Nowości czytelnicze

Przed jaką zagadką stanie znów nasz śledczy Eberhard Mock? Z jaką straszliwą zbrodnią przyjdzie mu się zmierzyć? Czy wszystko jest przewidywalne, a może coś nas tym razem zszokuje? Na te i inne pytanie znajdziemy odpowiedź w najnowszej powieści Marka Krajewskiego – „Głowa Minotaura”, która nie raz nas zaskoczy.
Szukasz pomysłu na ciekawy urlop? Wciąż nie wiesz, jak wykorzystać kilka wolnych dni? „Polska aktywnie” to przewodnik, który nie pozwoli Ci usiedzieć w miejscu! Zdziwisz się, ile atrakcji czeka na Ciebie w Twojej okolicy, i to o każdej porze roku. Książka ukaże się nakładem wydawnictwa Carta Blanca już w drugiej połowie maja.
„Nocni wędrowcy” to reporterskie studium jednego z najbardziej niespokojnych państw na Ziemi – Ugandy. Wojciech Jagielski rozpoczyna swoją opowieść w Gulu, gdzie poznaje dzieci-weteranów wojny w kraju Aczolich na prawym brzegu Nilu. Autor przytacza ich wstrząsające opowieści w służbie Armii Bożego Oporu, do której zostały wcielone siłą. Prawie wszystkie z nich zmuszone były zabijać. Niektóre nawet własnych rodziców i rodzeństwo.
Po tym jak ks. prof. Michał Heller otrzymał w 2008 roku prestiżową Nagrodę Templetona, zwaną „katolickim Noblem”, zna go już chyba cała Polska i nie tylko. Dzięki licznym książkom znamy jego poglądy na naturę wszechświata, czas, przestrzeń i wiele innych rzeczy. Jak być uczonym to jednak książka inna od poprzednich. Dzięki niej poznajemy bardzo osobiste przekonania ks. Hellera na temat tego, czym jest nauka, jaką przyjemność może sprawiać zdobywanie wiedzy i jakie cechy powinien mieć uczony, aby zasługiwać na to miano.
The Lost Symbol, najnowsza powieść z Robertem Langdonem, niecierpliwie wyczekiwana przez miliony fanów na całym świecie, ukaże się w USA i Kanadzie nakładem Doubleday (oddział Random House Inc.) już 15 września. Pierwszy nakład osiągnie historyczne 5 milionów egzemplarzy. Polski czytelnik dzięki wydawnictwom Albatros i Sonia Draga będzie mógł sięgnąć po lekturę już pod koniec roku.olski czytelnik dzięki wydawnictwom Albatros i Sonia Draga będzie mógł sięgnąć po lekturę już pod koniec roku.
Ukazało się drugie zaktualizowane wydanie przewodnika turystycznego o Pszczynie – perle Górnego Śląska. Publikacja została wydana w ramach Programu PolskaTurystyczna.pl przy współpracy Urzędu Miejskiego w Pszczynie oraz Agencji Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej. Pszczyna, leżąca na Wyżynie Śląskiej, wyrosła na szlaku kupieckim, który prowadził z Krakowa na Śląsk i dalej przez Cieszyn do południowej części Europy.
Na tydzień przed premierą najnowszej książki Marka Krajewskiego „Głowa Minotaura” można jej posłuchać w formacie .mp3. To pierwszy w polskiej literaturze przypadek, kiedy tak oczekiwana pozycja ukazuje się najpierw w wersji internetowej. Audiobook jest gotowy do pobrania z serwisu audioteka.pl.
Czy pewniejszą drogą do nieba jest życie zakonne, czy małżeńskie? Czy zakonnik może mieć własne pieniądze, czy nie? I czy podczas posiłków w klasztorze nadal czyta się żywoty świętych? Jak wyglądają konflikty i kłótnie w zakonie i jak można sobie z nimi radzić w rodzinie? – to tylko niektóre z poruszanych w tej książce kwestii. Autorzy nie unikają też rozmowy o sprawach trudnych zarówno dla małżeństw, jak i dla wspólnoty zakonnej – o odejściach, nałogach i walce z nimi oraz o zmaganiu się z wątpliwościami.
Prieuré de Sion (Zakon Syjonu), iluminaci, wolnomularze, loża P2, Opus Dei, mafia, triady, Skull & Bones i wiele innych – szczególnie w dzisiejszych czasach nie cichną pogłoski o władzy tajnych stowarzyszeń.Nie cichną pogłoski, że polityką i przemysłem, a nawet naszym życiem, potajemnie sterują nieoficjalnie funkcjonujące stowarzyszenia. Czyżby za sznurki ludzkiej egzystencji pociągało jakieś obskuranckie towarzystwo? Czy istnieją wpływowe siatki władzy, które wymykają się wszelkiej kontroli? Czy nieznane siły już dawno przejęły rządy?
Obserwują cię. Zakładają w twoim mieszkaniu podsłuch. Mają twoją córkę. Mówią, że jeśli komuś o tym powiesz, zrobią jej krzywdę. Otrzegają „Nikomu ani słowa ... W przeciwnym razie..”
Doskonały thriller dla miłośników suspensu. Nowojorski psychiatra Nathan Conrad prowadzi świetnie prosperującą praktykę na Central Park West. Specjalizuje się w najtrudniejszych przypadkach, leczy schizofreników, katatoników i psychopatycznych przestępców. Ma luksusowy apartament na Manhatanie, wspaniałą żonę i ukochaną córeczkę.
Wojna bez nazwy. Młodzi żołnierze bestialsko okaleczeni w przerażających inscenizacjach. Co gorsze, to nie wróg jest sprawcą, ale jakiś psychopata, podstępny i sadystyczny potwór, który wkrótce zdziesiątkuje ich jednego po drugim... To już nie tylko thriller, to podręcznik przetrwania! Skrywający się wśród okropności nieokreślonej wojny psychopata dziesiątkuje szeregi młodych żołnierzy, straszliwie ich okaleczając. Porucznik Frewin i jego ekipa stopniowo tworzą profil mordercy, budząc od razu panikę wśród wojska.
Robert Langdon, bohater Kodu Leonarda da Vinci, staje do walki z tajemna organizacją iluminatów, by ocalić Watykan i papieża… Robert Langdon zostaje pilnie wezwany do położonego koło Genewy centrum badań jądrowych CERN. Jego zadanie – zidentyfikować zagadkowy wzór wypalony na ciele zamordowanego fizyka. Langdon ze zdumieniem stwierdza, że jest to symbol tajemnego bractwa iluminatów – potężnej, aczkolwiek nieistniejącej od czterystu lat organizacji walczącej z Kościołem, do której należały najświetniejsze umysły Europy, jak choćby Galileusz.
Wydawnictwo Literackie kontynuuje wydawanie listów jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy XX i XXI wieku Sławomira Mrożka. Po opublikowaniu korespondencji z Janem Błońskim i Wojciechem Skalmowskim tym razem w nasze ręce trafią listy, jakie w latach 1963 – 1975 Sławomir Mrożek wymieniał z Adamem Tarnem – założycielem i redaktorem naczelnym pisma Dialog.
Mandelsztam w wyborze i rewelacyjnych przekładach Rymkiewicza. Książka przybliża czytelnikom największego rosyjskiego poetę XX wieku, wydobywając z jego twórczości – obok zanurzenia w kulturze – także zainteresowanie istnieniem oraz pomijane wcześniej „puszkinowskie” tony. Obszerne komentarze wprowadzają głęboko w świat tej poezji i zapoznają z warsztatem zarówno poety-autora, jak poety-tłumacza, niezamierzenie ujawniając głębokie pokrewieństwo obu twórców.
"Mroki, ciemności... Ich penetrowanie jest wątkiem głównym niniejszego tomu. Autorowi zdaje się przyświecać przeświadczenie, iż właśnie ‘lekcja ciemności’, wyostrzając nam wzrok, zdolna jest powiedzieć najwięcej o fundamentalnym wymiarze bytu – o złu tkwiącym nieusuwalnie w przyrodzie, historii i w nas samych. Ciemności to przede wszystkim matecznik pajęczyn. Ale są też takie mroki, które w końcu rozbłyskują światłem. I ostatecznie światła, jak się zdaje, szuka Dariusz Czaja.
Wyjście z Egiptu André Acimana można by, przez analogię z Proustem, nazwać poszukiwaniem utraconego miejsca. To miejsce, minione i utracone na zawsze, to Aleksandria lat 50-tych XX wieku – miasto, w którym barwnie i hałaśliwie koegzystowały ze sobą społeczności Arabów, Europejczyków i Żydów. Ten nieistniejący już świat jest zarazem światem dzieciństwa i dorastania autora, który poznaje go, wykluwając się z wnętrza niezwykłego barwnego kokonu, jaki stanowi jego rodzina.
„Pojechałem do ZSRR kilka razy w 1991 i 1992 roku i więcej nie chciałem. Fantastyczni ludzie i obraza rozumu. Wielka sztuka i poniżające poszukiwania z opuszczonymi spodniami choć kawałka papieru toaletowego. Wspaniała architektura i okno wychodzące na górę śmieci na wysokość drugiego piętra. Zabrakło mi wtedy reporterskiego zrozumienia, zabrakło determinacji. I oto Jacek Hugo-Bader wchodzi w imperium dla mnie. Bo kiedy czytam jego reportaże, mam wrażenie, że specjalnie dla mnie-czytelnika przeżywa te wszystkie przygody. Przeżywa je niejako w moim imieniu. Wiem, że inni też mają takie wrażenie: czytają i czują, że to jest ich człowiek tam. I włazi, gdzie ja bym się bał wleźć.
Felicitas Hoppe mogłaby podać sobie rękę z Rolandem Toporem. Piknik fryzjerów to dwadzieścia groteskowych, lecz boleśnie prawdziwych historii, w których aż kipi od absurdu codziennego życia. Czarny humor przeplata się tu z poetyką snu. Pod warstwą fikcyjnych opowieści o wynajmowanym na godziny balkonie czy trzymanym w klatce chłopcu branym za tańczącego niedźwiedzia kryje się gorzka prawda o ludziach.
Tematem książki Małgorzaty Dziewulskiej Inna obecność są związki, jakie łączą niektórych bohaterów teatralnych końca XX wieku ze społeczną i/lub teatralną wspólnotą. Postaci, którym przygląda się autorka, mają cechy konwencjonalnie uznawane za aspołeczne i negatywne – przejawiają skłonności do izolowania się, agresji i autoagresji. Obdarzone są przy tym zdumiewająco silną obecnością sceniczną, są w jakiś sposób nieusuwalne.
Joachim Hirsz jest królewskim instygatorem, czyli śledczym, człowiekiem do specjalnych poruczeń Jego Królewskiej Mości Władysława IV Wazy. Rzeczpospolita jest u szczytu potęgi, lecz zbierają się nad nią czarne chmury. Lada dzień wybuchnie powstanie na Kozaczyźnie, szykują się do najazdu Szwedzi, a Prusy Książęce knują zdradę. Gwałty i morderstwa to rzecz codzienna, kwitnie trucicielstwo i czarna magia.
Poprzednie
Następne
Przeczytane, polecane
Polityka Prywatności