Nowości czytelnicze

Z okazji premiery nowej książki Katarzyny Bereniki Miszczuk, wraz z wydawnictwem Egmont zapraszamy was do udziału w konkursie. Autorzy co 20tej poprawnej odpowiedzi zostaną nagrodzeni powieścią Wilczyca.
Autor stworzył podstawy antropologii książki jako nowej dyscypliny badawczej. Wykorzystał wiedzę z zakresu kognitywistyki, historii i antropologii, by ukazać ewolucję wyobrażeń społecznych na temat pisma i książki od ich mitycznych praźródeł do utopijnej doskonałości w postaci mediów komputerowych. W centrum uwagi umieścił mit Liber Mundi, XVII w. sekty różokrzyżowców, by uzasadnić nim idee internetu i hipertekstu, realizujących odwieczne pragnienia wolności oraz optymalizacji technologicznej.
W swoim nowym eseju Łukasz Gołębiewski zastanawia się nad tym, jak wyglądać będzie dystrybucja książek, muzyki, filmów, gazet i innych nośników kultury, gdy e-czytniki (np. Kindle) będą sprzedawane jak telefony komórkowe – za złotówkę. Zdaniem autora kultura popłynie wówczas do odbiorcy "szerokopasmowo", w formie abonamentu.
Zbierając materiał do Łaskawych, Jonathan Littell odkrył postać Léona Degrelle’a, apostoła Nowego Porządku w Europie. Ten belgijski Aryjczyk, którego zatwardziałymi przekonaniami nic – ani śmierć Hitlera, ani zwycięstwo aliantów, ani też odkrycie Holokaustu – nie było w stanie zachwiać, był wzorcem kolaboranta, idealnym przykładem integracji według modelu nazistowskiego, ikoną propagandy niemieckiej.
Ta książka powstała z zabawy. I z przekonania, że poeci mogą, a nawet powinni choć raz w życiu zmierzyć się z gatunkiem powieści. Jan Sefer, psychoterapeuta mieszkający w Wiedniu. Ekscentryk, miłośnik literatury i muzyki, zainspirowany wspomnieniami wojennymi ojca, rusza do Krakowa, by szukać śladów przeszłości. Podróż ta podróż nie jest jednak prosta. Minione światy niechętnie uchylają drzwi, a pamięć ludzka bywa nietrwała.
23 maja o godz. 18.00 gościem Empiku Manufaktura w Łodzi będzie Witold Jabłoński, autor cyklu historyczno-fantastycznego o alchemiku Witelonie Gwiazda Wenus, Gwiazda Lucyfer . Spotkanie jest organizowane z okazji trzeciej rocznicy Manufaktury połączone z promocją najnowszej książki Jabłońskiego Fryne hetera.
Jesienią 1945 roku w Szwecji ukazała się książka „Świadectwo skazanych na śmierć”. Autorzy, Gunhilda i Einar Tengen, z kilkuset wywiadów i ankiet przeprowadzonych wśród osób uratowanych z obozów koncentracyjnych wybrali dwieście, które miały zachować dla potomności pamięć o tej straszliwej zbrodni.
Autorzy listów wywodzili się ze środowisk ziemiańskich i należeli do tego samego pokolenia, urodzonych przed wybuchem I wojny światowej. Gdy rozpoczęli korespondencję, Jerzy Giedroyc mieszkał w Maisons–Laffitte, a Aleksander Janta–Połczyński w Stanach Zjednoczonych. Edycja obejmuje wszystkie 402 odnalezione listy. Jedna czwarta z nich – z lat 1948–1949 – dotyczy publikacji w „Kulturze” reportażu Janty Wracam z Polski i kontrowersji, jakie wywołał na emigracji.
Marka Carlsberg razem z Wydawnictwem Pascal – liderem wśród wydawnictw turystycznych kontynuuje serię wydawniczą promującą ciekawe miejsca i zakątki świata.
„Państwo opiekuńcze a kryzys. Przyszłość Europejskiego Modelu Społecznego” – taki tytuł nosiła debata, która odbyła się 13 maja 2009 r. w Warszawie. Debata była połączona z promocją książki zatytułowanej Europejski Model Społeczny. Doświadczenia i przyszłość, napisanej przez zespół autorów pod kierunkiem naukowym prof. Dariusza K. Rosatiego, wydanej nakładem Polskiego Wydawnictwa Ekonomicznego.
Londyn, rok 1914. Thomas Thomson pragnie zostać pisarzem. Na razie jednak zarabia na życie jako „literacki murzyn”, tworząc schematyczne powieści przygodowe, oparte na gotowych konspektach i publikowane pod nazwiskiem popularnego literata. Wkrótce jednak otrzymuje całkiem nieoczekiwane zadanie: ma opisać historię niejakiego Marcusa Garveya, oskarżonego o zabójstwo dwóch arystokratów – braci Craverów.
Ta niewielka książka to podróż w czasie i w przestrzeni. Jean-Paul Caracalla, znawca i miłośnik dawnego i nowego Paryża, podąża śladami słynnych pisarzy. Autor prowadzi czytelników trasami ulubionych spacerów Chateaubrianda, Wiktora Hugo, Stendhala, Prousta czy Simenona, opisuje domy i mieszkania pisarzy, a także domy przyjaciół, u których bywali, towarzyszy ich paryskim przeprowadzkom, odkrywając zaskakujące komplikacje uczuciowe, rodzinne czy też finansowe będące przyczyną zmiany adresów.
„Proszę państwa, 4 czerwca 1989 roku skończył się w Polsce komunizm.” Dlaczego właśnie Joanna Szczepkowska wypowiedziała to słynne zdanie i do dziś nazywana jest „kobietą, która zakończyła komunizm”? Osobiste i poruszające wspomnienia aktorki, która po raz pierwszy tak szczerze opowiada o dzieciństwie i dojrzewaniu w PRLu, o dylematach i rozterkach dorosłego życia z polityką w tle, o buncie i rozczarowaniach. Przede wszystkim jednak o nadziei na życie w normalnym kraju.
„Bibułą w żargonie rewolucyjnym nazywają każdy druk nielegalny, nieopatrzony sakramentalną formułą »dozwolone cenzurą«” – pisał w 1903 roku w broszurze „Bibuła” Józef Piłsudski – wówczas redaktor, wydawca i zecer socjalistycznego pisma „Robotnik”. „Bibuła”, napisana w latach przynależności Piłsudskiego do PPS, stanowi pasjonujący opis funkcjonowania konspiracyjnych wydawnictw.
Intrygująca opowieść o pragnieniu przezwyciężenia samotności, o tym, jak nieoczekiwane wydarzenia zmuszają do odkrywania świata na nowo oraz o wyjazdach i powrotach z emigracji na prowincję. To portret współczesnych 30-latków, singli, oraz pokolenia ich ojców, dla których doświadczenie samotności po wielu latach małżeństwa jest szokiem. Intrygująca opowieść o pragnieniu przezwyciężenia samotności, o tym, jak nieoczekiwane wydarzenia zmuszają do odkrywania świata na nowo oraz o wyjazdach i powrotach z emigracji na prowincję.
Młoda pani naukowiec w obliczu zmian w kraju i tragedii rodzinnej podejmuje desperacką decyzję o samotnym wyjeździe do Stanów Zjednoczonych. Zanim znajdzie tam miłość i założy rodzinę, doświadcza wielu trudnych lekcji emigracyjnego życia. A wydarzenia z przeszłości nie dają jej spokoju. Czy powinniśmy przebaczać, czy też istnieje magiczna granica, za którą nie ma przebaczenia?
11 maja do sprzedaży trafiła „Wilczyca” Katarzyny Bereniki Miszczuk. Książka trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony. Powieść, która opisuje niebezpieczne projekty tajnej grupy genetyków, eksperymenty na ludziach, wyścig z czasem i FBI jest na szczęście fikcją literacką, ale sugestywna kreacja świata przedstawionego sprawia, że czytelnik zatraca się w lekturze bez reszty!
„Co robić?” – często wielu z nas głowi się nad takim dylematem. A może raczej – za przykładem mistrzów duchowości – należy zająć się inną, ważniejszą kwestią: Niech ludzie zbyt wiele się nie zastanawiają, co mają robić, więcej natomiast myślą o tym, jacy mają być. Gdyby oni sami, ich postawa, były dobre, wtedy również ich uczynki mogłyby jaśnieć pełnym blaskiem.
Szukasz pomysłu na ciekawe i aktywne spędzenie wolnego czasu? Pomorze, Warmia i Mazury, a może Kujawy? Teraz masz całą Polskę w zasięgu ręki, gotowe trasy i pomysły wycieczek. A to wszystko w jednej poręcznej książce zawierającej aż 101 propozycji spędzenia weekendów. W połowie maja nakładem wydawnictwa Carta Blanca ukaże się nowa publikacja, która z pewnością ułatwi wybór celu podróży – „Polska. 101 wycieczek”.
Japonia ze snu. Risui, bohaterka tej przedziwnej, onirycznej powieści, trafia do szkoły dla dziewcząt prowadzonej przez charyzmatyczną mistrzynię, Kikyo. Ma tam zgłębiać mądrość Księgi i podążać Drogą Tygrysa. Wiedziona intuicją i tajemniczymi znakami Risui najpierw poddaje się surowym i niezrozumiałym regułom panującym w Szkole, ale z czasem zaczyna je łamać... Ambicja? Potrzeba spełnienia? Poszukiwanie prawdy?
Poprzednie
Następne
Przeczytane, polecane
Polityka Prywatności