
Wstrząsająca lektura o trudnym dzieciństwie w czasach wujka Adolfa. Czytaliście „Łaskawe” Littela? Książka „Prawie dzieciństwo” Hansa-Georga Behra posiada nie mniejszą siłę rażenia. Jest to szokująca autobiograficzna opowieść syna hitlerowskiego ministra obrony przeciwlotniczej. Główny bohater, nazywany konsekwentnie przez całą książkę „dzieckiem”, dorasta w czasie najbardziej burzliwych wydarzeń II wojny światowej.

Być sobą i narazić się na wykluczenie ze społeczności? Czy udawać, że jest się kimś innym? Przed takim dylematem stają młodzi bohaterowie „Dziewiętnastu minut”. Jodi Picoult, specjalistka w pisaniu książek na kontrowersyjne tematy, w najnowszej powieści kreśli niepokojący portret rodziny, społeczności i szkoły, gdzie przemoc wciąż stanowi poważny problem… To poruszająca i pełna emocji opowieść o tym, jak trudno poznać kogoś do końca i jak bolesna bywa utrata niewinności.

Pierwszy krok w świat literatury, pierwsza książka, pierwszy wydawca, pierwsza recenzja, pierwsza nagroda i pierwsze … egzemplarze niesprzedane, czyli jak zostać pisarzem, zdobyć sławę i pieniądze. Jakże groźny i bezlitosny jest świat wydawców dla debiutujących pisarzy! Zewsząd pułapki i znikąd pomocy: tu recenzent-morderca talentu, tam pseudoczytelnik na targach, z pomiętą karteczką podsuniętą do autografu, i jeszcze ci weterynarze, którzy nie wiedzieć dlaczego uparli się wyróżnić ambitną powieść własną nagrodą…

Dla Temperance Brennan odkrycie szkieletu młodej dziewczyny to więcej niż następna zwykła sprawa. Przepełniona wspomnieniami Tempe zastanawia się, czy znalezione szczątki z dziwnymi zmianami na kościach mogą należeć do przyjaciółki, którą straciła w dzieciństwie. W międzyczasie prowadzone jest dochodzenie w sprawie serii zabójstw. Dwie dziewczyny nie żyją, a trzy następne uznano za zaginione.

Zamiast opasłej powieści – zaledwie kilkadziesiąt stron. Zamiast wciągającej fabuły – urzekająca opowieść o najważniejszych rzeczach: zapachach, smakach dzieciństwa, powiedzeniach babki, a także o Historii, niedawnych konfliktach bałkańskich. Bohaterka „Ręki…” wyemigrowała już z Albanii (patrz: „Kraj, gdzie nigdy się nie umiera”) i teraz podróżuje od "lepszej" do „gorszej” Europy, z Paryża do Sarajewa, ale ta podróż to również podróż w głąb czasu i własnej przeszłości.

Niespotykany w polskiej prozie obraz II wojny światowej. Pierwsza powieść o robotach przymusowych w Niemczech. Rok 1941: polska rodzina - matka, ojciec i troje dzieci zostają zesłani na przymusowe roboty do Niemiec. Trafiają do gospodarstwa w miejscowości Rauska w Sudetach. To tutaj główna bohaterka książki, jedenastoletnia Alusia, dojrzewa i poznaje życie. Dla niej – inaczej niż dla jej rodziców – pobyt w Niemczech nie jest wygnaniem, lecz przygodą i okazją do poznania zupełnie nowego świata.

Lata trzydzieste XX wieku. W wielorasowej Turcji, udzielającej schronienia licznym żydowskim uciekinierom z podbitej przez nazistów Europy, grupka nastoletnich przyjaciół - oszołomionych seksualnymi i emocjonalnymi odkryciami wieku dojrzewania - usiłuje zrozumieć sens zachodzących wydarzeń. Jedni dostępują erotycznego wtajemniczenia: Mustafa napawa się zmysłowymi rozkoszami w ramionach ponętnej kobiety, Musa poznaje przykre konsekwencje osiągnięcia dojrzałości, gdy zostaje usunięty z żeńskiej łaźni, a cyrkowa sierotka nazywana Dziewczyną traci głowę dla nowego akrobaty.

Ulica Żurnalowa 88, Pałac Cukiereczek, Stambuł. „Kamienica pełna pomyleńców”. Wybudowaną w 1966 roku na polecenie rosyjskiego arystokraty-emigranta posesję zamieszkuje dziesięć rodzin. Bardzo nietuzinkowi to lokatorzy…. Wplątani w skomplikowane rodzinne i sąsiedzkie układy, na przemian kłócą się i godzą, śmieszą, wzruszają i szokują. A przede wszystkim mają pewien wspólny problem, trywialny lecz baaardzo dokuczliwy... Ale do czasu, bo oto 1 maja 2002 roku…

W lochach ciemnoty uwięzione są miliony nieszczęsnych muzułmanów, miliony otumanionych niewolników czekających na światło mojej encyklopedii! Dzieje upadku jednej rodziny na tle burzliwej historii Turcji XX wieku. Konflikt pokoleń, rodzinne tajemnice i utopijne marzenie o Księdze – encyklopedii, która oświeci tkwiące w mrokach niewiedzy społeczeństwo.

Stambuł, lata 30. XIX wieku. W dziwnych okolicznościach giną trzy niezwiązane ze sobą osoby: francuski archeolog, żydowski lichwiarz i grecki antykwariusz. W tym samym czasie handlarz z wielkiego bazaru zostaje mocno poturbowany, a albański członek cechu wodociągów przepada bez śladu… Thriller nie tylko kryminalny, ale i erudycyjny, zachwycający misternie odtworzoną atmosferą osmańskiej metropolii.

Trzymający w napięciu thriller w stylu Dennisa Lehane'a i Michaela Connelly, polecany przez samego Harlana Cobena - „bezlitosne napięcie, które nie wypuści cię ze swego uścisku...”. Pierwsza powieść z cyklu przygód detektywa Franka Behra, byłego policjanta, który walcząc ze swoimi demonami z przeszłości podejmuje sprawę odnalezienia chłopca zaginionego od ponad roku.

17 października 2008, nakładem wydawnictwa INITIUM pojawił się po raz pierwszy w Polsce, I tom Trylogii Czarnych Kamieni – „Córka Krwawych” autorstwa Anne Bishop. Autorka zadebiutowała na rynku amerykańskim ponad 10 lat temu, Trylogią Czarnych Kamieni (The Black Jewels Trilogy), za którą w 2000 roku otrzymała nagrodę William’a Crawford’a – Memorial Fantasy Award, przyznawaną przez Międzynarodowe Stowarzyszenie na rzecz Fantastyki w Sztuce.

Jest zima 1940 roku. Kończy się pewna epoka w historii miasta pod Giewontem. Przedwojenne, wieloetniczne Zakopane, gdzie żyli obok siebie Polacy, Górale, Żydzi, Niemcy i Ukraińcy, przeobraża się w kurort dla niemieckich lotników. Powstaje Goralenvolk. Okupanci rozpoczynają przebudowę miasta. Zakopane ma wkrótce wizytować Heinrich Himmler, a zaciszny kurort pod Tatrami zostaje wybrany jako miejsce spotkania tajnych delegacji.

Długo oczekiwany tomik wierszy Noblistki za dwa tygodnie (29 stycznia) pojawi się we wszystkich księgarniach! A my już dziś zapraszamy do Opery Krakowskiej na spotkanie z poetką, która przeczyta swoje wiersze z nowego tomiku Tutaj. W spotkaniu wezmą udział: Tomasz Stańko oraz Marian Stala. Odbędzie się ono 27 stycznia o godz. 19 w Operze Krakowskiej przy ul. Lubicz 48. Czytelnicy, którzy chcą wziąć udział w spotkaniu z Noblistką, muszą mieć zaproszenia. Można je odbierać od 17 stycznia w krakowskiej księgarni Znak przy ul. Sławkowskiej 1.

Bernard Werber– jeden z najpopularniejszych współczesnych pisarzy francuskich. Urodził się w 1961 roku w Tuluzie. Od wczesnego dzieciństwa wykazywał zainteresowania humanistyczne i przyrodnicze. Ukończył Wyższą Szkołę Dziennikarstwa w Paryżu, studiował też prawo oraz kryminologię w Tuluzie. Po otrzymaniu nagrody dla najlepszego młodego reportera fundacji News wyjechał na stypendium na Wybrzeże Kości Słoniowej, gdzie, zafascynowany cywilizacją mrówek, badał ich życie i zwyczaje. W latach 1984-1990 prowadził rubrykę naukową w „Nouvel Observateur”.

Stambuł to wąż, który raz po raz zrzuca skórę… Maximilien Lefèvre, francuski archeolog przybywa do Stambułu z misją odnalezienia zaginionej bizantyjskiej relikwii. Detektyw Jeszim ma dowiedzieć się czegoś więcej o tajemniczym przybyszu. Gdy jednak straszliwie zmasakrowane ciało uczonego zostaje znalezione przed budynkiem francuskiej ambasady, to właśnie Jeszim staje się głównym podejrzanym. W ciągu kilku dni musi oczyścić się z podejrzeń i rozwiązać kryminalną zagadkę.

Jaki był zakres obowiązków lokaja, a jaki – pokojówki? Wspomnienia spisane wyłącznie dla rodziny okazują się pasjonującą wyprawą w przeszłość. Autorka kreśli żywy i szczegółowy obraz przełomu stuleci oraz pierwszej połowy XX w. To świat, w którym mała Lola – Helena Jaczynowska – z uwagą przygląda się codziennym czynnościom: wędzeniu wędlin czy krojeniu głowy cukru. Z drugiej jednak strony – w tym świecie zabawki z zagranicy przywozi małej Loli Eliza Orzeszkowa, a na balu można spotkać Helenę Modrzejewską.

Już 24 lutego 2008 roku do sprzedaży trafi siódmy tom Suppli autorstwa Mari Okazaki. Poprzednie części komiksu o życiu pracowników renomowanej agencji reklamowej zostały bardzo dobrze przyjęte zarówno przez czytelników jak i media. Mari Okazaki udało się świetnie oddać klimat pracy w branży reklamowej, zapewne zawdzięczamy to temu, że autorka zanim zaczęła zawodowo zajmować się rysowaniem komiksów przez kilka lat pracowała w Hokuhodo, drugiej co do wielkości agencji reklamowej w Japonii.

W najbliższym czasie nakładem Wydawnictwa Literackiego ukażą się trzy znakomite książki, które z różnych perspektyw ukazują okres II wojny światowej. Jak mogły wyglądać te lata z perspektywy dziecka? Spojrzenie kilkuletniej Polki pracującej przymusowo w III Rzeszy znajdą Państwo w powieści Rauska Teresy Oleś-Owczarkowej, natomiast obserwacje i przemyślenia synka wysokiego rangą hitlerowskiego oficera – w szokującej książce Prawie dzieciństwo Hansa-Georga Behra.

W wilgotny styczniowy dzień, niespełna trzy tygodnie po śmierci matki, ze swego wiedeńskiego mieszkania znika brat narratorki, Paul. W pozostawionym liście zawiadamia, że postanowił wyemigrować za ocean. Siostra nie daje temu wiary. Usiłując odgadnąć przyczyny jego nagłej decyzji, zagłębia się w dzieje rodziny, by opowiedzieć historię trzech pokoleń zdruzgotanych przez wojnę. „Droga to nieba” to niezwykła opowieść „tej, która się wywinęła", napisana bez sentymentu i pełna niesłychanego napięcia.