Nowości czytelnicze

Spora dawka testosteronu, ogromna porcja dowcipu, szczypta romantyzmu i odrobina nostalgii – męski sposób pisania o miłości. Po dziesięciu latach szczęśliwego związku Charliego Mansella opuszcza ukochana dziewczyna, Sarah. Zostawia po sobie pustkę nie tylko w sercu mężczyzny, ale również w mieszkaniu, z którego zabiera każdy mebel i drobiazg, jaki kupiła podczas tych dziesięciu wspólnie spędzonych lat. Załamany Charlie nie potrafi się pozbierać po nagłym zerwaniu, najchętniej zaszyłby się gdzieś w samotności i pogrążył na dobre w swojej rozpaczy.
Niewinna, pełna naturalnego wdzięku dziewczynka i cuchnący, szkodliwy dla zdrowia papieros – czy może być większy kontrast? Ale tak przewrotny pisarz jak Benoît Duteurtre postrzega sprawy w zupełnie innym świetle. W jego powieści papieros jest znakiem wolności i ucieczki od obłędu codzienności, dziewczynka zaś uosabia zło, zakłamanie i okrucieństwo. Zanim pewien pracownik Urzędu Miejskiego zostanie przyłapany przez pięciolatkę na gorącym uczynku — paleniu papierosa w miejscu, gdzie jest to zabronione — wydarzy się coś, co poruszy do żywego opinię publiczną.
Nowy, aktualny, praktyczny i bogato ilustrowany przewodnik po Paryżu. Kieszonkowy format i starannie dobrana treść sprawiają, że jest niezastąpiony podczas wyjazdów weekendowych, podróży służbowych czy dłuższego pobytu. Książka szczegółowo przedstawia 10 najciekawszych miejsc, których nie można pominąć podczas zwiedzania Paryża, takich jak: Luwr, Pola Elizejskie czy wieża Eiffla. Opisuje też warte obejrzenia atrakcje oraz mniej znane miejsca, jak choćby: dom Balzaka, plac Bastylii czy Wielkie Bulwary.
„Prawie całą jesień 2005 roku, z krótkimi przerwami, spędziłem w Berlinie. Właśnie w tym czasie, gdzieś pod koniec września, po raz pierwszy zwrócił się do mnie nieznany mi wcześniej krytyk literacki i dziennikarz Egon Alt” – tak zaczyna się nowa, napisana „zamiast powieści” książka Jurija Andruchowycza. Tajemnica” to wywiad rzeka (i "porzućcie wszelką nadzieję, ci, którzy wchodzicie"). Prowadzi go tajemniczy Egon Alt - dziennikarz i przewodnik, który wiedzie poetę przez kręgi przeszłości. Rozmowy trwają siedem dni. Mają zostać opublikowane po śmierci Andruchowycza, lecz pojawia się pewna niespodziewana okoliczność…
Czy można sobie wyobrazić ludzką wspólnotę, która nie rości sobie prawa do tożsamości – bycia Amerykaninem, muzułmaninem, komunistą? W jaki sposób wspólnota może być uformowana z jednostek, które odrzucają kryteria przynależności? Od świętego Tomasza do reklamy rajstop; od Talmudu do Tiananmen; od Dostojewskiego do Bartleby’ego, Kafki i Roberta Walsera, Agamben tropi pojedynczą subiektywność, która rodzi się we współczesnym świecie i kształtuje nadchodzącą rzeczywistość.
Akif Pirinçci pisze swoje powieści kryminalne wyłącznie z kociej perspektywy (tzw. powieść felidae - łac. kotowate). Pojedynek to kolejny z jego „kocich kryminałów”. Kot Francis – najsłynniejszy detektyw w świecie czworonogów, znany czytelnikom z książki Salve Roma!, w której ścigał zbrodniarzy w lochach Watykanu – trochę się już starzeje i najchętniej spędzałby czas w ciepłym fotelu wraz ze swoim dwunożnym „otwieraczem do puszek z karmą” – Gustawem.
Zapraszamy do wzięcia udziału w rozpoczynającym się konkursie z serii "Książka z wyższej półki". Konkurs dotyczy twórczości Awrahama B. Jehoszuy, który niebawem odwiedzi Polskę. Nagrodą są trzy zestawy książek autora - powieści Kochanek oraz Pan Mani. Aby wygrać zestaw książek wystarczy odpowiedzieć na proste pytanie: "Jak brzmi tytuł trzeciej powieści Awrahama B. Jehouszy, wydanej w Polsce?""Jak brzmi tytuł trzeciej powieści Awrahama B. Jehouszy, wydanej w Polsce?"
Pomysłowa i zabawna książka, z której młodzi czytelnicy dowiedzą się, jak bardzo różne mogą być ludzkie domy i jak fascynującą sztuką jest architektura. Dowcipne, soczyście kolorowe rysunki i zwięzłe, przystępne opisy prezentują 35 niezwykłych domów stworzonych przez najwybitniejszych architektów świata.
Kilkunastoletni Emil po rozwodzie rodziców przenosi się z mamą do miasta. Pewnego dnia w okolicznym barze jego uwagę przykuwa dziwnie wyglądający jegomość - mieszkający nieopodal pan Hyyryläinen. Dzięki dziecięcej wrażliwości i umiejętności obserwowania świata chłopiec odkrywa tajemnicę sąsiada: pan Hyyryläinen to w rzeczywistości pelikan, który postanowił zostać człowiekiem.
17 lipca w księgarniach ukaże się książka Tima Lihoreau Spokojnie, to tylko fobia! Summa wszystkich strachów (w przekładzie Rafała Śmietany). Autor tej książki cierpi na fronsofobię (strach przed parzeniem herbaty podczas przyjęć rodzinnych), ceterinfanofobię (strach przed cudzymi dziećmi), obecnie jednak najbardziej dokucza mu calvofobia (obawa o kompletne wyłysienie). Jego dzieło to summa wszystkich strachów współczesnego człowieka.
Historia młodej Polki po studiach, która uświadomiwszy sobie brak perspektyw w kraju, postanawia wraz z przyjaciółką wyjechać do Anglii do pracy. Autorka bardzo plastycznie i z wielkim poczuciem humoru opisuje doświadczenia bohaterki –Ewy od przyjazdu do Wielkiej Brytanii w 1993 roku, kiedy to przestraszona odpowiadała na pytania celnika w Dover, przez codzienność wielkiego miasta i obyczaje jego mieszkańców.
"Ekaterini" to opowieść o świecie widzianym poprzez losy jednej rodziny, ale też o trwaniu, w tym konkretnym przypadku o trwaniu kobiety, tytułowej Greczynki Ekateriny, od jej młodości w przedwojennej Grecji aż do śmierci w rozpadającej się Jugosławii ledwo kilka lat temu. Opowieść o miłości, o moralności, o godnym starzeniu się, o tęsknocie za morzem, o małych miasteczkach i wielkich miastach, o polityce, o ludzkich charakterach, o spotkaniach różnych światów i różnych kultur.
"Jak żołnierz gramofon reperował" Sašy Stanišicia to tragikomiczna powieść o upadku Bośni i o niemieckim wygnaniu, o ojczyźnie i życiu w obcym kraju. Alexandar, obdarzony niezwykłym talentem narratorskim bohater książki Stanišicia, dorasta w małej wiosce w Bośni. Niestety, w jego świat wkracza wojna i Aleksandar wraz z rodzicami musi uciekać na Zachód. Na wygnaniu jego zamiłowanie do snucia niezwykłych historii okazuje się drogą do obłaskawienia nowej rzeczywistości...
O Kambodży wiemy na ogół niewiele. Rewolucja Czerwonych Khmerów, miliony ofiar komunistycznego reżimu… no może jeszcze ruiny Angkoru – to wszystko, co utkwiło większości z nas w pamięci ze strzępów informacji prasowych i programów telewizyjnych. Dla wielu Kambodża to niewiele znaczący punkt na mapie – ot jedno z wielu barbarzyńskich państewek położonych gdzieś na obrzeżach świata. Historia tego kraju – jego wielkości, upadku i cierpień – fascynuje.
Barbara Skarga, pierwsza dama polskiej filozofii, dziesięć lat spędziła w sowieckich łagrach. Została aresztowana w 1944 roku za działalność w wileńskim okręgu AK, przebywała najpierw ponad rok w więzieniach w Wilnie, a potem przez niemal dziesięć lat w obozach pracy. Do kraju wróciła w 1955 roku. Po wyzwoleniu… to wstrząsający, a zarazem obiektywny i wnikliwy obraz obozowego życia. Opisy pracy w szpitalu czy informacje na temat sposobów zdobywania jedzenia sąsiadują tu z refleksją na temat ludzkiej natury.
W połowie maja 2008 r. w sprzedaży znajdzie się książka POLSKA. PODRÓŻE Z HISTORIĄ. Przewodnik turystyczny prezentuje Polskę przez pryzmat miejsc, na których historia w szczególny sposób odcisnęła piętno. Przewodnik przypomina najciekawsze wydarzenia historyczne – zarówno powszechnie znane, jak i rzadziej wspominane.
W połowie maja 2008 r. w sprzedaży znajdzie się POLSKA Z DZIEĆMI. Przewodnik turystyczny – książka niezbędna dla wszystkich, którzy chcą zaplanować atrakcyjne rodzinne wakacje w Polsce. Z dziećmi warto zwiedzać Polskę, ale jak to zrobić w sposób ciekawy i rozwijający, a zarazem bezpieczny i bezstresowy?
W połowie maja 2008 r. w sprzedaży znajdzie się nietypowy przewodnik turystyczny POLSKA WEDŁUG KOBIET – pierwsza tego typu publikacja na rynku stworzona przez kobiety dla kobiet. To wyjątkowa książka, która z pewnością spodoba się każdej kobiecie, lubiącej ciekawie i aktywnie spędzać czas. Gdzie zregenerować siły i odzyskać radość życia? Gdzie zrobić najlepsze turystyczne zakupy? Gdzie smacznie i niedrogo zjeść?
„Śmierć książki. No future book” to przewrotnie zatytułowany esej Łukasza Gołębiewskiego o obecnym stanie kultury druku, zapoczątkowanej w 1455 roku przez wynalazek Gutenberga, oraz analiza mechanizmów i tendencji społecznych wpływających na kulturę XXI wieku. Autor zastanawia się nad przyszłością książki w kontekście wszechobecnej digitalizacji treści oraz nieograniczonych możliwości Internetu. Pisze o śmierci książki, zmierzchu księgarń, zmianach w języku i konstrukcji literatury jako naturalnych konsekwencjach zachowań ludzkich oraz rozwoju technologicznego.
Hagar przyjeżdża do kibucu, żeby opowiedzieć matce o niezwykłym spotkaniu, jakie przeżyła w Jerozolimie. Miała przekazać wiadomość od swojego chłopaka jego ojcu – panu Maniemu. Nie mogąc jednak dodzwonić się pod wskazany adres, postanowiła sama sprawdzić, co się tam dzieje. I wtedy ogarnęło ją dziwne uczucie, jakby trafiła przypadkiem na plan filmowy, jakby wdarła się w historię cudzego życia.
Poprzednie
Następne
Przeczytane, polecane
Polityka Prywatności