Nowości czytelnicze

Agnieszka Kumor jest polską aktorką, dziennikarką i tłumaczką zamieszkałą w Paryżu. Ma na swoim koncie znakomitą książkę o stolicy Francji To właśnie Paryż! Jednak, jak twierdzi, nie tylko stolica warta jest poznania; fascynujące są również francuskie bezdroża. Jej najnowsza publikacja przedstawia wszystkie regiony Francji, w tym Korsykę i departamenty zamorskie. Autorka schodzi z utartych szlaków turystycznych i zagłębia się w osobliwy świat prowincji z jej kulturą, podaniami oraz kuchnią.
ZABAWECZKI to kontynuacja przygód gierczanego detektywa Torkila Aymore’a, znanego już czytelnikom z powieści GAMEDEC: GRANICA RZECZYWISTOŚCI i GAMEDEC: SPRZEDAWCY LOKOMOTYW. Tym razem gamedec wyrusza w kosmos, żeby wyjaśnić zagadkę, która może ocalić albo zniszczyć ludzkość. ZABAWECZKI to kontynuacja przygód gierczanego detektywa Torkila Aymore’a, znanego już czytelnikom z powieści GAMEDEC: GRANICA RZECZYWISTOŚCI i GAMEDEC: SPRZEDAWCY LOKOMOTYW. Tym razem gamedec wyrusza w kosmos, żeby wyjaśnić zagadkę, która może ocalić albo zniszczyć ludzkość.
"Daniel Mendelsohn, filolog klasyczny, autor cenionych książek, podejmuje misję niemal niemożliwą do zrealizowania: postanawia odkryć, co stało się z jego rodziną podczas drugiej wojny światowej, jaki był los Szmila, najstarszego brata dziadka, jego żony i czterech córek - sześciu Żydów z sześciu miliona zamordowanych podczas Zagłady. Sześć milionów - to tylko przerażająca liczba, która nie pozwala uzmysłowić sobie ogromu całej tragedii. Inaczej jest z sześcioma konkretnymi osobami, mają one imiona i nazwiska, można ujrzeć je na fotografii.” Michał Sobelman
Daniel Kalder to 34-letni Szkot z Fife, który ostatnie dziesięć lat spędził w byłym Związku Radzieckim. Podejmował się tam najrozmaitszych zajęć, i – jak zaznacza – nie zaliczył chyba tylko handlu bronią i ludzkimi organami. "Zagubiony kosmonauta" jest jego pierwszą książką. Dokumentuje ona podróże do zapomnianych i tajemniczych światów byłych republik radzieckich. Kalder, jak przystało na prawdziwego odkrywcę, udaje się tam, gdzie nikt dotąd się nie zapuszczał: w Kałmucji odnajduje miasto poświęcone grze w szachy i zapomniane mongolskie plemię, w Mari El, siedzibie jednej z ostatnich społeczności pogańskiej,
„Podróż na Alaskę” to znakomity dziennik podróży w czasie i przestrzeni. Wybitny intelektualista i pisarz Bora Ćosić wraz z żoną Lidiją Klasić zabiera nas do kraju, w którym się urodził, a który nie istnieje już ani na geograficznych ani na mentalnych mapach - do byłej Jugosławii, na Alaskę swego życia. Barwne portrety jugosłowiańskiej bohemy, reminiscencje lektur, zaduma nad burzliwą historią ostatnich dekad XX wieku tworzą swoisty pejzaż pamięci zaznaczony jedynie cienkim konturem czasu.
„’Bałkany wyobrażone’ niemal natychmiast po wydaniu weszły do kanonu lektur nie tylko historyków europejskiej cywilizacji czy analityków politycznej współczesności, ale i antropologów kultury oraz przedstawicieli innych dziedzin humanistyki zainteresowanych tym regionem. To książka przesycona duchem zrozumienia i empatii, konsekwentnie ilustrująca swe motto, które głosi, że Bałkany można kochać ani się nimi nie szczycąc, ani się ich nie wstydząc.” prof. Maria Dąbrowska-Partyka.
6,5 miliarda dolarów. Taką wartość miałyby dzisiaj w przybliżeniu rezerwy Banku Rzeszy skradzione w 1945 roku i dotychczas nieodnalezione. Upadek hitlerowskich Niemiec zrodził wiele mitów o skarbach nazistów: esesowskich łupach ukrytych na dnie alpejskich jezior, zatopionych U-Bootach wyładowanych kosztownościami, złocie Rommla zakopanym w libijskich piaskach. Ta książka odkrywa prawdziwą historię – zniknięcia gigantycznej ilości złota i walut obcych należących do Rzeszy.
Kto dokonał rabunku wszechczasów?
Joanna Meissner i Deborah Cochrane, serdeczne przyjaciółki i doktorantki na Uniwersytecie Harvarda, znajdują intrygujące ogłoszenie w uczelnianej gazecie. Klinika Niepłodności Wingate'a oferuje astronomiczne honoraria zdrowym i atrakcyjnym studentkom, które zgodzą się być dawczyniami komórek jajowych. Dziewczyny decydują się na to, lecz po zabiegu szybko opuszczają teren kliniki, która budzi w nich niemiłe skojarzenia z obozem koncentracyjnym i zamczyskiem hrabiego Draculi.
Część Procesy i systemy analizuje jak i dlaczego społeczeństwa dzielą się i zarządzają terytoriami oraz dlaczego wyłączna kontrola nad danym terenem stała się wartością tak absolutnie priorytetową.
Część Ideologia i wizje geopolityczne wychodzi poza poziom państwa jako jednostki terytorialnej i stara się krytycznie ocenić strategie geopolityczne potęg prowadzących skuteczną ekspansję, pozwalającą im narzucać swoje wartości i wpływy także poza własnymi granicami.
Część Ponad państwem jest z kolei próbą analizy wpływu globalizacji na struktury polityczne i relacje pomiędzy państwami na całym świecie.
Ekonomia menedżerska to doskonale opracowany podręcznik, w którym przedstawiono najważniejsze problemy decyzyjne, przed jakimi stają współcześni menedżerowie. Autorzy odwołują się w nim do najnowszych osiągnięć wiedzy w dziedzinie zarządzania oraz wykorzystują je w analizie głównych obszarów ekonomii menedżerskiej. Pokazują, w jaki sposób metody i narzędzia analizy ekonomicznej powinny być stosowane przy podejmowaniu trafnych i optymalnych decyzji.
Przystępując do pracy nad planowaniem urządzenia domu, czy wprowadzeniem do niego jakichś pomysłowych rozwiązań, powinniśmy mieć świadomość, że ktoś robił to już wcześniej. Kiedy odwiedzamy inne domy, zdajemy sobie sprawę, że to najlepszy sposób, by podchwycić dobre pomysły - gdyby tylko można było przechować je na później; gdyby znaleźć ich tak wiele, by mieć swobodny wybór przy rozwiązywaniu każdego problemu w naszym domu, wobec jakiego kiedyś zapewne staniemy; gdyby można zebrać je wszystkie w formie albumu pomysłów na dom. I oto spełniły się twoje życzenia.
Nowe, pełne wolności życie Drizzta i Catti-brie na pokładzie Duszka Morskiego zostaje zagrożone, kiedy z powodu sobowtóra, zagadkowego wiersza oraz nieprawidłowo rzuconego czaru bohaterowie wracają w okolice, gdzie po raz pierwszy natknęli się na kryształowy relikt. Przynętą jest dusza ukochanej osoby, więziona i dręczona przez złego demona, Errtu.
21 sierpnia ukaże się nowa książka prof. Normana Daviesa Europa walczy. 1939 – 1945. Nie takie proste zwycięstwo. Ktoś powiedział o Normanie Daviesie, że posiada dar, który mają tylko wielcy historycy - umiejętność przemyślenia przeszłości na nowo. Ktoś inny dodał: „Norman Davies ukazuje nam namiętności, poezję, mity i anegdoty równie dobrze jak historyczne fakty”. Prawdziwości obu tych opinii dowodzi najnowsza książka Daviesa.
Bohaterem książki jest młody człowiek – Tadeusz Jazz. W dniu wybuchu II wojny światowej ma dziewiętnaście lat. Gra na trąbce w lokalach tanecznych i kabaretach. Po wojnie osiada w Londynie. W roku 1946 wraca do zburzonej stolicy, gdzie wiąże się ze środowiskiem jazzowym. Jazz jest jego pasją – uczestniczy w koncertach organizowanych przez Leopolda Tyrmanda, w sopockich festiwalach jazzowych, występuje na Jazz Jambore, gra na jamach w Stodole i w Hybrydach. Jego losy, podobnie jak losy ówczesnego jazzu, są uwikłane w rzeczywistość lat czterdziestych i pięćdziesiątych, które tworzą paradoksy socrealizmu, działalność propagandy, ingerencja cenzury, uległość wobec Wielkiego Brata i izolacja kulturalna.
Gdy pewnego zimowego poranka szefowa biblioteki w Spencer znajdzie w skrzyni na książki małego, rudego kotka, życie całego miasteczka zmieni się na zawsze. Dewey – bo takie otrzyma imię – okaże się darem, który sprawi, że nadzieja stanie się udziałem nie tylko Vicki, ale też mieszkańców Iowa zagrożonych bezrobociem i zapomnieniem.
3 sierpnia z Wieliczki rusza wyprawa maluchami do Mongolii pn. "Rajd Lajkonika", nad którą patronat objęło Wydawnictwo Bezdroża. Pięć 2-osobowych ekip wyposażonych we Fiaty 126p i przyczepę części zamiennych wyrusza na podbój legendarnej krainy Czyngis-Chana.
Wydana pierwszy raz w 1985 roku opowieść o końcu naszego świata, mimo upływu czasu, pozostaje ciągle odkrywcza, a jej wymowa nadal aktualna i przejmująca. Głowa Kasandry przyniosła autorowi nagrodę im. Janusza Zajdla i zaowocowała scenariuszem filmowym, który wkrótce zostanie skierowany do produkcji. Obecne, trzecie wydanie różni się zasadniczo od poprzednich – zostało poprawione i uzupełnione nowymi tekstami. Obok nagrodzonego nagrodą "Fantastyki" opowiadania "Karlgoro, godzina 18.00" i uhonorowanego Złotą Sepulką "Wynajętego człowieka" zawiera m.in. dotychczas nie publikowaną mikropowieść "Wesele dusz".
Oto świat pozbawiony poczucia wstydu, winy i grzechu, upojony złudną potęgą – demokracja ateńska, gasnące Słońce Hellady. W jego ostatnich promieniach błyszczy piękna hetera Fryne – podziwiana, kochana, wielbiona, w końcu odrzucona i potępiona. Natchnienie artystów: dawnych i współczesnych. Oto świat pozbawiony poczucia wstydu, winy i grzechu, upojony złudną potęgą – demokracja ateńska, gasnące Słońce Hellady. W jego ostatnich promieniach błyszczy piękna hetera Fryne – podziwiana, kochana, wielbiona, w końcu odrzucona i potępiona. Natchnienie artystów: dawnych i współczesnych.
Zabawna, błyskotliwa, skrząca się humorem, ciepłem i trafnymi obserwacjami współczesna powieść obyczajowa. Ruth, właścicielka małej firmy z Manhattanu, uwielbia pisać listy na zlecenie i martwić się o wszystko. Ale trudno spokojnie oddawać się zamartwianiu, kiedy w pobliżu krąży jej ojciec Edek, doprowadzając bliźnich do szału swoją manią niesienia pomocy. Na psychiczne wsparcie przyjaciółek nie ma co liczyć, bo przecież są małostkowe i zazdrosne. W imię kobiecej solidarności Ruth przysięga sobie, że ona sama nigdy taka nie będzie.
Na sześć dni przed ukazaniem się we Włoszech nieznanej książki zmarłej w 2006 roku Oriany Fallaci pod tytułem "Kapelusz pełen wiśni" (Un cappello pieno di ciliegie) fragmenty powieści opublikowały w czwartek największe włoskie gazety. Jest to saga, oparta na doświadczeniach i historii rodziny Oriany Fallaci, która pracowała nad tym dziełem przez dziesięć lat, w czasie swej choroby. Powieść przedstawia ponad sto lat włoskiej historii - od 1773 do 1889 roku na tle bogatych kronik rodzinnych. Są w niej też zawarte bardzo osobiste refleksje autorki na temat raka, z którym się zmagała i o śmierci.
Poprzednie
Następne
Przeczytane, polecane
Polityka Prywatności