Nowości czytelnicze

Neapol, 1750 rok. W środku nocy do pałacu markiza wpada trzech uzbrojonych w szpady mężczyzn. Ich przywódca, książę San Severo, oskarża gospodarza o to, że jest oszustem, i żąda od markiza wydania strzeżonego przez niego sekretu. W wyniku walki, jaka się wywiązuje, fałszywy markiz ucieka po dachach miasta, zostawiając za sobą płonący pałac i szalejącego z gniewu księcia, opętanego odtąd obsesją odnalezienia za wszelką cenę zbiega.
Jest październik 1917 roku. W celi paryskiego więzienia czeka na proces Margaretha Zelle, znana jako Mata Hari. Jest oskarżona o szpiegostwo na rzecz Niemiec podczas I wojny światowej i jeśli zostanie uznana za winną, stanie przed plutonem egzekucyjnym. By odkupić swe życie, niczym Szeherezada, snuje barwne opowieści, dręczona skrywanym poczuciem winy. W zimnej więziennej celi opowiada o kąpielach w wodzie różanej, o miejscowych kochankach, o boginiach i syrenach, o pełnej kwiatów indonezyjskiej dżungli, przywołując czarodziejski świat, który zapewniał jej oparcie nawet wtedy, gdy rozpadała się jej rodzina.
Debiutancka powieść Marcusa Sakeya Na ostrzu, przyrównywana do utworów Dennisa Lehane’a, Laury Lippman i Quentina Tarantino, to historia porządnego człowieka, który stał się zakładnikiem swojej przeszłości. Szybkie tempo akcji, nietuzinkowi bohaterowie i świetnie prowadzona fabuła to niewątpliwe atuty powieści Sakey’a. Danny Carter i jego najlepszy kumpel, Evan, zyskali poważanie w swoim środowisku, napadając na lombardy i sklepy monopolowe. Żyli z dnia na dzień, nie myśląc o jutrze. Ale jeden skok zakończył się pechowo i potem już nic nie było takie, jak wcześniej.
Trzymający w napięciu thriller, który odkrywa mroczną stronę człowieczeństwa, eksponując tę cienką granicę, która oddziela miłość od bólu oraz obsesję od okrucieństwa. Julie Wayant, prostytutka o twarzy anioła, przypominała klientom dziewczyny, o których śnili w młodości. Będąc ucieleśnieniem ich chłopięcych marzeń, nie mogła narzekać na brak popularności. Jednak po nocy spędzonej z Foyem, mordercą, który psychopatyczne okrucieństwo nazywa miłością, Julie musiała zniknąć.

Książka traktuje o wzorcach projektowych - starannie udokumentowanych rozwiązaniach technicznych, tak niezbędnych w każdej dyscyplinie inżynierskiej. Informatycy pracujący w firmach programistycznych rzadko niestety z nich korzystają, bo prawdopodobnie nie zdają sobie sprawy z ich przydatności. Autorzy książki, znani w świecie informatycznym jako Banda Czterech, starają się uświadomić Czytelnikowi znaczenie wzorców projektowych. Przedstawiają też obszerny ich katalog, a w nim wzorce kreacyjne, strukturalne i czynnościowe.
Każdy z nas zna co najmniej kilka porzekadeł na temat nadziei. Temat ten podejmowało w twórczości wielu pisarzy i poetów. A czym jest nadzieja dla psychologa? Czy istnieje psychologia nadziei? Jeżeli tak - to czym ona jest? Temat ten rozważa w najnowszym opracowaniu znakomity psycholog, profesor Józef Kozielecki, szukając odpowiedzi na ważne pytania dotyczące nadziei na tym polu nauki.
„Opowiadania Ruty to jego własna wizja lat 80. Wizja prowokująca; ja nie tak pamiętam
nasze granie z Gedeonem, tydzień w Bułgarii, wypadek Kujawy, moje własne zderzenie
z Cyganami. Nie jest to historia zespołu, raczej kilka scen pociągniętych do absurdu,
w którychwidać jednak nasze emocje i uwikłania. Z wódki i ganji, miłości i zdrady,
opresji systemu a nawet śmierci wyłania się prawda o życiu w tamtych latach.
To więcej niż historia zespołu
Kto bywał na Stawisku u Iwaszkiewiczów i jak tam trafić? Kim był naprawdę Staś Tarkowski z Książki w Pustyni i w puszczy? Czy książki Güntera Grassa mogą być przewodnikami po Gdańsku? Takie właśnie sekrety polskiej literatury, wszystkim wielbicielom książek i podróży zdradza Literacki atlas Polski. Książka powstała w ramach współpracy Instytutu Książki, Centrum Edukacji Obywatelskiej i Wydawnictwa Bezdroża. Literacki atlas Polski ma strukturę praktycznego przewodnika po Polsce: każdy z rozdziałów odpowiada jednemu województwu i prezentuje najciekawsze, warte zwiedzenia miejsca.
Trzymająca w napięciu opowieść o odkrywaniu mrocznych sekretów amerykańskiej elity intelektualnej uwikłanej w intrygi polityczne i obsesyjnie uzależnionej od władzy i bogactwa. Fani Stephena L. Cartera nie będą rozczarowani. Lemaster Carlyle, rektor uniwersytetu, oraz jego żona, Julia, prodziekan wyższej szkoły teologicznej, to Afroamerykanie żyjący w samym „sercu bieli”. Kiedy wracają pewnej śnieżnej nocy nieoznaczoną na mapie wiejską drogą, ich samochód wpada w poślizg.
Porywająca, barwnie napisana historia jednego z najbardziej zagadkowych dokumentów z czasów Jezusa – „Piątej Ewangelii” Barabasza, której tajemnica jest do dziś zazdrośnie strzeżona przez Watykan. Po tragicznej śmierci męża młoda arystokratka, Anna von Seydliz, zostaje wplątana w zagadkową historię. Kluczową rolę odgrywa w niej stary, liczący kilkaset lat pergamin, który jej mąż na krótko przed swą nagłą śmiercią sprzedał za astronomiczną sumę i który zniknął w tajemniczych okolicznościach.
Kiedy małżeństwo trwa zbyt długo i grozi rozpadem, sytuację może uratować kochanek. Toteż gdy pewnego dnia trafia się odpowiedni kandydat, Adam nie traci ani chwili, by zarzucić sieć subtelnej intrygi. Szczęście trwa jednak krótko, gdyż kochanek zawierusza się podczas wojny. Zdeterminowany mąż postanawia za wszelką cenę go odnaleźć... Powieść Kochanek to wnikliwe studium zawiłych relacji małżeńskich i rodzinnych, to mistrzowsko opowiedziana historia w formie relacji sześciu osób, których losy ściśle się ze sobą splatają.
Książka powstała aby uhonorować zwycięzców konkursu ogłoszonego przez księgarnię internetową Polish Books i wydawnictwo Videograf II. Jest to zbiór nagrodzonych i wyróżnionych opowiadań i wierszy stworzonych przez Polaków przebywających na emigracji w Wielkiej Brytanii. Jest w nich opis życia w Londynie i refleksje z tym związane, poszukiwanie własnej tożsamości, odkrywanie plusów i minusów przebywania z dala od kraju. Autorzy to głównie młodzi, wykształceni ludzie, którzy na Wyspy trafili w przeciągu kilku ostatnich lat. Co nimi kierowało? Dlaczego zdecydowali się porzucić ambicje i wyjechać z Polski?
W życiu głównego bohatera opowieści, pana Uttersona, pojawiają się coraz liczniejsze zagadki. Mają one jedną wspólną cechę : w tajemniczy sposób wiążą się z osobą jego przyjaciela, doktora Jekylla. Najwyraźniej izoluje się on od otoczenia, zamyka się w sobie, zdradza oznaki choroby umysłowej. Zmiany te adwokat przypisuje pojawieniu się znajomego doktora, niejakiego pana Hydea - postaci odrażającej, brutalnej, przyprawiającej o dreszcze. Utterson podejrzewa, że szantażuje on Jekylla. Prawda jednak okazuje się bardziej skomplikowana i przerażająca....
Akcja powieści Pan Wichrów i Powiewów rozgrywa się w ciągu kilku dni wiosny i lata pewnego roku na początku pierwszej dekady XXI wieku. Wojtek jest nauczycielem języka polskiego w jednym z warszawskich liceów. Niedawno przekroczył czterdziestkę, wiedzie życie uporządkowane i pozbawione wstrząsów. Czas swój dzieli pomiędzy pracę a proste przyjemności. Poczucie bezpieczeństwa daje bohaterowi małżeństwo zbudowane na przyjaźni i wspólnych nawykach oraz wąskie grono starych znajomych.
Twarz pod maską to dzieje dwojga Polaków. On – biedny i lekko podchodzący do życia syn chłopa, alkoholika ze wsi we wschodniej Polsce. Ona – dobrze ułożona córka wysokiej rangi notabla ze społecznych wyżyn, zagorzałego komunisty. Paweł i Joanna. Łączy ich tylko jedna wspólna cecha – obydwoje dorastają bez rodzicielskiej miłości. Poprzez konflikty z prawem, kradzieże, współpracę z mafią, prostytucję i narkotyki dochodzą własnymi siłami, choć każde z osobna, do dorosłego, ustabilizowanego i bezpiecznego życia, choć tylko z pozoru legalnego.
Najnowszy przewodnik w serii rekreacyjnej Wydawnictwa Bezdroża poprowadzi przez najpiękniejsze zakątki wybrzeża Morza Adriatyckiego w Chorwacji, Słowenii i Czarnogórze. Został wydany w wersji pełnokolorowej z mnóstwem zdjęć i przydatnych w podróży map. Publikacja skierowana jest do wszystkich turystów, którzy poszukują informacji zarówno o najpiękniejszych plażach i formach aktywnego wypoczynku, jak i o dorobku architektoniczno-kulturowym nadmorskich miejscowości.
Komisarz Montalbano, sympatyczny, nieco nerwowy detektyw, samotnik, erudyta i smakosz, tym razem jako bohater trzydziestu opowiadań – po jednym na każdy dzień miesiąca. Wielbiciele talentu Andrei Camilleriego zapewne z radością się przekonają, że okazał się on także mistrzem krótkiej formy. Wszystkie historie odznaczają się prostą, logiczną konstrukcją, zaskakującą nieoczekiwanymi zwrotami akcji i oryginalnymi puentami.
W luksusowym osiedlu „El Paradís”, położonym w eleganckiej dzielnicy Barcelony, mieszkają zamożne rodziny z klasy średniej. Ów „raj”, zgodnie z nazwą osiedla, wydaje się oazą spokoju i dobrobytu. Właśnie tam zostaje zamordowany młody wzięty adwokat Juan Luis Espinet. Prowadził ustabilizowane życie, miał śliczną żonę i dziecko, na pozór żadnych kłopotów. Był człowiekiem sukcesu i nic nie wskazuje, aby wdawał się w jakiekolwiek niejasne interesy czy też utrzymywał podejrzane kontakty.
Bedeker warszawski, rodzaj żartobliwego – choć nie do końca – przewodnika po stolicy Polski. Na kartach książki została sportretowana Warszawa powojenna – zniszczona, początkowo pustynna, potem odbudowywana, pełna społecznych napięć, powoli integrująca się, ciągle przekształcana. Warszawa, której nie mogą już pamiętać młode pokolenia. Inne było miasto, formowane często „na siłę” urbanistycznie i architektonicznie, a nawet etnicznie, zmieniający się w oczach charakter jej ulic i całych dzielnic. Ludzie młodzi słuchają dziś opowieści o niektórych wydarzeniach w Warszawie tamtej epoki, o jej życiu kulturalnym i towarzyskim, jak bajek o żelaznym wilku. Nie wiele wiedzą o niedostatkach życia codziennego, o stale wówczas wyczuwalnym politycznym drugim dnie i epizodach dramatycznych.
Trudne i piękne powojenne lata w opowieści o mężczyźnie, kobiecie i kraju, który wracał do życia. Zmuszony do opuszczenia Sycylii, Osto szuka szczęścia w Polesine, regionie jeszcze biedniejszym od jego rodzinnych stron. Aby otrzymywać skromną pensję, którą stara ustawa przyznaje „chudym nauczycielom”, musi zebrać klasę spośród miejscowych analfabetów. Pomaga mu Ines, której mąż zawieruszył się na wojnie, i wkrótce w świecie zawieszonym między ziemią a wodą, odwieczną nędzą a pierwszymi objawami boomu, złudzeniami komunistów a wrogością dewotek wobec „potajemnych romansów” kiełkuje bolesna i namiętna miłość.
Poprzednie
Następne
Przeczytane, polecane
Polityka Prywatności