Nowości czytelnicze

Darin Barney przekonująco przedstawia społeczne, polityczne i ekonomiczne implikacje technologii sieciowych oraz ich zastosowań w rozmaitych dziedzinach i instytucjach. Czy znajdujemy się w samym środku cyfrowej rewolucji? Czy nowe technologie informacyjne i komunikacyjne powołały do życia nowy rodzaj społeczeństwa, czy też wzmacniają i przedłużają istniejące wzorce i więzi?
Czterysta lat świetlnych od naszego Słońca w Gromadzie Plejad odkryto planetę podobną do Ziemi. W skład wysłanej na nią ekspedycji wchodzą skazani na wieloletnie wyroki ludzie nie akceptujący, bądź za takich uważani, reguł „poprawności politycznej” obowiązującej w Europie rządzonej przez ekologiczno-feministyczny reżym. Kilkunastu astronautów spędzi na pokładzie zdolnego do pokonania bariery prędkości światła gwiazdolotu „Hekate” kilka tygodni. W tym czasie zobaczą porzuconą przez ludzi bazę na Księżycu i dane im będzie poznać tajemnicę ich statku – największego dzieła ludzkiego geniuszu.
Czy dzieci mogą przeklinać? W dodatku inteligentnie i pomysłowo? Czy mogą wyrażać emocje bez używania wulgaryzmów, nikogo nie obrażając? Okazuje się, że tak! Jak przeklinać? Poradnik dla dzieci to pierwsza książka, która pokazuje, że „językowe” rozładowywanie napięcia jest wskazane, a można przy tym bardzo ciekawie bawić się słowami. Michał Rusinek, pracownik naukowy Uniwersytetu Jagiellońskiego, pisarz i świetny tłumacz wpadł na genialny pomysł, by zebrać – także za pośrednictwem mediów – przekleństwa wymyślone przez dzieci i na ich kanwie napisać wierszyki.
Krajobraz po 2-letniej świętej wojnie między Kaczorem a Donaldem. Nakreślony, jak to u Ziemkiewicza, bez litości, wbrew stadu i pod prąd. Książka wyrosła z sieroctwa po POPiS-ie. Obrachunek ze spadkiem po niedoszłej koalicji, której oczekiwała połowa Polaków. Bezkompromisowa analiza przyczyn i skutków wojny partyjnych wodzów. Ocena Polski Kaczyńskich i Rydzyka oraz studniówki Tuska. Rzecz o niewinnym obliczu „likwidatora” Gilowskiej czy Rokity.
Jak leitmotiv powraca tu jedno metafizyczne pytanie: co by się stało i jakie byłyby nasze decyzje i postępki, gdybyśmy mogli cofnąć się w naszą przeszłość, jeszcze raz rzucić kości i napisać naszą historię od nowa. – „Le Depeche du Midi Dimanche”. Żeglując między śmiechem a satyrą, ta powieść uderza o brzegi miłości absolutnej i podróży w czasie. - „Le Figaro Magazine”. Rentgenoskopia miłości. Przypatrując się miłości z dystansem, Philippe Ségur objaśnia zręcznie nasze zachowania, dorzucając do tego sporą dozę suspensu i flegmatycznego humoru, który nie może się nie spodobać czytelnikom. - "Le Figaro Littéraire" Strzeżcie się szalonej miłości! - "Le Canard Enchainé"
Najnowsza powieść Maxima Chattama, którą autor po raz kolejny udowadnia, że w pełni zasłużył na miano „złotego dziecka suspensu”. Tym razem czytelnikowi przyjdzie zatopić się w świecie łamigłówek, sekretów i od wieków skrywanych tajemnic. Bohaterka powieści, młoda Yael zaczyna widzieć w lustrach cienie, które przesyłają jej enigmatyczne wiadomości, wskazówki i polecenia. Twierdzą, że wiedzą o niej wszystko i pomogą odkryć rodzinne sekrety.
Listy, które Eric-Emmanuel Schmitt pisze do Mozarta, to właściwie quasi-autobiografia pisarza - zapis jego młodzieńczych fascynacji oraz intelektualnych i artystycznych wyborów. To opowieść o muzyce, miłości, rozczarowaniach, ale też chwilach olśnień, radości i sukcesach. Być może najbardziej osobista z książek Schmitta, który odsłania w niej nieco ze swojej prywatności i dzieli się z czytelnikami swoją ulubioną muzyką.
Znamy już datę polskiej premiery światowego bestsellera dla dzieci i młodzieży, okrzykniętego przez Barry’ego Cunninghama następcą serii o Harrym Potterze. Książka „Tunele”, napisana przez Briana Williamsa i Rodericka Gordona, pojawi się w księgarniach 30 maja. Wydaje ją Wydawnictwo Wilga. Już 12 maja ruszy poświęcona książce społecznościowa strona internetowa: www.ksiazkatunele.pl, dzięki której każdy będzie mógł się przenieść do tajemniczego podziemnego świata i przeżyć wspaniałą przygodę.
"Krzysztof jest Polakiem, Varga jest Węgrem. Razem wpowadzają nas w mity i realia madziarskich dziejów, oprowadzają po zaułkach oraz promenadach Budapesztu, zagłębiają się w zrozumienie sumienia i pomników Węgrów, a także ich nostalgii. Bolesny dla Madziarów, fascynujący dla Polaków, esej Krzysztofa Vargi o traumach i bohaterstwach tak bliskiego, a przecież ciągle mało znanego nam narodu jest jednak drogą do zrozumienia Węgrów, których kochamy - nie znając!
Ada ma 32 lata, albo 33, albo... A zresztą, która kobieta po osiemnastce zwraca uwagę na takie błahostki? Wiadomo na pewno, że ma kota, który nie może jej wybaczyć tego, że niegdyś go wykastrowała, kot zaś ma uczulenie na mężczyzn. Nie da się też ukryć, że Ada zwymiotowała na szefa, kiedy ten wyrzucał ją z pracy, no i trafiają jej się sami wybrakowani faceci. Nic dziwnego: w dzisiejszym świecie trudno znaleźć interesującego mężczyznę, który byłby hetero, a przy okazji jeszcze należał do zagrożonego wyginięciem gatunku singli.
W połowie maja w sprzedaży znajdzie się przewodnik „Okolice Trójmiasta. Wybrzeże, Kaszuby, Żuławy” – kolejny z serii nawigatorów turystycznych po regionach. Nawigator podpowiada jak ciekawie spędzić wolny czas, co warto zobaczyć i gdzie pójść. Publikacja ta z pewnością zainteresuje nie tylko turystów, ale i mieszkańców nadmorskich miast. Nawigator zawiera kilkanaście propozycji wycieczek po Trójmieście i okolicach: od krótkich kilkugodzinnych wędrówek, przez całodniowe wyprawy, po długie eskapady.
20-letni Maksymilian to typ kobieciarza i zimnego drania, który lubi bawić się dziewczynami. Mieszka w Poznaniu z rodzicami, młodszą o dwa lata siostrą Pauliną i babcią Marcelą. Ma wspaniałych przyjaciół: Ulę oraz Tomka, którzy zawsze służą mu radą. Studiuje, pracuje jako barman, trenuje pływanie. Jego sielankowe życie burzy pewnego dnia poznanie najbliższej przyjaciółki jego siostry. Z początku zafascynowany wyłącznie urodą Marysi, z czasem docenia jej charakter.
Każdy z nas miał swoją klasę, swoje liceum, swoje kino. Swoją niepowtarzalną młodość.
Tęsknimy do nich, choć w gruncie rzeczy nie bardzo wiemy, do czego. "Kino Szpak" to opowieść o minionym czasie, szkolnych przyjaźniach, pierwszych miłościach, bójkach na przerwach, wagarach, młodości, zaufaniu i zagubieniu. Jest podróżą sentymentalną dojrzałego mężczyzny do szkolnych przygód z podwarszawskiej Falenicy. To pełen ciepła i nostalgii zbiór historii o potędze przyjaźni.
Manhattan, rok 1909. Miasto zapierającej w piersiach nowoczesności, imponujących drapaczy chmur, wytwornego towarzystwa, którego wielkie bogactwo skrywa swą drugą, ciemną stronę: korupcję, nierząd i morderstwa. Już pierwszego poranka po przyjeździe Zygmunta Freuda do Nowego Jorku na statku parowym George Washington piękna młoda dama zostaje znaleziona w swoim luksusowym mieszkaniu, związana i uduszona.
Olśniewający sukces bestsellerowego autora „Przekleństw niewinności” zdumiewająca opowieść o genie, który przechodzi przez trzy generacje grecko-amerykańskiej rodziny i rozkwita w ciele nastoletniej dziewczyny. Wiosną 1974 roku Calliope Stephanides, uczennica szkoły dla dziewcząt w Grosse Point, Michigan, odkrywa w sobie pociąg fizyczny do koleżanki z klasy, truskawkowej blondyny, namiętnej palaczki papierosów, przejawiającej wyraźne talenty aktorskie.
Kontynuacja tragicznych losów pięknej Marii opisanych w powieści Nierządnica. Maria żyje spokojnie i dostatnio u boku ukochanego męża, kasztelana Michaela. Szczęście jej nie ma granic, gdy wreszcie po latach zachodzi w ciążę. Wybucha powstanie husytów i Maria znowu zostaje sama. Michael udaje się na wojnę i nie wraca z pola walki. Na wieść o śmierci kasztelana, wrogowie Marii przystępują do działania.
Po fenomenalnym sukcesie powieści Imperium mrówek, światowym bestsellerze przetłumaczonym na kilkadziesiąt języków i wyróżnionym wieloma prestiżowymi nagrodami, Bernard Werber, powieściopisarz i dziennikarz popularnonaukowy, powraca z kolejnym tomem trylogii o pracowitych insektach. Wciąga nas jeszcze głębiej w świat hipnotyczny i przerażający, światstłoczonych milionów perwersyjnych, drapieżnych i fascynujących stworzeń.
Niemiecki antykwariusz Lukas Malberg pojawia się w Rzymie z nadzieją okazyjnego zakupu cennego księgozbioru pewnej starej markizy. Lecz oto nagle zostaje wplątany w sprawę morderstwa – znajduje zwłoki Marleny, swojej znajomej jeszcze z czasów szkolnych. Kilka dni później Marlena zostaje pochowana anonimowo , a na pogrzebie obecni są watykańscy dostojnicy. Co łączyło Marlenę ze Stolicą Apostolską?
Bracia Rojek to jeden z pseudonimów Mariana Eilego (1910–1984), dziennikarza, satyryka, założyciela i jednocześnie redaktora naczelnego oraz twórcy szaty graficznej „Przekroju”. To właśnie tam w 1951 roku stworzono rubrykę „Myśli ludzi wielkich, średnich oraz psa Fafika”, w której publikowano pełne humoru aforyzmy. Po blisko dziesięciu latach zbiór ten doczekał się wydania książkowego – wzbogacony o pocztówki autorstwa Braci Rojek, został opublikowany przez Wydawnictwo Iskry. Dziś, ponownie oddajemy go w ręce czytelnika. Być może dzięki niemu będzie można inaczej spojrzeć na cytowane przez Eilego powiedzenie Hemingwaya: „Ze wszystkich zwierząt jeden człowiek umie się śmiać, choć on właśnie ma najmniej powodów do tego”.
„Istota rzeczy polegała na prostym fakcie, że nas pisanie absurdów bawiło i dawało radość nie mniejszą od pisania wierszy, artykułów czy sztuk teatralnych” – tak tłumaczy Słonimski, dlaczego przez piętnaście lat wspólnie z Tuwimem z lubością udawali się do „krainy bzdury”. Jak sam jednak przyznaje, ta działalność miała również pewien aspekt wychowawczy: „Uczyliśmy czytelnika, że te same czcionki jego codziennej gazety, odbite na tym samym papierze, czernione tą samą farbą drukarską, mogą pewnego dnia oszaleć i głosić oczywiste brednie”.W rezultacie W oparach absurdu jest jednym z najwspanialszych dzieł humorystycznych, jakie powstały w naszym kraju.
Poprzednie
Następne
Przeczytane, polecane
Polityka Prywatności