
Urodziła się we Francji, dzieciństwo spędziła w Jordanie i Niemczech, studiowała w Turcji, jest wykładowcą akademickim w Stanach… Elif Şafak, jedna z najpopularniejszych pisarek tureckich, przez krytykę światową uznana za drugą po Orhanie Pamuku literacką gwiazdę znad Bosforu. Podróżniczka, przechodzień, przybysz… Pisarka, która zawsze jest w drodze. Pisarka, dla której nie istnieją granice.

MUCH I DATERIA – pod tym enigmatycznym tytułem kryje się kolejna zwariowana, szaleńczo śmieszna, barwna i bezpruderyjna powieść autora OSTREGO ODJAZDU. Sięgnąwszy po temat z żelaznego repertuaru fantastyki – kontakt z obcą cywilizacją – Waszkiewicz stawia odwieczne pytania, co zwycięży – dobro czy zło, duch czy materia i takie tam, jak sam wielokrotnie powtarza. A także: dlaczego jest Coś, a nie Nic? I jeśli jest Coś, to Po Co?

Święty Wrocławiu, który gładzisz grzechy świata, zmiłuj się nad nami… Piewca tematyki osiedlowej powraca do korzeni. Tym razem w blokach nie zagnieździły się diabły ani duchy, a drugie osiedle. Urzeczeni mieszkańcy porzucają dotychczasowe życie, by oddać się demolowaniu własnych mieszkań - pod wielką płytą kryje się gorąca, czarna powierzchnia. Z każdym dniem na niezwykłym osiedlu przepada coraz więcej ludzi, mnożą się gapie, wyznawcy i badacze, szaleństwo ogarnia administrację i media.

Książka Jeana Baudrillarda, Przejrzystość zła jest już dostępna w księgarniach! Jean Baudrillard (1929 – 2007) – francuski socjolog i filozof kultury, jeden z najbardziej oryginalnych krytyków globalizacji, obdarzony apokaliptyczną wyobraźnią i rozpoznawalnym stylem. Zainteresowany społeczeństwem postindustrialnym i kulturowymi skutkami rozwoju technik rzeczywistości wirtualnej, autor teorii symulakrów.

Coś się dzieje dobrego w polskiej animacji. Coś nowego. Coś, czego nie da się łatwo zaszufladkować, czemu nie da się nadać jednej etykietki. Książka „24 klatki na sekundę. Rozmowy o animacji” składa się z 21 wywiadów Mariusza Frukacza z twórcami animacji urodzonymi w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. Wśród rozmówców Frukacza znaleźli się: Tomasz Bagiński, Wojciech Bąkowski, Anna Błaszczyk, Małgorzata Bosek, Tomasz Głodek, Andrzej Gosieniecki, Joanna Jasińska-Koronkiewicz, Janek Koza,

Oficyna Wydawnicza VOCATIO ma przyjemność poinformować Państwa, że nareszcie ukazało się długo wyczekiwane, kolejne wydanie jedynej i niepowtarzalnej BIBLII W PRZEKŁADZIE KS. JAKUBA WUJKA przygotowanej przez ks. Janusza Frankowskiego. Dzieło oparte na XVI-wiecznym przekładzie ks. Jakuba Wujka, transkrypcja typu B (zachowano język staropolski z zastosowaniem współczesnej ortografii i interpunkcji).

Córka najbogatszego i najbardziej wpływowego człowieka w Egipcie nie żyje, a jego żona zaginęła. Teraz Raffeq Ramsey ma obawy o własne życie. Niedługo potem zobaczył zdjęcie swojej zaginionej żony. Jednak w odróżnieniu od poprzednich, które towarzyszyły żądaniom o okup, na tym żona nie była ani związana, ani zakneblowana.

Przeprowadzka do Finistère nie oznacza wyprowadzki ze Szwecji. Każdy, kto chodził po świecie wystarczająco długo wie, że człowiek nigdy nie opuszcza czegoś do końca. Niezależnie od tego, ile razy uda się po nowe, stare nigdy go nie odstąpi.
Bodil Malmsten
Urodzona w 1944 roku, jak Pippi Långstrump.” Bodil ze śnieżnej, górzystej Norlandii... Zaczyna się jak w bajce, od ciepła domowej kuchni i małej dziewczynki o rudych włosach, której babcia ze strony matki urodziła się w chłopskiej izbie, a dziadek ze strony ojca – w pałacu obok hotelu Grand w Sztokholmie.

Frankfurt, sam środek upalnego lata. Przypadkowy rowerzysta odkrywa w Lesie Miejskim zmasakrowane zwłoki młodego mężczyzny. W zeznaniach świadków przewija się tajemnicza postać młodej kobiety. Komisarz Robert Marthaler zaczyna gorączkowe poszukiwania nieznajomej, którą wszyscy świadkowie opisują jako niewiarygodną piękność.

Trzynastu nietuzinkowych mężczyzn. Wybitni twórcy, podziwiani intelektualiści, budzące szacunek autorytety. Łączy ich odwaga przekraczania granic, pasja życia, nieustępliwość, umiejętność realizacji marzeń. Ich rozmówczyniom – Agnieszce Drotkiewicz i Annie Dziewit – udaje się podważyć kulturowy pancerz i zachęcić do szczerych, zaskakujących wyznań. Przed nami maluje się barwny portret Mężczyzny. Intelektualisty. Europejczyka. A może... kulturowego trutnia?

Malicki urodził się w 1945 roku. Pierwsza książka ukazała się pięćdziesiąt siedem lat później. Co nie znaczy, że dopiero wtedy zaczął zapisywać. Ostatnia, ósma z kolei, właśnie ta, ujrzała światło dzienne w roku 2009. Co nie znaczy, że przestał zapisywać. Dlaczego tak? Skąd pomysł? Co dalej? Odpowiedzi w książce.

Jesienią 1945 roku w Szwecji ukazała się książka „Świadectwo skazanych na śmierć”. Autorzy, Gunhilda i Einar Tegen, z kilkuset wywiadów i ankiet przeprowadzonych wśród osób uratowanych z obozów koncentracyjnych wybrali dwieście, które miały zachować dla potomności pamięć o tej straszliwej zbrodni. Jednak chociaż od końca wojny minęło ponad sześćdziesiąt lat, nadal istnieją pytania, na które brak odpowiedzi. Pia-Kristina Garde postanowiła odnaleźć dawnych respondentów i dowiedzieć się, jak potoczyło się ich życie.

„Afrykańska odyseja” to poruszający literacki reportaż o drodze, jaką przebyć muszą emigranci z Afryki, by spełnić marzenie o lepszym życiu w europejskim raju. Drodze prowadzącej nierzadko prosto do śmierci w łodziach i tratwach przybijających do wybrzeży Morza Śródziemnego… By ją poznać, Klaus Brinkbäumer wyrusza w podróż z byłym uchodźcą z Ghany – Johnem Ampanem, który po czternastu latach spędzonych w Europie postanowił powrócić do domu.

„Niniejsze teksty upamiętniają poszczególnych ludzi, takich jak Julian Leszczyński, Stanisław Grzanka i Stanisław Mędrek, bezimienni Żydzi w nieznanym polskim miasteczku, pewien tłumacz z Białorusi, bośniaccy uciekinierzy, Żyd, który przeżył na Ukrainie, przyjaciel z okresu studiów w Warszawie, ale także obersturmbannführer SS Rolf Heinz Höppner czy mój ukochany dziadek z Amstetten. Rzecz w tym, aby ich losy i czyny nie popadły w zapomnienie.”Martin Pollack

Czym jest dobry wywiad? Porywającą rozmową? Dialogiem złożonym z trafnych pytań i niebanalnych odpowiedzi? Szczerym wyznaniem, a może intelektualnym sporem? Zapis rozmów Katarzyny Bielas pokazuje, że tym wszystkim i jednocześnie czymś więcej, co może zaistnieć jedynie w kontakcie niepowtarzalnej indywidualności rozmówcy z czujną wrażliwością doświadczonego dziennikarza. Dzięki uważnej obecności autorki wybitne osobistości życia kulturalnego, społecznego i naukowego odkrywają nieznaną twarz, przywołują nietuzinkowe wspomnienia, dzielą się niepokojem twórczym i metafizycznym, zarażają pasją życia.

"Złowrogi sześcian" to pierwsza część fantastycznej powieści "Tryptyk Świata Mgły" autorstwa 15-letniej Basi Kaczyńskiej.
Młoda pisarka snuje mroczną i zabawną jednocześnie opowieść o poszukiwaniu jednego z trzech starożytnych artefaktów, które ze względu na magiczne właściwości – obdarowanie właściciela wszechwiedzą lub nieograniczoną władzą – są pożądane przez ród złowrogi Nyktalusów. Bohaterami tej części tryptyku są Leśny Dziad Veritas i pochodzący z północy Żarnowiec. To oni eskortują pierwszy z artefaktów, zwany TYM.

Książka, idąc tropem starożytnych traktatów o naturze rzeczy, podejmuje próbę opisania świata w tym, co stanowi jego istotę i co go wyróżnia spośród wszystkich światów możliwych. Spogląda nań nie w wycinkach, przyczynkach, lecz z lotu ptaka, widząc w nim o b i e k t osobliwy, egzotyczny, monstrualny. Jednym jego skrzydłem są martwe konstelacje Kosmosu, drugim żywe ludzkie ja; gdyby nie ono, istnienie świata nie dałoby się potwierdzić w żaden sposób i byłoby istnieniem bez znaczenia.

Mariusz Rokicki popełnił głupstwo: skoczył na główkę do płytkiej wody. Skutek: trwała niepełnosprawność. Jego wystukana kciukiem książka to podróż w rzeczywistość, która przybiera różne oblicza: ordynatora domagającego się łapówki lub nastoletniego kibica Wisły gotowego oddać kieszonkowe na lekarstwa dla Mariusza.

W dniach 13-14 marca w Bratysławie odbędzie się międzynarodowy festiwal Anime, którego gościem honorowym będzie Andrzej Sapkowski. Autor ma wielu fanów na Słowacji, gdzie wszystkie jego tytuły zostały wydane.

Nakładem wydawnictwa Carta Blanca ukazały się dwie ciekawe i praktyczne publikacje o Londynie: Londyn. Nawigator turystyczny® oraz Londyn. Nawigator turystyczny®. Do kieszeni. Formuła, która świetnie sprawdziła się podczas podróży po Polsce oraz innych krajach i miastach Europy, teraz ułatwi poruszanie się po Londynie. Najnowsze z serii miejskich nawigatorów turystycznych®, w sposób oryginalny i nietypowy pokazują najciekawsze, najbardziej urzekające i tajemnicze zakątki Londynu. Oprowadzają po znanych i mniej popularnych miejscach wartych odwiedzenia.