
Wspomnienia Philippa Freiherra von Boeselagera, który w chwili śmierci był ostatnim żyjącym uczestnikiem zamachu na Adolfa Hitlera. Niezwykłe świadectwo ukazujące tę cząstkę światła, nadziei i humanizmu, która pozostała w niemieckim narodzie w najbardziej przerażającym momencie historii Europy.

More jest pracownikiem i pacjentem Szpitala Psychiatrycznego, alkoholikiem po próbie samobójczej podjętej po śmierci córki i odejściu żony, kobieciarzem, grzesznikiem nie czującym żalu za swoje grzechy i wynalazcą urządzenia, które sam nazywa „stetoskopem ludzkiej duszy”. Wierzy, że badając aktywność określonych ośrodków w mózgu, jest w stanie zdiagnozować, a nawet i uleczyć lęki, tęsknoty i bolączki współczesnego człowieka. Obawia się jednak, że jego wynalazek może wpaść w niewłaściwie ręce i spowodować istny koniec świata...

Niesamowita podróż po lądach i morzach współczesnej Anglii, XVII- wiecznej Kornwalii i Maroka. Barbarzyńscy piraci, wielka miłość, stara księga i tajemnica, której strzegą duchy przeszłości. Julia Lovat otrzymuje podarunek, starą książkę, która na zawsze zmieni jej życie. Z zapisków na marginesie Julia poznaje niezwykłą historię porwania Catherine Ann Tregenny.

Czytałeś Sekret? Przeczytaj Magnetyzm serca i znajdź szczęście w miłości! Dlaczego życie jednych jest pełne miłości, a inni muszą walczyć o odrobinę uczucia? Dlaczego świat nie daje ci nic albo coś wręcz przeciwnego do tego, czego pragniesz ze wszystkich sił? Poznaj odpowiedzi na te pytania i znajdź własny klucz do szczęścia, odkrywając dziesięć tajemnic magnesu swojego serca!

Ulrike Meinhof była znaną lewicową dziennikarką i kochającą matką dwójki dzieci. Pewnego dnia porzuca jednak karierę i rodzinę, by przyłączyć się do radykalnej organizacji terrorystycznej RAF, walczącej nielegalnymi i brutalnymi metodami z niemieckim rządem. W swej porywającej i trzymającej w napięciu narracji Steve Sem-Sandberg miesza dokument z fikcją, tworząc chwytający za serce portret niezwykłej intelektualistki, a zarazem zwyczajnej kobiety uwięzionej i w końcu zniszczonej przez swą nienawiść do konsumpcyjnego społeczeństwa oraz rozpaczliwe poszukiwanie politycznej prawdy.

W wilgotny styczniowy dzień, niespełna trzy tygodnie po śmierci matki, ze swego wiedeńskiego mieszkania znika brat narratorki, Paul. W pozostawionym liście zawiadamia, że postanowił wyemigrować za ocean. Siostra nie daje temu wiary. Usiłując odgadnąć przyczyny jego nagłej decyzji, zagłębia się w dzieje rodziny, by opowiedzieć historię trzech pokoleń zdruzgotanych przez wojnę. „Droga to nieba” to niezwykła opowieść „tej, która się wywinęła", napisana bez sentymentu i pełna niesłychanego napięcia.

Disorder i ja" to opowieść o dwóch przyjaciołach, outsiderach – są młodzi, weseli, zbuntowani. Nie potrafią się odnaleźć w rzeczywistości początku lat 90. Miejsce sklepów Społem zajmują Euro-Shopy, w tle denominacja złotówki, powstają prywatne media. Młodzi bohaterowie nie potrafią jednak korzystać z dobrodziejstw kapitalizmu. Koledzy zarabiają pieniądze, robią kariery, ich jednak wyścig szczurów nie interesuje. Wesoły świat ciągłej zabawy nie trwa jednak wiecznie, nagle przychodzi strach...

Należał do straconego pokolenia – ale swojego życia nie stracił. Pierwsza pełna biografia Kazimierza Moczarskiego uświadamia nam wagę i znaczenie jego losów. Był zwykłym niezłomnym bohaterem. Najbardziej znany epizod z życia Kazimierza Moczarskiego – dziewięć miesięcy spędzonych w jednej celi z oprawcą warszawskiego getta Jurgenem Stroopem - to tylko wierzchołek góry lodowej.

„Gra anioła” Carlosa Ruiza Zafóna, „1491” Charlesa C. Manna, „Ikony w Polsce” ks. Michała Janochy, „Skarby przyrody i krajobrazu Polski” Romualda Olaczka oraz „Prawo autorskie” Janusza Barty i Ryszarda Markiewicza – Książkami Roku 2008. Wydawnictwo Literackie Wydawcą Roku 2008. 27 stycznia w Bibliotece Narodowej redakcja „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI” nagrodziła wydawców oraz autorów za KSIĄŻKI MIESIĄCA, a wydawcy wybranych spośród nich KSIĄŻEK ROKU odebrali statuetki.

Wstrząsająca lektura o trudnym dzieciństwie w czasach wujka Adolfa. Czytaliście „Łaskawe” Littela? Książka „Prawie dzieciństwo” Hansa-Georga Behra posiada nie mniejszą siłę rażenia. Jest to szokująca autobiograficzna opowieść syna hitlerowskiego ministra obrony przeciwlotniczej. Główny bohater, nazywany konsekwentnie przez całą książkę „dzieckiem”, dorasta w czasie najbardziej burzliwych wydarzeń II wojny światowej.

Być sobą i narazić się na wykluczenie ze społeczności? Czy udawać, że jest się kimś innym? Przed takim dylematem stają młodzi bohaterowie „Dziewiętnastu minut”. Jodi Picoult, specjalistka w pisaniu książek na kontrowersyjne tematy, w najnowszej powieści kreśli niepokojący portret rodziny, społeczności i szkoły, gdzie przemoc wciąż stanowi poważny problem… To poruszająca i pełna emocji opowieść o tym, jak trudno poznać kogoś do końca i jak bolesna bywa utrata niewinności.

Pierwszy krok w świat literatury, pierwsza książka, pierwszy wydawca, pierwsza recenzja, pierwsza nagroda i pierwsze … egzemplarze niesprzedane, czyli jak zostać pisarzem, zdobyć sławę i pieniądze. Jakże groźny i bezlitosny jest świat wydawców dla debiutujących pisarzy! Zewsząd pułapki i znikąd pomocy: tu recenzent-morderca talentu, tam pseudoczytelnik na targach, z pomiętą karteczką podsuniętą do autografu, i jeszcze ci weterynarze, którzy nie wiedzieć dlaczego uparli się wyróżnić ambitną powieść własną nagrodą…

Dla Temperance Brennan odkrycie szkieletu młodej dziewczyny to więcej niż następna zwykła sprawa. Przepełniona wspomnieniami Tempe zastanawia się, czy znalezione szczątki z dziwnymi zmianami na kościach mogą należeć do przyjaciółki, którą straciła w dzieciństwie. W międzyczasie prowadzone jest dochodzenie w sprawie serii zabójstw. Dwie dziewczyny nie żyją, a trzy następne uznano za zaginione.

Zamiast opasłej powieści – zaledwie kilkadziesiąt stron. Zamiast wciągającej fabuły – urzekająca opowieść o najważniejszych rzeczach: zapachach, smakach dzieciństwa, powiedzeniach babki, a także o Historii, niedawnych konfliktach bałkańskich. Bohaterka „Ręki…” wyemigrowała już z Albanii (patrz: „Kraj, gdzie nigdy się nie umiera”) i teraz podróżuje od "lepszej" do „gorszej” Europy, z Paryża do Sarajewa, ale ta podróż to również podróż w głąb czasu i własnej przeszłości.

Niespotykany w polskiej prozie obraz II wojny światowej. Pierwsza powieść o robotach przymusowych w Niemczech. Rok 1941: polska rodzina - matka, ojciec i troje dzieci zostają zesłani na przymusowe roboty do Niemiec. Trafiają do gospodarstwa w miejscowości Rauska w Sudetach. To tutaj główna bohaterka książki, jedenastoletnia Alusia, dojrzewa i poznaje życie. Dla niej – inaczej niż dla jej rodziców – pobyt w Niemczech nie jest wygnaniem, lecz przygodą i okazją do poznania zupełnie nowego świata.

Lata trzydzieste XX wieku. W wielorasowej Turcji, udzielającej schronienia licznym żydowskim uciekinierom z podbitej przez nazistów Europy, grupka nastoletnich przyjaciół - oszołomionych seksualnymi i emocjonalnymi odkryciami wieku dojrzewania - usiłuje zrozumieć sens zachodzących wydarzeń. Jedni dostępują erotycznego wtajemniczenia: Mustafa napawa się zmysłowymi rozkoszami w ramionach ponętnej kobiety, Musa poznaje przykre konsekwencje osiągnięcia dojrzałości, gdy zostaje usunięty z żeńskiej łaźni, a cyrkowa sierotka nazywana Dziewczyną traci głowę dla nowego akrobaty.

Ulica Żurnalowa 88, Pałac Cukiereczek, Stambuł. „Kamienica pełna pomyleńców”. Wybudowaną w 1966 roku na polecenie rosyjskiego arystokraty-emigranta posesję zamieszkuje dziesięć rodzin. Bardzo nietuzinkowi to lokatorzy…. Wplątani w skomplikowane rodzinne i sąsiedzkie układy, na przemian kłócą się i godzą, śmieszą, wzruszają i szokują. A przede wszystkim mają pewien wspólny problem, trywialny lecz baaardzo dokuczliwy... Ale do czasu, bo oto 1 maja 2002 roku…

W lochach ciemnoty uwięzione są miliony nieszczęsnych muzułmanów, miliony otumanionych niewolników czekających na światło mojej encyklopedii! Dzieje upadku jednej rodziny na tle burzliwej historii Turcji XX wieku. Konflikt pokoleń, rodzinne tajemnice i utopijne marzenie o Księdze – encyklopedii, która oświeci tkwiące w mrokach niewiedzy społeczeństwo.

Stambuł, lata 30. XIX wieku. W dziwnych okolicznościach giną trzy niezwiązane ze sobą osoby: francuski archeolog, żydowski lichwiarz i grecki antykwariusz. W tym samym czasie handlarz z wielkiego bazaru zostaje mocno poturbowany, a albański członek cechu wodociągów przepada bez śladu… Thriller nie tylko kryminalny, ale i erudycyjny, zachwycający misternie odtworzoną atmosferą osmańskiej metropolii.

Trzymający w napięciu thriller w stylu Dennisa Lehane'a i Michaela Connelly, polecany przez samego Harlana Cobena - „bezlitosne napięcie, które nie wypuści cię ze swego uścisku...”. Pierwsza powieść z cyklu przygód detektywa Franka Behra, byłego policjanta, który walcząc ze swoimi demonami z przeszłości podejmuje sprawę odnalezienia chłopca zaginionego od ponad roku.