadle odbija się pełna paradoksów codzienność powojennego Sarajewa. Zderzenie liberalnych poglądów i zachodniego sposobu życia z tradycyjną, patriarchalną kulturą budzi nieoczekiwaną refleksję Sahiba - bo tak właśnie, nie bez kozery, nazywa siebie narrator.

Pewnego burzowego wieczoru Henryk Watra, nauczyciel historii wychodzi z domu, by naprawić naderwany przez wzburzoną wodę pomost. Jednakże deski ulegają sile żywiołu i unoszą mężczyznę w dół rzeki. Jego podróż kończy się równie niespodziewanie na pomoście przynależącym do domostwa niewidomego pułkownika. Nauczyciel jeszcze nie wie, że to zdarzenie na zawsze odmieni jego życie. W jego uporządkowany świat – wraz z pułkownikiem Muskiem, jego piękną i tajemniczą żoną, Mavrą, oraz wiernym przyjacielem, Jovanem – wkroczą naraz: płomienne uczucie i prawdziwa Historia z wojną bałkańską w tle.

Na terenie huty Baildon, w sercu Katowic, trwa niezwykły eksperyment socjologiczny. Dzielnica (a może nawet miasto w mieście?) dla tych, którzy marzą o świecie stawiającym przede wszystkim na rozwój. Ojciec-założyciel Huty tak opisuje swoje dzieło: "Stworzyliśmy egalitarną społeczność, w której kwestia posiadania nie ma żadnego znaczenia, bo wart jesteś tyle, ile twój pomysł i twoja osobowość". W tę jakże różną od naszej rzeczywistość wkracza Tomasz, doktorant Uniwersytetu Śląskiego. Ma za zadanie zanalizować Hutę, wykryć błąd w założeniach utopii, podważyć podstawy jej istnienia. Czy świat bez zakłamania, korupcji, równania w dół, zamiast w górę, jest możliwy?

Piątego listopada 2007 ogłoszono listę autorów nominowanych do przyszłorocznej edycji jednej z najważniejszych międzynarodowych nagród literackich – The International IMPAC Dublin Literary Award. Znalazły się na się na niej między innymi powieści: „Chłopczyk w pasiastej piżamce” Johna Boyne’a , „Konstelacje” Davida Mitchella”, „Cień Poego” Matthew Pearla oraz obsypana nagrodami „The Road” Cormaca McCarthy’ego, która ukaże się nakładem Wydawnictwa Literackiego w 2008 roku.

Autor - archeolog, dziennikarz i znawca win - z wielką erudycją, swadą i niekiedy poczuciem humoru przedstawia to co podszepnął mu Dionizos. Podkreśla zalety niezwykłego napoju, jakim jest wino. Opisuje kulturę picia tego szlachetnego trunku. Opowieść swą ubarwia anegdotami, żartem, odniesieniami do literatury i historii. Już w najbliższy poniedziałek 12.11.2007 o godzinie 19.00 w winiarni Mielżyński Wine Bar przy ul. Burakowskiej 5/7 o winach i książce z Krzysztofem Kowalski będzie rozmawiał Wiktor Bruszewski.

Jerzy Zaruba (1891–1971), jeden z najbardziej znanych rysowników, a zwłaszcza karykaturzystów. W dwudziestoleciu międzywojennym związany był ze znanymi pismami satyrycznymi, jak „Marchołt”, „Sowizdrzał”, „Wróble na dachu”, „Szarża”, „Cyrulik Warszawski” (gdzie był kierownikiem artystycznym). Publikował też w „Wiadomościach Literackich”. Prowadził aktywne życie towarzyskie – bywał i zapraszał. Okupację spędził w Warszawie, po wojnie zaś związał się ze „Szpilkami” i z „Przekrojem”. Był bardzo cenionym ilustratorem książek (między innymi „Wiecha”), zajmował się scenografią, projektował kukiełki do szopek politycznych. Mieszkał w Aninie, prowadził dom otwarty, w którym kwitło życie towarzyskie, przyjaźnił się m.in. z Tuwimem i Gałczyńskim. Znany był z błyskotliwego dowcipu.

Kolejny, długo oczekiwany, tom fachowej mapy rocka i jego okolic – od bluesa po heavy metal. To obszerne dzieło zawiera pełne i szczegółowe informacje dotyczące najważniejszych zespołów sceny rockowej – przebieg kariery, zmiany personalne, ciekawostki, a wszystko wsparte pełną dyskografią poszczególnych zespołów i solistów. W Wielkiej Rock Encyklopedii nie brakuje tytanów, ale daje ona również okazję do zapoznania się z zarysem twórczości grup mniej znanych czy wręcz niszowych.

Z przyjemnością informujemy, że Wydawnictwo Literackie wyda nagrodzoną prestiżową nagrodą Bookera powieść irlandzkiej pisarki Anne Enright The Gathering. The Gathering, najnowsza powieść jednej z najznakomitszych i najoryginalniejszych irlandzkich pisarek, porównywana jest przez krytyków do literackich osiągnięć Johna Banville’a, Iris Murdoch, a nawet Jamesa Joyce’a. To pięknie opowiedziana historia dojrzałej kobiety, która po samobójczej śmierci swego brata zaczyna zastanawiać się nad własnym życiem i przeszłością swoich najbliższych, odkrywając do tej pory ukryte głęboko w zakamarkach pamięci najmroczniejsze rodzinne sekrety...

Nanny, podobnie jak Andy z Diabeł ubiera się u Prady, to młoda, ambitna dziewczyna, która chce wiele w życiu osiągnąć. Aby ukończyć wymarzone studia, podejmuje pracę jako niania w bogatej nowojorskiej rodzinie. Szybko jednak okazuje się, że pozornie łatwe zajęcie jest o wiele trudniejsze, niż jej się wydawało. Nicola Kraus i Emma McLaughlin, wcześniej pracujące jako zawodowe nianie, z drapieżną ironią ukazały współczesny model rodziny, zdominowany przez wszechobecny kult konsumpcjonizmu: pozbawioną uczuć matkę, nieobecnego i zajętego romansami ojca i dziecka tęskniącego za miłością i czułością rodziców.

Bestseller przywracający wolność i zdrowie. Jest już dostępne najnowsze wydanie światowego bestsellera autorstwa Allena Carra „Prosta metoda. Jak skutecznie rzucić palenie”, w nowym, poprawionym tłumaczeniu i szacie graficznej. To książka, która skutecznie pomaga w rozstaniu się z nałogiem - bez bólu, żalu i poczucia straty! Osoby na całym świecie, które rzuciły palenie wyłącznie po przeczytaniu książki deklarują, że są szczęśliwe, że wreszcie i na zawsze odzyskały wolność. Metoda Allena Carra jest genialna, a zarazem unikalna, ponieważ koncentruje się na prawdziwych powodach, dla których palimy i mitach związanych z paleniem tytoniu, obalając je, jeden po drugim.

Ma czternaście lat, mieszka w irańskiej wiosce i jeszcze tego roku rodzice planują wydać ją szczęśliwie za mąż. Zły znak na niebie zwiastuje jednak nieszczęście – niebawem umiera jej ojciec i dziewczyna zostaje bez posagu. Musi więc wyjechać z matką do stolicy i zdać się na łaskę bogatego wuja projektującego dywany na dwór szacha Abbasa. W nowym domu obydwie kobiety harują jak niewolnice, ale jednocześnie dziewczyna odkrywa swój niezwykły talent i zamiłowanie do układania wzorów perskich dywanów. Wkrótce zostaje zmuszona do zawarcia trzymiesięcznego kontraktu małżeńskiego z zamożnym handlarzem.

Autor ukazuje miejsce i rolę szeroko rozumianej narodowej tradycji historiograficznej w przemianach nauk historycznych krajów Europy Środkowo-Wschodniej (Polski, Niemiec, Czech i Słowacji), określanej mianem stalinizacji czy sowietyzacji. W polskiej literaturze jest niewiele prac prezentujących dorobek powojennych historiografii. Książka Macieja Górnego jest na tym tle wyjątkowa: z pewnością spotka się z dużym zainteresowaniem historyków dziejów najnowszych.

Choć autor nie jest medioznawczą, w swojej pracy zajmuje się zagadnieniem oryginalnym i ogromnie ważnym także z punktu widzenie historyków – a mianowicie związkiem TV z życiem społeczeństwa. O ile prasa , radio oraz film były w PRL traktowane jako środki propagandy, to telewizja rozwijała się spontanicznie, z inicjatywy oddolnej – inżynierów, dziennikarzy radiowych.