
Nigdy dotąd nieprzekładana na język polski powieść Virginii Woolf. O męskości i wojnie, utracie i cierpieniu, pustce i nieobecności…Historia Jakuba Flandersa, młodego mężczyzny, który zginął podczas I wojny światowej, opowiedziana przez kobiety jego życia. Podana we fragmentach jako kolaż sytuacji, gestów, rozmów i wrażeń, a przy tym bardzo liryczna i nastrojowa, dla Woolf staje się pretekstem do namysłu nad ludzką percepcją i niemożnością pełnego zrozumienia drugiego człowieka.

Imię i nazwisko, wiek, zawód: nieznane… Znaki szczególne: brak. Człowiek bez właściwości? Nawet sąsiedzi nie wiedzą kim jest ten człowiek o tak przeciętnej fizyczności. Ma oczy, uszy, nos, dwie ręce i nogi. Lecz to za mało, by przejść niezauważonym. Nie wiedzieć dlaczego ludzie biorą go cały czas za kogoś kim nie jest: hydraulika, prezentera pogody, byłego więźnia… Kim tak naprawdę jest ten idealny sobowtór?

Jakże groźny i bezlitosny jest świat wydawców dla początkujących pisarzy! Zewsząd pułapki i znikąd pomocy: tu recenzent-morderca talentu, tam pseudoczytelnik na targach, z pomiętą karteczką podsuniętą do autografu, i jeszcze ci weterynarze, którzy nie wiedzieć dlaczego uparli się wyróżnić dzieło debiutanta własną nagrodą… A wszystko zaczęło się od marzenia skromnego grafika, Phila Dechine’a, który zapragnął zostać pisarzem.

Po uwolnieniu z więzienia, niegdyś fałszywie oskarżony o gwałt Lester Ballard błąka się po wzgórzach stanu Tennessee. Bezdomny, skrzywdzony przez ludzi i niezdolny do nawiązania społecznych więzi, stacza się na samo dno. Żyje w podziemych jaskiniach pośród wypchanych zwierząt i rozkładających się zwłok swoich ofiar. Morderstwo i nekrofilia, przemoc i frustracja, występek i walka o przetrwanie, dzień i noc… Lester Ballard – grzesznik i troglodyta. Lester Ballard –„dziecię Boże”, „taki jak my”…

Cukierkowy Pałac to nazwa stambulskiej kamienicy, którą w latach sześćdziesiątych ubiegłego stulecia Paweł Pawłowicz Antipow, rosyjski arystokrata-emigrant kazał wybudować dla swej umierającej żony. Posesję wniesiono na ruinach dwóch cmentarzy: muzułmańskiego i ormiańskiego, na których swego czasu znaleziono groby pewnego Mędrca. Nigdy jednak nie udało się ustalić, która z mogił jest prawdziwa.

„Pierwsze życie” Bodil Malmsten, szwedzkiej poetki i pisarki, polskim czytelnikom znanej jako autorka niezwykle ciepło przyjętej Ceny wody w Finistere. „Pierwsze życie”, czyli czas dzieciństwa, dorastania i wczesnej młodości spędzony kolejno na prowincji w domu dziadków, w Sztokholmie u znienawidzonej rodziny zastępczej oraz w Londynie w roli au pair u bogatych Anglików.

Dzieje jednej rodziny na tle dwudziestowiecznej historii Turcji. Latem na początku lat osiemdziesiątych troje wnuków odwiedza dziewięćdziesięcioletnią babkę, która mieszka w starym rozsypującym się domu na prowincji. Dom, pełen dziwnej ciszy, kryje wiele rodzinnych sekretów, mających swój początek kilkadziesiąt lat wcześniej, kiedy Fatma przybyła do małego miasteczka ze Stambułu ze swoim mężem, zafascynowanym zachodnią kulturą lekarzem-ateistą, który marzył, że pisana przez niego i ostatecznie nigdy nieukończona wielotomowa encyklopedia, zbierająca całość ludzkiej nauki i doświadczenia, oświeci zabobonne umysły tureckiego ludu…

Pewien sekret i oszustwo połączą sułtański pałac, świat dyplomatów, badaczy starożytności, patriarchów Kościoła wschodniego, greckich powstańców, członków tajemnego stowarzyszenia i starego miejskiego cechu oraz ostatnie dni lorda Byrona…. Gdy francuski archeolog zostanie zamordowany, a w ślad za tym zabójstwem potoczą się kolejne, rozkochany w kulinariach i francuskich powieściach Jeszim, „oko i ucho” sułtana, będzie musiał odnaleźć drogę do prawdy w tym labiryncie… Co gorsza, sam stanie się jednym z podejrzanych…

Już niebawem premiera nowego tomiku Wisławy Szymborskiej. Wydarzenie, na które czekaliśmy kilka lat! Wisława Szymborska, jak wiadomo, nie rozpieszcza czytelników, jeśli chodzi o częstotliwość ukazywania się jej tomików poetyckich oraz ilość zawartych w nich wierszy. Dlatego każda jej nowa książka staje się długo oczekiwanym wydarzeniem, zaś każdy nieznany wiersz – świętem. Tak jest i tym razem. Tutaj – trzeci od czasu „tragedii sztokholmskiej” tom, zawierający dziewiętnaście nowych wierszy – to niewielkich rozmiarów, ale wielkiego formatu arcydzieło.

Byliśmy żołnierzami... Z uniesionym nad głową mieczem doświadczałem bitewnej chwały. To, co odczuwałem w tamtych chwilach, było rodzajem szczęścia. Wojownik nie myśli o tym, że się kiedyś zestarzeje. I zawsze widzi siebie takiego, jakim jest: grzywa czarnych włosów, mocne ramiona, wiecznie młody. Teraz mam godne szacunku sześćdziesiąt pięć lat. I zdziwiony własnym zaskoczeniem poruszam się po ścieżce mizernego światła.

Strażak Jack Bartholomew ginie w trakcie akcji gaszenia pożaru w starym opuszczonym budynku portowego miasta. Wypadek czy podpalenie? Artysta malarz, marynista, Adam Greene tego nie wie, ale ma świadomość, że stracił najbliższego przyjaciela. Opłakując go zdaje sobie sprawę, że inna śmierć, sprzed piętnastu lat, jest nadal obecna w jego duszy, choć przez cały ten czas bardzo chciał o niej zapomnieć. Zanim poskłada razem wszystkie fakty, zanim odnajdzie tych co go śledzą, oni odnajdą jego.

Temperance Brennan zostaje wysłana do Południowej Karoliny, w zastępstwie nieobecnego kolegi, aby pokierować studenckimi wykopaliskami na ruinach indiańskiego cmentarzyska. Kiedy Tempe znajduje wśród starych kości świeży szkielet, jej dobra przyjaciółka Emma Rousseau, lokalny koroner, przekonuje ją, aby została i pomogła w dochodzeniu. Nieoczekiwanie Emma wyjawia swoją przygnębiającą tajemnicę, a wtedy Tempe postanawia ponad wszystko pomóc przyjaciółce w zamknięciu sprawy.

Odwiedź magiczny Poznań naznaczony brudem i śmiercią. Nieszczęśliwi ludzie – sfrustrowany pracownik banku i zadręczona przez matkę sprzątaczka – stają w centrum tajemniczych wydarzeń. Ulice miasta spływają krwią, zmarli spacerują między żyjącymi, pomniki opuszczają cokoły. Kim są dziecięce duchy i tajemniczy Misjonarze? Co łączy człowieka, odcinającego ludziom stopy z bezimiennym mężczyzną, spełniającym wszystkie marzenia? Jaka rolę w tym wszystkim odgrywa opowieść o klątwie, sięgającej mroków średniowiecza?

Orkowie powracają! Znany autor bestsellerów Michael Peinkofer budzi do życia najdziksze istoty Śródziemia i opisuje fascynujące przygody Balboka i Rammara. Dwaj niepodobni bracia, jak przystało prawdziwym orkom, pragną właściwie tylko jednego - służyć chaosowi. Przychodzi im zbłądzić do świata śmiertelników i tułać się od mrocznych lasów Stęchłej Marchii po wieczne lody Białej Pustyni.

19 grudnia br. staraniem grona przyjaciół autora, ukaże się od dawna oczekiwany album „THIS IS JAZZ” Marka A. Karewicza. Trudno w to uwierzyć, ale będzie to pierwsze wydawnictwo książkowe w całości poświęcone dziełom tego wybitnego i znanego w całym świecie fotografika.

Fundacja Profile zaprasza we wtorek 16 grudnia 2008 o godz. 19.00 na promocje książki ANNY MARII POTOCKIEJ - TO TYLKO SZTUKA. Jak czytamy w nocie od wydawcy: Autorka tej książki, chociaż nie wypowiada tego otwarcie – na różne sposoby sugeruje, że przyszłością człowieka jest „odkrycie” sztuki. W jednym z esejów pojawia się kilku awangardystów przyszłej sztuki, która nie jest stworzona z myślą o muzeach, sukcesach i wielkich cenach, lecz służy jedynie patrzeniu na siebie i innych. Na naszych oczach rodzi się sztuka kreowania światów, w których jesteśmy kimś ważnym, najważniejszym.

Nadbałtyckie Centrum Kultury i Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego mają zaszczyt zaprosić na promocję książki Adama Kamińskiego Kapłanka. Spotkanie poprowadzi Paweł Huelle. Adam Kamiński – prozaik, dramaturg, krytyk literacki, ur. 1978, mieszka w Gdyni. Opowiadania publikował w licznych czasopismach literackich, m.in. w Twórczości, Pograniczach, Tytule, Rzeczpospolitej Kulturalnej.

Publikacja przedstawia węzłowe zagadnienia organizacji organów pomocy prawnej w Polsce. W sposób skondensowany ujmuje obowiązujące w tym zakresie regulacje prawne, ich historyczne umocowanie i ewolucję. Omawiana problematyka jest szczególnie ważna dla studentów kierunków prawniczych, administracyjnych, politologicznych i ekonomicznych. Publikacja będzie pomocna dla osób przygotowu¬jących się na aplikacje prawnicze, samym aplikantom, jak i wszystkim tym, którzy są zainteresowani realizacją profesjonalnego obrotu prawnego.

Nie jest to jeszcze jedna książka o baśniach, ale raczej poetyka baśni, w której autor – w przeciwieństwie do przedstawicieli psychoanalizy, a zwłaszcza B. Bettelheima, z którym otwarcie polemizuje – wystrzega się interpretowania za wszelką cenę cudownych i fantastycznych historii. Pierre Péju sugeruje raczej, byśmy wsłuchali się w ich głosy, podążyli zaznaczonymi ścieżkami, nieustannie kreśląc mapę dziwnych miejsc, magicznych działań, przeobrażeń.

Poruszająca opowieść o miłości, poświęceniu, utraconych szansach i niespełnionych marzeniach. Nominacja do prestiżowej National Book Award. Młode małżeństwo, Frank i April Wheeler, wraz z dwójką dzieci tworzy z pozoru szczęśliwą i kochającą się rodzinę. Jednak pod tym płaszczykiem skrywa się prawdziwe oblicze dwojga ludzi zmuszonych do prowadzenia życia, którego nienawidzą. Nie mogąc znieść przeciętności, jaka ich otacza, decydują się wyjechać do Francji, gdzie mają nadzieję rozwijać swoją wrażliwość artystyczną.