
Pewnego wrześniowego dnia pięcioletni Jens wdrapuje się na mur okalający gospodarstwo jego dziadków i znika w jesiennej mgle. Wszyscy uważają, że chłopiec zgubił drogę i utopił się w pobliskiej zatoce. Tylko jego matka, Julia Davidsson, nie może się pogodzić z taką wersją wydarzeń. Znakomita i trzymająca w napięciu intryga szwedzkiego pisarza to intelektualna przygoda nie tylko dla koneserów gatunku. „Książka Theorina jest tak świetna, że przyznaję jej najwyższą ocenę bez najmniejszego wahania.

Jest rok 1939. Letni dzień na wsi w samym środku Anglii. Mieszkańcy domu Pointz Hall oraz ich goście celebrują codzienne salonowe rytuały. W tym samym czasie na pobliskiej łące wystawiane jest doroczne widowisko w amatorskiej obsadzie. W obu miejscach bohaterowie odgrywają te same role. Na scenę wchodzą: kobieta i mężczyzna, miłość i nienawiść, młodość i starość. Tak jak przed wiekami, tak samo i teraz. A odwieczną harmonię pomaga odnaleźć sztuka. Ostatnia powieść Virginii Woolf. Pisana w trakcie wojny, pomiędzy kolejnymi bombardowaniami Londynu, w świadomości nieustannego zagrożenia życia.

W porcie hawańskim zostaje wysadzony w powietrze amerykański krążownik Maine. Podczas gdy w Waszyngtonie i w Madrycie słychać już wojenne werble, dwóch specjalnych agentów służb tajnych, jeden z hiszpańskiej marynarki wojennej, drugi ze Służb Prezydenckich Białego Domu, rozpoczyna nieoficjalne dochodzenie, aby odkryć, kto stoi za sabotażem i nie dopuścić do wybuchu wojny. W tej misji pomaga im pewna młoda dziennikarka, usiłująca przebić się w świecie mężczyzn oraz enigmatyczny kubański erudyta.

Na przełomie lipca i sierpnia 1945 roku niemieckie okręty podwodne zadziwiająco często pojawiają się na wodach argentyńskich. Co tam robią po upływie wielu tygodni od zakończenia drugiej wojny światowej? Skąd przybyły? Jakie były ich szlaki?
Potwierdzają się najpoważniejsze obawy Stanów Zjednoczonych: Niemcy hitlerowskie utrzymały ostatni bastion wojskowy i naukowy na Antarktydzie, Bazę 211.

Spadając to książka o 11 września i o dniach, a w końcu latach, które nastąpiły potem. W sposób przejmujący i obrazowy, lecz bez patosu, autor opisuje zdarzenie, które wstrząsnęło Ameryką u progu nowego tysiąclecia i zdefiniowało ją na nowo. Ta historia zaczyna się wśród dymu i zgliszcz, które pozostały z płonących wież. Keith, cudem ocalały w jednej z wież, usiłuje poskładać swój świat na nowo. W pierwszym odruchu wraca do żony, Lianne, którą przedtem opuścił, ona zaś wciąż rozpamiętuje przeszłość, nie mogąc odnaleźć w nim bliskiego jej niegdyś mężczyzny.

Spotkali się na studiach w radzieckim Leningradzie. On – przyjechał do Rosji z Francji, ona – ze zrujnowanej okupacją Polski. Połączyły ich wspólne zainteresowania, trudności życia codziennego, a przede wszystkim miłość. Miłość do siebie nawzajem i do kraju, którego dzieje oraz kulturę poznawali. Po powrocie do Polski oraz po otrzymaniu zatrudnienia na wyższych uczelniach swe losy na zawsze związali z Rosją, dokąd jeździli, gdy tylko nadarzała się sposobność.

Tadeusz Olszański tym razem powraca do swoich korzeni, czyli trzeciego po Krakowie i Lwowie miasta Galicji – Stanisławowa. Tygla wielu kultur o pasjonującej historii, dziś zapomnianego, z wytartą ze współczesnych map nazwą. Stanisławów założyli w XVII wieku Potoccy, czyniąc zeń stolicę Podkarpacia i Pokucia. Świat przyjazny żyjącym obok siebie przez stulecia Polakom i Rusinom, Żydom i Ormianom, Hucułom i Węgrom.

Książka najwybitniejszego polskiego taternika lat 50. i 60., przez blisko pół wieku uchodząca za kultową. Jan Długosz, ginąc w 33. roku życia na grani Zadniego Kościelca, pozostawił po sobie legendę oraz trzynaście opowiadań, których akcja rozrzucona jest pomiędzy Tatrami, Alpami i Kaukazem. Wydane po raz pierwszy przez Iskry w 1964 roku w zbiorze Komin Pokutników do dziś wygrywają czytelnicze plebiscyty na bestseller górski wszech czasów.

Niezwykłe kompendium wiedzy dla wszystkich miłośników szlachetnego trunku, napisane przez najlepszych znawców tematu. James Halliday i Hugh Johnson od lat zajmują się krytyką i pisaniem o winach, na swoim koncie mają w sumie ponad 100 książek oraz trudną do ustalenia liczbę artykułów poświęconych tej tematyce. Ich wspólna publikacja w sposób fachowy pokazuje, jak natura oraz nauka, przywiązanie do tradycji i najnowsze technologie wpływają na różnorodność produkcji wina.

Dzienniki Anny Kowalskiej to zapiski autorki po latach pamiętanej głównie ze względu na jej wieloletnią i burzliwą przyjaźń z Marią Dąbrowską. Pisarki poznały się podczas wojny, a po śmierci męża Anny, profesora filologii klasycznej Jerzego Kowalskiego, i towarzysza życia Marii, Stanisława Stempowskiego, zamieszkały razem w Warszawie. Przeżyły wspólnie ponad dwadzieścia lat. Czy Kowalska chciała, żeby jej Dzienniki zostały opublikowane?

W ostatnich dziesięciu latach prywatny biznes wojenny stał się prężnie rozwijającą się branżą, która odnotowuje nie tylko ogromne zyski, ale też trwale zmienia światową politykę. Prywatne firmy wojskowe działają już na wszystkich kontynentach i we wszystkich regionach kryzysowych na całym świecie. Zatrudniają ponad 1,5 miliona pracowników, a wojna w Iraku byłaby bez nich trudna do wyobrażenia.

Na kuchenne stoły i półki księgarń trafiają cztery nowe przewodniki kulinarne Pascala. Indie, Chiny, Japonia i Meksyk kuszą niesamowitymi smakami i doborem wybitnych autorów, wśród których jest między innymi była Miss Indii. Dla miłośników dobrego jedzenia Pascal Travel Club przygotował konkurs „Smaki i zapachy podróży” z wartościowymi nagrodami.

Ta wojna zdemaskowała człowieka. Jakiegoś Polaka, jakiegoś Żyda, jakiegoś Niemca, Rosjanina, Ukraińca, Łotysza, Litwina... To nie narody były dobre albo podłe, bohaterskie lub tchórzliwe... tylko konkretni ludzie. Książka ta opowiada o splecionych losach Polaków i Żydów w czasie drugiej wojny światowej – o najwyższym poświęceniu i cichych bohaterach, którzy często wcale się za takich nie uważają. Autorka wykracza poza czasy wojenne, ukazując dalsze dramatyczne historie wybawców, którzy niekiedy sami stawali się ofiarami. Stawia też trudne pytania: Jakie uczucia budzi skrajne uzależnienie ocalonego od wybawcy?

Wichrowe Wzgórza – powieść o wielkiej niespełnionej miłości to jedyna książka Emily Jane Brontë. Wydana w 1847 r., wówczas niezwykle kontrowersyjna – przekraczająca literacko i obyczajowo ramy wiktoriańskich konwenansów - dziś należy do kanonu literatury anglojęzycznej. Książka doczekała się kilku adaptacji filmowych, z których najbardziej znana jest wersja z 1992 roku z Juliette Binoche jako Cathy i Ralphem Fiennesem jako Heathcliffem.

Debiut literacki 30-letniego dziennikarza Wirtualnej Polski w wyd. Prószyński i S-ka.
Książka o Warszawie, Montevideo i Nowym Jorku. „Bo ja jestem, proszę pana, na zakręcie…” śpiewała Krystyna Janda w niezapomnianej piosence Agnieszki Osieckiej.

19 września pojawi się w księgarniach książka Eliego Barbura Tsunami za frajer. Izrael - Polska - Media. Autor o książce: "Zacząłem pisać te blogowe felietony pod koniec sierpnia 2006, żeby pogadać o mediach, Iranie, Bliskim Wschodzie i sprawach polsko-żydowskich w sposób otwarty i nieformalny. Zakończyła się właśnie II wojna libańska, która wykazała, że w XXI wieku charakter konfliktów zbrojnych może się całkowicie zmienić.

Potężna eksplozja niszczy wystawę w Muzeum Brytyjskim. Badanie pozostałości wybuchu ujawnia śladowe promieniowanie o sygnaturze odpowiadającej anihilacji antymaterii. Piękna kustoszka muzeum Safia al-Maaz odkrywa zagadkowy zapis na szczątkach antycznego posągu datowanego na rok dwusetny przed naszą erą - wskazówkę, która może posłużyć do rozwiązania jednej z największych zagadek archeologii.

Jak czytać sztukę pozwala nam przyjrzeć się kolekcji dzieł uznanych za wyjątkowe, z ich niepowtarzalną formą, kolorem, wymową tak, by można było zrozumieć znaczenie ukryte w każdym z tych stu wybranych dzieł, a zarazem nie zatracić rozkoszy płynącej z ich kontemplowania. Sto najważniejszych dzieł obrazów i rzeźb opis technik, drobiazgowa analiza dzieła w odniesieniu do całokształtu twórczości autora, tło historyczne, przedstawienie źródeł, z których czerpał autor to wszystko pozwoli czytelnikowi zrozumieć sztukę i rozkoszować się nią z perspektywy poznania.

Trzecie błyski to zbiór oryginalnych małych form bliskich estetyce fragmentu. Gatunek ten, uprawiany przez Julię Hartwig stale, zadomowił się na dobre we współczesnej literaturze polskiej za sprawą tomu Błyski, wydanego w roku 2002 i nominowanego do nagrody Literackiej „Nike”, oraz jego kontynuacji Zwierzeń i błysków (2004).

Fascynująca opowieść o wyprawie transsyberyjską koleją do ukochanego niegdyś mężczyzny. Doskonała literacka próba odnalezienia utraconych uczuć, idei, utopii i czasu zawieszonego między wczoraj, dziś i jutro. Nie mając od dłuższego już czasu wiadomości od Gyla, którego niegdyś kochała, Anna wyrusza jego śladem. W pociągu transsyberyjskim wiozącym ją do Irkucka, Anna myśli o dawnym ukochanym, który zamiast zrezygnować z utopii, w które kiedyś razem wierzyli, próbuje zbudować nowy idealny świat nad brzegiem Bajkału.