
Na przełomie stycznia i lutego Dom Książki - polska sieć księgarń planuje otwarcie pierwszego bookhousecafe. W księgarniach Domu Książki w sąsiedztwie książek pojawią się profesjonalne kawiarnie. Na przełomie stycznia i lutego Dom Książki - polska sieć księgarń planuje otwarcie pierwszego bookhousecafe. W księgarniach Domu Książki w sąsiedztwie książek pojawią się profesjonalne kawiarnie.

Książka Marka Jana Chodakiewicza została wydana przez Instytut Pamięci Narodowej w serii „Monografie”. W serii tej publikowane są książki poświęcone najnowszej historii Polski, opisujące losy obywateli polskich w latach 1939–1989. Monografia Marka Jana Chodakiewicza stanowi ważne uzupełnienie wiedzy o stosunkach polsko-żydowskich po drugiej wojnie światowej. W nowatorski, zniuansowany sposób przedstawia te skomplikowane kwestie ostatnio poruszone także w najnowszej publikacji Jana T. Grossa pt. „Strach”.

Ostry jak brzytwa, bezlitosny zbiór esejów "Głód i jedwab" to konfrontacja z Herty Müller doświadczeniami życia w dyktaturze i podążanie tropem politycznych refleksji autorki z lat dziewięćdziesiątych, którym towarzyszy pewność, że podział na sferę prywatną i polityczną nie istnieje i istnieć nie ma prawa. Müller demaskuje terror "normalności" prowadzący do zuniformizowanego myślenia i możliwy wszędzie: czy to będzie banacka wieś, czy Rumunia Ceauşescu, Jugosławia czy zjednoczone Niemcy.

Melanże z Żyletką to świat kłamstw, złudzeń i niespełnionych pragnień. Seks, alkohol, punk rock oraz wielka, niespełniona miłość to używki, którymi autor książki Xenna moja miłość karmi bohaterów swojej drugiej powieści. Ta znacznie bliższa niż poprzednia prozie Charlesa Bukowskiego, z którym autor był porównywany. Nowa powieść Gołębiewskiego już od stycznia na półkach księgarskich. Akcja Melanży z Żyletką rozgrywa się w niezwykłym tempie – upadek i degradacja młodej dziewczyny, która decyduje się na życie ze znacznie od siebie starszym mężczyzną, alkoholikiem.

23 stycznia minie rok od momentu śmierci jednego z największych polskich reportażystów – Ryszarda Kapuścińskiego. Jesienią 2006 roku Ryszard Kapuściński odbył ostatnią – jak się później okazało – podróż. Była to podróż do Włoch, do miasteczka Bolzano, gdzie Pisarz spotkał się z młodzieżą. Owocem tej wizyty jest książka Dałem głos ubogim, która w języku włoskim ukazała się wiosną 2007 roku, a 22 stycznia trafi na półki polskich księgarń.

Na podstawie opublikowanej w 1990 roku powieści amerykańskiego pisarza Johna O’Briena powstał dramat z Nicholasem Cage'em i Elisabeth Shue. Odtwórca głównej roli za rolę Bena Andersona odebrał Oscara, Złoty Glob oraz nagrodę dla najlepszego aktora na MFF w San Sebastian w 1995 roku. Na podstawie opublikowanej w 1990 roku powieści amerykańskiego pisarza Johna O’Briena powstał dramat z Nicholasem Cage'em i Elisabeth Shue. Odtwórca głównej roli za rolę Bena Andersona odebrał Oscara, Złoty Glob oraz nagrodę dla najlepszego aktora na MFF w San Sebastian w 1995 roku.

Album jest adaptacją powieści legendy amerykańskiego horroru Richarda Mathesona. Główny bohater Robert Neville jest ostatnim człowiekiem w świecie opanowanym przez wampiry. Zabarykadowany w swoim domu, obwieszonym czosnkiem i lustrami, zmaga się z samotnością i strachem. By przetrwać, musi się bronić. Postanawia drogo sprzedać swoje życie. Postanawia stać się legendą… Książka ukazała się w USA w 1954 roku, jako trzecia powieść Mathesona, i razem z debiutanckim opowiadaniem Zrodzony z męża i niewiasty od razu przyniosła autorowi uznanie i rozgłos.

Lunatyczna, gorączkowa podróż do kresu nocy, w poszukiwaniu sekretu książki, która w przedziwny sposób zniewala swoich czytelników. Wplątana w wir sensacyjnych przygód dwójka studentów – piękna Canan i zakochany w niej do szaleństwa Osman, wędrując niestrudzenie po zatłoczonych ulicach Stambułu i bezdrożach Anatolii, gdzie roi się od tajnych agentów i antytureckich spiskowców, będzie próbować wejść do świata zagadkowego i w gruncie rzeczy bardzo niebezpiecznego tekstu...

Autor analizuje doświadczenia wracających do domów polskich Żydów i konfrontuje je z najnowszymi polskimi i światowymi badaniami naukowymi. Efektem jest socjologiczno-historyczny esej, który omawia kwestię antysemityzmu w Polsce tuż po zakończeniu wojny, a swoją kulminację znajduje w reinterpretacji – największego w powojennej Europie – pogromu Żydów w Kielcach. Jan Tomasz Gross nie po raz pierwszy dotyka bolesnej tematyki antysemityzmu.

Vonnegut był niewątpliwie pisarzem postmodernistycznym. W jego powieściach codzienność nagle załamuje się i przekracza granice absurdu. Czytelnik nie wie co jest poważną refleksją, a co juz tylko żartem, lub nawet drwiną z ludzi i ich obyczajów.Vonnegut był niewątpliwie pisarzem postmodernistycznym. W jego powieściach codzienność nagle załamuje się i przekracza granice absurdu. Czytelnik nie wie co jest poważną refleksją, a co juz tylko żartem, lub nawet drwiną z ludzi i ich obyczajów.

Długo oczekiwana w Polsce powieść znanej niemieckiej pisarki Jenny Erpenbeck. Rzecz o Złu, o totalitaryzmie opowiedziana w formie historii dziecka. W mieście, w którym mieszka bohaterka, zawsze świeci słońce, a mimo to kryje ono w sobie mroczną tajemnicę. "W zdrowym ciele zdrowy ból” –pisze Erpenbeck. Czytelnik dotyka wszystkiego "jedynie" przez słowa. Lecz ich powściągliwość, a jednocześnie niezwykła zdolność autorki do poetyckiego wręcz zagęszczania narracji wytwarza w "Słowniku" ogromne napięcie.

Charles Dickens był znanym powieściopisarzem dziewiętnastowiecznej Anglii. W swoich dziełach poruszał problematykę obyczajową i społeczną. Juz od najmłodszych lat sam musiał pracować na swoje utrzymanie. Dzięki pracowitości i talentowi udało mu się wyrwać ze społecznych nizin i zostać człowiekiem dość zamożnym. Recenzja: Charles Dickens był znanym powieściopisarzem dziewiętnastowiecznej Anglii. W swoich dziełach poruszał problematykę obyczajową i społeczną. Juz od najmłodszych lat sam musiał pracować na swoje utrzymanie.

Mario Puzo przez wiele lat pracował jako dziennikarz. W tym okresie nasłuchał się wielu anegdot i powieści dotyczących włoskich mafii działających na terenie Stanów Zjednoczonych. To było podłożem jego późniejszej „specjalizacji”. Stał się pisarzem książek o mafii.

Trudno znaleźć jakieś szczegółowe informacje na temat amerykańskiego pisarza Clifforda Chase. W zasadzie można się jedynie dowiedzieć, że jest właścicielem pluszowego misia Winkie..., a to wbrew pozorom bardzo istotna informacja.

W swoich książkach Jostein Gaarder konstruuje świat wielowarstwowy. Przenikają się w nich różne wątki, czasem nakładają na siebie różne czasoprzestrzenie. Miesza się filozofia i codzienność. Recenzja: W swoich książkach Jostein Gaarder konstruuje świat wielowarstwowy. Przenikają się w nich różne wątki, czasem nakładają na siebie różne czasoprzestrzenie. Miesza się filozofia i codzienność. W powieści Maja przeplata się współczesna opowieść z tajemniczą historią znanego obrazu. Problemy życia osobistego i prywatnych niepowodzeń zostają przeniesione na płaszczyznę naukową.

Na pisaniu horrorów i powieści sensacyjnych można zbić majątek. Udowodnił to Stephen King. Wiele z jego książek doczekało się ekranizacji. Często sam pisze do nich scenariusze. Jako jeden z pierwszych pisarzy wprowadził odpłatne publikacje swoich utworów w internecie.

Argentyński pisarz Julio Cortazar był twórcą przekraczającym funkcjonujące dotychczas schematy literackie. Przekazywał czytelnikowi widzianą przez siebie rzeczywistość. Nie zawsze pokrywała się ona z obiektywnie istniejącym światem. Przekraczała go i przyozdabiała dodatkowym wachlarzem zjawisk i znaczeń. Argentyński pisarz Julio Cortazar był twórcą przekraczającym funkcjonujące dotychczas schematy literackie. Przekazywał czytelnikowi widzianą przez siebie rzeczywistość. Nie zawsze pokrywała się ona z obiektywnie istniejącym światem. Przekraczała go i przyozdabiała dodatkowym wachlarzem zjawisk i znaczeń.

Józef Tischner był kapłanem i filozofem. W okresie powstania Solidarności udzielał się politycznie. Cenił także góralski folklor, do którego często nawiązywał w swoich utworach. W centrum jego rozważań filozoficznych znajdowały się pojęcia „wolności” i „solidarności”. Józef Tischner był kapłanem i filozofem. W okresie powstania Solidarności udzielał się politycznie. Cenił także góralski folklor, do którego często nawiązywał w swoich utworach. W centrum jego rozważań filozoficznych znajdowały się pojęcia „wolności” i „solidarności”.

„Największymi tancerzami są Niżyński i Wójcikowski” – mówił Igor Strawiński. I wbrew pozorom w tej opinii jest wiele prawdy. Aby się o tym przekonać, wystarczy nawet wyrywkowo zapoznać się z publikacjami poświęconymi Leonowi Wójcikowskiemu. Znajdziemy w nich między innymi wypowiedzi – dość powszechne – stwierdzające, że był najznamienitszym tancerzem charakterystycznym w historii tańca. Wszakże w licznych książkach, opisujących tę dziedzinę sztuki pierwszej połowy minionego stulecia, nazwisko Leona Wójcikowskiego zajmuje znaczące miejsce.

Jerzy Odrowąż-Pieniążek (1890-1974) był znaną postacią w kręgach towarzyskich Warszawy międzywojennej, jak i po II wojnie światowej. Większość swych wspomnień spisał w okresie okupacji, po wyjściu z wiezienia na Pawiaku. Pod koniec życia uzupełnił je rozdziałami o aresztowaniach w 1940 i 1953 roku, czy o strajku gimnazjalistów w 1905 roku, który odmienił bieg jego życia. Wszędzie, gdzie przebywał, nawiązywał Pieniążek liczne i interesujące kontakty: gdy kształcił się „na emigracji” (w Zurichu i w Monachium), potem w Londynie czasu pierwszej wojny i w Paryżu w roku 1919.