Nowości czytelnicze

Oto świat pozbawiony poczucia wstydu, winy i grzechu, upojony złudną potęgą – demokracja ateńska, gasnące Słońce Hellady. W jego ostatnich promieniach błyszczy piękna hetera Fryne – podziwiana, kochana, wielbiona, w końcu odrzucona i potępiona. Natchnienie artystów: dawnych i współczesnych. W starożytnej Grecji hetery nie były zwykłymi prostytutkami. Dobrze wykształcone i najczęściej bogate cieszyły się niezależnością i prowadziły swobodny tryb życia. Będąc przyjaciółkami i kochankami wybitnych wodzów, polityków i filozofów, potrafiły wywierać wpływ na ich poczynania. Pozowały rzeźbiarzom i brały udział w intrygach politycznych.
Deszczowy poranek w Bernie. Raimund Gregorius jak co dzień idzie do szkoły, w której od wielu lat uczy języków klasycznych. Na moście Kirchenfeld widzi piękną nieznajomą, szykującą się do samobójczego skoku… Wkrótce potem berneńskiemu nauczycielowi wpada w ręcę książka portugalskiego autora, Amdeu de Prado. Pod wpływem tych dwóch okoliczności Gregorius, samotny intelektualista, w jednej chwili porzuci dotychczasowe uporządkowane życie: nieoczekiwanie, w połowie lekcji, wstaje i wychodzi ze szkoły.
Nie tak dawno przypomnieliśmy Państwu postać Mikołajka publikując jego nowe przygody, teraz chcemy, by równie bliski stał się Państwu Miś Paddington. A jest ku temu znakomita okazja, ponieważ Miś obchodzi w tym roku swoje 50-te urodziny! Autor Michael Bond, z okazji jubileuszu przygotował niespodziankę dla wszystkich miłośników sympatycznego niedźwiadka. Pierwszy raz od trzydziestu lat czytelnicy dostaną w swoje ręce nowe przygody Paddingtona! Książeczki o sympatycznym Misiu są już klasyczną pozycją literatury dziecięcej. Sięgają po nie zarówno mali czytelnicy, jak i dorośli, którzy wychowali się na opowieściach o Paddingtonie.
Lucy Maud Montgomery to jedna z najsłynniejszych pisarek, zdobyła serca czytelników opisując przygody rudowłosej Ani Shirley z Zielonego Wzgórza. O samej Ani oraz innych bohaterach książek L.M. Montgomery wiemy już prawie wszystko. Nadszedł czas prz przedstawić portret osoby, która te postacie powołała do życia. L.M. Montgomery miała niezwykła skomplikowana osobowość, świetne poczucie humoru, bystry umysł i dwa oblicza: to publiczne i to prywatne całkowicie odmienne, skrywane czasem nawet przed najbliższymi.
Rytmiczna, komiczna, deliryczna i tragiczna historia baru „Śmierć kredytom" spisana przez jego stałego bywalca, zwanego Kielonkiem. Kiedy właściciel powierza Kielonkowi zeszyt i misję uwiecznienia słynnej na całe Kongo spelunki, ten nie protestuje. Nie chce jednak być jego murzynem, czuje się wolnym twórcą i nie zamierza nikogo oszczędzać. Tak powstaje jedyna w swoim rodzaju opowieść o klientach baru: człowieku w pampersach; Drukarzu, który „zaliczył Francję", ożenił się z białą kobietą i wrócił pokonany przez własnego syna; o słynnej Spłuczce, z którą nikt nie mógł się równać w wykonywaniu pewnej codziennej czynności
W odróżnieniu od wcześniejszych tomów Nieruchomy punkt krążącego świata i Gra o zmiennych regułach, gromadzących rozproszone opowiadania z całej twórczości pisarki, ta książka stanowi odrębną całość. Zawarte w niej teksty łączy motyw przewodni: zbrodnie popełniane przez zwierzęta. Brzmi to zaskakująco, lecz w zwierciadle autorki nawet spokojne psy, koty czy chomiki przestają być zwykłymi stworzeniami w szczęśliwych domach i okazują siłę wystarczającą do zniszczenia świata ludzi.
Warszawa, wrzesień 1939: Irenka Górecka, młoda tancerka z kabaretu, ucieka z bombardowanej stolicy wraz ze swoim sąsiadem Witoldem Kiersnowskim i jego szoferem. Kiersnowski, urzędnik jednego z ministerstw, przewozi bardzo cenny obraz, autoportret Rembrandta, który jest własnością pewnej hrabiny, a z obawy przed Niemcami ma zostać wywieziony do Szwajcarii. Niestety, w czasie drogi Kiersnowski i szofer giną, a Irenka zostaje sama z Rembrandtem.
Zapis wielogodzinnych rozmów przeprowadzonych w 2007 r. przez Michała Komara, zaprzyjaźnionego z Autorem od lat młodzieńczych. Książka w wersji do słuchania została nagrana przez Michała Komara i przyjaciela Stefan Mellera - Jana Englerta. Na płycie znajduje się także ostatnie zarejestrowane nagranie Stefana Mellera – słowo wstępne do książki.
ZABAWECZKI to kontynuacja przygód gierczanego detektywa Torkila Aymore’a, znanego już czytelnikom z powieści GAMEDEC: GRANICA RZECZYWISTOŚCI i GAMEDEC: SPRZEDAWCY LOKOMOTYW. Tym razem gamedec wyrusza w kosmos, żeby wyjaśnić zagadkę, która może ocalić albo zniszczyć ludzkość. Megastatki przewożą z Ziemi na Gaję setki tysięcy ludzi szukających lepszych perspektyw. Emigracja na nową planetę trwa, dopóki megastatek „Medusa”, wiozący na pokładzie pięćdziesiąt tysięcy pasażerów, nie znika bez śladu.
Kraina Łęgów Odrzańskich to malowniczy krajobrazowo i bogaty w zasoby kulturowe oraz historyczne obszar, który rozciąga się wzdłuż doliny środkowej Odry, pomiędzy Wrocławiem a Głogowem. O tym bajkowym regionie opowiada najnowszy przewodnik turystyczny pt. "Szlak Odry. W Krainie Łęgów Odrzańskich", wydany w ramach programu PolskaTurystyczna.pl.
Nim mieszka na wyspie otoczonej błękitnymi, morskimi wodami wraz z ojcem Jackiem, iguaną o imieniu Fred, lwem morskim - Selkie oraz nowym przyjacielem Alexem Roverem. Nim jest wolna jak ptak i za żadne skarby świata nie zamieniłaby się z nikim miejscami. Ale kiedy Alex odlatuje bez pożegnania, a Selkie zostaje schwytana przez łotrów ze statku wycieczkowego, Nim musi zaryzykować wszystko, aby ich odzyskać. Jej niebezpieczna misja ratownicza zaprowadzi ją w odległe strony, aż do Nowego Jorku. Na całe szczęście ma przy sobie Freda i dwójkę nowych przyjaciół.
NA TAJEMNICZEJ WYSPIE wraz z ekscentrycznym ojcem naukowcem mieszka dziewczynka o imieniu Nim. Jej jedynymi przyjaciółmi są egzotyczne zwierzęta – zabawna iguana Fred oraz lew morski o imieniu Selkie – a także słynny podróżnik i autor książek Alex Rover. Kiedy ojciec Nim znika bez śladu, a wyspie grozi niebezpieczeństwo, dziewczynka zwraca się o pomoc do dzielnego Aleksa. Nie wie jednak, że jej bohater jest w rzeczywistości kobietą - lękliwą i nieśmiałą samotniczką, która boi się wystawić nos poza swój wielkomiejski apartament.
Stronę internetową wydanej przez Wydawnictwo Wilga książki dla młodzieży „Tunele” - www.ksiazkatunele.pl odwiedziło już ponad 100 tysięcy gości. Książka o podziemnych przygodach czternastoletniego Willa Burrowsa, okrzykniętego przez Barry’ego Cunninghama następcą Harry’ego Pottera, ukazała się w Polsce 30 maja. Dzięki stronie internetowej książki, która działa od początku czerwca, każdy może przenieść się do tajemniczego podziemnego świata tuneli i doskonale się bawić.
Proste sytuacje nie do rozwiązania to, jak wskazuje podtytuł, 39 opowiadań filozoficznych. Mają one najczęściej postać dialogu albo korespondencji między bohaterami. Achille Varzi i Roberto Casati w niezwykle pomysłowy i błyskotliwy sposób prowokują do myślenia. Codzienne, znane wszystkim sytuacje stają się złożone i paradoksalne, gdy spojrzeć na nie z nowej perspektywy. Na przykład czy możliwe jest, aby ktoś lecący samolotem w sylwestra z zachodu na wschód na skutek zmian stref czasowych nigdy nie natrafił na godzinę 24.00?
Najnowszy tom opowiadań Pawła Huellego to nietypowa saga nadmorska, której bohaterowie dążą do odnalezienia prawdy. Jedni poszukują jej w księdze przemian, inni w księdze spisanej w uniwersalnym języku albo w tym, co drzemie pod powierzchnią wspomnień. Każdy z nich, naznaczony samotnością, odbywa najważniejszą podróż w życiu, która przybliża ich do ich własnej prawdy, do źródła, w którym wszystko ma swój początek.
„Kryminały Norweżki Karin Fossum, jedne z najlepszych powstających obecnie w Europie, są tak dobre, że gdybym miał wybierać pomiędzy nią a takimi mistrzami jak Mankell i Rankin – wahałbym się długo. Wyobraźcie sobie Państwo głębię i psychologiczną pieczołowitość Patricii Highsmith skąpaną w oświetlającym każdy zakamarek białym świetle długiego północnego dnia. Wyobraźcie sobie bohaterów z norweskich odludzi, oszczędnych w słowach i gestach, ale kipiących od ukrytych emocji.
19 września trafi do sprzedaży kultowa powieść postapokaliptyczna GŁOWA KASANDRY Marka Baranieckiego. Od literackiego debiutu Marka Baranieckiego minęło właśnie 25 lat. „Karlgoro, godz. 18.00” zostało uznane przez czytelników miesięcznika „Fantastyka” opowiadaniem roku, a opublikowana dwa lata później Głowa Kasandry stała się powieścią kultową i zebrała wszystkie możliwe nagrody, w tym tę najbardziej prestiżową – im. Janusza A. Zajdla.
W autobiograficznej książce J.M. Rymkiewicza Kinderszenen sceny z dzieciństwa Autora, które przypadło na lata niemieckiej okupacji, i historia masakry na Starym Mieście w czasie Powstania Warszawskiego przeplatają się, tworząc intensywną, osobistą opowieść o losie. Jarosław Marek Rymkiewicz pisze we wstępie: „Tytuł mojej książki jest zaczerpnięty ze wspaniałego cyklu fortepianowych miniatur Roberta Schumanna, tak właśnie zatytułowanego – Kinderszenen. […]
Są w Polsce Pompeje, jest Nowa Ameryka, a nawet Rzeczpospolita Ptasia... Gdzie szukać tych miejsc? Podpowie przewodnik turystyczny pt. "Kostrzyn nad Odrą. Bastion historii i przyrody". Z przewodnikiem wydanym w ramach programu PolskaTurystyczna.pl można odkryć potężną twierdzę kostrzyńską, której mury wzbudzały podziw Napoleona Bonapartego, starówkę miasta zwaną Kostrzyńskimi Pompejami, niezwykłą przyrodę Parku Narodowego "Ujście Warty", a nawet ślady legendarnych templariuszy.
Yagudin, postać z nordyckiego folkloru wkracza brutalnie w spokojne i ustabilizowane życie trzydziestoletniego prawnika zafascynowanego mitologią Północy. Uprowadza mu żonę, odbiera dzieci i kradnie tożsamość. Kim jest ów potwór, którego imię stanowi anagram nazwiska i pierwszych liter imion bohatera? I czy cała ta historia jest sennym koszmarem czy jawą? Granica między realnym a wyobrażonym ulega niebezpiecznemu rozmyciu…
Poprzednie
Następne
Przeczytane, polecane
Polityka Prywatności