
Takiego ujęcia zagadnienia dotąd brakowało w polskojęzycznej literaturze przedmiotu; tym samym autorzy oddają do rąk czytelników szeroko zakrojone kompendium: przewodnik po najważniejszych zagadnieniach związanych z radiofonią, przede wszystkim polską. W publikacji przedstawiono, w układzie chronologicznym, „wielką radiową rewolucję”, która dokonała się w Polsce po 1989 roku. Książka przybliża też najważniejsze regulacje prawne, na których podstawie radio w Polsce może funkcjonować, tworząc jedną z prężnie rozwijających się gałęzi gospodarki – branżę medialną. Jej czytelnik będzie zatem mógł poznać nie tylko dzieje tego medium i zagadnienia współczesnej radiofonii, lecz i zasady rządzące reklamą radiową, wraz z praktycznymi wskazówkami co do pracy w radiu i radiowej agencji reklamowej.

Nepal: od monarchii do republiki jest książką o egzotycznej rewolucji i królewskiej nostalgii. Niezwykle żywy opis współczesności i historii, dawnych obyczajów i współczesnych konfliktów, ilustrowany jest ponad setką fotografii, które pokazują wielowymiarowe oblicze Nepalu. Autorzy byli świadkami stopniowej transformacji himalajskiego państwa, które z hinduistycznej monarchii przekształciło się w świecką republikę.

Relacja-reportaż z sześciotygodniowej podróży pisarza po Chinach z 1956 roku to jedna z najciekawszych, a zarazem niemal zapomnianych książek Pawła Jasienicy. Choć niedoceniony przez krytykę, Kraj nad Jangcy stanowił istotne uzupełnienie skąpej literatury na temat intensywnie rozwijającego się kraju, w którym Jasienica już wówczas zobaczył jedną z przyszłych światowych potęg.

Przejmująca opowieść o losach dziecka porzuconego przez matkę i oddanego pod opiekę psychopatycznego ojca. Maltretowana przez rodzica i zaniedbana przez macochę, Judy Westwater musiała radzić sobie sama od wczesnego dzieciństwa. Gdy miała 12 lat, uciekła z domu i błąkała się po ulicach Johannesburga. Brudna, schorowana i skrajnie wycieńczona postanowiła, że jeśli przeżyje, w przyszłości pomoże bezdomnym dzieciom. W 1991 roku założyła fundację pomocy dzieciom ulicy.

Pascal rozbudowuje serię albumową „Wyprawy marzeń”. Do rąk czytelników trafia właśnie album opowiadający o Peru. Ta wyjątkowa pozycja wydawnicza została przygotowana wspólnie z Konsulatem Republiki Peru. Autorem najnowszego albumu Pascala jest Zdzisław Preisner, członek prestiżowego The Explorers Club. Pascal rozbudowuje serię albumową „Wyprawy marzeń”. Do rąk czytelników trafia właśnie album opowiadający o Peru.

We wrześniu trafi do księgarń nowa, autobiograficzna książka Jarosława Marka Rymkiewicza zatytułowana Kinderszenen. Sceny z dzieciństwa Autora, które przypadło na lata niemieckiej okupacji, i historia masakry na Starym Mieście w czasie Powstania Warszawskiego przeplatają się w niej, tworząc intensywną, osobistą opowieść o losie.

Do księgarń trafiają właśnie dwa nowe przewodniki Pascala po USA w podziale na część wschodnią i zachodnią kraju. Tani dolar sprawił, ze chętniej jeździmy tam zwiedzać niż zarabiać. O dużym zapotrzebowaniu na przewodniki po Stanach świadczy fakt, że poprzednie wydania Pascala można było kupić na aukcjach internetowych, gdzie cena przekraczała nawet 100 złotych za przewodnik. O Stanach Zjednoczonych krąży wiele mitów. Złośliwi nazywają je królestwem plastiku i tandety, sympatycy - miejscem wspaniałych osiągnięć technicznych i gospodarczych, gdzie ważny jest sukces, ale i pewien luz.

To książka napisana w konwencji political-fiction. Składa się z dwóch opowieści sensacyjno-szpiegowskich, które łączy postać tajemniczego głównego bohatera będącego agentem tajnych służb. Akcja tych utworów dzieje się niemal na wszystkich kontynentach na przestrzeni ostatnich 50 lat. Autor na tle znanych z historii wydarzeń przedstawił perypetie wyjątkowego człowieka.

Wydana przez Wydawnictwo Wilga książka „Tunele” w niespełna półtorej miesiąca zdobyła uznanie i serca polskich czytelników. Autorzy powieści Roderick Gordon i Brian Williams cieszą się z polskiego sukcesu i planują przyjazd do naszego kraju. „Tunele” dotarły na szczyty list bestsellerów największych sieci księgarskich w Polsce. Od początku czerwca książka zajmuje 1 miejsce na liście bestsellerów sieci Empik w rankingu „TOP 10 książki dla dzieci i młodzieży”.

Zamachy, spiski, podwójna gra... Ten trzymający w napięciu thriller ukazuje zapierające dech w piersiach prawdopodobieństwo jednej z największych katastrof geopolitycznych ostatnich dziesięcioleci. Czyżby Chińskie igrzyska stanowiły ostrzeżenie przed tym, co absolutnie nie powinno się wydarzyć? Pekin, sierpień 2008 roku. Adrien Laurnet, były agent kontrwywiadu ma za zadanie zapewnić bezpieczeństwo właścicielce firmy zbrojeniowej, pragnącej wybadać dyskretnie chiński rynek, ciągle zablokowany embargiem.

Doskonały, trzymający w napięciu debiutancki thriller Markusa Sakeya, który szybko okrzyknięto debiutem roku 2007. Szybkie tempo akcji, nietuzinkowi bohaterowie i świetnie prowadzona fabuła to niewątpliwe atuty powieści. Prawa filmowe już sprzedane! Danny Carter i jego najlepszy kumpel, Evan, zyskali poważanie w swoim środowisku, napadając na lombardy i sklepy monopolowe. Żyli z dnia na dzień, nie myśląc o jutrze. Ale jeden skok zakończył się pechowo i potem już nic nie było takie, jak wcześniej.

Kultury tradycyjne wobec współczesności. Muzyka, poezja, taniec. Autorstwa Anny Czekanowskiej to zarówno praca naukowa, jak i fascynująca gawęda o odmiennościach kulturowych różnych zakątków świata, od Oceanii po Kazachstan, prezentowanych na przykładzie bogactwa lokalnej kultury muzycznej. Autorka, wykorzystując swoje kompetencje w zakresie antropologii kulturowej oraz muzykologii, opowiada o wpływie czynników kulturowych na postrzeganie świata, odsłaniając często niedostrzegalne mechanizmy społecznej konstrukcji rzeczywistości.

Miasteczko w Anatolii w latach pięćdziesiątych. Leyla jest najmłodszą dziewczynką z pięciorga rodzeństwa, dorasta w niewielkim kręgu rodziny i sąsiadów i pragnie jednego: uciec z tego świata. Feridun Zaimoglu spogląda wstecz na świat, z którego przybył wraz z rodzicami. Jego bohaterka opowiada o swojej codzienności, o przedpołudniach w szkole, popołudniach z siostrami pracowicie dziergającymi ślubne wiano, o życiu w małym, biednym miasteczku, gdzie każdy usiłuje jakoś przeżyć dzień.

„Daniel Mendelsohn, filolog klasyczny, autor cenionych książek, podejmuje misję niemal niemożliwą do zrealizowania: postanawia odkryć, co stało się z jego rodziną podczas drugiej wojny światowej, jaki był los Szmila, najstarszego brata dziadka, jego żony i czterech córek - sześciu Żydów z sześciu miliona zamordowanych podczas Zagłady. Sześć milionów - to tylko przerażająca liczba, która nie pozwala uzmysłowić sobie ogromu całej tragedii. Inaczej jest z sześcioma konkretnymi osobami, mają one imiona i nazwiska, można ujrzeć je na fotografii.” Michał Sobelman

Tytułowa Ruta Tannenbaum to piekielnie zdolna i zuchwała dziewczynka, która szybko staje się ulubienicą przedwojennej zagrzebskiej sceny teatralnej, a wieść o jej sławie dociera nawet do Hitlera. Życie Ruty gwałtownie zmienia się, gdy po ogłoszeniu w 1941 Niezależnego Państwa Chorwackiego budzi się jako zwykła Żydówka... Fabularyzowana biografia chorwackiej Shirley Temple to równocześnie wnikliwe studium drobnomieszczaństwa w Zagrzebiu. Jergović bierze pod lupę dusze zwykłych ludzi, którzy nagle stają się żądnymi krwi ustaszami, a wtedy w miejsce życzliwej ironii i humoru wkrada się autentyczny gniew.

Daniel Kalder to 34-letni Szkot z Fife, który ostatnie dziesięć lat spędził w byłym Związku Radzieckim. Podejmował się tam najrozmaitszych zajęć, i – jak zaznacza – nie zaliczył chyba tylko handlu bronią i ludzkimi organami. "Zagubiony kosmonauta" jest jego pierwszą książką. Dokumentuje ona podróże do zapomnianych i tajemniczych światów byłych republik radzieckich. Kalder, jak przystało na prawdziwego odkrywcę, udaje się tam, gdzie nikt dotąd się nie zapuszczał: w Kałmucji odnajduje miasto poświęcone grze w szachy i zapomniane mongolskie plemię, w Mari El, siedzibie jednej z ostatnich społeczności pogańskiej, spotyka najwyższego druida i uczestniczy w starożytnym rytuale,

"Sańkja" opowiada historię młodego chłopaka, Saszy, członka partii narodowo-bolszewickiej. Jest opowieścią o jego dojrzewaniu – zarówno duchowym, jak i politycznym. To też historia o zmierzaniu Saszy do Wielkiego Wydarzenia, które – jak marzy bohater – zmieni na zawsze i jego, i Rosję. Rosyjscy krytycy najczęściej porównują "Sańkję" do "Matki" Maksyma Gorkiego. Podobnie jak klasyczna powieść nadwornego pisarza Stalina i ta opowiada dzieje człowieka, który pragnie wysadzić świat, który zna. I podobnie jak u Gorkiego, i tu najważniejszą postacią jest (pozornie obecna jedynie w tle) matka.

Pewnego wrześniowego dnia pięcioletni Jens wdrapuje się na mur okalający gospodarstwo jego dziadków i znika w jesiennej mgle. Wszyscy uważają, że chłopiec zgubił drogę i utopił się w pobliskiej zatoce. Tylko jego matka, Julia Davidsson, nie może się pogodzić z taką wersją wydarzeń. Znakomita i trzymająca w napięciu intryga szwedzkiego mistrza kryminału to intelektualna przygoda nie tylko dla koneserów gatunku. „Książka Theorina jest tak świetna, że przyznaję jej najwyższą ocenę bez najmniejszego wahania.

„Podróż na Alaskę” to znakomity dziennik podróży w czasie i przestrzeni. Wybitny intelektualista i pisarz Bora Ćosić wraz z żoną Lidiją Klasić zabiera nas do kraju, w którym się urodził, a który nie istnieje już ani na geograficznych ani na mentalnych mapach - do byłej Jugosławii, na Alaskę swego życia. Barwne portrety jugosłowiańskiej bohemy, reminiscencje lektur, zaduma nad burzliwą historią ostatnich dekad XX wieku tworzą swoisty pejzaż pamięci zaznaczony jedynie cienkim konturem czasu. Łagodna zaduma nad światem zapamiętanym i zastanym nie osłabia jednak znakomitego pióra Mistrza.

„’Bałkany wyobrażone’ niemal natychmiast po wydaniu weszły do kanonu lektur nie tylko historyków europejskiej cywilizacji czy analityków politycznej współczesności, ale i antropologów kultury oraz przedstawicieli innych dziedzin humanistyki zainteresowanych tym regionem. To książka przesycona duchem zrozumienia i empatii, konsekwentnie ilustrująca swe motto, które głosi, że Bałkany można kochać ani się nimi nie szczycąc, ani się ich nie wstydząc.” prof. Maria Dąbrowska-Partyka