
Stanisław Wasylewski (1885–1953) to autor kilkunastu książek, setek felietonów, artykułów prasowych i słuchowisk. Był publicystą oraz utalentowanym popularyzatorem historii. Sympatię czytelników zaskarbił sobie barwnym stylem, a także darem wyszukiwania intrygujących faktów i ciekawostek. Opublikowane dopiero po jego śmierci Życie polskie… stanowi sumę wieloletnich badań nad dziejami polskiej kultury i obyczajów w XIX stuleciu.

Prędkość i polityka jest najważniejszym dziełem Paula Virilio. Wychodząc od prac Moranda, Marinettiego i McLuhana, autor przedstawia wizję znacznie bardziej polityczną niż którykolwiek z jego francuskich kolegów – w tej radykalnej wizji prędkość jest motorem destrukcji. Virilio zdaje sprawę z całej historii rodzaju ludzkiego jako procesu doskonalenia technologii, który stał się możliwy dzięki militaryzacji społeczeństwa.

Już 31 marca wystartuje Festiwal CZYTELMANII – kampanii, której celem jest propagowanie czytelnictwa wśród Polaków. Organizatorzy chcą dotrzeć nie tylko do miłośników literatury, lecz także do osób, które czytać nie lubią. Dlatego przez tydzień na terenie całej Polski rozdanych zostanie 60 000 egzemplarzy książki-prezentu. W tym roku będzie to opowiadanie „Zoolog”, utalentowanego włoskiego pisarza Niccolo Ammanitiego.

„Łaskawe” (oryg. tyt. “Les Bienveillanes”), napisana w języku francuskim głośna i kontrowersyjna powieść amerykańskiego pisarza, Jonathana Littella trafi do polskich księgarń w październiku br. Wydanie książki we Francji blisko dwa lata temu oraz przyznanie jej dwu prestiżowych wyróżnień:

Mistrzowsko skonstruowana, niezwykle wciągająca i pełna napięcia powieść, która wykracza daleko poza konwencję klasycznego thrillera. Jest rok 1867. W zagubionej gdzieś pośród kanadyjskich lasów osadzie w tajemniczych okolicznościach znika siedemnastoletni Francis Ross. Jego matka tego samego dnia odkrywa zmasakrowane zwłoki przyjaciela Francisa, francuskiego trapera i byłego pracownika Kompanii Handlowej Zatoki Hudsona, Laurenta Jammeta.

Isabelle Arlet wyrusza do Paryża, by tam spełnić marzenia o wielkim krawiectwie. Wyjątkowy talent i pracowitość otwierają jej drzwi domu mody COCO CHANEL – miejsca, które na początku lat dwudziestych jest na ustach wszystkich. A to za sprawą charyzmatycznej rewolucjonistki Chanel i jej wizjonerskich projektów. Wkrótce Isabelle poznaje śmietankę towarzyską Paryża, świat wielkich pieniędzy i moralnego zepsucia. Poznaje też twardą rękę despotycznej Mademoiselle, ciężar sukcesu i smak pierwszej miłości.

Śmierć zaplanowałam sobie starannie; w przeciwieństwie do życia, które meandrowało od przypadku do przypadku mimo słabych wysiłków z mojej strony, żeby nad nim zapanować. Moje życie jak gdyby się rozmazywało, pełne zawijasów i festonów niczym rama barokowego lustra, co wynikało z tego, że szłam po linii najmniejszego oporu. Chciałam więc, by moja śmierć była schludna i skromna, powściągliwa, może nawet trochę surowa – jak kościół kwakrów czy prosta suknia z pojedynczym sznurem pereł, tak lansowana przez żurnale, w czasach gdy miałam piętnaście lat.

Saint-Jean było jednym z tych miasteczek, w których wszystkie psy mają na imię Burek, a koty Mruczek, gdzie kościół stoi na placu Kościelnym, a ratusz na placu Ratuszowym. Niewiele z niego pozostało i niewielu już tu mieszkało ludzi. Na ulicy Głównej, dawniej Centralnej, ławki przed domami czekały, by się ociepliło lub zrobiło chłodniej, żeby je ktoś odmalował lub spalił, ale żeby wreszcie nie musiały czekać. Dogorywały z wolna dwie ostatnie firmy: kawiarnia "Słoneczna", w której paru mężczyzn drzemało nad kartami i, dokładnie naprzeciwko, niewielki lokal z posępnym szyldem: "Edmond Ganglion i Syn - Zakład Pogrzebowy". Saint-Jean, małe zapomniane przez Boga i ludzi miasteczko.

A teraz słuchaj: jak tylko będziesz mógł, kiedy będziesz starszy, chcę, żebyś udał się tam, gdzie jest jego ciało, żebyś je zabrał i pochował jak Bóg przykazał (…). Choćbyś miał czekać na tę chwilę całe życie (…). Żeby nie zaginęła pamięć o nim (…) Nie mów nic nikomu, nawet matce. Pamiętaj: nie ufaj żadnemu z nich, oni nie znają litości ani miłosierdzia. Nie wierz tym ludziom. Cokolwiek by mówili, nigdy nam nie wybaczą. Wspaniałomyślność Franco to obłuda. Udawaj, że bierzesz wszystko za dobrą monetę, oszukuj ich, są tak zadufani w sobie, że nawet nie zauważą…

Matka Teresa „Pójdź, bądź moim światłem”. Prywatne pisma „świętej z Kalkuty” to poruszająca opowieść o życiu najbardziej znanej misjonarki, opracowana przez Briana Kolodiejchuka, postulatora procesu beatyfikacyjnego, a prywatnie również jej wielkiego przyjaciela. Wciągająca narracja przeplatana listami świętej odsłania wstrząsającą prawdę o mrocznym duchowym życiu, o „straszliwej ciemności”, w której była pogrążona przez 50 lat.

Sandrine i Gabriel są razem od dwudziestu pięciu lat, lecz oboje wiedzą, że ich związek stopniowo się wypala. Dają sobie ostatnią szansę, wymyślając pewną grę. Umawiają się na decydujące spotkanie w paryskim metrze. On będzie czekał na peronie, ona przyjedzie pociągiem o godzinie 17.43. Jeśli nie przyjedzie, to będzie znak, że się rozstają. Za dziewiętnaście sekund wyczekiwany pociąg wyłoni się z tunelu i wjedzie na stację. Zaczyna się bezlitosne odliczanie. Już niedługo Gabriel dowie się, jaka zapadła decyzja. Ale w ciągu tych chwil może zdarzyć się COŚ, czego nikt nie przewidział. I będzie to dopiero początek brutalnego, nieodwracalnego dramatu...

Macedonia – młode, samodzielna republika z własną demokratyczną konstytucją i parlamentem. Zawiera obszerny rys historyczny. Tomik powinien zainteresować szersze kręgi niż naukowe i studenckie. Wyd. I – Warszawa 2008, Wydawnictwo Sejmowe, s. 44, 20,5, 14,5 opr. miękka, ISBN 978-83-7059-862-4, cena 5,-

Stosowanie prawa międzynarodowego i wspólnotowego w wewnętrznym porządku prawnym Francji i Polski. Materiały z polsko-francuskiej konferencji naukowej w Warszawie (21-22 października 2005 r.), zorganizowanej przez Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Trybunał Konstytucyjny i Naczelny Sąd Administracyjny. W książce zamieszczono teksty referatów oraz wypowiedzi w dyskusji.

Celem publikacji jest wykazanie roli, jaką odegrała sejmowa Komisja Spraw Zagranicznych w kształtowaniu polityki zagranicznej oraz określenie i zanalizowanie sposobów i mechanizmów, za pomocą których to czyniła. Wyd. I – Warszawa 2007, Wydawnictwo Sejmowe, s. 260, 20,5, 14,5 opr. miękka, ISBN 978-83-7059-832-7, cena 32,-

Publikacja jest pierwszym całościowym opracowaniem, analizującym akty prawne funkcjonujące w tzw. III filarze UE, czyli w obszarze współpracy policyjnej i sądowej w sprawach karnych. Tematyka ta jest mniej znana teoretykom i praktykom prawa, choć III filar UE jest obecnie najszybciej rozwijającą się dziedziną prawa UE, o czym świadczą orzeczenia TK w sprawie europejskiego nakazu aresztowania, traktatu akcesyjnego czy też najnowsze orzecznictwo ETS.

Model prezydentury w praktyce politycznej po wejściu w życie Konstytucji RP z 1997 r. Celem monografii jest rekonstrukcja instytucjonalnego modelu współczesnej polskiej prezydentury i jej praktyki ustrojowej. Autorka analizuje pozycję prezydenta na tle zasad podziału władzy i podejmuje próbę ustalenia jego funkcji i zadań ustrojowych w świetle regulacji przepisu art. 126 Konstytucji RP.

3 kwietnia ukaże się najnowsza powieść Eduardo Mendozy Mauricio, czyli wybory.Powieść ta może zaskoczyć wielbicieli zabawnej trylogii wydanej kilka lat temu przez Znak. Tym razem mamy do czynienia z poważną powieścią o wyborach – nie tylko politycznych, ale przede wszystkim życiowych. Tytułowy bohater jest przeciętnym trzydziestolatkiem. Z zawodu dentysta, nie ma wielkich ambicji ani oczekiwań. Sam uważa się za osobę dość nudną i bez polotu. Kiedy członkowie Socjalistycznej Partii Katalonii proponują mu miejsce na liście wyborczej, jest zaskoczony, ale zgadza się kandydować.

Najgorsze baśnie braci Grim to pełna humoru (niekiedy czarnego) opowieść o perypetiach dwóch wędrownych bardów argentyńskich, bliźniaków Kaina i Abla – tytułowych braci Grim. Ale nie tylko. Czytelnik znajdzie tu całą galerię przebranych w groteskowe kostiumy postaci, będących ikonami współczesnej kultury masowej, jak John Wayne, Steve McQueen czy Humphrey Bogart. Dwaj „pozbawieni wszelkich skrupułów autorzy” pokpiwają sobie ze wszystkiego i ze wszystkich, stawiają przed nami krzywe lustra i zapraszają czytelników do wspólnej zabawy.

Sześć lirycznych opowieści zawartych w tej książce mówi nie tylko o świecie wewnętrznym autora, który we właściwy sobie poetycki sposób pisze o okrutnej i niekiedy zabawnej rzeczywistości Ukrainy okresu postradzieckiego. Oprócz błyskotliwego opisu osobliwości małego biznesu i szarej strefy, znajdziemy tu diagnozę mentalnego i politycznego stanu państwa i społeczeństwa, rozważania na temat związków zawodowych i stosunków międzynarodowych, nieprawdopodobną historię klubu dla gejów i prywatnego krematorium w Charkowie, opowieść o nacjonalizmie i miłości oraz wiele więcej.

Z radością informujemy, że Prof. Michał Heller został nagrodzony prestiżową, najwyższą na świecie nagrodą finansową przyznawaną indywidualnie naukowcowi – Nagrodą Templetona. Z radością informujemy, że Prof. Michał Heller został nagrodzony prestiżową, najwyższą na świecie nagrodą finansową przyznawaną indywidualnie naukowcowi – Nagrodą Templetona. Podglądanie Wszechświata księdza Michała Hellera to pasjonująca podróż przez historię fizyki i współczesną kosmologię.