Nowości czytelnicze

Historia Sampatha Chawli, nieudacznika, który po wielu próbach ułożenia sobie statecznego życia, zrezygnował z kariery. Wszedł na drzewo i postanowił, że już nigdy z niego nie zjedzie. Rodzina szybko wykorzystała jego wyskok: matka rozwija swoje szalone talenty kucharskie, przygotowując mu coraz to wymyślniejsze potrawy, ojciec spienięża dziwactwo syna, ogłaszając go prorokiem, siostra zakochuje się w najbardziej nieodpowiednim chłopaku… Popularność Sampatha rozsławia spokojne dotąd miasteczko Shahkot, i ściąga tu tłumy zwariowanych małp, wyraźnie bardziej uzależnionych od alkoholu niż od słów głoszonego proroctwa…
Marka Krajewskiego można uznać za polskiego Chandlera, lub Hammetta. Tak jak ci znani amerykańscy pisarze jest mistrzem czarnego kryminału. Nadał mu jednak specyficzne europejskie rysy, a akcję ulokował bardzo blisko – w przedwojennym Wrocławiu.
William Wharton to pseudonim artystyczny amerykańskiego pisarza, zamieszkałego na stałe we Francji. Naprawdę nazywa się Albert Du Aime. Pisze powieści obyczajowo-psychologiczne. Wiele z nich odniosło światowy sukces.
Sapkowski jest już obecnie uważany za klasyka polskiej literatury fantasy i co również chyba należy do klasyki (polskiej fantasy) osobą o dość kontrowersyjnych poglądach. Lubi prowokować i ukazywać znane sprawy z zupełnie innej perspektywy. Niektóre z jego wypowiedzi wręcz zbulwersowały opinię publiczną, choć prawdopodobnie były wyrwane z kontekstu.
Richard Feynman to jeden z najbardziej wybitnych fizyków dwudziestego wieku. Brał udział w konstrukcji pierwszej bomby atomowej. Za swoje badania z zakresu elektrodynamiki kwantowej otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki.
Biografia Paulo Coelho zupełnie różni się od jego książek. Były anarchista i hipis, który nawet przez jakiś czas eksperymentował z narkotykami, zaczął nagle pisać książki określane mianem „chrześcijańskich” lub nawet „katolickich”.
Na przełomie stycznia i lutego Dom Książki - polska sieć księgarń planuje otwarcie pierwszego bookhousecafe. W księgarniach Domu Książki w sąsiedztwie książek pojawią się profesjonalne kawiarnie. Na przełomie stycznia i lutego Dom Książki - polska sieć księgarń planuje otwarcie pierwszego bookhousecafe. W księgarniach Domu Książki w sąsiedztwie książek pojawią się profesjonalne kawiarnie.
Książka Marka Jana Chodakiewicza została wydana przez Instytut Pamięci Narodowej w serii „Monografie”. W serii tej publikowane są książki poświęcone najnowszej historii Polski, opisujące losy obywateli polskich w latach 1939–1989. Monografia Marka Jana Chodakiewicza stanowi ważne uzupełnienie wiedzy o stosunkach polsko-żydowskich po drugiej wojnie światowej. W nowatorski, zniuansowany sposób przedstawia te skomplikowane kwestie ostatnio poruszone także w najnowszej publikacji Jana T. Grossa pt. „Strach”.
Ostry jak brzytwa, bezlitosny zbiór esejów "Głód i jedwab" to konfrontacja z Herty Müller doświadczeniami życia w dyktaturze i podążanie tropem politycznych refleksji autorki z lat dziewięćdziesiątych, którym towarzyszy pewność, że podział na sferę prywatną i polityczną nie istnieje i istnieć nie ma prawa. Müller demaskuje terror "normalności" prowadzący do zuniformizowanego myślenia i możliwy wszędzie: czy to będzie banacka wieś, czy Rumunia Ceauşescu, Jugosławia czy zjednoczone Niemcy.
Melanże z Żyletką to świat kłamstw, złudzeń i niespełnionych pragnień. Seks, alkohol, punk rock oraz wielka, niespełniona miłość to używki, którymi autor książki Xenna moja miłość karmi bohaterów swojej drugiej powieści. Ta znacznie bliższa niż poprzednia prozie Charlesa Bukowskiego, z którym autor był porównywany. Nowa powieść Gołębiewskiego już od stycznia na półkach księgarskich. Akcja Melanży z Żyletką rozgrywa się w niezwykłym tempie – upadek i degradacja młodej dziewczyny, która decyduje się na życie ze znacznie od siebie starszym mężczyzną, alkoholikiem.
23 stycznia minie rok od momentu śmierci jednego z największych polskich reportażystów – Ryszarda Kapuścińskiego. Jesienią 2006 roku Ryszard Kapuściński odbył ostatnią – jak się później okazało – podróż. Była to podróż do Włoch, do miasteczka Bolzano, gdzie Pisarz spotkał się z młodzieżą. Owocem tej wizyty jest książka Dałem głos ubogim, która w języku włoskim ukazała się wiosną 2007 roku, a 22 stycznia trafi na półki polskich księgarń.
Na podstawie opublikowanej w 1990 roku powieści amerykańskiego pisarza Johna O’Briena powstał dramat z Nicholasem Cage'em i Elisabeth Shue. Odtwórca głównej roli za rolę Bena Andersona odebrał Oscara, Złoty Glob oraz nagrodę dla najlepszego aktora na MFF w San Sebastian w 1995 roku. Na podstawie opublikowanej w 1990 roku powieści amerykańskiego pisarza Johna O’Briena powstał dramat z Nicholasem Cage'em i Elisabeth Shue. Odtwórca głównej roli za rolę Bena Andersona odebrał Oscara, Złoty Glob oraz nagrodę dla najlepszego aktora na MFF w San Sebastian w 1995 roku.
Album jest adaptacją powieści legendy amerykańskiego horroru Richarda Mathesona. Główny bohater Robert Neville jest ostatnim człowiekiem w świecie opanowanym przez wampiry. Zabarykadowany w swoim domu, obwieszonym czosnkiem i lustrami, zmaga się z samotnością i strachem. By przetrwać, musi się bronić. Postanawia drogo sprzedać swoje życie. Postanawia stać się legendą… Książka ukazała się w USA w 1954 roku, jako trzecia powieść Mathesona, i razem z debiutanckim opowiadaniem Zrodzony z męża i niewiasty od razu przyniosła autorowi uznanie i rozgłos.
Lunatyczna, gorączkowa podróż do kresu nocy, w poszukiwaniu sekretu książki, która w przedziwny sposób zniewala swoich czytelników. Wplątana w wir sensacyjnych przygód dwójka studentów – piękna Canan i zakochany w niej do szaleństwa Osman, wędrując niestrudzenie po zatłoczonych ulicach Stambułu i bezdrożach Anatolii, gdzie roi się od tajnych agentów i antytureckich spiskowców, będzie próbować wejść do świata zagadkowego i w gruncie rzeczy bardzo niebezpiecznego tekstu...
Autor analizuje doświadczenia wracających do domów polskich Żydów i konfrontuje je z najnowszymi polskimi i światowymi badaniami naukowymi. Efektem jest socjologiczno-historyczny esej, który omawia kwestię antysemityzmu w Polsce tuż po zakończeniu wojny, a swoją kulminację znajduje w reinterpretacji – największego w powojennej Europie – pogromu Żydów w Kielcach. Jan Tomasz Gross nie po raz pierwszy dotyka bolesnej tematyki antysemityzmu.
Vonnegut był niewątpliwie pisarzem postmodernistycznym. W jego powieściach codzienność nagle załamuje się i przekracza granice absurdu. Czytelnik nie wie co jest poważną refleksją, a co juz tylko żartem, lub nawet drwiną z ludzi i ich obyczajów.Vonnegut był niewątpliwie pisarzem postmodernistycznym. W jego powieściach codzienność nagle załamuje się i przekracza granice absurdu. Czytelnik nie wie co jest poważną refleksją, a co juz tylko żartem, lub nawet drwiną z ludzi i ich obyczajów.
Długo oczekiwana w Polsce powieść znanej niemieckiej pisarki Jenny Erpenbeck. Rzecz o Złu, o totalitaryzmie opowiedziana w formie historii dziecka. W mieście, w którym mieszka bohaterka, zawsze świeci słońce, a mimo to kryje ono w sobie mroczną tajemnicę. "W zdrowym ciele zdrowy ból” –pisze Erpenbeck. Czytelnik dotyka wszystkiego "jedynie" przez słowa. Lecz ich powściągliwość, a jednocześnie niezwykła zdolność autorki do poetyckiego wręcz zagęszczania narracji wytwarza w "Słowniku" ogromne napięcie.
Charles Dickens był znanym powieściopisarzem dziewiętnastowiecznej Anglii. W swoich dziełach poruszał problematykę obyczajową i społeczną. Juz od najmłodszych lat sam musiał pracować na swoje utrzymanie. Dzięki pracowitości i talentowi udało mu się wyrwać ze społecznych nizin i zostać człowiekiem dość zamożnym. Recenzja: Charles Dickens był znanym powieściopisarzem dziewiętnastowiecznej Anglii. W swoich dziełach poruszał problematykę obyczajową i społeczną. Juz od najmłodszych lat sam musiał pracować na swoje utrzymanie.
Mario Puzo przez wiele lat pracował jako dziennikarz. W tym okresie nasłuchał się wielu anegdot i powieści dotyczących włoskich mafii działających na terenie Stanów Zjednoczonych. To było podłożem jego późniejszej „specjalizacji”. Stał się pisarzem książek o mafii.
Trudno znaleźć jakieś szczegółowe informacje na temat amerykańskiego pisarza Clifforda Chase. W zasadzie można się jedynie dowiedzieć, że jest właścicielem pluszowego misia Winkie..., a to wbrew pozorom bardzo istotna informacja.
Poprzednie
Następne
Przeczytane, polecane
Polityka Prywatności