
Ostatnia wojna światowa toczyła się na wielu frontach. Ten zbiorowy amok ludzkości opisano bardzo skrupulatnie, nakręcono setki filmów, postawiono pomniki. Ale o jednym, najbardziej upiornym froncie nigdzie nie przeczytacie ani linijki. Spalono archiwa i pozacierano ślady, wymierają ostatni świadkowie, zbyt przerażeni, żeby mówić. Możni tego świata dopilnują, by prawda nie wyszła na jaw. I chociaż wojna się zakończyła, w każdej chwili może rozpalić się na nowo. Wystarczy, by znowu pojawił się ktoś zbyt chciwy, zbyt żądny władzy albo zbyt szalony, żeby nie uszanować spokoju gór. UPIORNY FRONT.

Wierny szpieg to inteligentny i wybuchowy thriller dla wszystkich miłośników międzynarodowego suspensu – dla fanów Johna le Carre, Toma Clancy’ego i Martina Cruza Smitha. John Wells jest agentem CIA, oddelegowanym do Afganistanu z zadaniem przeniknięcia w struktury Al Kaidy – musi tam zamieszkać, trenować, walczyć, a nawet przechrzcić się na islam. Gdy nie przekazuje żadnego ostrzeżenia przed 11 września, CIA przypuszcza, że jest zdrajcą. Kilka lat później Al Kaida wysyła go z powrotem do Stanów Zjednoczonych, tam ma czekać cierpliwie na dalsze instrukcje.

Angielskie wydanie popularnej książki, która w przystępnej i atrakcyjnej formie opisuje dzieje Krakowa. Skąd wzięły się olbrzymie kości zawieszone przy głównym wejściu do katedry na Wawelu? Dlaczego Kraków nazywano polskim Rzymem? Jakie jest pochodzenie nazwy cmentarza Remu? Teraz nie trzeba znać języka polskiego, żeby poznać odpowiedzi na te pytania. Książka opisuje tysiąc lat z historii Krakowa od czasów przedhistorycznych do roku 1989. Lekka w lekturze, bogato ilustrowana przez Ignacego Czwartosa, uwzględnia najnowszy stan badań historycznych.

Program Promocji Polski „Odkryj Nasze na Nowo” zaprasza do udziału w tworzeniu zimowego leksykonu atrakcji turystycznych. Do 31 października na łamach portalu społecznościowego www.odkryjnasze.pl każdy może zgłaszać swoje pomysły na spędzanie wolnego czasu. Najlepsze z nich zostaną opublikowane na stronach przewodnika, który już w grudniu pojawi się na polskim rynku wydawniczym.

Do czego może posunąć się pisarz, by zwrócić uwagę na swoje książki? Skandal? Przestępstwo? Szaleństwo? Bohater najnowszej powieści Janusza Andermana nie boi się przekroczyć żadnej normy, by ocalić od zapomnienia swoją twórczość. Kultowy niegdyś pisarz, autor kilkunastu książek, Marek Torm postanawia opuścić Warszawę. Rynek książek rządzi się nowymi prawami. Bardziej niż talent, liczy się obecność pisarza w mediach i skandale z jego prywatnego życia.

Sentymentalny portret Ryszarda Kapuścińskiego, bardzo ciepły
i serdeczny, stworzony serdecznego przyjaciela – Jarosława Mikołajewskiego. Opowieść o wielkim pisarzu, podróżniku, reporterze i myślicielu. O skromnym, powściągliwym człowieku, który ” rozbrajał ludzi uśmiechem i życzliwym zainteresowaniem dla ich małych spraw”. Sentymentalny portret Ryszarda Kapuścińskiego, bardzo ciepły i serdeczny, stworzony serdecznego przyjaciela – Jarosława Mikołajewskiego.

20 października ukaże się książka „Dusza, rytm, ciało. Leksykon muzyki r&b i soul” autorstwa Andrzeja Cała, Radka Miszczaka i Hirka Wrony. Będzie to pierwsza w Polsce pozycja, traktująca o tych ważnych i popularnych gatunkach muzyki rozrywkowej. Polscy dziennikarze, specjalizujący się w pisaniu o tzw. czarnych brzmieniach, stworzyli prawdziwe kompendium wiedzy na temat współczesnego soulu i r&b. Na ponad 600 stronach znajdują się więc zarówno profile tych artystów, którzy oblegają listy przebojów – np. Mary J. Blige, Rihanna, Beyoncé czy Justin Timberlake, jak i tych ubóstwianych przez koneserów gatunku – m.in. Erykah Badu, Me'Shell NdegéOcello i Raphael Saadiq.

5895 metrów nad poziomem morza. Na taką wysokość wznosi się słynne Kilimandżaro, najwyższa góra Czarnego Lądu, zwana także dachem Afryki. Niektórzy mówią, że jest łatwa do zdobycia. W rzeczywistości na szczyt wchodzi zaledwie 25 procent osób, które rozpoczynają wspinaczkę. Wkrótce z Polski wyruszy niezwykła wyprawa. Dziewiątka jej uczestników, oprócz zmagania się z dużymi różnicami temperatur, rozrzedzonym powietrzem i zmęczeniem, będzie się musiała zmierzyć również ze swoimi słabościami i ograniczeniami.

Andrzej Sapkowski otrzymał nominację do nagrody David Gemmel Award for Fantasy za angielskie wydanie pierwszej części sagi o wiedźminie KREW ELFÓW (The Blood of Elves). Nagroda David Gemmell Legend Award powstała niedawno dla uhonorowania pamięci zmarłego pisarza i przeznaczona jest dla powieści fantasy napisanych „w duchu dokonań Davida Gemmella”, co oznacza przede wszystkim heroic fantasy w klasycznym stylu.

Dziewięcioro rodzeństwa z klanu Hegartych spotyka się w Dublinie na stypie po ich tragicznie zmarłym bracie Liamie. Powodem samobójczej śmierci nie był nadmiar alkoholu, lecz pewne zdarzenie w domu jego babki, zdarzenie z odległej przeszłości… Pięknie napisana, momentami gorzka, momentami zabawna opowieść o rozczarowaniu, pożądaniu i demonach przeszłości. O tym, jak nieświadomość kształtuje nasze życie, o trudnej sztuce budowania zaufania wobec najbliższych, gdy nie ufa się samej sobie, oraz o tym, że przeznaczenie zapisane jest w naszym ciele, nie gwiazdach… Ale przede wszystkim to historia o miłości.

Książka Do nowego anioła to oparta na faktach opowieść mężczyzny o miłości i radzeniu sobie z utratą najbliższej osoby. Bohlmeijer dzieli się z czytelnikami wydarzeniami, które na zawsze zmieniły życie jego rodziny, dzieli się miłosnym dialogiem z pogrążoną w śpiączce ukochaną żoną. Szpitalna narracja jest szczera aż do bólu, Arno nie ukrywa zmęczenia czy irytacji, nie szczędzi opisów fizycznych dolegliwości. Przecież przed żoną i tak niczego nie ukryje…

Autor - potomek rodzin ziemańsko-inteligenckich, kawalerzysta, konspirator, pisarz, tłumacz, publicysta, historyk sztuki, współzałożyciel i wieloletni szef wydawnictwa Znak -zachował w żywej pamięci obrazy minionego świata i zaludniających go postaci. Refleksje o rodzinnych tradycjach i o kilku spośród wybitnych przodków - między innymi Pawlikowskich i Rodakowskich - wprowadzają do barwnych opisów nieistniejących od z górą półwiecza domów i środowisk, w których spędzał dzieciństwo i młodość.

Przed śmiercią w tysiąc sześćset dziewiątym roku genialny szpieg, astrolog i matematyk epoki elżbietańskiej, John Dee, ukrył wiele swoich zapisków, będąc przekonanym, że świat nie jest jeszcze gotowy na przyjęcie idei w nich zawartych. Orędowniczkami swojego sekretu uczynił kolejne pokolenia kobiet w swojej rodzinie. Mijały lata, a potomkinie Johna Dee czekały na chwilę, gdy prastare sekrety będą mogły ujrzeć światło dzienne.

Nagroda Impac 2004. Ta historia zdarzyła się naprawdę. Maroko, tajne więzienie Tazmamart. Bohater powieści, skazany za udział w zamachu na króla, zostaje – podobnie jak jego towarzysze – osadzony w celi wielkości grobu. Pod ziemią, bez światła, bez kontaktu ze światem zewnętrznym, ma umierać długo i w męczarniach. Jest jednak coś, co sprawi, że po osiemnastu latach nadal będzie żył i kiedy wyjdzie na wolność, opowie innym tę wstrząsającą historię. Tahar Ben Jelloun nada zaś jego relacji doskonałą artystyczną formę.

Pracę archeologów wśród ruin rzymskiego obozu przerywa odkrycie masowego grobu. Wskazanie okoliczności jego powstania staje się głównym zajęciem różnych „badaczy”, którzy swoją obecnością zakłócają błogą i anemiczną codzienność karpackiego miasteczka. Jednym z zainteresowanych wyjaśnieniem zagadki jest Petruş, młody naukowiec pochłonięty dotąd badaniem starożytnej twierdzy. Jako że wykopaliska zostały wstrzymane, spędza on wiele czasu na rozmowach z mieszkańcami - z wróżącą mu z fusów panią Pauliną, z lady Embury, opiekunką pięćdziesięciu dwóch kotów czy z Dumitru M., najstarszym mieszkańcem miasta, przyrządzającym najlepsze, własnoręcznie upolowane gołębie w sosie.

17 października br. nakładem wydawnictwa Drzewo Babel ukaże się powieść młodej, brytyjskiej autorki Polly Williams pt. Wzloty i upadki Super Mamy. Williams napisała ją, kiedy uświadomiła sobie, że nie może znaleźć książki, którą chciałaby przeczytać, książki o sprzecznościach i problemach, z jakimi w dwudziestym pierwszym wieku musi się zmierzyć młoda mama. Tak powstały Wzloty i upadki Super Mamy. Zabawny, inteligentny i szczery opis współczesnego macierzyństwa.

Amerykańska wersja „opowieści wigilijnej”; ciepła, wzruszająca historia o zwyczajnym życiu ludzi z małego prowincjonalnego miasteczka, zakończona happy endem. Nigdy nie trać nadziei! ciesz się chwilą! - pozytywne przesłanie książki niezawodnie wprawi czytelnika w dobre samopoczucie.
Idealny prezent dla mamy, cioci i babci. Dla Ciebie także!

Oto on – bodhisattwa. Samotny mściciel. Krąży po lasach i prawem wilka morduje zdrajców polskiego narodu, komunistów i Sowietów. Zatwardziały i cyniczny esbek. Ma skompromitować Kościół, wykraść i splugawić relikwię św. Felicjana. Ale nie wie, z jakimi mocami przyjdzie mu walczyć. Zatwardziały i cyniczny esbek. Ma skompromitować Kościół, wykraść i splugawić relikwię św. Felicjana. Ale nie wie, z jakimi mocami przyjdzie mu walczyć.

Na ogół uważa się, że wszystkie europejskie państwa komunistyczne były do siebie podobne, jak dwie krople wody, gdyż stanowiły przecież odwzorowanie tego samego, sowieckiego modelu. Im bliżej jednak przyglądamy się im, tym wyraźniej widzimy, że każde z nich miało swoje rysy specyficzne. Warto wiec poznać choćby pewne fragmenty ich historii. W odniesieniu do Rumunii robi to bardzo kompetentnie Adam Burakowski, analizujący na podstawie obfitej literatury i zróżnicowanych źródeł ostatnie ćwierć wieku komunistycznej Rumunii.

Fikcyjne wspomnienia byłego oficera SS, Maximiliana Aue, doktora prawa konstytucyjnego, miłośnika muzyki, literatury i filozofii, a jednocześnie nazistowskiego zbrodniarza, któremu po wojnie udało się uniknąć kary i znaleźć bezpieczny azyl za biurkiem dyrektora fabryki koronek na północy Francji. Szokujący autoportret nazisty-estety, który patrząc na pogromy ludności żydowskiej myśli o Platonie i bardziej niż Rosenberga czy Hansa Franka woli cytować Tertuliana.