Nowości czytelnicze

Książka ma wyjątkową wartość naukową. W nauce – zwłaszcza na przełomie XIX i XX wieku – nie brak było uczonych broniących znaczenia różnic rasowych i nadawania im określonej wartości, a także – gównie w okresie po II wojnie światowej – uczonych zaangażowanych w walkę z rasizmem. Ostrowski wybiera trzecią – godną poparcia – drogę. Jest to droga wyższej racjonalności, której najskuteczniejszym narzędziem są badania naukowe, w toku których autor nadaje postać hipotez i poddaje je procesowi weryfikacji.
Lagos w Nigerii, początek lat 60. XX w. Świetlana przyszłość rysuje się przed bliźniaczkami Olanną i Kainene. Pochodzą z bogatej rodziny, odebrały doskonałe wykształcenie, a w kraju, który niedawno przestał być kolonią brytyjską, wszystkie drogi stoją przed nimi otworem. Piękna Olanna wybiera karierę naukową u boku idealisty Odenigba, intelektualisty zaangażowanego w sprawy polityczne i społeczne.
Ogłoszone zostały nominacje do II edycji Nagrody Mediów Publicznych COGITO. Z przyjemnością informujemy, że wśród nominowanych znalazł się Jarosław Marek Rymkiewicz za książkę Kinderszenen. Jury Nagrody Mediów Publicznych COGITO w dziedzinie literatury pięknej, w składzie: Julia Hartwig (przewodnicząca), Jerzy Jarzębski, Adam Pomorski, Iwona Smolka, Piotr Wojciechowski wyłoniło 25 książek nominowanych do Nagrody COGITO.
Nowa książka autorki Wszystkich mężczyzn mojego kota! Przebojowa Ada powraca! Wraz z boskim José, niezapomnianym kotem Kastratem, ciotką, o której lepiej zapomnieć i… psem o niecenzuralnym imieniu! Ada, krakowska fotografka z wybujałym temperamentem, musi stawić czoło jędzowatej ciotce swego hiszpańskiego narzeczonego Joségo. Łatwo nie będzie, bo zdaje się, że ukochana cioteczka Juanita ma problemy z atmosferą ich domu, późnymi powrotami, znaczną ilością wypijanych napojów wyskokowych i ogólnie ze spontanicznym charakterem wybranki bratanka.
Zgrabnie napisane, dowcipne, choć momentami pełne zadumy spojrzenie na golf, małżeństwo, ludzką naturę i życie. Popularny pisarz Carl Hiaasen w 1973 roku postanowił dać sobie spokój z golfem. Niektóre ambicje jednak żyją wiecznie, a ponieważ w miarę upływu czasu wspomnienia slice'ów i hooków nieco się zatarły, będący już po pięćdziesiątce Carl dochodzi do wniosku, że golf jest przecież sportem, w którym teraz może odnieść nawet większe sukcesy, niż kiedy był młodzieńcem.
Akcja tej powieści rozgrywa się w Paryżu. A jednak można tu spotkać krokodyle. To powieść o mężczyznach. I kobietach. O kobietach, którymi jesteśmy, którymi chciałybyśmy być, którymi nigdy nie będziemy, którymi może się staniemy. To opowieść o kłamstwie.Ale także opowieść o miłości, przyjaźni, zdradzie, pieniądzach, marzeniach. To powieść pełna śmiechu i łez. Ta powieść to życie.
Doskonałe połączenie precyzyjnie skonstruowanej intrygi z poruszającym studium psychologicznym.
Kolejny, przyprawiający o gęsią skórkę kryminał autorstwa bestsellerowej niemieckiej pisarki. Od lat spędzają wspólnie urlop w idyllicznej angielskiej posiadłości Stanbury: jej właścicielka Patricia wraz z mężem Leonem i dwiema córkami, psycholog Tim z cierpiącą na depresję żoną Evelin, naukowiec Aleksander z córką Ricardą i niedawno poślubioną, dużo młodszą od siebie żoną, Jessicą.
Przezabawne, choć niejednokrotnie mrożące krew w żyłach historie z życia speca od kryminalistyki na linii frontu. Niezwykle popularne ostatnimi czasy seriale typu „Z akt FBI”, czy „CSI: Kryminalne Zagadki Las Vegas” wyrobiły w nas czysto hollywoodzkie pojęcie o pracy kryminalistyków sądowych. Nowoczesne gadżety, kaskaderskie wyczyny kamery i niemal stuprocentowa wykrywalność przestępstw pozwoliły uwierzyć, że oględziny miejsca zbrodni to każdorazowo nowe fascynujące doświadczenie.
Każdy ma takie swoje sanktuarium, w którym czuje, że jego serce staje się czystsze, myśli jaśniejsze – gdzie zbliża się do Boga, miłości, prawdy czy innej potęgi, w którą wierzy. J.R Moehringer udowadnia, że takim świętym miejscem może być lokalny bar... Bestsellerowa, autobiograficzna powieść laureta nagrody Pulitzera. W sercu Manhasset, siedemnaście mil od Manhattanu, na spokojnym przedmieściu, gdzie mieszkało osiem tysięcy ludzi, stał bar o nazwie „Dickens”.
12 lipca nakładem Wydawnictwa Literackiego ukaże się bestsellerowy kryminał Spencera Quinna Na psa urok. To pierwsza książka Quinna i zarazem pierwszy na świecie kryminał opowiedziany z perspektywy psa! Narratorem jest Chet, mieszaniec labrador, który po wyrzuceniu z elitarnej szkoły policyjnej dla psów K9, stał się wiernym przyjacielem i współpracownikiem Berniego Małego, prywatnego detektywa.
„Racibórz. Miasto na czasie” to tytuł najnowszego przewodnika turystycznego po pięknym górnośląskim mieście nad Odrą wydanego w ramach programu PolskaTurystyczna.pl. Publikacja jest efektem partnerskiej współpracy z Urzędem Miasta w Raciborzu oraz Raciborskim Centrum Kultury. Racibórz przez ponad 900 lat istnienia wpisał się w dzieje Górnego Śląska jako miejsce przemian o znaczeniu historycznym i kulturowym.
Radiowa Agencja Fonograficzna oraz audioteka.pl rozpoczęły największą dotychczas produkcję audiobooka na polskim rynku. Blisko 200 aktorów bierze udział w nagraniach „Narrenturm” Andrzeja Sapkowskiego. Audiobook wzbogacony będzie wyjątkowymi efektami dźwiękowymi, specjalnie skomponowaną muzyką oraz pieśniami stworzonymi na potrzeby tej produkcji.
Wydawnictwo Pascal prezentuje nowość – w maju 2009 ukazuje się Bułgaria w serii Przewodnik Praktyczny. Ta seria o największej tradycji w historii Pascala, liczy sobie w tej chwili już ponad sto tytułów i jest stopniowo uzupełniana o rejony świata, które najwspanialej odkrywać samemu. „Bułgaria” napisana została przez polskie autorki – dzięki temu kupujący ma pewność, że informacje (np. o poziomach cenowych czy sposobie dotarcia do celu) dopasowane są do potrzeb polskiego turysty.
Nowy bestseller autora „Winnicy w Toskanii”. Autentyczna, często szalenie zabawna historia małżeństwa Máté w świecie toskańskiej zmysłowości, szlachetnych trunków i rozpływających się w ustach potraw. Książka, która wzbudza dzikie apetyty! Doskonała lektura dla wszystkich italofilów i marzycieli. Pod koniec lat 80. XX w. Ferenc i Candace Máté opuścili Nowy Jork, aby osiedlić się w starym gospodarstwie na wzgórzach Toskanii.
Na niemal sześciuset stronach powieści Katarzyna Grochola powołała do życia nową bohaterkę, Sarę, która z pewnością zawładnie sercami Polek. Sara naprawdę jest jedną z nas – boryka się z blaskami i cieniami codziennego życia. Trudno jej znieść nieobecność zapracowanego męża, marzy o dziecku i pracy, która będzie jednocześnie pasją. Życie nie szczędzi goryczy, ale w końcu, w najmniej spodziewanym momencie, Sara odnosi upragniony sukces.
Agent Dołu powracał już wiele razy i powracać będzie, choć nie wszystkie przejawy jego obecności zostały zarejestrowane, a nie wszystkie z tych, które zostały, mogą - ze względu na klauzulę tajności - być upublicznione. Pozostańmy przy trzech przypadkach; najnowszy, z nich jeszcze trwa i nie wiadomo, jak się zakończy. Meff, osobnik ponoć w pełni zreedukowany i wyegzorcyzmowany, pracuje wraz z Wolterem i Torquemadą w najniższym dziale czyśćcowego archiwum. Praca jak praca: dość nudna i monotonna.
Seria z przyprawami odzwierciedla rozmaitość smaków kreowanych i doznawanych w różnych zakątkach świata. Łączy się przy tym z kobiecością, ponieważ obejmuje powieści głównie przez kobiety, o kobietach i dla kobiet napisane, w których smak przygotowywanych i spożywanych potraw miesza się ze smakiem życia - nie zawsze słodkim. Do ich lektury zachęca nie tylko egzotyka świata przedstawionego, lecz także swoista uniwersalność doświadczeń, które mogą stać się udziałem kobiety niezależnie od krajobrazu, jaki ją otacza, i od zasad rządzących jej istnieniem.
Jedna ze stu najlepszych książek roku w rankingu „The New York Times”. Dla fanów Ostrego dyżuru i Dr. House’a! Książka polecana przez prof. Andrzeja Szczeklika. Medycyna, jakiej nie znajdziesz w podręcznikach. Gawande fascynująco opisuje przypadki, z którymi zetknął się podczas swojej pracy chirurga. Kulisy zawodu lekarza, dramatyczne decyzje, mogące ocalić komuś życie. Pomyłki, komplikacje, przypadkowe rozwiązania.
Dwudziesta rocznica wyborów z czerwca 1989 r. to idealny moment, by przedstawić opinie, które w wolnej Polsce były marginalizowane. Temu ma służyć wydana właśnie książka „Gwiazdozbiór w »Solidarności«” – wywiad-rzeka z Joanną i Andrzejem Gwiazdami, założycielami Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża oraz liderami Pierwszej „Solidarności”.
Mandelsztam w wyborze i rewelacyjnych przekładach Rymkiewicza. Książka przybliża czytelnikom największego rosyjskiego poetę XX wieku, wydobywając z jego twórczości – obok zanurzenia w kulturze – także zainteresowanie istnieniem oraz pomijane wcześniej „puszkinowskie” tony. Obszerne komentarze wprowadzają głęboko w świat tej poezji i zapoznają z warsztatem zarówno poety-autora, jak poety-tłumacza, niezamierzenie ujawniając głębokie pokrewieństwo obu twórców.
Poprzednie
Następne
Przeczytane, polecane
Polityka Prywatności