
3 kwietnia ukaże się najnowsza powieść Eduardo Mendozy Mauricio, czyli wybory.Powieść ta może zaskoczyć wielbicieli zabawnej trylogii wydanej kilka lat temu przez Znak. Tym razem mamy do czynienia z poważną powieścią o wyborach – nie tylko politycznych, ale przede wszystkim życiowych. Tytułowy bohater jest przeciętnym trzydziestolatkiem. Z zawodu dentysta, nie ma wielkich ambicji ani oczekiwań. Sam uważa się za osobę dość nudną i bez polotu. Kiedy członkowie Socjalistycznej Partii Katalonii proponują mu miejsce na liście wyborczej, jest zaskoczony, ale zgadza się kandydować.

Najgorsze baśnie braci Grim to pełna humoru (niekiedy czarnego) opowieść o perypetiach dwóch wędrownych bardów argentyńskich, bliźniaków Kaina i Abla – tytułowych braci Grim. Ale nie tylko. Czytelnik znajdzie tu całą galerię przebranych w groteskowe kostiumy postaci, będących ikonami współczesnej kultury masowej, jak John Wayne, Steve McQueen czy Humphrey Bogart. Dwaj „pozbawieni wszelkich skrupułów autorzy” pokpiwają sobie ze wszystkiego i ze wszystkich, stawiają przed nami krzywe lustra i zapraszają czytelników do wspólnej zabawy.

Sześć lirycznych opowieści zawartych w tej książce mówi nie tylko o świecie wewnętrznym autora, który we właściwy sobie poetycki sposób pisze o okrutnej i niekiedy zabawnej rzeczywistości Ukrainy okresu postradzieckiego. Oprócz błyskotliwego opisu osobliwości małego biznesu i szarej strefy, znajdziemy tu diagnozę mentalnego i politycznego stanu państwa i społeczeństwa, rozważania na temat związków zawodowych i stosunków międzynarodowych, nieprawdopodobną historię klubu dla gejów i prywatnego krematorium w Charkowie, opowieść o nacjonalizmie i miłości oraz wiele więcej.

Z radością informujemy, że Prof. Michał Heller został nagrodzony prestiżową, najwyższą na świecie nagrodą finansową przyznawaną indywidualnie naukowcowi – Nagrodą Templetona. Z radością informujemy, że Prof. Michał Heller został nagrodzony prestiżową, najwyższą na świecie nagrodą finansową przyznawaną indywidualnie naukowcowi – Nagrodą Templetona. Podglądanie Wszechświata księdza Michała Hellera to pasjonująca podróż przez historię fizyki i współczesną kosmologię.

Czy to zły sen? Nie, to tylko Albania. Książka Orneli Vorpsi to dramatyczna i ironiczna zarazem opowieść o albańskiej codzienności, na którą składają się dwa terrory: ten komunistyczny i drugi, nie mniej uciążliwy, terror kultury. Obydwa okazują się nieludzkie. Bywają przyczyną tragedii, dramatów, pchają niepokornych nawet ku śmierci. Czy to zły sen? Nie, to tylko Albania. Książka Orneli Vorpsi to dramatyczna i ironiczna zarazem opowieść o albańskiej codzienności, na którą składają się dwa terrory: ten komunistyczny i drugi, nie mniej uciążliwy, terror kultury.

Stolica wszechprowincji świata Tygrysowice - miasteczko w ukraińskiej Galicji, konkurujące z Lwowem o miano stolicy regionu, najlepiej stolicy odseparowanej Galicji. Tygrysowiczanie - kwiat ukraińskiej inteligencji, tworzący zjawisko zwane fenomenem tygrysowickim, dążące do oderwania Ukrainy Zachodniej od reszty Ukrainy. KOLT-2 - najlepsza, bo jedyna gazeta miasta Tygrysowice, skupiająca wokół siebie kwiat kwiatu inteligencji ukraińskiej, następczyni przedwojennej gazety codziennej KOLT oraz powojennego elitarnego tygodnika COLT.

Po "Umierających Europejczykach" i "Psożercach ze Svini" Karl-Markus Gauß kieruje się jeszcze dalej na Wschód - do rozproszonych na Litwie, Ukrainie i Słowacji niemieckich mniejszości. Gauß opisuje "wilcze dzieci", które podczas wojny dostały się z Prus Wschodnich na Litwę i w ten sposób - adoptowane po wojnie przez litewskie czy rosyjskie rodziny - udało się im przeżyć. Prawdziwych rodzin zazwyczaj nie pamiętają. 65-letnia dziś Luise Quietsch, kiedy trafiła do swoich przybranych rodziców, potrafiła tylko powiedzieć, jak się nazywa.

"Życie przecięte. Opowieści pokolenia Marca" – to niezwykły dokument, który pokazuje losy pierwszej powojennej generacji polskich Żydów, skomplikowane i niejednoznaczne kulturowo drogi rozwoju ich tożsamości oraz historyczne uwikłania. Oparty jest na rozmowach wybranych ze zgromadzonego przez Autorkę obszernego zbioru wywiadów typu „oral history”.

Praca z pogranicza historii i filmoznawstwa. Filmy stanowią ważne źródło historyczne, dzięki któremu autor wskazuje na charakterystyczne dla tego okresu PRL problemy życia społecznego, a także specyfikę polityki propagandowej. Punktem wyjścia jest funkcjonowanie i struktura polskiej kinematografii, a zwłaszcza system kwalifikowania scenariuszy i filmów do produkcji, ich ocena oraz kontrola.

Już wkrótce w księgarniach pojawi się nowa książka Janoscha – wielki atlas świata dla najmłodszych. Ulubione postacie z książeczek Janoscha – Miś i Tygrysek – wyruszają w podróż do Indii. To świetna, lekka, uroczo ilustrowana książka edukacyjna dla dzieci, bez nadmiaru nazw, liczb i innych trudnych elementów, jakie zawierają atlasy dla dorosłych.

Konający świat, do którego wkraczają ociemniali ludzi. Konający świat, do którego wkraczają ociemniali ludzi. Ocaleliśmy, powiedział do niej zza płomienia lampy. Ocaleliśmy? Wszystko będzie dobrze, prawda? Tak. Nic złego nam się nie stanie? Nic. Bo my niesiemy ogień. Bo my niesiemy ogień. Opowieść o skazanej na tragiczny koniec wędrówce, podana zaskakująco pięknym językiem, w najbardziej ponurych momentach osiągającym lotność poezji – jakby cmentarne ballady Nicka Cave’a czy Toma Waitsa przepisać na oszczędną, chirurgiczną prozę.

"Życie przecięte. Opowieści pokolenia Marca" – to niezwykły dokument, który pokazuje losy pierwszej powojennej generacji polskich Żydów, skomplikowane i niejednoznaczne kulturowo drogi rozwoju ich tożsamości oraz historyczne uwikłania. Oparty jest na rozmowach wybranych ze zgromadzonego przez Autorkę obszernego zbioru wywiadów typu „oral history”. Ich bohaterowie, urodzeni i wychowani w miastach i miasteczkach powojennej Polski, opowiadają o swoim dzieciństwie przeżytym w żydowskich lub polskich środowiskach w różny sposób usytuowanych w ówczesnej Polsce.

Konstytucje wielu państw świata deklarują suwerenność ludu. Kto jednak należy do ludu i w jaki sposób ta całość sprawuje władzę? Lud Margaret Canovan – kolejna książka z serii Key Concepts – to lektura obowiązkowa dla wszystkich, którzy zajmują się kwestią suwerenności ludu i mają problem z jasnym zdefiniowaniem pojęcia „lud”. Książka Canovan to doskonałe wprowadzenie w temat, napisane w sposób, który przemówi zarówno do studentów, jak i do wykładowców akademickich.

Tajne służby kapitalizmu to książka poświęcona służbom wywiadowczym firm i stosowanym przez nie metodom. Tytułowe tajne służby kapitalizmu to działy badań i marketingu dużych firm, a także pracujące dla nich firmy badawcze, agencje reklamowe i domy mediowe. To one zbierają i przetwarzają coraz cenniejsze informacje na nasz temat. W ich zbieraniu uciekają się do coraz bardziej wyrafinowanych metod, nierzadko przypominających te, którymi niecałe dwadzieścia lat temu posługiwały się służby specjalne PRL-u.

Faktem jest, że cywilizacja mrówek jest niedościgniona, jeśli chodzi o budowę i organizację miast. Nie wszyscy zdajemy sobie jednak sprawę, jak potężne królestwa zdołała przez wieki stworzyć, jak zadziwiające technologie opracować i jaką sztukę wojenną posiąść. Bernard Werber swoją bestsellerową powieścią otwiera przed nami drzwi do alternatywnej rzeczywistości pełnej niezgłębionych do tej pory tajemnic i zagadek.

Morderstwo Clarka McCalla wstrząsa opinią publiczną i stawia jego ojca, kandydata do Białego Domu, w dosyć niekorzystnym świetle, zwłaszcza, że wszystko wskazuje na to, że McCall został zamordowany przez czarnoskórą prostytutkę w trakcie imprezy pełnej alkoholu, narkotyków i przygodnego seksu. Morderstwo Clarka McCalla wstrząsa opinią publiczną i stawia jego ojca, kandydata do Białego Domu, w dosyć niekorzystnym świetle, zwłaszcza, że wszystko wskazuje na to, że McCall został zamordowany przez czarnoskórą prostytutkę w trakcie imprezy pełnej alkoholu, narkotyków i przygodnego seksu.

W pewien ciepły wrześniowy wieczór wracająca z koncertu rodzina Learnerów zatrzymuje się na stacji benzynowej. Nic nie wróży katastrofy… Niestety, przejeżdżający tuż obok samochód śmiertelnie rani stojącego przy drodze, zamyślonego dziesięciolatka, syna państwa Learnerów. Sprawca wypadku ucieka. Pogrążony w rozpaczy ojciec postanawia za wszelką cenę odnaleźć zabójcę syna. W ten sam ciepły wrześniowy wieczór prawnik Dwight Arno, odwozi swojego 11-letniego syna Lucasa do byłej żony.

W czwartek 6 marca w sprzedaży ukaże się książka Wokół „Strachu”, która zawiera komentarze i opinie na temat książki Jana T. Grossa Strach. Wybór polemik, opinii i komentarzy dotyczących Strachu Jana Tomasza Grossa winien osiągnąć dwa, niekoniecznie zgodne ze sobą cele: po pierwsze – ma być reprezentatywną ilustracją debaty, jaka rozgorzała w pierwszym miesiącu po ukazaniu się książki. Wybrane zostały artykuły i wypowiedzi z pism ogólnopolskich, dzienników i tygodników adresowanych do głównego nurtu polskiej opinii.

Janusz Szuber urodził się w roku 1947 w Sanoku, studiował na Uniwersytecie Warszawskim. Rówieśnik poetów „Nowej Fali”, przez blisko trzydzieści lat pisał „do szuflady”, dopiero od roku 1994 zdecydował się sukcesywnie publikować powstały dotychczas, zaskakująco dojrzały i oryginalny dorobek, ogłaszając w krótkim czasie i w niewielkim nakładzie pięć tomików, które zyskały mu uznanie w kręgach literackich.

Kubin, jeden z najsłynniejszych twórców symbolizmu, prekursor surrealizmu, zasłynął jako twórca rysunków i grafik pokazujących świat pełen grozy i infernalnych wizji. Kubin, jeden z najsłynniejszych twórców symbolizmu, prekursor surrealizmu, zasłynął jako twórca rysunków i grafik pokazujących świat pełen grozy i infernalnych wizji. Jego wyobraźnia, napiętnowana chorobą psychiczną, w diaboliczny sposób ożyła na kartach książki, tworząc świat daleki od rzeczywistego.