Nowości czytelnicze

17 października 2008, nakładem wydawnictwa INITIUM pojawił się po raz pierwszy w Polsce, I tom Trylogii Czarnych Kamieni – „Córka Krwawych” autorstwa Anne Bishop. Autorka zadebiutowała na rynku amerykańskim ponad 10 lat temu, Trylogią Czarnych Kamieni (The Black Jewels Trilogy), za którą w 2000 roku otrzymała nagrodę William’a Crawford’a – Memorial Fantasy Award, przyznawaną przez Międzynarodowe Stowarzyszenie na rzecz Fantastyki w Sztuce.
Jest zima 1940 roku. Kończy się pewna epoka w historii miasta pod Giewontem. Przedwojenne, wieloetniczne Zakopane, gdzie żyli obok siebie Polacy, Górale, Żydzi, Niemcy i Ukraińcy, przeobraża się w kurort dla niemieckich lotników. Powstaje Goralenvolk. Okupanci rozpoczynają przebudowę miasta. Zakopane ma wkrótce wizytować Heinrich Himmler, a zaciszny kurort pod Tatrami zostaje wybrany jako miejsce spotkania tajnych delegacji.
Długo oczekiwany tomik wierszy Noblistki za dwa tygodnie (29 stycznia) pojawi się we wszystkich księgarniach! A my już dziś zapraszamy do Opery Krakowskiej na spotkanie z poetką, która przeczyta swoje wiersze z nowego tomiku Tutaj. W spotkaniu wezmą udział: Tomasz Stańko oraz Marian Stala. Odbędzie się ono 27 stycznia o godz. 19 w Operze Krakowskiej przy ul. Lubicz 48. Czytelnicy, którzy chcą wziąć udział w spotkaniu z Noblistką, muszą mieć zaproszenia. Można je odbierać od 17 stycznia w krakowskiej księgarni Znak przy ul. Sławkowskiej 1.
Bernard Werber– jeden z najpopularniejszych współczesnych pisarzy francuskich. Urodził się w 1961 roku w Tuluzie. Od wczesnego dzieciństwa wykazywał zainteresowania humanistyczne i przyrodnicze. Ukończył Wyższą Szkołę Dziennikarstwa w Paryżu, studiował też prawo oraz kryminologię w Tuluzie. Po otrzymaniu nagrody dla najlepszego młodego reportera fundacji News wyjechał na stypendium na Wybrzeże Kości Słoniowej, gdzie, zafascynowany cywilizacją mrówek, badał ich życie i zwyczaje. W latach 1984-1990 prowadził rubrykę naukową w „Nouvel Observateur”.
Stambuł to wąż, który raz po raz zrzuca skórę… Maximilien Lefèvre, francuski archeolog przybywa do Stambułu z misją odnalezienia zaginionej bizantyjskiej relikwii. Detektyw Jeszim ma dowiedzieć się czegoś więcej o tajemniczym przybyszu. Gdy jednak straszliwie zmasakrowane ciało uczonego zostaje znalezione przed budynkiem francuskiej ambasady, to właśnie Jeszim staje się głównym podejrzanym. W ciągu kilku dni musi oczyścić się z podejrzeń i rozwiązać kryminalną zagadkę.
Jaki był zakres obowiązków lokaja, a jaki – pokojówki? Wspomnienia spisane wyłącznie dla rodziny okazują się pasjonującą wyprawą w przeszłość. Autorka kreśli żywy i szczegółowy obraz przełomu stuleci oraz pierwszej połowy XX w. To świat, w którym mała Lola – Helena Jaczynowska – z uwagą przygląda się codziennym czynnościom: wędzeniu wędlin czy krojeniu głowy cukru. Z drugiej jednak strony – w tym świecie zabawki z zagranicy przywozi małej Loli Eliza Orzeszkowa, a na balu można spotkać Helenę Modrzejewską.
Już 24 lutego 2008 roku do sprzedaży trafi siódmy tom Suppli autorstwa Mari Okazaki. Poprzednie części komiksu o życiu pracowników renomowanej agencji reklamowej zostały bardzo dobrze przyjęte zarówno przez czytelników jak i media. Mari Okazaki udało się świetnie oddać klimat pracy w branży reklamowej, zapewne zawdzięczamy to temu, że autorka zanim zaczęła zawodowo zajmować się rysowaniem komiksów przez kilka lat pracowała w Hokuhodo, drugiej co do wielkości agencji reklamowej w Japonii.
W najbliższym czasie nakładem Wydawnictwa Literackiego ukażą się trzy znakomite książki, które z różnych perspektyw ukazują okres II wojny światowej. Jak mogły wyglądać te lata z perspektywy dziecka? Spojrzenie kilkuletniej Polki pracującej przymusowo w III Rzeszy znajdą Państwo w powieści Rauska Teresy Oleś-Owczarkowej, natomiast obserwacje i przemyślenia synka wysokiego rangą hitlerowskiego oficera – w szokującej książce Prawie dzieciństwo Hansa-Georga Behra.
W wilgotny styczniowy dzień, niespełna trzy tygodnie po śmierci matki, ze swego wiedeńskiego mieszkania znika brat narratorki, Paul. W pozostawionym liście zawiadamia, że postanowił wyemigrować za ocean. Siostra nie daje temu wiary. Usiłując odgadnąć przyczyny jego nagłej decyzji, zagłębia się w dzieje rodziny, by opowiedzieć historię trzech pokoleń zdruzgotanych przez wojnę. „Droga to nieba” to niezwykła opowieść „tej, która się wywinęła", napisana bez sentymentu i pełna niesłychanego napięcia.
„Chińska cena” to zjawisko wyraźnie widoczne na rynkach całego świata. Po krajach takich jak Japonia, Korea Południowa, Tajwan czy Hongkong, Chiny stały się miejscem, do którego największe światowe koncerty przenoszą coraz znaczniejszy procent produkcji przemysłowej. Chińska cena dotknęła już wszystkich i wszędzie. W niniejszej książce po raz pierwszy zjawisko to umieszczono w tak szerokim kontekście historycznym samych Chin oraz tendencji w powojennej światowej gospodarce.
Agentka zmuszona stawić czoło serii tajemniczych zjawisk związanych z czarną magią. Niebezpieczny wyścig z czasem i dramatyczne wspomnienia, które spowija gęsta mgła. Kay Hooper w szczytowej formie. Riley Crane, agentka jednostki specjalnej Noama Bishopa, zespołu złożonego z agentów o paranormalnych zdolnościach oraz specjalistka w sprawach związanych z magią, zostaje wysłana na wyspę Opal, by tam przyjrzeć się bliżej tajemniczym działaniom okultystów.
Niedawno ukazał się w Polsce komiks Wędrowiec z tundry autorstwa Jiro Taniguchi. Ten tomik nominowany w 2008 roku do prestiżowej nagrody Eisnera to opowieści dla miłośników dobrych historii sensacyjno-przygodowych utrzymanych w klimatach dawnej prozy awanturniczej. Tematem przewodnim jest człowiek i jego zmagania z siłami natury. Szczegółowe, wysmakowane rysunki przedstawiające krajobrazy oraz dzikie zwierzęta pozwalają szybko wczuć się w klimat porywających opowieści. Tomik zawiera sześć nowelek, które przenoszą nas w przeróżne zakątki świata (od Alaski po Japonię).
KULTURA – NARÓD – TRWANIE. Dzieje kultury polskiej od zarania do 1989 roku to uzupełnione ustaleniami historiografii z ostat¬nich 15 lat nowe wydanie Dziejów kultury polskiej. Szczególną „wartość dodaną" stanowią nowe rozdziały, obejmujące lata od 1918 do 1989. Nakreślone cezury dobrze mieszczą się w przyjętej koncepcji widzenia dziejów Polski z perspektywy jej kultury. Kultury zróżnicowanej – elitarnej i masowej, duchowej i materialnej – i jej roli w tworzeniu więzi społecznych, przede wszystkim w kształtowaniu wspól¬noty narodowej.
Genialne dzieło wybitnego polskiego astronoma do 1835 roku figurowało w indeksie ksiąg zakazanych przez Watykan. Heliocentryczna koncepcja budowy Układu Słonecznego wstrząsnęła ówczesnym światem, choć współcześni Kopernikowi częściej reagowali szyderstwem niż aprobatą. Ów Kopernik, w swojej głupocie, chce zburzyć wszystkie zasady astronomii – pisał o dziele astronoma przywódca niemieckich protestantów, Martin Luter.
Znakomita książka Ilony Hruzik. Gorzka opowieść o losach dziewczyny uwięzionej w piwnicy. Poznajemy strach ofiary, bezwzględność sprawców. Nagle, po zdumiewającym zwrocie akcji, dramat zaczyna się rozgrywać na dwóch płaszczyznach, ukazując ludzkie odruchy jednego ze sprawców. Szybko dowiadujemy się, co jest tego powodem. Stajemy sie świadkami wzajemnej sympatii i wrogości, pomocy i nienawiści. Tak o relacji kobieta - mężczyzna nie pisał jeszcze nikt. Gorąco polecam!
15 stycznia będzie miał premierę zbiór opowiadań Judy Budnitz, autorki znanej z antologii Zadie Smith Poparzone dzieci Ameryki i powieści Gdybym ci kiedyś powiedziała . Nowa książka nosi tytuł Ładne duże amerykańskie dziecko i ukaże się w serii Znak Proza. Na ile sposobów można opowiedzieć prawdziwą historię o współczesnym świecie? I czy przypadkiem nie podchodzimy do tego zbyt poważnie?
Książka Koszmarny Karolek i napad na bank to już 17 książeczka z przygodami niegrzecznego i niezwykle pomysłowego chłopca. Wszystkich tomików przygód Koszmarnego Karolka sprzedało się w Wielkiej Brytanii ponad 10 milionów egzemplarzy. W Polsce ta liczba jest równie imponująca – sprzedaliśmy niemal 500 000 egzemplarzy książeczek z całej serii.
Rok 2009 zapowiada się jadowicie – najgorętszą premierą książkową będzie nowa powieść Andrzeja Sapkowskiego „Żmija”. Poprzednia ukazała się w 2006 roku – była to zamykająca trylogię husycką „Lux perpetua”. Od tamtej pory autor milczał i pracował nad nową powieścią. Specjalnie dla „Newsweeka” twórca postaci Wiedźmina postanowił uchylić rąbka tajemnicy otaczającej jego nowy projekt.
Mobillenium, koncern odpowiedzialny za stworzenie w sieci cyfrowej Bestii, ukrywa straszliwą tajemnicę. Co znajduje się na siódmej planecie systemu Hoedus II, ponad dwieście lat świetlnych od Słońca? I jaki to ma związek z falą zamieszek o bezprecedensowej skali, ogarniających całą Ziemię? Torkil Aymore dwoi się i troi - dosłownie - żeby sprostać wyzwaniom przekraczającym możliwości zwykłego człowieka. Ale Torkil nie jest już zwykłym człowiekiem...
Kolejna pozycja Allena Carra, autora kultowego poradnika dla rzucających palenie, światowego bestsellera, który sprzedał się już w ponad 8 milionowym nakładzie. Jest to książka, którą Allen Carr adresuje specjalnie do kobiet. Choć jest przekonany i twierdzi, że jego metoda jest uniwersalna i może być skuteczna dla każdego palacza, niezależnie od płci, to jednak dostrzega – wykorzystując swoje ogromne doświadczenie w pracy z palaczami – pewne szczególne aspekty, istotnie wyróżniające kobiety
Poprzednie
Następne
Przeczytane, polecane
Polityka Prywatności