Nowości czytelnicze

17 czerwca nakładem Wydawnictwa Literackiego ukazuje się nowa powieść Katarzyny Grocholi Kryształowy anioł¬ – najobszerniejsza jak dotychczas (ok. 600 stron!) książka pisarki. W Kryształowym aniele czytelnicy znajdą i to, za co pokochali serię książek o Judycie, i psychologiczną głębię znaną z Trzepotu skrzydeł. Ta, z pozoru karkołomna, synteza pokazuje, że Katarzyna Grochola cały czas rozwija się jako pisarka.
Niezapomniany Pyzdra z Janosika, Wichura z Czterech pancernych i psa, Balcerek z Alternatyw 4, Duńczyk z filmów Vabank i Vabank 2, senior rodu Mostowiaków w M jak miłość – któż nie zna tych ról! Witold Pyrkosz w rozmowach z Izą Komendołowicz i Anną Grużewską niezwykle barwnie, z poczuciem humoru i przymrużeniem oka, a czasem bardzo poważnie opowiada historię swego życia – prywatnego i zawodowego. Książka zaczyna się od oszustwa babki Bronisławy, która nie mogąc pogodzić się z faktem, że jej wnuk przyszedł na świat 24 grudnia 1926 roku w Krasnymstawie, a nie we Lwowie, dokonała zmiany w akcie urodzenia.
Starszy brat, młodszy brat to książka dwóch mężczyzn o ich dzieciństwie w Bukareszcie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. Filip i Matei, pisząc na przemian kolejne rozdziały (zaczyna Matei, jedenaście lat młodszy od Filipa), odnoszą się z różnych, charakterystycznych sobie perspektyw do tych samych zdarzeń, postaci, cudów oraz elementów własnego dziecięcego świata, tworząc jego trójwymiarowy obraz. Często ze sobą polemizują, sprzeczają się, uzupełniają wzajemnie swoje wypowiedzi, są nimi urzeczeni albo je krytykują.
Jesienią 1945 roku w Szwecji ukazała się książka Świadectwo skazanych na śmierć. Autorzy, Gunhilda i Einar Tegen, z kilkuset wywiadów i ankiet przeprowadzonych wśród osób uratowanych z obozów koncentracyjnych wybrali dwieście, które miały zachować dla potomności pamięć o tej straszliwej zbrodni. Jednak chociaż od końca wojny minęło ponad sześćdziesiąt lat, nadal istnieją pytania, na które brak odpowiedzi. Pia-Kristina Garde postanowiła odnaleźć dawnych respondentów i dowiedzieć się, jak potoczyło się ich życie.
"Trzynastu nietuzinkowych mężczyzn. Wybitni twórcy, podziwiani intelektualiści, budzące szacunek autorytety. Łączy ich odwaga przekraczania granic, pasja życia, nieustępliwość, umiejętność realizacji marzeń. Ich rozmówczyniom – Agnieszce Drotkiewicz i Annie Dziewit – udaje się podważyć kulturowy pancerz i zachęcić do szczerych, zaskakujących wyznań. Przed nami maluje się barwny portret Mężczyzny. Intelektualisty. Europejczyka. A może... kulturowego trutnia?
Oddajemy w ręce naszych czytelników drugie wydanie książki A jednak czasem miewam sny. Historia pewnej samotności Joannie Wiszniewicz opowiedziana. Książka - uderzające głębią i drastyczną nieraz szczerością obserwacji i przeżyć narratora świadectwo - oparta jest na trwającej prawie dwa miesiące rozmowie, którą autorka przeprowadziła w 1992 roku z Aleksem, sześćdziesięciopięcioletnim wówczas ocaleńcem z getta warszawskiego i kilku obozów koncentracyjnych.

Malicki urodził się w 1945 roku. Pierwsza książka ukazała się pięćdziesiąt siedem lat później. Co nie znaczy, że dopiero wtedy zaczął zapisywać. Ostatnia, ósma z kolei, właśnie ta, ujrzała światło dzienne w roku 2009. Co nie znaczy, że przestał zapisywać. Dlaczego tak? Skąd pomysł? Co dalej? Odpowiedzi w książce. "Dziennik, ale pisany w trzeciej osobie. Książka ostatnia, choć Malicki zamierza jeszcze napisać kolejne.
Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne SA zachęca do lektury dwóch nowości: Mikroekonomii i Makroekonomii, których autorami są N. Gregory Mankiw i Mark P. Taylor. Są to podręczniki, które w USA i Europie Zachodniej stały się bestsellerami. W Polsce też na pewno zyskają popularność - dzięki przystępnemu językowi i licznym praktycznym przykładom ułatwiającym studiowanie. Zachęcamy do zapoznania się z krótką recenzją i kontaktu!
Kiedy myślisz, że jużdochodzisz do sedna, ukazuje się kolejnatajemnica! Opowieści szkatułkowe, mistrzowskiepołączenie codziennych obserwacji i wydarzeń z przeszłości,skłaniające do refleksji nad tym co jest naprawdę w życiu ważne. Autorka w najnowszym tomie felietonów Czułość i obojętność, z właściwą sobie życiową mądrością doskonale opisuje istotne punkty na naszych życiowych mapach. Jak nadać życiu właściwy kierunek, tęsknoty, które tkwią w każdym z nas; za ładem w życiu, sensem, stabilnymi korzeniami, za miłością i szacunkiem.
Julia ma 20 lat i stoi u progu wspaniałej kariery. Jeszcze jako uczennica Szkoły Baletowej zdobywa nagrodę w prestiżowym konkursie. W pierwszej wielkiej roli solowej – roli Julii Capuletti w balecie Prokofiewa – odnosi niebywały sukces. Otwierają się oszałamiające perspektywy, zaproszenia słynnych teatrów. W wieku, gdy młodzi ludzie zaczynają się zastanawiać nad tym, co będą robili w przyszłości, Julia wie już wszystko o swojej karierze i życiu. Jej los został ukształtowany przez balet, tylko, przede wszystkim i wyłącznie przez balet.
„Na poły liryczną, na poły groteskową opowieść Andrzeja Mandaliana czytałam z zachwytem i poczuciem, że dotykam jakiejś nowej, kompletnie nieznanej mi dotychczas rzeczywistości. Bo proszę wyobrazić sobie nękaną głodem i terrorem Moskwę czasu II wojny światowej, a w niej wrażliwego nastolatka, któremu przed chwilą tryby Wielkiej Czystki porwały oboje rodziców. Na samotność wieku dojrzewania nakłada się samotność wobec sowieckiej machiny biurokratycznej, na cierpienia pierwszej miłości – nuda politycznej indoktrynacji, na egzystencjalne lęki wieku dojrzewania – uporczywy i daremny wysiłek odnalezienia sensu w świecie tego sensu pozbawionym.
Sezon wakacyjny przed nami. Czas zaplanować swoją wymarzoną podróż. Wraz z wydawnictwem Pascal chcemy wam trochę pomóc. Zapraszamy do udziału w konkursie. Autorzy najciekawszych i najbardziej oryginalnych odpowiedzi zostaną nagrodzeni przewodnikami z serii "Podróżuj z MasterCard".
Już wielu z nas odkryło jak pasjonującym formatem jest książka audio. Audiobooki są wersją mówioną słowa pisanego, nagranego i oferowanego w księgarniach lub w Internecie - na płytach CD lub w postaci plików MP3 do pobrania. Warto więc przybliżyć historię książek do słuchania i przyjrzeć się ich dzisiejszej popularności.
Po zmroku na ulicach Warszawy giną ladacznice. Dwór tuszuje sprawę do czasu, gdy ofiarą pada królewska nałożnica. Rozpoczyna się wielka obława. Dokąd doprowadzi krwawy trop? Okrutna zbrodnia dokonana na młodym szlachcicu. Dzieło szaleńca, a może akt sprawiedliwości? Gdańsk, miasto bogactwa, pychy i mrocznych intryg. Kto stoi za tajemniczym morderstwem dokonanym na wyspie spichrzy?
Ruszył konkurs Wydawnictwa Pascal zorganizowanego wspólnie ze sklepem internetowym merlin.pl, w którym nagrodą jest niezapomniana podróż do Indii. Wystarczy zakupić wybrany Praktyczny Przewodnik i wymyślić hasło reklamujące tę serię. Konkurs potrwa do końca czerwca, a zwycięzca otrzyma voucher na wyjazd we wskazanym przez siebie terminie spośród proponowanych na przestrzeni lat 2009-2011.
Być i nie być to pierwsza w polskiej myśli teatralnej tak wyrazista próba uczynienia z dekonstrukcji nie zaledwie punktu odniesienia, lecz zasadniczego horyzontu rozważań o teatrze. Przedmiotem swojej obserwacji autor czyni w pierwszym rzędzie „metafizykę obecności”, strukturę kluczową tak dla teatru, jak dla filozofa dekonstrukcji Jacques`a Derridy. Każdy teatr – twierdzi Plata – lokuje się między dwoma biegunami, między obecnością a nieobecnością.
Pod koniec marca ukaże się czwarte, zaktualizowane wydanie hitu wydawniczego Carta Blanca. „Polska. Nawigator turystyczny ®” to tytuł o ugruntowanej pozycji na rynku, doceniony przez Czytelników dzięki swojej nowatorskiej formule i mocny reprezentant tej półki cenowej. Tegoroczny nawigator ukazuje się w odświeżonej graficznie okładce oraz z nową dokładniejszą mapą w skali 1:300 000. Nawigator turystyczny ® to coś więcej niż przewodnik. Nawigator łączy zalety atlasu, przewodnika, informatora i albumu. Czytelna mapa turystyczno-samochodowa odsyła do opisów najciekawszych miejsc.
Polski Paryż i polski Balaton, kościół zaprojektowany przez „Gaudiego Północy” Teodora Talowskiego, skamieniałe szczątki istot sprzed tysięcy lat, jeszcze niezapełniony kurhan, rzeka znikająca z nagła pod ziemią, pamiątki po Janie Pawle II – a wszystko to w jednej, niedużej krainie: na ziemi chrzanowskiej. Nakładem Programu PolskaTurystyczna.pl ukazał się przewodnik po ziemi chrzanowskiej „Więcej niż Jura” jako wspólna inicjatywa Starostwa Powiatowego w Chrzanowie i pięciu urzędów gmin – Alwernia, Babice, Chrzanów, Libiąż i Trzebinia.
Małgorzata Szejnert, autorka książki Czarny ogród, niezwykłej sagi o Górnym Śląsku, zabiera nas w podróż na Ellis Island, małą wyspę u wybrzeży Nowego Jorku. W latach 1892-1954 mieściło się tam centrum przyjmowania imigrantów, przez które przewinęło się kilkanaście milionów osób. Ellis Island, zwana „wyspą klucz”, mogła otworzyć bramy do Ameryki, ale mogła też je zamknąć. Większość ludzi przebywała na niej zaledwie kilka godzin. Ci, którzy mieli mniej szczęścia, spędzali tam nawet kilkanaście miesięcy, przechodząc przez uciążliwe procedury.
30 marca wybranych księgarń trafiła druga część książki "Salon III Rzeczpospolitej, czyli spotkania w salonie Profesora Józefa Dudka". - Najważniejsza Osoba, dla której książka ta powstała, nigdy jej nie zobaczy - mówi z żalem Urszula Glensk, współredaktorka tomu. Wybitny algebraik Profesor Józef Dudek zmarł we wrześniu.
Poprzednie
Następne
Przeczytane, polecane
Polityka Prywatności