
3 grudnia b.r. na rynku zadebiutują dwie nowe serie komiksowe wydawnictwa Egmont Polska: Klub Kawalarzy i Klub Dziewczyn. Oba czasopisma to znane i niezwykle popularne komiksy rynku frankofońskiego– Kid Paddle i Titeuf (dla chłopców) i Lou! (dla dziewczyn). 3 grudnia b.r. na rynku zadebiutują dwie nowe serie komiksowe wydawnictwa Egmont Polska: Klub Kawalarzy i Klub Dziewczyn. Oba czasopisma to znane i niezwykle popularne komiksy rynku frankofońskiego– Kid Paddle i Titeuf (dla chłopców) i Lou! (dla dziewczyn).

Tom zawiera najważniejsze teksty Wojciecha Młynarskiego i jego tłumaczenia – m.in. piosenek Brela i Wysockiego. Teksty zostały opatrzone komentarzem autora, który opisuje kulisy ich powstania, opowiada o swoich przygodach z cenzurą i legendarnych wykonaniach piosenek. Książkę otwiera rozmowa, jaką z ojcem przeprowadziła Agata Młynarska. Dodatkowym elementem są liczne zdjęcia, wśród których znalazły się fotografie z domowego archiwum artysty.

Książka Dipa Ma to połączenie historii niezwykłego życia i nauki Dipy Ma Barui – czołowej postaci współczesnej duchowości Wschodu. Dipa Ma – kobieta w roli buddyjskiego mistrza – wbrew buddyjskim tradycjom, wybrała nie klasztor a rodzinę, dom i pracę. Medytacji i świadomości nauczała wśród codziennego pośpiechu, w swoim skromnym mieszkaniu, w samym sercu Kalkuty. Dipa Ma, jako jedna z niewielu kobiet swojego pokolenia, całkowicie oddała się medytacji, dzięki czemu w zadziwiająco krótkim czasie osiągnęła głębokie zrozumienie.

Przez dwa ostatnie stulecia nacjonalizm był zasadniczym elementem życia społecznego i polityki. Niewiele ideologii umie tak sprawnie łączyć władzę i społeczny oddźwięk i żaden inny język symboliczny nie osiąga na świecie takiej popularności. Jednakże nacjonalizm jest czymś więcej niż tylko ruchem ideologicznym – jest także formą kultury życia publicznego, która wykorzystuje znacznie starsze niż ona kulturowe i symboliczne formy. Książka Anthony'ego Smitha jest zwięzłym, przystępnym wprowadzeniem do pojęcia nacjonalizmu.

Liberalizm w innowacyjny sposób przedstawia dominujący dyskurs współczesnej teorii politycznej oraz najważniejsze idee go wspierające. Pomimo wszechobecności liberalizmu, wciąż istnieją znaczne rozbieżności co do tego, w co tak naprawdę wierzą współcześni polityczni liberałowie. Książka Paula Kelly’ego odróżnia współczesny liberalizm polityczny od wcześniejszych manifestacji tego pojęcia, pokazując zarazem, w jaki sposób współczesny liberalizm czerpie z tradycji historycznej, obejmującej Johna Locke’a, Immanuela Kanta oraz J.S. Milla.

Wielu genialnych artystów – malarzy, rzeźbiarzy, architektów i muzyków – wykazywało głębokie zainteresowanie mistycyzmem, okultyzmem i heterodoksyjnymi wierzeniami. Niektórzy z nich należeli do tajnych bractw i stowarzyszeń, a nawet demonicznych sekt. Dlatego często ukrywali w swoich pracach treści i symbole zrozumiałe tylko dla wtajemniczonych. Książka Ernesta Frersa prowadzi nas po tym wyimaginowanym sekretnym muzeum, odsłaniając ukryte znaczenia dzieł sztuki. Dzięki niej czytelnik będzie mógł dostrzec to, co niewidzialne, zrozumieć tajemne przesłania i rozszyfrować hermetyczne treści niedostępne dla oka zwykłego obserwatora.

Żebrak z Jerozolimy to kolejna powieść Elie Wiesela, w której pobrzmiewa złowrogie echo wspomnień z Auschwitz. Autor gromadzi swoich bohaterów – rzeczywistych i wymyślonych, żywych i umarłych – u stóp Ściany Płaczu, osadzając ich w realiach jednego z najważniej- szych wydarzeń w historii Izraela – wojny sześciodniowej. Tam oddaje im głos, a oni niczym antyczny chór komentują sceny walk o Jerozolimę. Wątki zaczerpnięte z tradycji chasydzkiej, opowieści i legendy mieszają się ze wspomnie- niami Holokaustu, czasów hitlerowskiej okupacji i późniejszych wojen w Izraelu.

Wybitny angielski historyk Michael Grant zasłynął jako popularyzator historii i kultury świata antycznego. W Polsce ukazało się kilka jego prac: Mity rzymskie, Neron, Gladiatorzy, Miasta Wezuwiusza oraz Dzieje dawnego Izraela. Tematem niniejszej książki jest życie i kariera dwunastu cezarów starożytnego Rzymu – Juliusza Cezara i jego następców, którzy władali gigantycznym imperium. Źródłem informacji historycznej są dla Granta nie tylko autorzy klasyczni, lecz także oryginalne dokumenty – inskrypcje, papirusy, budowle, dzieła sztuki i monety.

Żywy trup i grabarzy z Kostuchą kłopoty. Zakład pogrzebowy „Edmund Ganglion i Synowie” mieści się przy ulicy Głównej w sennej mieścince zwanej Saint-Jean. Próżno jej szukać na mapie. Nic się tu nie dzieje, nikt nie przyjeżdża i nawet śmierć jest w Saint-Jean rzadkim gościem. Grabarze mają nie lada kłopot – z powodu długowieczności mieszkańców interes podupada.

Walczyła z nadwagą, ma figurę modelki. Miała rude włosy, teraz jest szatynką. Mieszkała w Toronto, przeniosła się do Londynu. Kochał ją polski książę, zakochała się w rewolucjoniście. Życie Joan Foster to seria zmian i sprzeczności, nieprzerwana podróż i ucieczka. Pod pseudonimem publikuje książkę, która staje się bestsellerem i czyni ją sławną. Ktoś zaczyna ją szantażować.

Przerażająca postapokaliptyczna wizja przyszłości Ameryki w powieści uznanej za największe arcydzieło Cormaca McCarthy’ego. Spalona Ameryka, ciemność, proch i kurz przesłaniające niebo. Kamienie pękają od mrozu, a śnieg, który pada, jest szary. Ani jednego ptaka, ani jednego zwierzęcia, gdzieniegdzie tylko zdziczałe bandy kanibali. Jakiś straszliwy a nienazwany kataklizm zniszczył naszą cywilizację i większość życia na ziemi.

„Przeczytałem tę książkę pewnego dnia i całe moje życie zmieniło się” – to zdanie wypowiedziane przez głównego bohatera, młodego studenta o imieniu Osman, rozpoczyna powieść Orhana Pamuka „Nowe życie”. Przeczytana książka, czy raczej obsesja na jej punkcie, każe mu udać się w niebezpieczną podróż, w której towarzyszyć mu będzie zagadkowa i piękna kobieta, Canan. Szukając najgłębiej skrywanych tajemnic książki, a przy okazji także ukochanego Canan, dwójka podróżników wpadnie w wir sensacyjnych przygód.

Wybór najciekawszych i najbardziej znanych opowiadań Andrzeja Bobkowskiego, zaliczanych przez krytykę literacką do arcydzieł polskiej noweli współczesnej. Bohaterowie tej prozy to ludzie w momencie przełomowym, w „sytuacji granicznej”, broniący własnej niezależności, wierni sobie. Stąd porównania do twórczości Josepha Conrada. Wybór najciekawszych i najbardziej znanych opowiadań Andrzeja Bobkowskiego, zaliczanych przez krytykę literacką do arcydzieł polskiej noweli współczesnej.

Solal, debiutancką powieść Alberta Cohena (pierwszą część jego czterotomowej sagi Solal et les Solals), opublikowano we Francji w 1930 roku i entuzjastycznie przyjęto nie tylko w Paryżu, ale też w Genewie, Berlinie, a przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych. „New York Times” pisał: „Dzieło rozwichrzone i wspaniałe, zasługuje, by czytać je po wielekroć. Nosi znamiona wielkości. Odsłania bowiem przed czytelnikiem nieznane głębie ludzkiej duszy, a to jest jedyne wiarygodne kryterium wielkości”. Podkreślano też nowatorstwo Cohena w warstwie językowej, stylistyce, jego absolutną oryginalność.

Najnowsza powieść JL. Cunnelly autorki „Ogona rajskiego ptaka”. W pięknej europejskiej prowincji, Krakowie, Julia, rzeźbiarka i właścicielka antykwariatu reaguje na rozpad swojego małżeństwa chorobą psychiczną - cyklofrenią. Okazuje się jednak, że w świecie, w którym się porusza sprawa normy zachowania jest bardzo dwuznaczna. Rzeczywistość i znajomi Julii przekraczają często miarę ekscentryczności, co bywa czasami zabawne, ale przyświadcza też, że prowincja wkracza do nowoczesności adaptując też jej negatywne cechy – egoizm, brak miłości, obojętność, dezorientację i wyrachowanie.

Gdzie tym razem zaprosi nas Jacek Dukaj? Jednego możemy być pewni, autor na pewno nie zawiedzie swoich wiernych czytelników czekających na jego nową powieść. Dodajmy, że bardzo obszerną, bo nowa ksiązka liczy sobie ponad tysiąc stron, ale też bogactwo przedstawionego w niej świata i jego wielowątkowość zobowiązuje.. Gdzie tym razem zaprosi nas Jacek Dukaj? Jednego możemy być pewni, autor na pewno nie zawiedzie swoich wiernych czytelników czekających na jego nową powieść. Dodajmy, że bardzo obszerną, bo nowa ksiązka liczy sobie ponad tysiąc stron, ale też bogactwo przedstawionego w niej świata i jego wielowątkowość zobowiązuje..

Profesor Sztompka pokazuje, że zaufanie jest niezbędnym czynnikiem demokratycznej polityki i rozwoju gospodarczego, a przede wszystkim fundamentem bezpieczeństwa w codziennym życiu. Pokazuje też, jak destrukcyjne dla społeczeństwa skutki przynosi kryzys zaufania. Lektura obowiązkowa nie tylko przez najbliższe 4 lata. Gorąco polecamy! Piotr Sztompka - jest profesorem zwyczajnym Uniwersytetu Jagiellońskiego i Wyższej Szkoły Europejskiej im. J. Tischnera, członkiem rzeczywistym Polskiej Akademii Nauk i Polskiej Akademii Umiejetności.

Jerzy Zaruba (1891–1971), jeden z najbardziej znanych rysowników, a zwłaszcza karykaturzystów. W dwudziestoleciu międzywojennym związany był ze znanymi pismami satyrycznymi, jak „Marchołt”, „Sowizdrzał”, „Wróble na dachu”, „Szarża”, „Cyrulik Warszawski” (gdzie był kierownikiem artystycznym). Publikował też w „Wiadomościach Literackich”. Prowadził aktywne życie towarzyskie – bywał i zapraszał. Okupację spędził w Warszawie, po wojnie zaś związał się ze „Szpilkami” i z „Przekrojem”. Był bardzo cenionym ilustratorem książek (między innymi „Wiecha”), zajmował się scenografią, projektował kukiełki do szopek politycznych. Mieszkał w Aninie, prowadził dom otwarty, w którym kwitło życie towarzyskie, przyjaźnił się m.in. z Tuwimem i Gałczyńskim. Znany był z błyskotliwego dowcipu.

Kolejny, długo oczekiwany, tom fachowej mapy rocka i jego okolic – od bluesa po heavy metal. To obszerne dzieło zawiera pełne i szczegółowe informacje dotyczące najważniejszych zespołów sceny rockowej – przebieg kariery, zmiany personalne, ciekawostki, a wszystko wsparte pełną dyskografią poszczególnych zespołów i solistów. W Wielkiej Rock Encyklopedii nie brakuje tytanów, ale daje ona również okazję do zapoznania się z zarysem twórczości grup mniej znanych czy wręcz niszowych.

Po raz pierwszy w Czarnem literatura fińska – powieść fińskiego prozaika o żydowskich korzeniach Daniela Katza ([przekład Sebastian Musielak) pt. KOBIETA PUŁKOWNIKA. Daniel Katz urodził się w 1938 roku. Zadebiutował w latach 70., od razu przyciągając uwagę krytyków i czytelników. Jeden z najważniejszych fińskich prozaików, pisze powieści i opowiadania. Pewnego burzowego wieczoru Henryk Watra, nauczyciel historii wychodzi z domu, by naprawić naderwany przez wzburzoną wodę pomost. Jednakże deski ulegają sile żywiołu i unoszą mężczyznę w dół rzeki.