
Subiektywna biografia legendarnej postaci, bez której historia muzyki rockowej potoczyłaby się zupełnie inaczej. Ian Curtis, charyzmatyczny wokalista Joy Division, autor przejmujących tekstów, a jednocześnie wrażliwy i niemogący odnaleźć się w rzeczywistości człowiek, do dziś pozostaje jedną z najbardziej tajemniczych postaci świata muzycznego. Deborah Curtis, żona artysty, w swoich wspomnieniach przybliża nam jego życie, od beztroskiego dzieciństwa i młodzieńczych wybryków, poprzez ich małżeństwo, fascynację muzyką i formowanie grupy, po nasilające się ataki epilepsji, załamania nerwowe i samobójczą śmierć.

Odkąd Tadeusz Nalepa przekształcił Blackout w Breakout, do oficjalnego (acz nie ostatecznego) końca działalności grupy upłynęło 12 lat. Ten czas zespół Breakeout poświęcił, by wypełnić smutną socjalistyczną rzeczywistość intensywną barwą swojej muzyki. Krytykowani przez media za sprzyjanie zachodnim wzorcom i demonstracyjnie długie włosy, w końcu objęci zakazem emisji w telewizji i radiu, uparcie tworzyli teksty i melodie, które wywalczyły sobie drogę do świadomości Polaka i znalazły miejsce na półce z jego ulubionymi przebojami.

Każdy, kto choć raz się spowiadał, ma własne doświadczenia, wątpliwości i pytania dotyczące tego sakramentu. Pytań zadanych w tej książce doświadczonemu spowiednikowi przez jego dwie dociekliwe rozmówczynie jest grubo ponad setka, musiał on zatem dwoić się i troić, by na wszystkie znaleźć przekonującą odpowiedź. Efektem jest wszechstronny leksykon sakramentu pojednania obejmujący wyłącznie sprawy ważne i najważniejsze.

Jake Sharpe porzucił Kate Hollis dla kariery. Wkrótce jego nazwisko zaczęło pojawiać się w rubrykach kolorowej prasy, jego piosenki zdobywały czołowe miejsca na listach przebojów, a twarz świeciła z plakatów rozwieszanych w mieście i sypialniach nastolatek. Miliony fanów znały na pamięć teksty piosenek Jake’a – otwarcie opowiadające o jego dawnym związku i przybliżające pikantne szczegóły, które Kate wolałaby wymazać z pamięci.

MIRCEA CĂRTĂRESCU (1956) – poeta, prozaik, eseista. Jeden z najwybitniejszych współczesnych pisarzy rumuńskich. Znany polskiemu czytelnikowi z powieści „Travesti”, teraz osłania przed nim nowe oblicze – doskonałego obserwatora i wytrawnego znawcy kobiet. Są one dla niego nie tylko obiektem estetycznego zachwytu, ale również uosobieniem delikatności, czułości, niekiedy ściśle powiązanej ze wspomnieniem tej pierwszej, matczynej miłości. Kochamy umysłem dziecka, przekonuje nas autor w opowiadaniu o takim samym tytule.

Narzędziami naszego sukcesu jest komunikacja! Zdobycie wiedzy o tym, jak wyrażać siebie, znacznie podniesie nasze umiejętności komu-nikacji i bardzo wzmocni naszą pewność siebie. Ta książka Ci w tym pomoże! Wszyscy widzimy znaki ciała, lecz nie w pełni doceniamy to, jak bardzo komunikacja niewerbalna wpływa na sposób, w jaki postrzegamy innych i sami jesteśmy przez nich postrzegani.

Pierwsza odsłona bestsellerowego cyklu, którego bohaterem jest Nico Costa, detektyw rozwiązujący kryminalne zagadki Rzymu. Na obrzeżach Rzymu odnaleziono zwłoki młodej dziewczyny. Wszystko wskazuje na to, że zamordowano ją w legendarnej Willi Misteriów podczas tajemniczego obrzędu, którego rzekomo nikt już od wieków nie praktykuje. Wkrótce jednak łudząco do niej podobna turystka znika bez śladu, a policja zaczyna podejrzewać, że krwawy kult ma wciąż spore grono wyznawców.

Miło nam poinformować, że nie tylko w Polsce „Gottland” Mariusza Szczygła święci liczne sukcesy. Czeski dziennik „Mladá fronta Dnes” umieścił "Gottland" Mariusza Szczygła w rankingu najbardziej zaskakujących sukcesów czytelniczych w Czechach w 2007 roku. Na rynku księgarskim ukazał się właśnie trzeci dodruk ksiązki, która styczniu znalazła się w Czechach wśród trzech najlepiej sprzedających się tytułów literatury pięknej, po "Przy obieraniu cebuli" Güntera Grassa i "Pajęczynie kłamstw" Dana Browna (za „Mladá fronta Dnes” i „Lidové nowiny”).

Miłośnicy absurdu w każdej postaci na pewno sięgną po tę książkę. Jest to kompilacja najlepszych tekstów pierwszej edycji konkursu twórczości absurdalnej „Ad Absurdum”. Już sam dobór tekstów jest z założenia nonsensowny i doskonale oddaje ideę konkursu - absurd można wyrazić na wiele sposobów. Mamy więc w książce złote myśli, wiersze, opowiadania, skecze i fragmenty pracy naukowej. Czasem jest ironicznie i z przymrużeniem oka, czasem zupełnie na poważnie i do refleksji.

Rok 1360. Na polach bitewnych wojny stuletniej panuje spokój. Jednak kruchy rozejm może się zakończyć, gdy orszak angielskich posłów zostaje wybity przez tajemniczy oddział zbrojny. Przebiegły intrygant, inkwizytor Nicolas Eymerich, wyrusza, by rozwiązać zagadkę armii najemników, o której krążą niewiarygodne pogłoski. Tymczasem w okolicy na sile zyskuje kult, którego przedstawiciele kontaktują się z duchami.

Praca jest poświęcona społecznym, kulturowym i estetycznym aspektom japońskiej cywilizacji dworskiej skupionej w mieście Heian w okresie jej politycznej i artystycznej świetności. Autorzy poszczególnych rozdziałów przedstawiają zjawiska tradycyjnej kultury Heian, takie jak dworskie kanony piękna, kulturowe rytuały, wizerunki ludzi dworu jako bohaterów literackich.

Wydane wspólnie z Żydowskim Instytutem Historycznym. Zbiór studiów o żydowskich lewicowych ugrupowaniach, które łączył sprzeciw wobec ideologii syjonistycznej. Autor wprowadza czytelnika w bogaty świat różnorodnej krytyki syjonizmu i Państwa Izrael ze strony nowoczesnej lewicy (socjaldemokracja, komunizm, trockizm, anarchizm).

Ludzie i zwierzęta. Pod niebem Ałtaju, na bezkresnym stepie Mongolii Galsan Tschinag osadza swoją przejmującą i wzruszającą opowieść o podwójnej tragedii: o śmierci matki, która pozostawia czwórkę dzieci i męża, który dopiero nauczył się ją kochać; i o zrozpaczonej po utracie swojego źrebięcia klaczy, która odrzuca inne, osierocone źrebię. I ludzie, i zwierzęta, pragną, by życie wzięło górę nad śmiercią, chcą odnaleźć drogę do źródeł miłości. Koniec pieśni to przejmujący krzyk w obronie ginącej kultury, którą nowoczesność pożera na naszych oczach.

Marek Hłasko zaczął pracę jako kierowca ciężarówki. Później pisał do gazet, a w okresie emigracji prowadził życie włóczęgi, który pracował dorywczo w różnych miejscach. Mimo takiego trybu życia i przedwczesnej śmierci pozostało po nim wiele opowiadań i powieści.

Amerykański pisarz polskiego pochodzenia Roger Zelzany jest cenionym autorem książek fantastycznych. Wielokrotnie był nominowany do prestiżowych nagród Hugo i Nebula. Sześciokrotnie został laureatem nagrody Hugo, a trzykrotnie Nebula.

Ojciec Rogera Zelaznego był polskim emigrantem. Stąd właśnie wywodzi się brzmienie jego nazwiska. Pierwotnie brzmiało ono Żelazny. Zelazny jest autorem wielu ambitnych książek z gatunku fantasy i SF.

Wilfrid Stinissen jest karmelitą bosym. Przez jakiś czas był uniwersyteckim wykładowcą filozofii. Prowadził bardzo wiele kursów medytacji, a jego książki i artykuły to połączenie teoretycznej wiedzy z praktycznym doświadczeniem w tej dziedzinie.

Tolkiena fascynowały wymarłe średniowieczne języki. Zajmował sie nimi jako wykładowca Oxfordu. Pasja związana z jego filologicznymi zamiłowaniami dotyczyła także mitologii, która jest nieodłącznym elementem każdego języka i kultury.

W dniach 8 – 25 stycznia 2008 w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni odbędzie się wystawa sztuki książki pt. „Czas”, połączona z jednodniową sesją dot. sztuki książki, książki artystycznej, liBeratury, także e-booka, które sytuują się na pograniczu literatury, sztuk wizualnych, muzyki, nowych technologii.

Badania nad historią kultury fizycznej w Polsce trwają od wielu lat. Dotychczas opracowane zostały dzieje tej dziedziny życia społecznego w kilku krainach, przy czym jako publikacje ukazały się jedynie monografie dotyczące województwa zielonogórskiego, Zagłębia Dąbrowskiego, Dolnego Śląska i ziemi koszalińskiej. (…) Ubogie jest piśmiennictwo na temat rozwoju sportu w miastach. Istniejące publikacje dotyczą z reguły miast średniej wielkości. (…) Regionalna historiografia kultury fizycznej, a zwłaszcza sportu wyczynowego zawiera jeszcze sporo luk.