Nowości czytelnicze

Czy można sobie wyobrazić ludzką wspólnotę, która nie rości sobie prawa do tożsamości – bycia Amerykaninem, muzułmaninem, komunistą? W jaki sposób wspólnota może być uformowana z jednostek, które odrzucają kryteria przynależności? Od świętego Tomasza do reklamy rajstop; od Talmudu do Tiananmen; od Dostojewskiego do Bartleby’ego, Kafki i Roberta Walsera, Agamben tropi pojedynczą subiektywność, która rodzi się we współczesnym świecie i kształtuje nadchodzącą rzeczywistość.
Akif Pirinçci pisze swoje powieści kryminalne wyłącznie z kociej perspektywy (tzw. powieść felidae - łac. kotowate). Pojedynek to kolejny z jego „kocich kryminałów”. Kot Francis – najsłynniejszy detektyw w świecie czworonogów, znany czytelnikom z książki Salve Roma!, w której ścigał zbrodniarzy w lochach Watykanu – trochę się już starzeje i najchętniej spędzałby czas w ciepłym fotelu wraz ze swoim dwunożnym „otwieraczem do puszek z karmą” – Gustawem.
Zapraszamy do wzięcia udziału w rozpoczynającym się konkursie z serii "Książka z wyższej półki". Konkurs dotyczy twórczości Awrahama B. Jehoszuy, który niebawem odwiedzi Polskę. Nagrodą są trzy zestawy książek autora - powieści Kochanek oraz Pan Mani. Aby wygrać zestaw książek wystarczy odpowiedzieć na proste pytanie: "Jak brzmi tytuł trzeciej powieści Awrahama B. Jehouszy, wydanej w Polsce?""Jak brzmi tytuł trzeciej powieści Awrahama B. Jehouszy, wydanej w Polsce?"
Pomysłowa i zabawna książka, z której młodzi czytelnicy dowiedzą się, jak bardzo różne mogą być ludzkie domy i jak fascynującą sztuką jest architektura. Dowcipne, soczyście kolorowe rysunki i zwięzłe, przystępne opisy prezentują 35 niezwykłych domów stworzonych przez najwybitniejszych architektów świata.
Kilkunastoletni Emil po rozwodzie rodziców przenosi się z mamą do miasta. Pewnego dnia w okolicznym barze jego uwagę przykuwa dziwnie wyglądający jegomość - mieszkający nieopodal pan Hyyryläinen. Dzięki dziecięcej wrażliwości i umiejętności obserwowania świata chłopiec odkrywa tajemnicę sąsiada: pan Hyyryläinen to w rzeczywistości pelikan, który postanowił zostać człowiekiem.
17 lipca w księgarniach ukaże się książka Tima Lihoreau Spokojnie, to tylko fobia! Summa wszystkich strachów (w przekładzie Rafała Śmietany). Autor tej książki cierpi na fronsofobię (strach przed parzeniem herbaty podczas przyjęć rodzinnych), ceterinfanofobię (strach przed cudzymi dziećmi), obecnie jednak najbardziej dokucza mu calvofobia (obawa o kompletne wyłysienie). Jego dzieło to summa wszystkich strachów współczesnego człowieka.
Historia młodej Polki po studiach, która uświadomiwszy sobie brak perspektyw w kraju, postanawia wraz z przyjaciółką wyjechać do Anglii do pracy. Autorka bardzo plastycznie i z wielkim poczuciem humoru opisuje doświadczenia bohaterki –Ewy od przyjazdu do Wielkiej Brytanii w 1993 roku, kiedy to przestraszona odpowiadała na pytania celnika w Dover, przez codzienność wielkiego miasta i obyczaje jego mieszkańców.
"Ekaterini" to opowieść o świecie widzianym poprzez losy jednej rodziny, ale też o trwaniu, w tym konkretnym przypadku o trwaniu kobiety, tytułowej Greczynki Ekateriny, od jej młodości w przedwojennej Grecji aż do śmierci w rozpadającej się Jugosławii ledwo kilka lat temu. Opowieść o miłości, o moralności, o godnym starzeniu się, o tęsknocie za morzem, o małych miasteczkach i wielkich miastach, o polityce, o ludzkich charakterach, o spotkaniach różnych światów i różnych kultur.
"Jak żołnierz gramofon reperował" Sašy Stanišicia to tragikomiczna powieść o upadku Bośni i o niemieckim wygnaniu, o ojczyźnie i życiu w obcym kraju. Alexandar, obdarzony niezwykłym talentem narratorskim bohater książki Stanišicia, dorasta w małej wiosce w Bośni. Niestety, w jego świat wkracza wojna i Aleksandar wraz z rodzicami musi uciekać na Zachód. Na wygnaniu jego zamiłowanie do snucia niezwykłych historii okazuje się drogą do obłaskawienia nowej rzeczywistości...
O Kambodży wiemy na ogół niewiele. Rewolucja Czerwonych Khmerów, miliony ofiar komunistycznego reżimu… no może jeszcze ruiny Angkoru – to wszystko, co utkwiło większości z nas w pamięci ze strzępów informacji prasowych i programów telewizyjnych. Dla wielu Kambodża to niewiele znaczący punkt na mapie – ot jedno z wielu barbarzyńskich państewek położonych gdzieś na obrzeżach świata. Historia tego kraju – jego wielkości, upadku i cierpień – fascynuje.
Barbara Skarga, pierwsza dama polskiej filozofii, dziesięć lat spędziła w sowieckich łagrach. Została aresztowana w 1944 roku za działalność w wileńskim okręgu AK, przebywała najpierw ponad rok w więzieniach w Wilnie, a potem przez niemal dziesięć lat w obozach pracy. Do kraju wróciła w 1955 roku. Po wyzwoleniu… to wstrząsający, a zarazem obiektywny i wnikliwy obraz obozowego życia. Opisy pracy w szpitalu czy informacje na temat sposobów zdobywania jedzenia sąsiadują tu z refleksją na temat ludzkiej natury.
W połowie maja 2008 r. w sprzedaży znajdzie się książka POLSKA. PODRÓŻE Z HISTORIĄ. Przewodnik turystyczny prezentuje Polskę przez pryzmat miejsc, na których historia w szczególny sposób odcisnęła piętno. Przewodnik przypomina najciekawsze wydarzenia historyczne – zarówno powszechnie znane, jak i rzadziej wspominane.
W połowie maja 2008 r. w sprzedaży znajdzie się POLSKA Z DZIEĆMI. Przewodnik turystyczny – książka niezbędna dla wszystkich, którzy chcą zaplanować atrakcyjne rodzinne wakacje w Polsce. Z dziećmi warto zwiedzać Polskę, ale jak to zrobić w sposób ciekawy i rozwijający, a zarazem bezpieczny i bezstresowy?
W połowie maja 2008 r. w sprzedaży znajdzie się nietypowy przewodnik turystyczny POLSKA WEDŁUG KOBIET – pierwsza tego typu publikacja na rynku stworzona przez kobiety dla kobiet. To wyjątkowa książka, która z pewnością spodoba się każdej kobiecie, lubiącej ciekawie i aktywnie spędzać czas. Gdzie zregenerować siły i odzyskać radość życia? Gdzie zrobić najlepsze turystyczne zakupy? Gdzie smacznie i niedrogo zjeść?
„Śmierć książki. No future book” to przewrotnie zatytułowany esej Łukasza Gołębiewskiego o obecnym stanie kultury druku, zapoczątkowanej w 1455 roku przez wynalazek Gutenberga, oraz analiza mechanizmów i tendencji społecznych wpływających na kulturę XXI wieku. Autor zastanawia się nad przyszłością książki w kontekście wszechobecnej digitalizacji treści oraz nieograniczonych możliwości Internetu. Pisze o śmierci książki, zmierzchu księgarń, zmianach w języku i konstrukcji literatury jako naturalnych konsekwencjach zachowań ludzkich oraz rozwoju technologicznego.
Hagar przyjeżdża do kibucu, żeby opowiedzieć matce o niezwykłym spotkaniu, jakie przeżyła w Jerozolimie. Miała przekazać wiadomość od swojego chłopaka jego ojcu – panu Maniemu. Nie mogąc jednak dodzwonić się pod wskazany adres, postanowiła sama sprawdzić, co się tam dzieje. I wtedy ogarnęło ją dziwne uczucie, jakby trafiła przypadkiem na plan filmowy, jakby wdarła się w historię cudzego życia.
Darin Barney przekonująco przedstawia społeczne, polityczne i ekonomiczne implikacje technologii sieciowych oraz ich zastosowań w rozmaitych dziedzinach i instytucjach. Czy znajdujemy się w samym środku cyfrowej rewolucji? Czy nowe technologie informacyjne i komunikacyjne powołały do życia nowy rodzaj społeczeństwa, czy też wzmacniają i przedłużają istniejące wzorce i więzi?
Czterysta lat świetlnych od naszego Słońca w Gromadzie Plejad odkryto planetę podobną do Ziemi. W skład wysłanej na nią ekspedycji wchodzą skazani na wieloletnie wyroki ludzie nie akceptujący, bądź za takich uważani, reguł „poprawności politycznej” obowiązującej w Europie rządzonej przez ekologiczno-feministyczny reżym. Kilkunastu astronautów spędzi na pokładzie zdolnego do pokonania bariery prędkości światła gwiazdolotu „Hekate” kilka tygodni. W tym czasie zobaczą porzuconą przez ludzi bazę na Księżycu i dane im będzie poznać tajemnicę ich statku – największego dzieła ludzkiego geniuszu.
Czy dzieci mogą przeklinać? W dodatku inteligentnie i pomysłowo? Czy mogą wyrażać emocje bez używania wulgaryzmów, nikogo nie obrażając? Okazuje się, że tak! Jak przeklinać? Poradnik dla dzieci to pierwsza książka, która pokazuje, że „językowe” rozładowywanie napięcia jest wskazane, a można przy tym bardzo ciekawie bawić się słowami. Michał Rusinek, pracownik naukowy Uniwersytetu Jagiellońskiego, pisarz i świetny tłumacz wpadł na genialny pomysł, by zebrać – także za pośrednictwem mediów – przekleństwa wymyślone przez dzieci i na ich kanwie napisać wierszyki.
Krajobraz po 2-letniej świętej wojnie między Kaczorem a Donaldem. Nakreślony, jak to u Ziemkiewicza, bez litości, wbrew stadu i pod prąd. Książka wyrosła z sieroctwa po POPiS-ie. Obrachunek ze spadkiem po niedoszłej koalicji, której oczekiwała połowa Polaków. Bezkompromisowa analiza przyczyn i skutków wojny partyjnych wodzów. Ocena Polski Kaczyńskich i Rydzyka oraz studniówki Tuska. Rzecz o niewinnym obliczu „likwidatora” Gilowskiej czy Rokity.
Poprzednie
Następne
Przeczytane, polecane
Polityka Prywatności