
Wydawnictwo Znak oraz Instytut Cervantesa zapraszają na spotkania z Eduardem Mendozą, którego najnowsza książka niezwykła podróż Pomponiusza Flatusa właśnie trafiła do księgarń. Latający cyrk Eduardo Mendozy, czyli alternatywna historia początków naszej ery.
Na wesoło.

Na poły liryczną, na poły groteskową opowieść Andrzeja Mandaliana czytałam z zachwytem i poczuciem, że dotykam jakiejś nowej, kompletnie nieznanej mi dotychczas rzeczywistości. Bo proszę wyobrazić sobie nękaną głodem i terrorem Moskwę czasu II wojny światowej, a w niej wrażliwego nastolatka, któremu przed chwilą tryby Wielkiej Czystki porwały oboje rodziców. Na samotność wieku dojrzewania nakłada się samotność wobec sowieckiej machiny biurokratycznej, na cierpienia pierwszej miłości – nuda politycznej indoktrynacji, na egzystencjalne lęki wieku dojrzewania – uporczywy i daremny wysiłek odnalezienia sensu w świecie tego sensu pozbawionym.

A co jeśli Thomas Pynchon w końcu dostanie Nobla? Na taką ewentualność trzeba być przygotowanym… 30 kwietnia nakładem Wydawnictwa Literackiego ukazuje się słynna powieść 49 idzie pod młotek. Kiedy Edypa Maas dowiaduje się pewnego dnia, że odziedziczyła spadek po swoim byłym partnerze, nieprzyzwoicie bogatym Piersie Inveraritym, nie ma pojęcia, że już wkrótce na własne życzenie wpląta się w nie lada kabałę.

Ta książka powstała z zabawy. I z przekonania, że poeci mogą, a nawet powinni choć raz w życiu zmierzyć się z gatunkiem powieści. Jan Sefer, psychoterapeuta mieszkający w Wiedniu. Ekscentryk, miłośnik literatury i muzyki, zainspirowany wspomnieniami wojennymi ojca, rusza do Krakowa, by szukać śladów przeszłości. Jego stany psychiczne i skomplikowana osobowość przekładają się na niezwykłą opowieść, którą można czytać jako literacką reminiscencję miejsc, sytuacji, osób i fascynacji, które są związane z samą autorką lub były przez nią podejmowane w jej poezji.

Dzięki książce „Afganistan. Relacja Borowika”, poznajemy funkcjonowanie pracowników Polskiej Ambasady w Afganistanie widzianej oczami młodego pracownika Biura Ochrony Rządu. Trudy codziennej służby okraszone są bezdusznością i niezrozumieniem urzędników zarówno w kraju jak i na miejscu, walką o władzę i wpływy, wizytami różnych oficjeli. Dzięki książce mamy wgląd w odczucia przebywających tam ludzi, w wydarzenia znane nam wyłącznie z prasy i telewizji.

Już 30 kwietnia do sprzedaży trafi jeden z najgłośniejszych komiksów zeszłego roku - "Dziennik z zaginięcia" uznany przez New York Magazine za najlepszą powieść graficzną roku 2008! Pewnie mało kto zastanawiał się nad tym, jak bardzo stresujące może być życie twórcy komiksowego. Hideo Azuma pomyślał o tym dopiero, gdy już miał wszystkiego kompletnie dość. Rysownik wyszedł z domu i już nie powrócił. Przynajmniej przez pewien czas, a potem znów wyszedł.

"Tango z samym sobą" to próba opowiedzenia biografii Sławomira Mrożka poprzez jego utwory. Tadeusz Nyczek wnikliwie po raz kolejny przyjrzał się twórczości Mistrza i zobaczył, że wiele jego tekstów czytanych dzisiaj odsłania swoje drugie dno, że można dostrzec w nich elementy autobiograficzne. Zarazem jest to opowieść "o przygodach człowieka myślącego" w wieku XX - jak ujął to Tadeusz Nyczek w nocie o książce - a więc opowieść o nas ;)

Pół książki o psie, pół książki o kocie To wiersze dla dorosłych. Mimo tematyki zaskakującej nieco, na tle dorobku poetki, jej charakterystyczny głos i poetyckie tematy są rozpoznawalne. Czuje się tu magiczną więź świata ludzi i zwierząt, jednakową potrzebę ciepła i miłości, strach przed samotnością, cierpieniem i śmiercią.

TRAUMA- uraz, rana, ślad po przeżyciu, który pozostaje na całe życie - ale także pojęcie,
które w ostatnich latach stało się kluczem do nowego sposobu opisywania człowieka i społeczeństwa. Trauma może dotykać jednostki (trauma indywidualna) po doznawaniu przemocy, molestowania seksualnego, śmierci bliskiej osoby, choroby psychicznej. Może dotyczyć zbiorowości (trauma kolektywna) – np. trauma transformacji.

22 kwietnia ukaże się Mały alfabet Magdy i Andrzeja Dudzińskich - autorska książka artystycznego małżeństwa, pełna wspomnień, ciekawostek, anegdot, dziwnych zdarzeń, pięknych ludzi, ukochanych zwierząt, wiernych przyjaciół, malowniczych miejsc i fantastycznych ilustracji. Każda strona książki jest zaprojektowana graficznie i opracowana przez Andrzeja Dudzińskiego.

24 kwietnia o godz. 18.00, zorganizowane wraz z wydawnictwem literackim MUZA. Naszym gościem będzie Marta Sztokfisz, autorka książki " Księżniczka deptaku " Jest to opowieść o życiu Edyty Klein - dziewczyny cudem ocalonej z warszawskiego getta, która dzięki odwadze, zaradności i urodzie osiągnęła w życiu sukces. Bohaterka książki przez całe swoje życie nie uznaje przegranych, walczy o byt i zwycięża.

Kardynał Stanisław Dziwisz. Nadzieje i niepokoje. O myśli społecznej Kościoła to wyjątkowa książka urodzinowa. Zawiera ona wybrane homilie Jubilata oraz przygotowany przez księdza Roberta Nęcka rys biograficzny Kardynała, wzbogacony o prezentację Jego myśli teologicznej. Robert Nęcek (ur. 1969), kapłan Archidiecezji Krakowskiej, doktor teologii, adiunkt w Katedrze Teologii Moralnej Ogólnej PAT, członek Polskiego Towarzystwa Teologicznego i Rady Fundacji Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu, korespondent KAI.

Dziennikarstwo nie jest sztuką ładnego pisania. To sztuka polegająca na tym, aby nie dać się zrobić w konia – czytamy w książce Mariana Maciejewskiego „Kulisy dziennikarstwa, czyli granice wolności kija”. Jej najnowsze – uzupełnione i poprawione – wydanie ukaże się 16 kwietnia nakładem wyd. Prószyński Media. "Kulisy dziennikarstwa" przedstawiają rozterki starych i nowych dziennikarzy, którzy po Okrągłym Stole musieli nauczyć się funkcjonowania w zupełnie innej rzeczywistości – tworzyła ją nowa władza (często ze starymi urzędnikami) i milicja przemalowana na policję.

Nagrania słowa mówionego zwane książkami audio coraz bardziej wpisują się w krajobraz polskiego rynku wydawniczego. Potencjalny słuchacz ma do wyboru coraz więcej pozycji bestsellerowych jak i niszowych tytułów audio kierowanych do wąskiej grupy odbiorców. Światowy rynek książek do słuchania rozwija się bardzo dynamicznie. W Polsce oferta tytułów do słuchania powiększyła się zaledwie w ciągu 2008 roku aż trzykrotnie.

Podczas morskiej kąpieli komisarz Montalbano znajduje kołysanego przez fale trupa, którego identyfikacja okaże się nadzwyczaj trudna, lecz doprowadzi do sensacyjnych i przerażających odkryć. Wspomagany przez pewnego ekscentrycznego dziennikarza oraz urodziwą znajomą komisarz musi stawić czoło potężnej organizacji przestępczej, wyspecjalizowanej w handlu dziećmi na szlakach łączących Afrykę Północną z Sycylią. W dramatycznym zakończeniu dzielny Montalbano omal nie przypłaci życiem zwycięstwa.

Z okazji premiery Córki Krwawych Anne Bishop, wraz z wydawnictwem INITIUM zapraszamy was do udziału w konkursie. Autorów co jedenastej poprawnej odpowiedzi nagrodzimy właśnie najnowszą powieścią autorki.

Jeśli romans, to tylko w Wenecji. Wpadają na siebie przypadkiem na Piazza San Marco – amerykańska dziennikarka i włoski bankowiec. Ona, dojrzała kobieta, rozwódka, nie wierzy już w miłość. On zakochuje się w niej od pierwszego wejrzenia, bez pamięci. Ta miłość była im jednak pisana… Ciepła, zabawna i inspirująca książka – dla marzycieli i podróżujących palcem po mapie, wielbicieli włoskich klimatów i miłośników pogodnych lektur, a także smakoszy włoskiej kuchni. Romans, przewodnik turystyczny i kulinarny w jednym.

Imię i nazwisko, wiek, zawód: nieznane… Znaki szczególne: brak. Człowiek bez właściwości? Nawet sąsiedzi nie wiedzą, kim jest ten człowiek o tak przeciętnej fizyczności. Ma oczy, uszy, nos, dwie ręce i nogi. Lecz to za mało, by przejść niezauważonym. Nie wiedzieć dlaczego ludzie biorą go cały czas za kogoś, kim nie jest: hydraulika, prezentera pogody, byłego więźnia… Kim tak naprawdę jest ten idealny sobowtór?

Swoisty komentarz do głośnej powieści Jonathana Littella Łaskawe. Psychobiograficzne studium Leona Degrelle’a, belgijskiego nazisty, jednego z prototypów postaci Maksa Aue. Opierając się na jego pamiętnikach Littell dokonuje analizy schematów, uprzedzeń i stereotypów, zgodnie z którymi myśleli i działali naziści. Oto porażająca wiwisekcja uczuć i poglądów jednego z nich. Każdy, kto przeczytał monumentalne Łaskawe, musi sięgnąć także i po tę skromnych rozmiarów książeczkę.

Virginia Woolf, pierwsza dama literatury modernistycznej, której dzieła przez lata znane były głównie w kręgach akademickich lub feministycznych, wychodzi z zapomnienia i niszy. Rozwojowi mody na Virginię Woolf sprzyjają wznowienia oraz pierwsze edycje jej książek, które cieszą się dużą popularnością wśród polskich czytelników.