Nowości czytelnicze

Kompanie potrzebują innowacji żeby się rozwijać, ale często zapominają spojrzeć ponad ich własne marki/produkty. Na przykład Sony. Sukces związany z nowościami dla odbiorców (klientów) takimi jak walkman, wiązał się oczywisty sposób ze zmianami okoliczności w jakich ludzie chcieli słuchać muzyki. Apple spieniężyło te zmiany w popycie na iPody, wprowadzając (oferując) nowy sposób słuchania muzyki i tworzenia własnej kompletnej muzycznej biblioteki.
Żyjemy w czasach ogromnych zmian, na które składają się postępująca globalizacja, powiększający się zbiór informacji, wzrastający związek technologii i nauki, oraz starcie się kultur. Zmiany te wymagają nowych metod nauczania i sposobów myślenia w szkołach, biznesie i zawodach. W książce Pięć umysłów przyszłości, słynny psycholog Howard Gardner opisuje umiejętności poznawcze, które będą dominować w nadchodzących latach.
W dzisiejszych czasach, działające pod presją skandali finansowych i twardego środowiska regulacyjnego korporacje, oczekują od swoich dyrektorów finansowych znacznie więcej niż jedynie zarządzania liczbami. Spodziewają się wsparcia strategicznego oraz przywództwa, które stymulowałoby wyniki menedżerów w całej fir¬mie i podciągało sprawozdanie finansowe w górę.
Henry Chesbrough w swym wybitnym dziele „Open Innovation” wykazał, że w sytuacji, gdy wiedza przestała być skon¬centrowana w kilku dużych centrach, lide¬rzy biznesowi powinni przyjąć wykształcić „otwarty” model innowacyjności. W mode¬lu tym gracze wykraczają poza tradycyjne ramy podziału rynkowego - wykorzystują koncepcje i własność intelektualną (Intel-lectual Property; IP) powstałe poza firmą i zarazem udostępniają nieużywane własne IP do wykorzystania przez inne firmy.
W księgarniach pojawiła się właśnie nowa książka – „Techniki manipulacji”. Na jej stronach dwóch niemieckich naukowców odsłania kilkadziesiąt sekretów wytrawnych manipulantów i uczy jak się przed nimi bronić. Lektura „Technik manipulacji” może być skuteczną szczepionką chroniącą nas przed próbami manipulacji na zakupach, w pracy czy podczas towarzyskich spotkań. Dlaczego niektórym ludziom ciągle udaje się skłonić innych do zrobienia czegoś, czego właściwie nie chcą zrobić? Dlaczego przyjmujemy ich punkt widzenia i argumenty, chociaż czujemy wyraźnie, że robimy coś wbrew własnej woli i własnym interesom?
Szesnastoletnia Tamara jest osóbką dosyć przekorną, lubi iść pod prąd, preferuje styl cygańsko-hippisowski i kolor wrzosowy. Mieszka we Wrocławiu z mamą, wielbicielką nowoczesnego stylu życia i właścicielką ekskluzywnego salonu kosmetycznego, oraz jej przyjacielem Igorem, pracownikiem prężnej agencji reklamowej. Ojciec, który także przed rozwodem rzadko bywał w domu, teraz mieszka w Kanadzie i nie utrzymuje kontaktów z córką.
Miło nam poinformować, że Znak jest wydawcą powieści The Brief Wondrous Life of Oscar Wao Junota Diaza, która właśnie otrzymała Nagrodę Pulitzera. Książka ukaże się maju 2009 roku. Nagroda Pulitzera jest przyznawana w dziedzinie różnych gatunków dziennikarstwa, literatury, dramatu i muzyki. Ufundował ją w 1917 roku amerykański dziennikarz i wydawca węgierskiego pochodzenia, Joseph Pulitzer.
Emanuele Gargano, właściciel firmy „Król Midas”, zaskarbił sobie wdzięczność wielu drobnych ciułaczy z Vigaty, umiejętnie inwestując ich oszczędności. Jednak gdy ma już dojść do kolejnej obiecującej wypłaty, „dobroczyńca” przepada bez wieści, a wraz z nim znikają pieniądze. Uwielbienie, jakim go dotąd darzono, z miejsca przeradza się w nienawiść. Tylko jedna osoba nieugięcie wierzy w nieposzlakowaną uczciwość księgowego – Mariastella Cosentino, leciwa panna, beznadziejnie zakochana w swym chlebodawcy.
Ishmael Beah urodził się i dorastał w Sierra Leone, gdy państwo ogarnęła wojna domowa. Bardzo szybko stracił rodzinę i próbował przeżyć w ogarniętym chaosem kraju razem z kilkorgiem kolegów. Był świadkiem rzezi dokonywanych przez rebeliantów i żołnierzy, a wkrótce stał się jednym z nich. „Potrzebowaliśmy narkotyków i broni” – pisał o sobie i grupce nastolatków z oddziału. Uzależnione i zdemoralizowane dzieci zostały w końcu umieszczone przez pracowników UNICEF w ośrodku resocjalizacyjnym, ale to nie był jeszcze koniec ich koszmaru.
Co zostaje z Auschwitz to trzecia część trylogii Giorgio Agambena, w której centralną rolę odgrywa figura Homo Sacer – człowieka całkowicie odartego z godności, który jest już tylko nagim życiem. Ekstremalną formą Homo Sacer był więzień obozu koncentracyjnego tuż przed swoją ostatnią drogą do komory gazowej („muzułman”). Jak żywy trup, budził już tylko niechęć.
Pełna ciepła opowieść o dziwnych okolicznościach, w jakich potrafią się zrodzić prawdziwe przyjaźnie! Iona jest typem kobiety, która doskonale wie, czego chce. Swego męża poślubiła na egzotycznej plaży po zaledwie kilku miesiącach znajomości i nigdy tej decyzji nie żałowała. Dziś ma świetną pracę, piękny dom i idealnego, choć wiecznie zapracowanego, mężczyznę przy swoim boku. Do szczęścia brakuje jej jedynie dziecka. I nie są jej w stanie zniechęcić pierwsze niepowodzenia. Przecież cudowny, wyrozumiały Frank będzie ją pocieszał, cierpliwie tłumacząc, że wszystkie marzenia w końcu się spełniają.
Doskonale napisanych thriller, w którym echo wydarzeń z 11 września 2001 roku nieustannie odbija się na losach bohaterów. Ścisły finalista prestiżowego konkursu National Book Award. 11 września 2001 roku świat staje na moment w miejscu, a przynajmniej tak się wydaje Ameryce pogrążonej we wszechobecnym po zawaleniu bliźniaczych wież pyle. Na terenie ruin trwają akcje poszukiwawcze i nikt nie ma odwagi przyznać, że nie uda się odnaleźć żywych.
Mimo, że Majka ma siedemnaście lat, jej życie wcale nie kręci się wokół typowych dla tego wieku problemów. Wiecznie rozżalona i utyskująca matka, uzależniony od alkoholu ojciec to tylko część rzeczywistości, która konsekwentnie odziera Majkę z jej własnego „ja”. Sytuacja pogarsza się, gdy dziewczyna odkrywa, że jej trzynastoletnia siostra eksperymentuje z narkotykami...
Bogaty dom, zaplanowana kariera, luksusowe życie – czy można w życiu pragnąć czegoś więcej? Okazuje się, że tak. I mimo, że sprawa dotyczy nastolatki, wcale nie chodzi o miłość. Paulina, główna bohaterka powieści „Pejzaż z królikiem”, wbrew oczekiwaniom i planom rodziców marzy o czymś innym – pragnie pomagać potrzebującym, dawać, a nie brać. I mimo, że nie chodzi o miłość, to właśnie ona odmienia dotychczasowe życie bohaterki.
Nieśmiały, zamknięty w sobie, z trudem ukończył szkołę podstawową – taki obraz Konstantego ma w swojej głowie nie tylko on sam, nie tylko jego rówieśnicy, ale, o zgrozo, również bliscy. W tak nastrojonej rzeczywistości coraz trudniej jest mu się odnaleźć. Gdy młody gimnazjalista jest już na skraju depresji, a sytuacja wydaje się beznadziejna, nagle okazuje się, że przypadkowo nawiązana znajomość może wpłynąć na jego życie i odmienić je na lepsze.
Bycie osiemnastoletnią feministką nie należy do zadań łatwych, zwłaszcza, gdy nałogowo popada się w stan zakochania, a każdy nowy „obiekt” westchnień przypomina kolejne wcielenia Jamesa Bonda. Sytuacji nie ułatwia również „szczupło-płaska” sylwetka czy ortodontyczny bonus na zębach. Uwaga! Zołza ponownie lokuje uczucia.
Dwudziestoletni Janek Katyński to eksstudent filologii angielskiej stołecznego uniwersytetu, który – pracując jako piekarz i diler – zapewnia ludziom chleb i miękkie narkotyki. Dręczą go gonitwy myśli, obecne i byłe kobiety, paranoje, pokrętne marzenia senne, mary i nocne zjawy realne jak rzeczywistość. Szuka sensu cierpienia, sensu życia i sensu sensu. Oprowadza nas po surrealistycznym labiryncie swego przejaranego uniwersum (tu nawet długopis może być narzędziem zbrodni) i wielowymiarowych przestrzeniach swego notorycznie upalonego umysłu.
Doskonały, mroczny i pełen napięcia thriller światowej sławy pisarki! W pobliżu skalistej wyspy Skye tonie jacht niemieckiego małżeństwa, Livii i Nathana Moore. Rozbitkowie uchodzą z życiem, ale tracą cały dobytek. Ocalałym z katastrofy oferują gościnę angielski bankier Frederic Quentin i jego żona Virginia, zabierając gości do małego miasteczka w Norfolk, na skraju którego mają posiadłość.
Jedna z pięciu powieści, które znalazły się w ścisłym finale konkursu Man Booker Prize. Fascynująca lektura dla wszystkich czytelników gotowych wysłuchać zupełnie nowego głosu w debacie po atakach na WTC. Pakistańskie miasto, Lahore. Do kawiarnianego stolika, przy którym siedzi zażenowany nieznajomy, z wyglądu Amerykanin, dosiada się brodaty mężczyzna. Rozpoczyna konwersację, która bardzo szybko przeradza się w długi monolog, podczas którego zmierzch zdąży zapaść w zmrok.
Kataloński Carlos Ruiz Zafón? Tak twierdzą zagraniczni recenzenci, ale to porównanie nie oddaje chyba w pełni sprawiedliwości książkom Lluísa-Antona Baulenasa. LLUÍS-ANTON BAULENAS – nazywany „kronikarzem Barcelony” popularny kataloński pisarz, autor sztuk teatralnych, scenarzysta oraz tłumacz. Laureat wielu prestiżowych nagród literackich i filmowych, m.in. prestiżowej Nagrody im. Ramona Lulla (za powieść Za worek kości).
Poprzednie
Następne
Przeczytane, polecane
Polityka Prywatności