Nowości czytelnicze

Myśl Satrtra wbrew pozorom nie należy do łatwych w percepcji. Zawiera wiele zawiłości, o których złośliwi twierdzili, iż nawet sam autor się w nich gubił. Przez długie lata pisarz był zwolennikiem marksizmu, który usiłował syntetycznie połączyć z ateistycznym egzystencjalizmem jaki sam repreznetował.
Wraz z wybuchem II wojny światowej beztroskie dzieciństwo Maćka dramatycznie dobiega końca. Chłopiec jest polskim Żydem i wkrótce jego rodzina pada ofiarą hitlerowskiego terroru. Rozpoczyna się koszmar nieustannej ucieczki, ciągły strach i szukanie nowych kryjówek. Przez całą wojnę Maciek i jego ciotka Tania trzymają się razem, za pomocą różnych wybiegów próbując omijać śmiertelne niebezpieczeństwa, lecz ich „wojenne kłamstwa” w każdej chwili mogą wyjść na jaw...

Na nowojorskiej giełdzie pada strzał. Jeden z maklerów, George Sedbauer, ginie z ręki człowieka, którego wprowadził na parkiet. Na domiar złego okazuje się, że morderca oprócz pistoletu miał przy sobie bombę, zatem niewykluczone, że był członkiem siatki terrorystycznej. Wkrótce potem Lyle Wynant, jeden ze świadków tamtego dramatycznego wydarzenia, dostrzega w mieszkaniu atrakcyjnej Rosemary Moore jej zdjęcie w towarzystwie Sedbauera oraz niejakiego Vilara – człowieka, który go zastrzelił.
Kolejne spotkanie ze śledczym Putilinem, znanym już czytelnikom z Kostiumu Arlekina i Domu schadzek. Tym razem słynny policjant musi rozwikłać zagadkę śmierci (zabójstwa? samobójstwa?) pośledniego petersburskiego literata Kamieńskiego, który pod własnym nazwiskiem bez powodzenia próbuje tworzyć ambitne i ważne dzieła, a pod pseudonimem pisze marne kryminalne książczyny. Czemu zginął – lub sam się zabił – Kamieński? Jakie znaczenie ma to, że prototypem bohatera jego kryminałów jest właśnie śledczy Putilin? Jaki związek ma jego śmierć z zabójstwem przebywającego w Petersburgu mongolskiego księcia, który sprzedał duszę diabłu?
Książka Tadeusza Bartosia o Janie Pawle II, opatrzona podtytułem „analiza krytyczna”, znacząco różni się od dotychczas wydawanych w Polsce pozycji poświęconych zmarłemu w 2005 roku papieżowi. Autor – znany teolog, publicysta i były dominikanin – nie rysuje bowiem kolejnej laurki, lecz przygląda się postaci i poglądom Jana Pawła II z krytycznym namysłem.
Ksiądz Zaleski, autor Księży wobec bezpieki, tym razem opowiada o swoim życiu. O życiu prawdziwie „nielegalnym” i zawsze wymykającym się utartym schematom. Ksiądz zawsze coś robił „nie tak”, wykraczał poza ramy wyznaczone mu przez innych i angażował się w działania bez formalnej zgody przełożonych. Pisarz, poeta, prezes fundacji tym razem opowiada o sobie. O kresowych, polsko-ormiańskich korzeniach, o powołaniu i pobycie w seminarium, o współpracy z opozycją antykomunistyczną i dwukrotnym pobiciu przez „nieznanych sprawców”.
Przekład Wojciech Chudoba, Katarzyna Tubylewicz, Anna Topczewska, Jan Rost. Dlaczego szwedzki wymiar sprawiedliwości jest pobłażliwy dla zbrodniarza wojennego, ale nie zna litości dla jego ofiary? Jak wytłumaczyć, że polski hydraulik na plakatach związków zawodowych wyglada jak prostytutka? Jak to się stało, że po czterech latach japońskiej niewoli szwedzcy marynarze z okrętu M/S Ningpo zamiast otrzymać ordery, trafili do aresztu za niepłacenie podatków? Czy to nie dziwne, że policjanci z miasteczka Borlänge już jesienią wiedzieli, że zaniemogą w zimie?
Z przyjemnością zapraszamy do udziału w imprezach organizowanych w Światowym Dniu Kota. Główne obchody Światowego Dnia Kota 2008 w Polsce odbędą się 17 lutego w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Organizatorami imprezy są, Polska Federacja Felinologiczna „Felis Polonia, Urząd Miasta Stołecznego Warszawy i miesięcznik KOT.
Nakładem wydawnictwa Jirafa Roja ukazała się antologia opowiadań punkowych – głos buntu – ”Punks not dead” Utwory zamieszczone w antologii to pokłosie trwającego w 2007 roku konkursu na opowiadanie, którego akcja rozgrywa się w punkowej scenerii. „Punks not dead” to zbiór opowiadań autorów o zróżnicowanym dorobku, niejednokrotnie debiutantów. Zróżnicowany jest też ich poziom artystyczny. Łączy je bunt, odrzucenie tego, co nazywamy społecznym porządkiem.
Subiektywna biografia legendarnej postaci, bez której historia muzyki rockowej potoczyłaby się zupełnie inaczej. Ian Curtis, charyzmatyczny wokalista Joy Division, autor przejmujących tekstów, a jednocześnie wrażliwy i niemogący odnaleźć się w rzeczywistości człowiek, do dziś pozostaje jedną z najbardziej tajemniczych postaci świata muzycznego. Deborah Curtis, żona artysty, w swoich wspomnieniach przybliża nam jego życie, od beztroskiego dzieciństwa i młodzieńczych wybryków, poprzez ich małżeństwo, fascynację muzyką i formowanie grupy, po nasilające się ataki epilepsji, załamania nerwowe i samobójczą śmierć.
Odkąd Tadeusz Nalepa przekształcił Blackout w Breakout, do oficjalnego (acz nie ostatecznego) końca działalności grupy upłynęło 12 lat. Ten czas zespół Breakeout poświęcił, by wypełnić smutną socjalistyczną rzeczywistość intensywną barwą swojej muzyki. Krytykowani przez media za sprzyjanie zachodnim wzorcom i demonstracyjnie długie włosy, w końcu objęci zakazem emisji w telewizji i radiu, uparcie tworzyli teksty i melodie, które wywalczyły sobie drogę do świadomości Polaka i znalazły miejsce na półce z jego ulubionymi przebojami.
Każdy, kto choć raz się spowiadał, ma własne doświadczenia, wątpliwości i pytania dotyczące tego sakramentu. Pytań zadanych w tej książce doświadczonemu spowiednikowi przez jego dwie dociekliwe rozmówczynie jest grubo ponad setka, musiał on zatem dwoić się i troić, by na wszystkie znaleźć przekonującą odpowiedź. Efektem jest wszechstronny leksykon sakramentu pojednania obejmujący wyłącznie sprawy ważne i najważniejsze.
Jake Sharpe porzucił Kate Hollis dla kariery. Wkrótce jego nazwisko zaczęło pojawiać się w rubrykach kolorowej prasy, jego piosenki zdobywały czołowe miejsca na listach przebojów, a twarz świeciła z plakatów rozwieszanych w mieście i sypialniach nastolatek. Miliony fanów znały na pamięć teksty piosenek Jake’a – otwarcie opowiadające o jego dawnym związku i przybliżające pikantne szczegóły, które Kate wolałaby wymazać z pamięci.
MIRCEA CĂRTĂRESCU (1956) – poeta, prozaik, eseista. Jeden z najwybitniejszych współczesnych pisarzy rumuńskich. Znany polskiemu czytelnikowi z powieści „Travesti”, teraz osłania przed nim nowe oblicze – doskonałego obserwatora i wytrawnego znawcy kobiet. Są one dla niego nie tylko obiektem estetycznego zachwytu, ale również uosobieniem delikatności, czułości, niekiedy ściśle powiązanej ze wspomnieniem tej pierwszej, matczynej miłości. Kochamy umysłem dziecka, przekonuje nas autor w opowiadaniu o takim samym tytule.
Narzędziami naszego sukcesu jest komunikacja! Zdobycie wiedzy o tym, jak wyrażać siebie, znacznie podniesie nasze umiejętności komu-nikacji i bardzo wzmocni naszą pewność siebie. Ta książka Ci w tym pomoże! Wszyscy widzimy znaki ciała, lecz nie w pełni doceniamy to, jak bardzo komunikacja niewerbalna wpływa na sposób, w jaki postrzegamy innych i sami jesteśmy przez nich postrzegani.
Pierwsza odsłona bestsellerowego cyklu, którego bohaterem jest Nico Costa, detektyw rozwiązujący kryminalne zagadki Rzymu. Na obrzeżach Rzymu odnaleziono zwłoki młodej dziewczyny. Wszystko wskazuje na to, że zamordowano ją w legendarnej Willi Misteriów podczas tajemniczego obrzędu, którego rzekomo nikt już od wieków nie praktykuje. Wkrótce jednak łudząco do niej podobna turystka znika bez śladu, a policja zaczyna podejrzewać, że krwawy kult ma wciąż spore grono wyznawców.
Miło nam poinformować, że nie tylko w Polsce „Gottland” Mariusza Szczygła święci liczne sukcesy. Czeski dziennik „Mladá fronta Dnes” umieścił "Gottland" Mariusza Szczygła w rankingu najbardziej zaskakujących sukcesów czytelniczych w Czechach w 2007 roku. Na rynku księgarskim ukazał się właśnie trzeci dodruk ksiązki, która styczniu znalazła się w Czechach wśród trzech najlepiej sprzedających się tytułów literatury pięknej, po "Przy obieraniu cebuli" Güntera Grassa i "Pajęczynie kłamstw" Dana Browna (za „Mladá fronta Dnes” i „Lidové nowiny”).
Miłośnicy absurdu w każdej postaci na pewno sięgną po tę książkę. Jest to kompilacja najlepszych tekstów pierwszej edycji konkursu twórczości absurdalnej „Ad Absurdum”. Już sam dobór tekstów jest z założenia nonsensowny i doskonale oddaje ideę konkursu - absurd można wyrazić na wiele sposobów. Mamy więc w książce złote myśli, wiersze, opowiadania, skecze i fragmenty pracy naukowej. Czasem jest ironicznie i z przymrużeniem oka, czasem zupełnie na poważnie i do refleksji.
Rok 1360. Na polach bitewnych wojny stuletniej panuje spokój. Jednak kruchy rozejm może się zakończyć, gdy orszak angielskich posłów zostaje wybity przez tajemniczy oddział zbrojny. Przebiegły intrygant, inkwizytor Nicolas Eymerich, wyrusza, by rozwiązać zagadkę armii najemników, o której krążą niewiarygodne pogłoski. Tymczasem w okolicy na sile zyskuje kult, którego przedstawiciele kontaktują się z duchami.
Praca jest poświęcona społecznym, kulturowym i estetycznym aspektom japońskiej cywilizacji dworskiej skupionej w mieście Heian w okresie jej politycznej i artystycznej świetności. Autorzy poszczególnych rozdziałów przedstawiają zjawiska tradycyjnej kultury Heian, takie jak dworskie kanony piękna, kulturowe rytuały, wizerunki ludzi dworu jako bohaterów literackich.
Poprzednie
Następne
Przeczytane, polecane
Polityka Prywatności