
Malicki urodził się w 1945 roku. Pierwsza książka ukazała się pięćdziesiąt siedem lat później. Co nie znaczy, że dopiero wtedy zaczął zapisywać. Ostatnia, ósma z kolei, właśnie ta, ujrzała światło dzienne w roku 2009. Co nie znaczy, że przestał zapisywać. Dlaczego tak? Skąd pomysł? Co dalej? Odpowiedzi w książce.

Jesienią 1945 roku w Szwecji ukazała się książka „Świadectwo skazanych na śmierć”. Autorzy, Gunhilda i Einar Tegen, z kilkuset wywiadów i ankiet przeprowadzonych wśród osób uratowanych z obozów koncentracyjnych wybrali dwieście, które miały zachować dla potomności pamięć o tej straszliwej zbrodni. Jednak chociaż od końca wojny minęło ponad sześćdziesiąt lat, nadal istnieją pytania, na które brak odpowiedzi. Pia-Kristina Garde postanowiła odnaleźć dawnych respondentów i dowiedzieć się, jak potoczyło się ich życie.

„Afrykańska odyseja” to poruszający literacki reportaż o drodze, jaką przebyć muszą emigranci z Afryki, by spełnić marzenie o lepszym życiu w europejskim raju. Drodze prowadzącej nierzadko prosto do śmierci w łodziach i tratwach przybijających do wybrzeży Morza Śródziemnego… By ją poznać, Klaus Brinkbäumer wyrusza w podróż z byłym uchodźcą z Ghany – Johnem Ampanem, który po czternastu latach spędzonych w Europie postanowił powrócić do domu.

„Niniejsze teksty upamiętniają poszczególnych ludzi, takich jak Julian Leszczyński, Stanisław Grzanka i Stanisław Mędrek, bezimienni Żydzi w nieznanym polskim miasteczku, pewien tłumacz z Białorusi, bośniaccy uciekinierzy, Żyd, który przeżył na Ukrainie, przyjaciel z okresu studiów w Warszawie, ale także obersturmbannführer SS Rolf Heinz Höppner czy mój ukochany dziadek z Amstetten. Rzecz w tym, aby ich losy i czyny nie popadły w zapomnienie.”Martin Pollack

Czym jest dobry wywiad? Porywającą rozmową? Dialogiem złożonym z trafnych pytań i niebanalnych odpowiedzi? Szczerym wyznaniem, a może intelektualnym sporem? Zapis rozmów Katarzyny Bielas pokazuje, że tym wszystkim i jednocześnie czymś więcej, co może zaistnieć jedynie w kontakcie niepowtarzalnej indywidualności rozmówcy z czujną wrażliwością doświadczonego dziennikarza. Dzięki uważnej obecności autorki wybitne osobistości życia kulturalnego, społecznego i naukowego odkrywają nieznaną twarz, przywołują nietuzinkowe wspomnienia, dzielą się niepokojem twórczym i metafizycznym, zarażają pasją życia.

"Złowrogi sześcian" to pierwsza część fantastycznej powieści "Tryptyk Świata Mgły" autorstwa 15-letniej Basi Kaczyńskiej.
Młoda pisarka snuje mroczną i zabawną jednocześnie opowieść o poszukiwaniu jednego z trzech starożytnych artefaktów, które ze względu na magiczne właściwości – obdarowanie właściciela wszechwiedzą lub nieograniczoną władzą – są pożądane przez ród złowrogi Nyktalusów. Bohaterami tej części tryptyku są Leśny Dziad Veritas i pochodzący z północy Żarnowiec. To oni eskortują pierwszy z artefaktów, zwany TYM.

Książka, idąc tropem starożytnych traktatów o naturze rzeczy, podejmuje próbę opisania świata w tym, co stanowi jego istotę i co go wyróżnia spośród wszystkich światów możliwych. Spogląda nań nie w wycinkach, przyczynkach, lecz z lotu ptaka, widząc w nim o b i e k t osobliwy, egzotyczny, monstrualny. Jednym jego skrzydłem są martwe konstelacje Kosmosu, drugim żywe ludzkie ja; gdyby nie ono, istnienie świata nie dałoby się potwierdzić w żaden sposób i byłoby istnieniem bez znaczenia.

Mariusz Rokicki popełnił głupstwo: skoczył na główkę do płytkiej wody. Skutek: trwała niepełnosprawność. Jego wystukana kciukiem książka to podróż w rzeczywistość, która przybiera różne oblicza: ordynatora domagającego się łapówki lub nastoletniego kibica Wisły gotowego oddać kieszonkowe na lekarstwa dla Mariusza.

W dniach 13-14 marca w Bratysławie odbędzie się międzynarodowy festiwal Anime, którego gościem honorowym będzie Andrzej Sapkowski. Autor ma wielu fanów na Słowacji, gdzie wszystkie jego tytuły zostały wydane.

Nakładem wydawnictwa Carta Blanca ukazały się dwie ciekawe i praktyczne publikacje o Londynie: Londyn. Nawigator turystyczny® oraz Londyn. Nawigator turystyczny®. Do kieszeni. Formuła, która świetnie sprawdziła się podczas podróży po Polsce oraz innych krajach i miastach Europy, teraz ułatwi poruszanie się po Londynie. Najnowsze z serii miejskich nawigatorów turystycznych®, w sposób oryginalny i nietypowy pokazują najciekawsze, najbardziej urzekające i tajemnicze zakątki Londynu. Oprowadzają po znanych i mniej popularnych miejscach wartych odwiedzenia.

Nowoczesność i Zagłada - jedna z najważniejszych i najgoręcej komentowanych książek XX wieku, uhonorowana Europejską Nagrodą Amalfi i prestiżową Nagrodą im. Theodora W. Adorna. Zygmunt Bauman sprzeciwia się zamykaniu problemu Zagłady w historycznej przeszłości, w której winni zostali osądzeni. Próbuje odpowiedzieć na pytanie, dlaczego do straszliwych zbrodni doszło w nowoczesnym społeczeństwie, w zaawansowanym stadium jego cywilizacyjnego rozwoju i szczytowej fazie rozkwitu kultury.

„Moje życie jest równie pokiereszowane jak moja twarz. Choćby mój nos. Złamany dwadzieścia siedem razy. Dwadzieścia trzy złamania to sprawa boksu; cztery, dzieło mojego ojca. Najbardziej brutalne razy dostałem od tego, który powinien wziąć mnie za rękę i powiedzieć „kocham cię”. Tim Guénard jako małe dziecko został porzucony przez matkę, był katowany przez ojca, i w konsekwencji jako nastolatek trafił do domu poprawczego. Ale i tam nie pozostał długo. Mając kilkanaście lat, trafia na ulicę. Od tego czasu ulica staje się jego domem i źródłem utrzymania.

Hiszpańska wojna domowa, która rozegrała się w latach 1936-1939, była pierwszym starciem między komunizmem a faszyzmem, a przede wszystkim zwiastowała drugą wojnę światową. Anotny Beevor wprowadza nas w tamte lata: biały terror, czerwony terror, rewolucję i polityczne walki wewnętrzne, obcą interwencję. Opisuje wojnę w sposób obiektywny i z perspektywy dwóch walczących stron, a moralny osąd pozostawia czytelnikowi.

Stefan Wilkanowicz to nietuzinkowa postać współczesnego polskiego Kościoła: wieloletni redaktor naczelny miesięcznika „Znak”, bliski współpracownik kard. Karola Wojtyły i papieża Jana Pawła II (m.in. jako członek Papieskiej Rady ds. Świeckich), człowiek zaangażowany w szereg inicjatyw ekumenicznych, edukacyjnych i społecznych, w szczególności w dialog chrześcijańsko-żydowski – a jednocześnie ktoś, kto przez całe życie starał się być na drugim planie i przede wszystkim działać, rozwiązywać konkretne problemy.

Król polskich seriali. Niezapomniany Pyzdra z Janosika, Wichura z Czterech pancernych i psa, Balcerek z Alternatyw 4, Duńczyk z filmów Vabank i Vabank 2, senior rodu Mostowiaków w M jak miłość – któż nie zna tych ról! Witold Pyrkosz w rozmowach z Izą Komendołowicz i Anną Grużewską niezwykle barwnie, z poczuciem humoru i przymrużeniem oka, a czasem bardzo poważnie opowiada historię swego życia – prywatnego i zawodowego.

Po raz kolejny Polscy czytelnicy będą mogli zapoznać się z twórczością Jiro Taniguchiego. Tym razem zapraszamy w podróż do feudalnej Japonii, a wszystko to dzięki komiksowi "Księga wiatru", którego głównym bohaterem jest samuraj, mistrz miecza Yagyu Jubee. Sceny batalistyczne, intrygi dworskie i walka o utrzymanie władzy, to motywy, których na pewno nie zabraknie.

Ciąg dalszy przygód Judyty. Po życiowych zawirowaniach, opisanych przez Katarzynę Grocholę w powieści Nigdy w życiu, jej bohaterka znalazła swego księcia z bajki – Adama, u boku którego wraz z dorastającą córką Tosią wiedzie spokojne życie w domku pod Warszawą. Judyta nie byłaby jednak Judytą, czyli stuprocentową kobietą, gdyby nie dopadały jej od czasu do czasu rozliczne wątpliwości, niewielkie kompleksy i całkiem nieduże zazdrości. Perypetii więc nie koniec…

Seria z przyprawami odzwierciedla rozmaitość smaków kreowanych i doznawanych w różnych zakątkach świata. Łączy się przy tym z kobiecością, ponieważ obejmuje powieści głównie przez kobiety, o kobietach i dla kobiet napisane, w których smak przygotowywanych i spożywanych potraw miesza się ze smakiem życia - nie zawsze słodkim. Do ich lektury zachęca nie tylko egzotyka świata przedstawionego, lecz także swoista uniwersalność doświadczeń, które mogą stać się udziałem kobiety niezależnie od krajobrazu, jaki ją otacza, i od zasad rządzących jej istnieniem.

Seria z przyprawami odzwierciedla rozmaitość smaków kreowanych i doznawanych w różnych zakątkach świata. Łączy się przy tym z kobiecością, ponieważ obejmuje powieści głównie przez kobiety, o kobietach i dla kobiet napisane, w których smak przygotowywanych i spożywanych potraw miesza się ze smakiem życia - nie zawsze słodkim. Do ich lektury zachęca nie tylko egzotyka świata przedstawionego, lecz także swoista uniwersalność doświadczeń, które mogą stać się udziałem kobiety niezależnie od krajobrazu, jaki ją otacza, i od zasad rządzących jej istnieniem.

Ukazało się trzecie zaktualizowane wydanie przewodnika turystycznego o Opatowie – mieście na Bursztynowym Szlaku (woj. świętokrzyskie). Publikacja została wydana w ramach Programu PolskaTurystyczna.pl przy współpracy Urzędu Miasta i Gminy Opatów. Opatów zadziwia niezwykle bogatą historią i nieuchwytnym czarem malowniczych zaułków i uliczek.