Nowości czytelnicze

Pierwszy w Polsce zbiór esejów noblisty. .M. Coetzee, jeden z najważniejszych współczesnych prozaików, noblista i dwukrotny zdobywca Nagrody Bookera, jest także wykładowcą na University of Cape Town i twórcą esejów. W dwudziestu sześciu zebranych w tym tomie tekstach przybliża sylwetki i dzieła ważnych postaci literatury światowej.
Dwa tygodnie przed Bożym Narodzeniem Diana Duprey, lekarka specjalizująca się w przerywaniu ciąży, zostaje znaleziona martwa w swoim basenie z siniakiem wielkości piłki golfowej na głowie. Czy mordercą jest jej mąż, Frank, prokurator, z którym pokłóciła się w dniu morderstwa? Czy może córka Diany, Megan, z którą też miała tego dnia ostre starcie? A może wielebny Steven O’Connell, założyciel miejscowej koalicji ochrony życia, który również miał na pieńku z Diane? Zajmujący się sprawą morderstwa detektyw stara się znaleźć jakiś sens w całej tej gmatwaninie.
Jest rok 1867. W zagubionej gdzieś pośród kanadyjskich lasów osadzie w tajemniczych okolicznościach znika siedemnastoletni Francis Ross. Jego matka tego samego dnia odkrywa zmasakrowane zwłoki przyjaciela Francisa, francuskiego trapera i byłego pracownika Kompanii Handlowej Zatoki Hudsona, Laurenta Jammeta. Okrucieństwo zbrodni wywołuje ogromne poruszenie wśród społeczności miasteczka. Prawdę chcą poznać mieszkańcy, dziennikarze oraz przedstawiciele Kompanii, którzy przybyli na miejsce zdarzenia, by przeprowadzić śledztwo.
Lacy Fields, szczęśliwa mężatka, oddana matka trójki dzieci i wzięta dekoratorka wnętrz, o mało nie dostaje zawału, gdy na progu domu stają policjanci z nakazem aresztowania jej szanownego małżonka. Okazuje się, że Dan Fields, prominentny chirurg plastyczny z Beverly Hills, jest oskarżony o zamordowanie młodej, niedoszłej aktoreczki. Jej ukochany Dan? To chyba jakaś pomyłka?
Miłość, wojna i mroczna sceneria faszystowskiej Hiszpanii. Kolejna doskonała powieść kryminalna autorki Śmierci Nacjonalisty. Carlos Tejada, bohater Śmierci nacjonalisty, już jako porucznik budzącej grozę i znienawidzonej przez społeczeństwo Gwardii Cywilnej, obejmuje służbę na posterunku w Salamance, jednym z najsłynniejszych ośrodków akademickich na świecie. Doskonale zna lokalne środowisko, gdyż jeszcze przed wojną domową studiował tam prawo, dlatego ma zająć się nadzorem przeciwnych reżimowi profesorów.
60 000 tysięcy egzemplarzy książki-prezent autorstwa Niccolo Ammanitiego, spotkania z pisarzami, rabaty, konkursy internetowe, czytelnicze dyskusje na internetowych forach – książkowe święto dla wszystkich już wkrótce. 31 marca wystartuje tygodniowy Festiwal CZYTELMANII, podczas którego nieodpłatnie rozdanych zostanie 60 000 egzemplarzy książki-prezent drukowanej specjalnie na tę okazję i dystrybuowanej w miejscach zrzeszonych w Klubie Czytelmaniaka.
Źródła do badań nad zagładą Żydów na okupowanych ziemiach polskich to przewodnik archiwalno-bibliograficzny prezentujący w sposób uporządkowany zasoby najważniejszych archiwów oraz innych instytucji w Polsce i na świecie. Omówiona tu została różnego typu dokumentacja dotycząca Zagłady oraz takie rodzaje źródeł, jak relacje, wspomnienia, filmy, zdjęcia, materialne pozostałości i dowody zbrodni, wywiady i księgi pamięci.
Second Life (SL) jest trójwymiarową, wirtualną rzeczywistością, tworzoną przez użytkowników z całego świata. Przypomina grę komputerową, ale nią nie jest. Obecność w Second Life nie ma wyznaczonego celu, nie zbiera się „punktów", nie traci się „energii", nie ma do wykonania żadnych „misji". Twórcy aplikacji sami nazywają swoich użytkowników mieszkańcami, tak więc rzeczywistość Second Life stara się naśladować prawdziwe społe­czeństwo.
Felix Ferrer, bohater powieści Echenoza, jest marszandem. Prowadzi niewielką galerię sztuki współczesnej, sprzedając dzieła, do których wartości ma stosunek co najmniej sceptyczny. Poznajemy go w chwili, gdy odchodzi od żony. Uwodzi spotykane na swej drodze kobiety, traktując je instrumentalnie, choć z czasem nabiera wątpliwości, czy to on sam nie jest uwodzony i wykorzystywany. Chce wierzyć, że wciąż jest młody i sprawny jak kiedyś, choć coraz częściej musi się stosować do napomnień swego lekarza.
Dlaczego szwedzki wymiar sprawiedliwości jest pobłażliwy dla zbrodniarza wojennego, ale nie zna litości dla jego ofiary? Dlaczego polski hydraulik na plakatach związków zawodowych wygląda jak prostytutka? Jak to się stało, że po czterech latach japońskiej niewoli szwedzcy marynarze z okrętu M/S Ningpo zamiast otrzymać ordery, trafili do aresztu za niepłacenie podatków? Czy to nie dziwne, że policjanci z miasteczka Borlänge już jesienią wiedzieli, że zaniemogą w zimie?
5.02.2008 r. otworzyło swe podwoje pierwsze na świecie wirtulane muzeum poświęcone pisarzowi, czyli Helli S. Haasse, należącej do grupy najwybitniejszych pisarzy holenderskich. Stworzenie tego muzeum było prezentem z okazji jej 90 urodzin, które pisarka obchodzi 2 lutego. Adres muzeum: www.hellahaassemuseum.nl
19 lutego br. ukaże się książka Kastusiowy pamiętnik. Jest to zbiór 12 historii białoruskich studentów Programu im. Konstantego Kalinowskiego, którzy z przyczyn politycznych zostali pozbawieni możliwości studiowania w swoim kraju i podjęli naukę na uczelniach wyższych w Polsce. Autorkami pozycji, napisanej po polsku i białorusku, są studentki Ludmiła Asipienka i Katarzyna Kwiatkowska. Poznały się w Mińsku, gdzie Katarzyna współpracowała – jako wolontariusz programu europejskiego – z białoruskimi niezależnymi organizacjami pozarządowymi.
Ostatnie chwile naszej planety. Ostatni ludzie – krwiożercze bestie. Ostatnie ślady naszej cywilizacji – puszka coca-coli i strzępy starych gazet. Piekło apokalipsy spełnionej w uhonorowanej Nagrodą Pulitzera powieści Cormaca McCarthy’ego. Tę książkę czyta się ze ściśniętym gardłem i pełnym przerażenia zachwytem. W przyszłości, która może zdarzyć się jutro lub za tysiąc lat, nastąpił straszliwy kataklizm, który zniszczył naszą cywilizację i większość życia na Ziemi. Wszędzie zgliszcza i ciemność. Kamienie pękają od mrozu. Ani jednego ptaka, ani jednego zwierzęcia, gdzieniegdzie tylko bandy zdziczałych kanibali.
Uprzejmie informujemy, że nastąpiła zmiana premiery książki Moje życie nielegalne księdza Tadeusza Isakowicza–Zaleskiego. Książka ukaże się we wszystkich księgarniach w Polsce już 22 lutego. Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski, autor Księży wobec bezpieki, tym razem opowiada o swoim życiu. O życiu prawdziwie „nielegalnym” i zawsze wymykającym się utartym schematom.
Za kilka dni ukaże się Moralny nieład, najnowsze dzieło Margaret Atwood. Ta najbardziej znana i ceniona na świecie pisarka kanadyjska ma na swoim koncie kilkanaście powieści, tomów poezji, kilka zbiorów opowiadań, a także kilka pozycji z dziedziny literatury faktu. W ciągu swojej kariery Margaret Atwood zgromadziła kilkadziesiąt nagród literackich, w tym tak prestiżowe jak Nagroda Bookera czy Orange Prize.
Książka pozwala zrozumieć zjawisko terroryzmu. Krzysztof Liedel i Paulina Piasecka podkreślają, że nie jesteśmy wobec niego bezbronni i opisują postawy prawidłowych reakcji i zachowań w sytuacjach zagrożenia terrorystycznego. Wskazują również jak zadbać o bezpieczeństwo własne, bliskich osób oraz pracowników firmy. W swojej publikacji zebrali wiedzę opartą zarówno na własnych doświadczeniach zawodowych (z okresu pracy w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji), jak i doświadczeniach innych państw, takich jak chociażby USA czy Wielka Brytania.
W amerykańskiej literaturze czarnego kryminału Był Chandler i Hammett, a my mamy Krajewskiego. Myślę, że przynajmniej w tej dziedzinie, dzięki Markowi Krajewskiemu Polska jest w czołówce.
Arthur Conan Doyle był szkockim pisarzem. Należał do loży masońskiej, a także zajmował się czynnie propagowaniem spirytyzmu. Najbardziej znany jest jako twórca postaci genialnego detektywa Sherlocka Holmesa.
Agata Christie była najsławniejszą i najczęściej publikowaną autorką kryminałów. Należała do literackiego Klubu Detektywów zrzeszającego pisarzy uprawiających ten gatunek. Napisała również kilka książek o tematyce obyczajowej.
Herbert, w swoich książkach science-fiction, łączył wiele zagadnień z pogranicza filozofii, teologii, ekologii a nawet ekonomi. Starał się znaleźć odpowiedź na pytanie o prawdziwą naturę człowieka, o jego motywację i zachowania w odmiennych sytuacjach.
Poprzednie
Następne
Przeczytane, polecane
Polityka Prywatności